Memories of life drifting further away... (80ς-90ς)

early to mid 90’s έπαιζε παντού, παίζει να υπάρχει κι ακόμα αλλά μου φέρνουν κλανίδι πια τα γαλακτοκομικά.

Σήμερα βρήκα αυτό το πολύ ενδιαφέρον βιντεάκι με αγαπημένα αθηναϊκα αστικά, κυρίως από τις
δεκαετίες που μας ενδιαφέρουν εδώ. Μεταξύ άλλων θα δείτε:

  • Ικάρια (Ikarus 260), Μαγκιούρια (Magirus-Deutz) και θερμοκήπια (Atlas Balkancar) της ΕΑΣ με τον αρχικό χρωματισμό (τότε που τα λεωφορεία ήταν όντως ΜΠΛΕ).
  • Θρυλικά VOLVO, τα πράσινα 12μετρα του Πειραιά (ΗΣΑΠ) και τα μπλε 18μετρα (αρθρωτά) που οι 40ρηδες τα θυμόμαστε σε γραμμές όπως 305, 416, 421, 550, 608.
  • Δυόρωφα Leyland Olympian της ΕΑΣ. Αυτά αποσύρθηκαν σχετικά νωρίς (δεν πρόλαβαν την ΕΘΕΛ) και για κάποιο διάστημα εξυπηρέτησαν και τις γραμμές αεροδρομίου (Ελληνικού)
  • Τα οχήματα που αντικατέστησαν σταδιακά όλα τα παραπάνω, το 1993-94. Mercedes, Mercedes - ΕΛΒΟ (Βεργίνες), Daf, Neoplan, Van Hool. Πολλά από αυτά με τον αρχικό τους χρωματισμό κι άλλα χωρίς το μπλε - άσπρο, όπως βγηκαν από το εργοστάσιο, κατά τη διάρκεια των δοκιμών τους στους δρόμους της Αθήνας.
  • Διάφορα τρόλεϋ, τα παλιά ιταλικά, τα νεότερα σοβιετικά, το μοναδικό σοβιετικό αρθρωτό που δούλευε Ζάπειο - Περιστέρι, τα “ρωσοπλάν” δηλαδή τα σοβιετικά βαμένα με τα νέα χρώματα και τα καινούρια που έχουν τώρα οι ΟΣΥ. Θα δείτε σε δυο πόζες και τη θρυλική “Φαλκονέρα”. Πρόκειται για το μοναδικό ελληνικής κατασκευής τρόλεϋ που ευτυχώς γλύτωσε την τελευταία στιγμή το σκραπατζή.
  • Υπάρχουν και πολλά παμπάλαια των δεκαετιών 60 και 70 για τα οποία δεν γνωρίζω καθώς δεν τα πρόλαβα. Αμυδρές αναμνήσεις έχω από εκείνο το 213 “ΑΚ. - ΓΟΥΔΙ” που στέκει μόνο του ανάμεσα στα Ικάρια, λίγο πριν γίνει βίδες, το Μάρτιο του 1985…

Καλή απόλαυση!

kaloooooo
to vaze ka8e meshmeri meta tos sxoleio sto new channel

λολ…για παμε…

1994, Πετρα -Λεσβος (γενικα στρατος)…γεματο ΚΨΜ σε 321 και Παντρεμενοι με Παιδια…γιατι αραγε ? :stuck_out_tongue:

Κεητ και Χριστινακι μια χαρα διατηρουνται βλεπω.

…νά’ναι καλά οι κοπελιές:):!:

ναι ναι, να ειναι καλα για το χειρογλυκανο! :slight_smile:

Το καλυτερο καναλι ever αν και ηλιουπολη δεν επιανε καθαρα


(καλα μεχρι το 13 λεπτο τα σπαει, ειδικα η OZZY μπλουζα!)

μου λειπουν αυτες οι εκπομπες ρε γαμωτο :cry:

…[B]απλά ΘΕΙΚΟ[/B]:lol:

:):!:


Άπειρα τέτοια κάποτε…

το προσπαθουν για εναν σπιν οφ

ναι γαμω την ευα. πόσο εύκολα χαλούσε η μύτη όταν πίεζες να μπει ο έλικας…

Το συγκερκριμένο ήταν απ’ τα καλύτερα εντωμεταξύ, συνήθως με αυτό κέρδιζα.

:cry::cry::cry:

Απο τους υπολοιπους γεροντες του φορουμ… ποιος αλλος εβλεπε αυτη την σειρα?

…την έβλεπα χωμένος ανάμεσα στους γονείς μου τότε…πέντε ήμουν, αλλά και αργότερα σε επαναλήψεις…συγκινητικός ο Διονύσης Παπαγιαννόπουλος…τι υπέροχος που ήταν:):!:

ΠΟΙΟΣ ΕΒΛΕΠΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΕΡΚΑΦΡΙΚΟ ΑΝΙΜΕ ΜΕ ΓΥΜΝΟ Κ ΑΙΜΑ ΣΤΗΝ ΕΡΤ3 ΤΕΛΗ 80ς ΑΡΧΕΣ 90ς???

ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΑΡΤ Κ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΚΙΟΛΑΣ…:stuck_out_tongue:

'Ηρθα να αφήσω ένα ΖΑΝΤΟ και φεύγω

[SPOILER][/SPOILER]