Αγαπημένος metal δίσκος για το 1986

Εκπληκτική χρονιά. Αλλά ευτυχώς η επιλογή είναι εύκολη για μένα διότι στην λίστα έχει τον αγαπημένο μου δίσκο μουσικής έβερ:

Ανατριχιάζω και μόνο που κοιτάω το εξώφυλλο.

Από εκεί και πέρα πρέπει να αναφέρω το λατρεμένο μου Doomsday for the Deceiver, δισκάρα μεγατόνων.

Λατρεία εννοείται στον Αρμαγεδδώνα του Reign in Blood, αιώνια πίστη και ανατριχίλα στον King Diamond, στα μεταφυσικώς απίστευτα vocal lines του Awaken the Guardian (είμαι Archικός εγώ), στην καλτίλα που θα προσκυνήσουμε συντόμως του Epicus, Doomicus, στην σχιζοφρένεια του Lost Reflection και φυσικά στον χείμαρρο των Pleasure to Kill και Darkness Descends που διπλώνουν το σύμπαν και το κόβουν φέτες.

Και για να συμπληρώσω δεκάδα, Maiden. Ο δεύτερος αγαπημένος μου.

αν βάζαμε Poll για την καλύτερη metal χρονία, πιστεύω πως το 1986 θα επικρατούσε με σχετική άνεση!

δίσκοι ορόσημο για το ίδιο το metal, τα ιδιώματα, τις μπάντες που τους κυκλοφόρησαν…

Πέρα από τον αγαπημένο μου δίσκο, που εμφανώς είναι το Master of Puppets, είναι σίγουρα πολλοί απο τους top… λίγους δίσκους μου!

ο αγαπημένος μου Slayer δισκος.
ο αγαπημένος μου Maiden δίσκος.
o αγαπημένος μου Metal Church δίσκος.
δε συνεχίζω γιατί η λίστα είναι μεγάλη…

πάντως συμφώνω με τον panagioti όσον αφορά το thrash. είναι χρονιά που χαρακτηρίστηκε από κορυφαίες thrash metal κυκλοφορίες.

από Metallica και Slayer, μέχρι toxic, Nucclear Assault, Razor, Megadeth, Voivod, Flotsam & Jetsam, τα παντα όλα!

για να μη μακρυγορώ, Master of Puppets για τους χιλιοειπωμένους λόγους.

Έρτχεται η μέρα που θα απολαύσουμε όλο το Epicus Doomicus Metallicus, που είναι ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ άλμπουμ, αλλά όταν υπάρχουν στο poll οι Motorhead, δεν υπάρχει σύγκριση:):!:

Είμαι ανάμεσα σε Reign in Blood και Rage for order. Μάλλον το πρώτο.

Sent from my iPad using Tapatalk

ας φτιάξω μια λίστα με metal albums του 86:

  1. [B]Kreator [/B]- Pleasure to Kill
  2. [B]Slayer [/B]- Reign in Blood
  3. [B]Metallica [/B]- Master of Puppets
  4. [B]Sepultura [/B]- Morbid Visions
  5. [B]Dark Angel[/B] - Darkness Descends
  6. [B]Ozzy [/B]- The Ultimate Sin
  7. [B]Agnostic Front[/B] - Cause for Alarm
  8. [B]Megadeth [/B]- Peace Sells…
  9. [B]Destruction [/B]- The Eternal Devastation
  10. [B]Razor [/B]- Malicious Intent

Exumer - Possessed By Fire

Slayer - Reign in Blood

τελικα καλα εκανα και ψηφισα crimson glory γιατι οπως ειχα πει τα φαβορι ξεφυγαν.αλλα μια,ΜΙΑ ψηφο στους fates?και 2 στο δισκο που δημιουργησε το doom?ψηφιστε τα λεμε γιατι θα φτιαξω φεικ να τα ψηφισω εγω!

παντως ισως μιλαμε για την καλυτερη μεταλ χρονια.τι τερατα εβγαιναν τοτε.

Δεν υπάρχει αυτό το Somewhere in Time, οποιαδήποτε χρονιά και να έβγαινε αυτόματα θα ήταν για μένα το αγαπημένο μου.

Somewhere in Time ,οχι γιατι ειναι καλυτερος δισκος απο τους αλλους(με την καμμια) αλλα γιατι σιγουρα τον εχω λιωσει πιο πολλες φορες απο ολους τους αλλους μαζι:-k

Και γω το Epicus ψήφισα αλλά αυτό που λες δεν αληθεύει.

οντως το εθεσα λιγο υπερβολικα μπας και το ψηφισει καποιος.
οταν υπαρχουν καποιοι sabbath εκει εξω που ορισαν τα παντα :–
και saint vitus βεβαια
επηρεασε θα ηταν ορθοτερο να πω.

Και Pentagram, και Trouble.:wink:

Πολλές δισκάρες το 1986, από Kreator, Slayer, Razor και λοιπούς, αλλά:

[SPOILER]

Aπλά πράγματα.[/SPOILER]

iron maiden-somewhere in time[SPOILER]και ξερο ψωμι[/SPOILER]

Παρά την αιώνια πίστη μου στο Ευαγγέλιο του Epicus Doomicus Metallicus, θα ψηφίσω Reign In Blood γιατί είναι υπερφυσικός δίσκος. Μετά από τόσα χρόνια, εξακολουθώ να θεωρώ ότι είναι ό,τι πιό βίαιο έχω ακούσει ποτέ μου. Πολύ λίγα πράγματα μπορούν να μου προκαλέσουν παρόμοιο συναίσθημα λύσσας και βίας, π.χ. οι Aura Noir, το Toxicity, μερικές εκλάμψεις από Sepultura, το Great Southern Trendkill, το Slipknot, κάποια πράγματα από Exodus. Εν ολίγοις, μερικά υποκατάστατα υπάρχουν, όχι όμως άξιος αντικαταστάτης.

αλμπουμαρα 1

αλμπουμαρα 2

Stay metal Doc :metal:

παντα…:stuck_out_tongue:

[B]εξ’ορισμου[/B] SIZE=“1”[/SIZE] [B]metal[/B]…

Μια χαρα δισκους ποσταρες, για να μην παρεξηγηθω, αλλα για μενα αυτοι και ολοι οι αλλοι της ιδιας συνωμοταξιας θα μενουν στο πλαισιο του ροκ. Ειδικα αν εχεις διπλα ονοματα οπως αυτα της λιστας!

Υ.Σ. Ειδικα το Night Songs ειναι all time favorite!