Αγαπημένος metal δίσκος του 1987

Αγαπημένα 5 για μένα:

Keeper of the Seven Keys Ι (το καλύτερο keeper, το κορυφαίο Helloween, κατά συνέπεια, το επιδραστικότερο euro-power metal album ever)

Into the Pandemonium (κοντράρει στα ίσια το Keeper στο θέμα της επιρροής, μάλλον ο πιο προχωρημένος δίσκος metal συγκροτήματος - ταιριάζει πιο πολύ αυτό παρά “μεταλ δίσκος” - στα '80ς)

Hall of the Mountain King (παράφορη αγάπη)

Under the Sign of the Black Mark (κλασικό και απο τα λίγα black albums που γουστάρω, σε σχέση με όσο έχω ασχοληθεί πάντα)

Appetite for Destruction (ο σημαντικότερος τους δίσκος απλά)

Εγω μαζι σου ειμαι παντως.

Με κάλυψε ο χόρρορας.
Επίσης, Terrible Certainty.

εχει δυνατα αλμπουμ αλλα SAVATAGE XAΛΑΡΑ!
υπερμεγιστος δισκος για μενα στους καλυτερους μεταλ δισκους γενικοτερα!

Savatage (Hall of the Mountain King)

or

Death (Scream Bloody Gore)

?

:stuck_out_tongue:

Αναμεσα σε Savatage και Voivod μαλλον Savatage.

_______

αφού το έχεις γιατί μας δουλεύεις??

Appetite.

Παιζει και να ειναι ο καλυτερος [SIZE=“3”]ΡΟΚ[/SIZE] δισκος των 80s

(καλα σκατα 10ετια ηταν για το ροκ , αλλα και παλι ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ αλμπουμ)

Mην-λες-μαλακιες.

Δεν ξερω ποιο rock εννοεις, αλλα για το HARD ROCK τα 80’s ηταν ολη η υποθεση.

αφου δεν ξερεις τι λεω , πως ξερεις οτι λεω μαλακιες ?

το hard rock παει στοmetal

αλλο πραγμα το ροκ κ αλλο το hard rock/metal

τα 80s ηταν και γαμω τις 10ετιες για το μεtal/hard rock

τα 80s ηταν η πιο σκατα 10ετια για το ροκ.

απλα το appetite ειναι τοσο γαμιστερος δισκος που ειναι κ ροκ κ hard rock κ οτι θες

δεδομενου οτι εγω το βλεπω σαν καλο ροκ εποχης stones/aerosmith το βαζω και σε ροκ πλαισια , αρα κ το θεωρω το καλυτερο ροκ αλμπουμ για τα 80s

αλλα ειναι κ hard rock κ μεταλ μα θες (που δεν ειναι αλλα νταξ οι ταμποελες ειναι απλα αυτο ταμπελες)

ΟΚ, με τον διαχωρισμο που εθεσες ξεκαθαρισες τη θεση σου. :wink:

ναι ρε ολα οκ :slight_smile:

θα έβαζα το appetite

εδω τωρα με αναψαν κατι φωτιες! το ιδιο το mindfuck! ειλικρινα αρνουμε να ψηφισω.
θα κανω μια λιστουλα και εγω αλλα δεν βαζω νουμερα. ολα το ιδιο
Dio - Dream Evil γτ ετσι
G ‘n’ R - Appetite for Destruction γτ… τα ειπαν ολα οι προηγουμενοι
Testament - Legacy Το αγαπαω αυτο το αλμπουμ
Anthrax - Among the Living οτι ειπα και στον προηγουμενο δισκο
και 2 totally υπερ-respectable δισκοι να ουμ π τους ακους και αγιαζεις
Savatage - Hall Of The Mountain KING
DEATH - Scream Bloody Gore

και ειμαι σιγουρος οτι κατι αδικω…

εδιτ: ψηφισα τελικα (αν και λαθος μου) ορεξη για καταστροφη. λογω του αντικτυπου π ειχε επανω μου

…Για ολους αυτους τους λογους που ανεφερες, θεωρω οτι ενα poll με δισκους του 1986 ή του 1987 θα ειχα περισσοτερο νοημα:p
Απο αυτα που εχεις βαλει τωρα…θα ψηφιζα το Appetite For Destruction αλλα βλεπω οτι εχεις (σκοπιμα?) παραλειψει το πρωτο Keeper των Ηelloween…Aυτος ειναι για μενα ο καλυτερος δισκος εκεινης της χρονιας

Καλυτερα που δε μπηκε το Κεεπερ γιατι HALL ειναι ενα και θα ενιωθα τρελες τυψεις:p Βεβαια,του πουστη.3 θρας υπαρχουν στο πολ(εστω οχι ιδιο θρας),οχι οτι δε χωρουσε τετοιος ογκολιθος αλλα σαν φανμποι σκαω.Για το Abigail θα γκρινιαξω μονο.Μιλαμε για μεταλ πολ και δεν εκπροσωπειται το κλασσικο του ιδιωμα που εχει εναν εκπροσωπο να γλυφεις τ’αυτια σου.

Anyway,αγαπημενα κατα σειρα:

Hall of the Mountain King
Keeper I
Refuge Denied
Abigail
Under Jolly Roger
Persecution Mania
The Legacy

To Refuge Denied το εχω και απ’ο,τι βλεπω βγηκε το 1988:p

Γιουροπ κυκλοφορησε οντως τοτε και προφανως εχεις τη γιουροπιαν εκδοση,αλλα βγηκε το 87’.

Δε ξέρω για πιο ροκ μιλάς, αλλά στα '80ς είδαμε τις ρίζες του alternative (που εκτινάχτηκε στα '90ς), και φυσικά, τα '80ς ήταν η απόλυτη δεκαετία για το gothic rock (και λοιπά συγγενικά προς αυτό ρεύματα, batcave, death rock, gothic/punk, dream rock/pop κλπ)