Αγαπημένος metal δίσκος του 1987

Αφήνω αυτό εδώ ως αφορμή για κουβέντα :wink:

Μην ξεχάσετε να δείτε στο τέλος αυτά που έμειναν έξω από την τελική πεντάδα.
Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι οι πιο πολλοί από τους “μεγάλους” δεν είχαν βγάλει δίσκο το 1987. Προσωπικά θα συμπλήρωνα τη λίστα με Savatage - HotMK και Voivod - Killing Technology

1 Like

Ωραία τα λέει ( αυτός λέει μόνο την γνώμη του ή κατά μία έννοια αγγίζει και την "αλήθεια "; ) τα άλμπουμς μάλλον είναι στη σωστή θέση αλλά θα ψάξω να βρω και άλλες κυκλοφορίες .

Ίσως να έβγαζα το testament και να έβαζα το Savatage. Θα ήθελα να δω τελική 10αδα και ας μην είναι με σειρά προτεραιότητας.

Κάποια στιγμή πριν από κανά χρόνο τον ειχά πετύχει στο youtube να ανοίγει το κανάλι αυτό που πλέον κάνει κριτικές και εκπομπές live σχετικά με τα είδη του metal (αγαπημένο θέμα συζήτησης για αυτόν, βλέπε παρακάτω) και προτεινόμενες κυκλοφορίες από ιστορικά συγκροτήματα.

Ο συγεκριμένος Καναδός είχε γυρίσει το A Headbanger’s Journey documentary το οποίο είχε κυκλοφορήσει πριν από καμμιά 10αρα χρόνια και προσπαθούσε να κατηγοριοποιήσει όλα τα είδη του metal και να βρει τα origins τους. Από τότε έκανε όνομα και κατάφερε να κάνει καλά κονέ με πολλούς και το κανάλι του έχει ωραίες συνεντεύξεις (σίγουρα θα έχεις δει με Trujillo ή Hammet στα προτεινόμενα).

Η κατάταξη για αυτό το βίντεο είναι από τους θεατές και αυτός κάνει προσωπικά σχόλια και δίνει τη δικιά του βαθμολογία.
Και εγώ πιθανότατα δε θα έβαζα μέσα το Testament στο τοπ 5 για να βάλω Savatage. Πλην των 2 που είπαν πριν (Voivod, Savatage) ίσως άξιζαν και το Dream Evil και το (μη metal όμως) Hysteria (?).

Ίσως ο @chinaski να έβαζε και το Eternal Idol, λεω γω τώρα… :slight_smile:

1 Like

Δεν έχω δει τη λίστα, αλλά τα δικά μου 10 χωρισμένα σε 2 5αδες (τυχαία σειρά στην κάθε 5αδα) μάλλον είναι:

King Diamond - Abigail
Helloween - Keeper 1
Overkill - Taking Over
Vicious Rumors - Digital Dictator
Savatage - Hall Of The Mountain King

Candlemass - Nightfall
Armored Saint - Raising Fear
Sanctuary - Refuge Denied
Motorhead - Rock ‘n’ Roll
Anthrax - Among The Living

Επιλαχόντες: Voivod, Testament, Sabbath, Judas Priest

Χωρίς anthrax; εντύπωση μου κάνει που το έχεις στο φτύσιμο .

Και εγώ μπορεί να έβαζα το hysteria.

mea culpa, κάνω edit…νόμιζα πως είχαν κυκλοφορήσει το EP μόνο το 1987…τότε έξω το Priest και μέσα το Anthrax

βέβαια να μην βάλεις κάποιον δίσκο στα 10 αγαπημένα σου δεν το λες και φτύσιμο ε;

1 Like

Ναι σίγουρα δεν το λες για φτύσιμο .

Χαριτωμενια - χοντράδα και μπορεί πάλι να κάνουμε κουβέντα δίχως αύριο …

2 από την 10άδα σου είναι στο τοπ 5 του βίντεο μαζί με GnR, Testament και Death (+ το Abigail στα mentions).

Δεν είναι κακή η 10άδα σου, μεγάλη μου παράλειψη το Nightfall. Το Scream Bloody Gore δε σου αρέσει ή δεν είναι στα ακούσματά σου;

Guns, Dokken, Def Leppard κλπ δεν τα έπιασα καθόλου γιατί δεν είναι metal και ας είναι κάποια δισκάρες

Με τους Death το παράδοξο με εμένα είναι πως μου αρέσουν πολύ από το Human και μετά, ενώ το The Sound Of Perseverance είναι ένας από τους 10 αγαπημένους μου δίσκους έβερ (αν βάλω στην άκρη τους Metallica δλδ :sunglasses:). Πολύ βιωματκό άκουσμα. Γενικά Death Metal δεν πολυακούω πάντως, πέρα από κάποια βασικά πράγματα

2 Likes

Δεν περίμενα πως το Legacy αρέσει τόσο πολύ σήμερα. Ειδικά αν δεις και τις άλλο ψήφισαν για τα καλύτερα μάλλον έκπληξη. Βέβαια από την άλλη μάλλον δεν είναι τυχαίο ότι έμειναν έξω δισκάρες από μπάντες που είναι ανενεργές εδώ και χρόνια (King Diamond, Savatage) και κόσμος μάλλον άρχισε να ξεχνά, την ίδια στιγμή που οι Testament συνεχίζουν να βγάζουν καλά άλμπουμ ακόμα και σήμερα.

Το 1987 έβγαλαν EP οι Metallica btw. :sunglasses:.

1 Like
  1. King Diamond - Abigail
    Helloween - Keeper of the Seven Keys I
    Testament - The Legacy
    Anthrax - Among the Living
    Savatage - Hall of the Mountain King
    Candlemass - Nightfall
    Leatherwolf- Leatherwolf
    Holy Terror - Terror and Submission
    Sacred Reich - Ignorance
    Overkill - Taking Over
    —top 10

Sanctuary - Refuge Denied
Infernal Majesty - None Shall Defy
Toxik - World Circus
Death - Scream Bloody Gore
D.R.I. - Crossover
Vinnie Moore - Mind’s Eye
Whiplash - Ticket to Mayhem
Sodom - Persecution Mania
Sepultura - Schizophrenia
Tankard - Chemical Invasion
—top 20

—OCD runner-up list.
Agent Steel - Unstoppable Force
Coroner - RIP
Death Angel - The Ultra-Violence
Destruction - Release from Agony
Exodus - Pleasures of the Flesh
Kreator - Terrible Certainty
Hades - Resisting Success
Heathen - Breaking the Silence
Mekong Delta - Mekong Delta
Mortal Sin - Mayhemic Destruction
Necronomicon - Apocalyptic Nightmare
Paradox - Product of Imagination
Running Wild - Under Jolly Roger
Suicidal Tendencies - Join the Army
Vendetta - Go and Live
Voivod - Killing Technology

1 Like

Λοιπόν για τους Death ( αν και το leprosy μου αρέσει πάρα πολύ και το έχω ακούσει αρκετά ) και για το Death γενικότερα ταυτίζομαι με τον @chinaski.

Λίστα χωρίς σειρά προτίμησης .

Anthrax - Among the Living
Halloween - Keeper
Savatage - hall of the mountain
Guns n roses - appetite
Dio - dream evil
Def Leppard - hysteria
Whitesnake - whitesnake
The Cult - electric
Sacred Reich - ignorance
Motorhead - Rock n roll

Aπο κοντά άλλα 10 King Diamond , Black Sabbath, Armored Saint , voivod , testament , manowar , running wild, suicidal tendencies, dri, faith no more .

Έχω και άλλα όπως trouble , twisted sister , overkill , exodus , death angel πφφφφ όλα τα έβαλα !

Πάνω από όλα αυτά φυσικά
Metallica - Garage Days

2 Likes

προφανέστατα και είναι δισκάρες αλλά δεν είναι metal

Ωραία χρονιά! Για μένα κορυφαίο το Keeper και από εκεί και κάτω Savatage, Candlemass, Overkill, King Diamond , Anthrax, Celtic Frost, Testament, Def Leppard, Dio…ωραία χρονιά!!!
Btw είχαν βγάλει και οι Carnivore το Retaliation!

Σωστός αν είναι έτσι βγάζω και το Guns n Roses

Και θα βάλω overkill , king diamond , voivod , sabbath .

Πάντα βάζω και τον παράγοντα πόσο μπορεί να τα ακούω μέχρι και σήμερα και όχι πόσο εντύπωση μου έκαναν όταν ήμουν μικρός .

ε ναι και το GnR εκτός, έγινε λάθος στο quote

φαντάζομαι η λογική του “αγαπημένος” είναι σήμερα όχι το '87 γιατί τότε οι περισσότεροι θα βάζαμε τα παπάκια :stuck_out_tongue:

edit: είχαν βγάλει και οι Racer X το Second Heat το 1987, δεν πιάνει δεκάδα, αλλά γουστάρω με τα μπούνια Paul Gilbert

2 Likes

Εεεεε ναι στα 9 τι να πάρεις χαμπάρι ; 2 χρόνια και κάτι αργότερα αν και με όχι κορυφαία αντίληψη πολλά από αυτά ήταν ακόμα φρέσκα οπότε ένας νέος κόσμος ανοίχτηκε…

Ωραία τα παπάκια πάντως και τα στρουμφακια και ο φρου φρου και κάτι κασέτες με παραμύθια που τώρα δεν θυμάμαι πως την έλεγαν την σειρά …

Επίσης πολύ καλά ήταν και το Run To The Light των Trouble και το Visual Lies από Lizzy Borden, αν και πεντάδα δύσκολα χτυπάνε για την χρονιά.

1 Like

Α δεν ξέρω τι λέτε αλλά εγώ το 87 άκουγα το Final Countdown …:stuck_out_tongue:

2 Likes