Αγαπημένος Metal Δίσκος του 1993

Αφού πιάσαμε όλες τις χρονιές μια-μια το 1993 γιατί να μείνει στην απόξω. Οι υποψήφιοι είναι καθαρά προσωπικές επιλογές οπότε τα “Που είναι το Heartwork, Covenant, Wolverine Blues, Jonah’s Ark?” ζμπουτσαμασταγράφουμε και κοπήκαν όλα στο νήμα.

Μια ενδεικτική μικρή λίστα με όσα θυμάμαι να έμειναν στην απόξω

Morbid Angel - Covenant
Atheist - Elements
Carcass - Heartwork
Anacrusis - Screams And Whispers
Benediction - Transcend The Rubicon
Cathedral - The Etherreal Mirror
Conception - Parallel Minds
Pestilence - Spheres
Unleashed - Across The Open Sea
Skyclad- Jonah’s Ark
Suffocation - Breeding The Spawn
Dark Throne - Under A Funeral Moon
Fight - War of Words
Edge Of Sanity - The Spectral Sorrows
Dissection - The Somberlain
Entombed - Wolverine Blues
Depressive Age - Lying In Wait
Neurosis - Enemy Of The Sun
Psychotic Waltz - Bleeding

Υπάρχουν πολλά ακόμα, είμαι σίγουρος αλλά δε μου έρχονται στο μυαλό

Όσον Αφορά εμένα θα μπορούσα να πω οποιοδήποτε, το μυαλό λέει Grin αλλά η καρδιά κοιτάζει το Edge Of Thorns

Πολλοί φοβεροί δίσκοι. Bleeding για μένα.
edit: κι ας βγήκε το 96 (πλακίτσα, παρασύρθηκα).
Κατά τα άλλα μάλλον Edge Of Thorns.

ψήφισα Savatage! αν και το Conception - Parallel Minds είναι δίσκαρος!

Individual Thought Patterns και Bleeding και Wolverine Blues και Εdge Of Thorns για μενα.
Aντε να διαλεξεις!!!

Αυτα τα δυο και για μενα. :slight_smile:

Cynic-Focus. Απο κοντά τ Elements και το Icon…

an to poll eixe anacrusis kai depressive age tha to skeftomoun ligo parapanw, twra apantisa me tin mia!

Μερικά απ’τα αγαπημένα μου black metal αλμπουμ κυκλοφόρησαν το 93 όπως Thy Mighty Contract,Crossing the Fiery Path,Pure Holocaust,Under a Funeral Moon και μάλλον το Necromantia ειναι και γενικοτερα ο αγαπημενος μου δίσκος της χρονιάς
Επίσης μεγάλες αγάπες τα Wolverine Blues,Superjudge,Ethereal Mirror,Icon,Turn Loose the Swans,Bloody Kisses

Έφυγε στους [B]Death[/B]. Ευτυχώς που το έχω σιγουράκι αλλιώς θα είχα μεγάλο πρόβλημα, ήταν μια πολύ καλή χρονιά αυτή…

ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ HEARTWORK;;; :stuck_out_tongue:

Eεεε, πολυ ευκολη επιλογη!

Τη καρδια ν’ακους Darth!:stuck_out_tongue:

Edge of Thorns για μενα κι ακολουθουν Parallel Minds και Somberlain.Και μπονους X Japan-Art of Life8)

Aπο σενα περιμενα να ψαχνεις το Insanity=P

[SPOILER][/SPOILER]

Με μια υποτυπώδη ιεραρχική σειρά:

  1. Sleep - Holy Mountain
  2. Neurosis - Enemy of the Sun
  3. Tool - Undertow
  4. Melvins - Houdini
  5. EHG - Take as Needed for Pain
  6. Monster Magnet - Supejudge
  7. Cathedral - The Ethereal Mirror
  8. Earth - Earth 2: Special Low Frequency Version

Απίθανη χρονιά και χρονιές γενικά. Ψηφίζω το αγαπημένο ίσως όλων για μένα.
Conception - Parallel Minds!

Εύκολη επιλογή αυτή τη φορά από το poll το υπερλατρεμμένο edge of thorns, ακολουθουν icon, individual thought patterns και the outer limits.

Εκτός poll, ψηφιζουμε τα:
ΥΠΕΡΜΕΓΙΣΤΟ turn lose the swans (my dying bride)
καραϋποτιμημενο νούμερο 1: death and progress (diamond head)
καραυποτιμημένο νούμερο 2: set the world on fire (annihilator)
bat out of hell 2- back from hell (meat loaf)
undertow (tool)

και φυσικά ακόμη μια ψήφος από μένα για το parallel minds.

Ειναι διαφορα που δεν εχω ακουσει και πολλα που δεν εχω ακουσει. Ψηφος στο Edge of Thorns. Και το Icon απο κοντα.

Απο κει και περα:

Parallel Minds - Conception, μην τα ξαναλεμε.

Set The World On Fire - Annihilator (ντροπη Τατσομαν, ουτε μιση αναφορα! Εδιτ: Προλαβες να το διορθωσεις ε :Ρ). Υποτιμημενος δισκος αυτος, εχει τρομερα κομματια και, ομολογω, αρχικα δεν μου αρεσε τοσο.

Spectral Sorrows - Edge Of Sanity. Πρωτη (και μοναδικη ως τωρα) επαφη με τους EoS. Αλλα ειναι τεραστιος δισκος, απολαυση σκετη!

Το Breeding The Spawn πρεπει να ειναι το μονο Suffocation που δεν μου εκανε κλικ.

Το Across The Open Sea των Unleashed στο συνολο του ειναι ενα καλο δισκακι, αλλα εχει την κομματαρα To Asgaard We Fly που ειναι απο τα αγαπημενα μου κομματια του ειδους.

Και το Turn Loose The Swans οδευει προς τα αλμπουμς που γουσταρω πολυ, θελει ακροασεις ακομα (προχθες αρχισα να το ακουω :Ρ).

Α και επειδη ειχα σκαλωσει ασχημα μια περιοδο, το υπερτατο EP των Utumno, το Across The Horizon!

Επισης, αν και πλεον το ειχαν γυρισει σε καθαρα hard rock φορμες, το Cry For A New World των Praying Mantis.

Και, τελος, το υποτιμημενο Something Wicked των Nuclear Assault.

Ξεχασα

[SPOILER][/SPOILER]

E


ΟνΤόπικ:

Conception-Parallel Minds
Angra-Angels Cry
Skyclad-Jonah’s Ark

Savatage βέβαιαααααααα :heart: