Καλυτερο metal album του 1998

Για να βλέπω χέρια από αυτούς που απολαύσαμε τα τραγούδια του δεύτερου δίσκου στο πολ ΖΩΝΤΑΝΑ τη χρονιά κυκλοφορίας του. Έλα πάμε μπλίντι, νταρθ…

Οι υπόλοιποι ξέρετε τι να κάνετε νομίζω…

Ε καλα Φαουστ εννοειται οτι ξεχναμε πολλα,λογικο ειναι.El Nino,Age of Mastery,Inishmore,Once Sent from the Golden Hall(ελα μωρη δισκαρα),Cruelty and the Beast,ακομα και Oceanborn.Ωραια σοδια και το γιουροπαουερ με Nightfall,Return to Heaven Denied,Vain Glory Opera,Better than Raw,Legacy of Kings,Waiting for the Dawn,Primal Fear,Τhe Final Command.

Απ’το poll Nightfall χωρις να ναι καν το αγαπημενο μου αλμπουμ τους αλλα μιλαει η καρδια.Αν ειχε περισσοτερες ψηφους θα το ριχνα στο Chemical που ακολουθει απο πολυ κοντα.Εκτος poll Ηοw to Measure a Planet?.

(Το Tyranny μιλαει στη ψυχη μου αλλα το ακουσα μολις περσι,δε συγκρινεται με το δεσιμο που εχω με Nightfall και Chemical οποτε)

σωστος Δεκαρντ,εδιταρα

Το wake of magellan είναι του 97. Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί το Nexus polaris.

Είναι η πρώτη χρονιά που άρχισα να ακούω μέτσαλ πιο σφαιρικά και για αυτό νιώθω μια ιδιαίτερη σύνδεση, ακόμα και με κάποια β διαλογής άλμπουμ.

Το “One Hour by the Concrete Lake” των PoS νομίζω δεν το έχει αναφέρει κανείς. Πολυαγαπημένος δίσκος και η πρώτη μου επαφή με τη μπάντα το 1998.

Death και απο μενα,αλλα και το Something wicked αφησε ωραιες στιγμες…

Χερια ψηλα :stuck_out_tongue:

[SPOILER][/SPOILER]

δαγκωτο
Iced Earth:Something Wicked This Way Comes

σωστοι.

εχουμε και λεμε.

του πολ, ασυζητητι blind guardian- nightfall on the middle earth γιατι… πρέπει.
Ακουλουθουν sound of perservance, (ναι, τρίτο) το opeth γιατι σαν τα αλλα δεν ειναι, και system of a down.

Τα εκτός τώρα… Έχουμε τα δυο αγαπημένα από πάνω αρχικά,
how to measure a planet - the gathering
one hour by the concrete lake - Pain of salvation.

Μνημείο σε ότι είμαι σήμερα τα:

δίσκαροι που απλά είναι έρωτας!

επίσης, προσθέτω αυτό αν και compilation, αλλα οι έρωτες είναι έρωτες…

metanoia - porcupine tree

[CENTER][SIZE=“4”][B]man is born forever free, but is everywhere in chains[/B][/SIZE][/CENTER]

[B]Bruce Dickinson - The Chemical Wedding[/B]

τα δυο bonus της έκδοσης του 08(όχι τίποτα το τρομερό)

[B][U]Confeos[/U][/B]

[B][U]Real World[/U][/B] (που κυκλοφόρησε με ενα λαθάκι στη μίξη…λίγο πιο γρήγορο απο οτι ήταν στην πραγματικότητα)

*από [B]ΠΟΛΥ[/B] κοντά οι death

Ρε έχουν βγει δισκάρες μες στη χρονιά, αλλά το chemical είναι απερίγραπτα τέλειο. Μια εποχή είχα χάσει τα λογικά μου και έλεγα στον κόσμο ότι είναι ότι καλύτερο έχει τραγουδήσει ο Βρασίδας

Με πόσα λάιβ είπαμε πώς ανταλλάζεις την 27η Σεπτέμβρη του 1998;

Είναι και άλλοι τρεις δίσκοι στο πολ, κομμάτια των οποίων απολαύσαμε ζωντανά εκείνη τη χρονιά.

Η ψήφος μου στον κοντό.

εδιτ: κρίμσον ξέχασες το [U][U]Return Of The King[/U][/U], χαλαρά το καλύτερο από τα bonus.

accident of birth - [B]καύλα[/B]
The Chemical Wedding - [B]ποιότητα
[/B]
οσο και αν ειναι αυθαίρετο το συμπέρασμα, πάντα ετσι τα είχα στο μυαλό μου…

επίσης όποιος δεν εχει χαλάσει την φωνή με το να προσπαθεί να τραγουδήσει αυτα τα κομμάτια, πρέπει να το παρατήσει το άθλημα

[SPOILER]τέρμα of topic
αλλά…
μόνο σε εμένα αρέσει αυτή η κομματαρα??

[U]Η ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΠΕΝΤΑΔΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ[/U]

  1. [B]HAMMERFALL - Legacy Of Kings[/B]

[SPOILER][/SPOILER]

  1. [B]EDGUY - Vain Glory Opera[/B]

[SPOILER][/SPOILER]

  1. [B]NOCTURNAL RITES - Tales Of Mystery And Imagination[/B]

[SPOILER][/SPOILER]

  1. [B]LABYRINTH - Return To Heaven Denied[/B]

[SPOILER]
[/SPOILER]

  1. [B]INNERWISH - Waiting For The Dawn[/B]

[SPOILER]
[/SPOILER]

Το 1998 κυκλοφόρησε το κύκνειο άσμα μιας πελώριας μπάντας. Λίγα χρόνια μετά ο θάνατος μάς στέρησε τον frontman της. Τυχεροί όσοι λίγοι την απήλαυσαν στη μοναδική επίσκεψή της στην Ελλάδα.

Δικαιωματικά η ψήφος παέι εδώ:

[SPOILER][/SPOILER]

ρε μλκες, ωραια χρονια το 98, ποσες δισκαρες μου θυμησατε που ακουγαμε τοτε… edguy, hammerfall, nightwish, (ειπαμε, ημουν τιγκα power-ακος), επισης η δισκαρα Better Than Raw απο τους Θεους… και το Knights of the Cross των Grave Digger, μεγαλος ερωτας…

…επισης ντροπη που δεν αναφεραμε μια ΔΙΣΚΑΡΑ, και βασικα scratch οτι ειπα σε προηγουμενα ποστ, ΑΥΤΟΣ ειναι ο αγαπημενος μου δισκος του 1998 :

βροντες και κεραυνοι…
αλυσιδες και ατσαλια…
…κλωτσες και σφαλιαρες…

[SPOILER][B][SIZE=“4”]Firebreather, raging from the stormy sky
Firebreather, smoke and thunder steal the light away[/SIZE][/B][/SPOILER]

[SPOILER][/SPOILER]

ψηφος στους Death μιας και ο συγκεκριμενος δεν ειναι απλα ο καλυτερος του 98 μα πολλα περισσοτερα.

Aυτο κυκλοφορησε 1997,απλα ηρθε Ευρωπη την επομενη χρονια.

Εγω ειλικρινα αν εβγαζα μια γενικη Μπρους λιστα μονο το Piece of Mind μπορω να πω με σιγουρια οτι θα εβαζα πανω απο Accident και Chemical,για τα υπολοιπα παιζεται,θα το σκεφτομουν(εξαλλου το 2ο αγαπημενο μου Μειντεν ειναι με Ντι Αννο).Αλλα και απο το Piece of Mind νομιζω οτι παραπανω χρονο εχω ακουσει αυτα τα 2 για καποιο λογο.
[I]
From my spirit comes the darkness
From the void, the crimson fortress rises[/I]

Ρε παιδιά μην βάζετε polls σε τέτοια δημοψηφίσματα. Αν είναι να γίνει σωστά πρέπει να γίνει πρώτα poll για το ποια πρέπει να μπουν. Δεν είναι δυνατόν να μένει έξω το Alternative 4.

Y.Γ: Είχα ξεχάσει το Μechanical Animals. Έχω να το ακούσω πολλά χρόνια. Τί δισκάρα ήταν!!!

βασικά μέσα σε αυτόν τον δίσκο βρίσκεται ένα από τα καλύτερα κομμάτια της δεκαετίας αυτής:

Φοβερή χρονιά(όπως ολα τα 90s) με πολλές δισκάρες αλλά το κυκνειο ασμα των Death ηταν με διαφορά οτι καλύτερο βγηκε εκεινη την χρονιά.Και μονο το drum intro του scavenger of human sorrow ειναι ικανό να σου αφησει το σαγόνι στο πάτωμα (για να μην μιλήσουμε για την τεχνική αρτιότητα και δεξιοτεχνία του υπόλοιπου album).r.i.p chuck.

Συνεισφορά στο θρεντ:

[SPOILER][/SPOILER]