Metal Church - 27/06/17 - Κυτταρο

Πιστευα οτι στα 28 χρονια που παρακολουθω συναυλιες τα ειχα δει ολα αλλα αυτο με τον Howe
δεν το χα ματαδει!Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο-Σ!

4 Likes

Ωρέ I’m a Healer λέμε…πω ρε φίλε τι live οδοστρωτήρας ήταν τούτο. Λιώνω δισκογραφία μεταλλικής εκκλησίας από χθες

2 Likes

Είσαι ο industry kills ?

όχι, χαχαχα

πάντως μας έχει σώσει με αυτά τα βιντεάκια

1 Like

Εξαιρετικοί οι Metal Church. Πολύ δεμένοι παικτικά, ωραίος κι ο ήχος, αλλά ήταν κυρίως ο “Μάικ δε μαλάκας” (όπως μας ενημέρωσε ότι τον έλεγε ο Έλληνας οδηγός του tour bus που είχαν κάποτε) που έκανε τη διαφορά. Κατ’ εμέ τα τραγούδια από “The Dark” και “Hanging In The Balance” (2+2 μόλις) ήταν τα higlights.

Να αναφερθώ και στο θέμα του εξαερισμού/air condition. Αφού λιώσαμε για κάνα μισάωρο από όταν ξεκίνησαν οι MC ξαφνικά ένιωσα ένα δροσερό αεράκι που κράτησε ως το τέλος του κανονικού σετ (μάλλον μας άφησε να ζεσταθούμε λίγο στο encore). Αν δεν το άνοιγαν, ειλικρινά δεν ξέρω αν θα την έβγαζα όλη τη συναυλία κι αν την έβγαζα, σίγουρα δεν θα την ευχαριστιόμουν τόσο. Φαντάζομαι πως είναι ένα κόστος, αλλά όταν γίνεται συναυλία στην χώρα μας από τα μέσα Ιουνίου (τουλάχιστον) και μετά μέσα στο καλοκαίρι, καλό είναι να προϋπολογίζουν κι αυτό στο κόστος και να το έχουν ανοιχτό καθόλη τη διάρκεια του live…

5 Likes

άσχετο - σχετικό. πήγα φέτος ulver στο gagarin. ομολογω πως περίμενα λίγο κόσμο, είχε αρκετο περισσότερο αλλα και πάλι, ούτε καν κοντά στο να θεωρηθεί ο χώρος πλήρης. ε λοιπόν, ο χώρος θεώρησε σωστή και έξυπνη προφανώς επιλογή να α) διατηρεί τον κλιματισμό κλειστό σχεδόν καθ ολη τη διάρκεια της συναυλίας β) να προσφέρει χλιαρές μπύρες και ζεστά νερά. και προφανώς για λόγους περιορισμού του κόστους. ε κυριολεκτικά, δεν παλευόταν η κατάσταση, ειδικότερα για πιο ευπαθή άτομα. σου καταστρεφει την φαση της συναυλίας, ακομα και αν γουστάρεις το συγκρότημα που παίζει. δε θελω να φανταστω τις συνθηκες αν η κατασταση ήταν μεταλ και όχι ulver./

2 Likes

Πήγα και εγώ στους ulver και θέλω να πω το εξής: οι ulver έκαναν χρήση καπνογόνων για αυτό και το μαγαζί είχε περισσότερη ώρα ανοικτό τον εξαερισμό από τον κλιματισμό…
Δε είμαι σίγουρος αλλά από ότι ξέρω δεν μπορεί να είναι ανοιχτός και ο εξαερισμός και ο κλιματισμός ταυτόχρονα…

Επισης εδω στην Ελλαδα ακομα καπνιζουμε σε κλειστους χωρους, οποτε εκ των πραγματων ο εξαερισμος πρεπει να ειναι αναμμενος οσο περισσοτερο γινεται.

5 Likes

Τραγικη η κατασταση στην Ελλαδα με τους καπνιστες. Σεβαστειτε επιτελους ρε πστ μου οτι δεν υποχρεωνεται ο καθενας να καπνιζει μαζι σας σε κλειστους χωρους

8 Likes

Δηλαδη ακομα κ στην Κων/πολη με τους Τουρκαλαδες που βριζει ο καθε καμμενος τετοια κατασταση δεν βρισκεις. Θυμαμαι σε καθε μπαρακι, που δεν ειναι τεκες ξεχασμενος απο τα 50ς, εχουν χωρους για τους καπνιστες και το σεβονται απολυτα. Και σε οσες συναυλιες εχω δει εκει επισης τα ιδια. Ειμαστε σε πολλα πραματα τιγκα υποαναπτυκτος λαος. Ειδικα στο να σεβομαστε τον πλησιον μας. Προχτες πχ στους μεταλ τσερτς μου χε ερθει ο αλλος διπλα με τον μπαφο λιγο πριν αρχισουν οι Τσερτς πανω που ειχε αρχισει να γεμιζει το μαγαζι και μας ειχε φλομωσει. Ποσο στα π%^$#ια του σε χει γραμμενο δηλαδη?

4 Likes

Θα γραψω και αναλυτικο post αλλα τα πραγματα ηταν απλα.

Ε Σ Π Ε Ι Ρ Α Ν …

Φοβερη εμφανιση απο την μπανταρα και ειδικα ο Mike Howe ηταν απο αλλο πλανητη. Μετα την συναυλια της Τριτης ανεβηκε και αλλο στα ματια μου, ειναι στο επιπεδο των πραγματικα μεγαλων, μιλαμε για εκπληκτικο frontman, εχει αστρο ο τυπος. ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟΣ

4 Likes

Δεν έχω κάτσει να τους ακούσω ποτέ αν και θυμάμαι αμυδρά να υπάρχουν albums τους σε λίστες με τα καλύτερα US heavy/power. Επειδή όμως έρχονται διακοπές και ανανεώνω λίγο την playlist μου, από ποιο(-α) που προτείνετε να ξεκινήσω;

Θα πρότεινα να τα πιάσεις από τη αρχή, μιας και τα πέντε πρώτα τους άλμπουμ είναι όλα ένα κι ένα, ειδικά αν σου αρέσει το είδος.

Από κει και πέρα, προσωπικά έχω μια ελαφριά προτίμηση στα δύο πρώτα τους, στα οποία είχαν τραγουδιστή τον David Wayne, ενώ από την περίοδο με τον Howe μάλλον τείνω προς το Human Factor, περισσότερο επειδή έτυχε και το άκουσα πρώτο.

Πάντως γενικά η δισκογραφία τους αξίζει, αφού ακόμη και στα λιγότερο καλά τους άλμπουμ θα βρεις ένα δυο δυνατά κομμάτια τουλάχιστον, χωρίς να πέφτουν κάτω από ένα άλφα επίπεδο.

2 Likes

Αν υπάρχει ένα συγκρότημα που ενσωμάτωσε τα καλύτερα στοιχεία του λεγόμενου US metal, αυτό είναι οι Metal Church. Στους δύο πρώτους δίσκους του (ομώνυμος και The Dark), το σχήμα υπό τον Kurdt Vanderhoof επιδόθηκε σε αυτό το υβρίδιο που είναι ταυτόχρονα thrash όσο και heavy με άριστα αποτελέσματα, επηρεάζοντας μεταγενέστερους όπως π.χ. οι Sanctuary. Δεν είναι τυχαίο ότι στα σχετικά αφιερώματα κάποιο από τα δύο πρώτα τους συναντάς.

Η αποχώρηση του εμβληματικού τραγουδιστή “Reverend” David Wayne (ο “αιδεσιμότατος της μεταλλικής εκκλησίας” που σχημάτισε κατόπιν τους… Reverend) και η απόσυρση του Vanderhoof που σταμάτησε ως πλήρες μέλος αλλά παρέμεινε ως συνθέτης, κόστισαν σε χρόνο στους Metal Church. Η απουσία τους κατά την, κορυφαία για το metal, τριετία 1986-’89, τούς στέρησε τη δυνατότητα να γίνουν ακόμη μεγαλύτερο μέγεθος σαν όνομα, όπως αδιαμφισβήτητα άξιζαν.

Οι επόμενες τρεις κυκλοφορίες με τον Mike Howe στο μικρόφωνο (Blessing in Disguise, The Human Factor, Hanging in the Balance) μέχρι την πρώτη τους διάλυση, είναι έως και πάρα πολύ καλές, αλλά πλέον καθαρόαιμο power.

Η γνωριμία με τους συγκεκριμένους λοιπόν, καλόν είναι να γίνει με αυστηρά χρονολογική σειρά.

4 Likes

Ευχαριστώ και τους 2 για τις πληροφορίες! @Ian_Metalhead @Spyros_Koukas Μάλλον θα το πάρω χρονολογικά λοιπόν.

3 Likes

Την Τριτη 27 Ιουνιου ενιωθα πολυ τυχερος που θα καταφερνα να δω live τους Metal Church στην 2η μολις εμφανιση τους στην χωρα μας με την πρωτη να ειναι το μακρινο 1994. Μετα την συναυλια ενιωθα οχι απλα τυχερος αλλα ευλογημενος που ειδα αυτη την μπανταρα σε μια εξαιρετικη εμφανιση που θα μου μεινει αξεχαστη.

Ας τα παρω απο την αρχη, εφτασα στο Κυτταρο οταν επαιζαν οι Desert Near The End αλλα λογω της αφορητης ζεστης δεν μπηκα στον χωρο παρα μονο οταν τελειωσαν και αρχισε η αντιστροφη μετρηση για να ανεβουν στην σκηνη οι Metal Church. Πριν μπω μεσα ακουγα απο τον κοσμο να λεει οτι η συναυλια δεν τα πηγε καλα απο αποψη προσελευσης, αλλα σιγα σιγα μαζευοντουσαν ολο και περισσοτεροι και τελικα αν και δεν εγινε το sold out οπως θα επρεπε, ειχε αρκετο κοσμο. Φανταζομαι οτι οι συνθηκες καυσωνα και το γεγονος οτι η συναυλια ηταν καθημερινη ισως να απετρεψαν καποιους που θα το αποφασιζαν τελευταια στιγμη.

Και παμε στα του live. Απο την πρωτη στιγμη που πατησαν το ποδι τους στο σανιδι υπο τους ηχους του soundtrack του Terminator 2 και για την επομενη 1,30 ωρα οι Metal Church τα εδωσαν ολα σε μια καταπληκτικη εμφανιση. Εχοντας στο πλευρο τους και τον φανταστικο ηχο, πεντακαθαρο, ογκωδη και δυνατο, απεδωσαν οπως τους αρμοζει τις κομματαρες τους και γενικα ΘΕΡΙΣΑΝ… Ολοι τους αψογοι παικτικα, ο καινουριος Stet Howland στα ντραμς ειναι γνωστος για τις ικανοτητες του αν και για να ειμαι ειλικρινης δεν μου κολλαγε τοσο με την υπολοιπη μπαντα, μου ταιριαζει πιο πολυ σε μπαντες φαση W.A.S.P., ηταν ομως ολοσωστος στα σημεια του και εφτιαχνε ενα ωραιο διδυμο με τον ετερο του rhythm section, τον μπασιστα Steve Unger που ειναι χρονια πλεον στην μπαντα συγκεκριμενα απο το 2004. Ενα απο τα μεγαλα οπλα των Metal Church ηταν παντα οι κιθαρες και στον τομεα αυτο οι 2 κιθαριστες της μπαντας ο Rick Van Zandt και ο αρχηγος, ιδρυτης και ηγετης Kurdt Vanderhoof ηταν εξαιρετικοι. Αψογοι σε ολα τους, απεδωσαν στα μεγιστα ολα τα κομματια με ακριβεια στο παιξιμο τους. Επισης εκτος απο την φοβερη αποδοση τους ηταν ολοι τους κεφατοι και χαμογελαστοι. Και παμε στον αδιαφιλονικητο M.V.P. τον τεραστιο Steve Howe ο οποιος ηταν το λιγοτερο Σ Υ Γ Κ Λ Ο Ν Ι Σ Τ Ι Κ Ο Σ… Με του που βγηκε στην σκηνη το ματι του γυαλιζε και η φωνη του ηταν σε απιστευτα επιπεδα. Μιλαμε για επικη εμφανιση, ΦΩΝΑΡΑ και με υπεργαματη σκηνικη παρουσια. Κινητικοτατος, σε συνεχη επικοινωνια και αλληλεπιδραση με το κοινο, οπως ειχα γραψει και μετα το live, ειναι στο επιπεδο των πραγματικα μεγαλων, ο τυπος εχει αστρο, συνδυαζει παθος με προσωπικοτητα και ειναι πραγματικα απολαυστικος να τον παρακολουθεις live. Στα φωνητικα ηταν αψογος στα δικα του τραγουδια αλλα τα πηγε περιφημα και σε εκεινα του David Wayne που ειχε αρκετα διαφορετικη φωνη απο την δικη του.

Στα του setlist επαιξαν 14 κομματια. Παιρνοντας τα χρονολογικα ειχαμε το Beyond The Black απο το ντεμπουτο τους Metal Church, τα Start The Fire και Watch The Children Pray απο το the Dark και οπως ηταν αναμενομενο ολα τα υπολοιπα κομματια ηταν απο τις 2 περιοδους της μπαντας με τον Mike Howe στο μικροφωνο. Fake Healer και Badlands απο το Blessing In Disguise, απο το The Human Factor το ομωνυμο και τα Date With Poverty και In Mourning, απο το Hanging In The Balance τα Gods Of Second Chance και No Friend Of Mine, ενω τον πιο προσφατο δισκο τους XI που βγηκε μετα το reunion με τον Mike εκπροσωπησαν τα Reset, Killing Your Time, No Tomorrow και Needle And Suture. Εδω θα εκφρασω το μοναδικο μου παραπονο απο την συναυλια καθως θα ηθελα να παιξουν και αλλα κομματια, 2-3 ακομα τους επαιρνε ανετα και ειχαμε πολλες ελλειψεις, κομματια σαν τα Metal Church, Gods Of Wrath, Ton Of Bricks, In Harm’s Way μου ελειψαν παρα πολυ. Αν το setlist ηταν λιγο πιο πληρες θα ανεβαινε και αλλο η συναυλια που ηταν ουτως ή αλλως εκπληκτικη. Ο κοσμος ηταν αρκετα εκδηλωτικος αν και σε καποια τραγουδια οι αντιδρασεις ηταν πιο ηπιες απ’ οτι θα περιμενα. Γενικα ομως μια χαρα.

Μετα το τελος της συναυλιας συναντησα ολα τα μελη της μπαντας πισω στο merchandise οπως μας ειχε ενημερωσει νωριτερα ο Mike Howe που μας ειπε οτι θα μας περιμενουν εκει ολους, σε σκηνικο καρμπον με την συναυλια του Blaze Bayley. Ολοι τους ευγενεστατοι, φιλικοι και ομιλητικοι, ειδικα ο Kurdt Vanderhoof και ο Mike Howe ηταν πολυ συμπαθητικοι σε ολα τους.

Αυτη η συναυλια ειναι πλεον στο προσωπικο μου πανθεον, με μεγαλο πρωταγωνιστη τον Mike Howe και ευχομαι να καταφερω να τους ξαναδω live το συντομοτερο δυνατο.

wtf?

1 Like

Δεν μου εμφανιζει την φωτο.

Λογικά την έκοψε το φόρουμ για να μη τρομάξει ο κόσμος, επειδή είχα βάλει μία στην οποία ήταν ΠΑΡΑ πολύ άσχημος.

Αυτή; Την εμφανίζει; Διάλεξα μία καλύτερη!

1 Like

Ναι την εμφανιζει, χαχα :grinning: