Metal Hammer vs RockHard

Εντυπωσιακός αχταρμάς, ευτυχώς σε κομμάτι του “Genesis” οπότε προσπερνάμε χωρίς πολλά πολλά.

Suicidal Angels

Thanks man. Μακάρι να είναι πράγματι καλό.

Οι φωτογραφίες από τις συναυλίες απαράδεκτες. Φτώχεια ανελέητη.

Αφοτού διώξανε τον Κισετζεκιάν …

Πηρε κανεις του Ιουνιου να μας πει για δισκο του μηνα;

Gojira

Thank you man!

Το sign of the hammer στο τελευταίο τεύχος για τους Dark Tranquillity ήταν για να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Στα All time classics έβαλε το Haven… ΤΟ HAVEN!!! Το Mind’s I δεν το είχε ούτε στα recommended. Σαν τρολιά μου φαίνεται.

Το Haven ? Ειμαστε σοβαροι ? Μπορεις να ποσταρεις ολα τα αλμπουμ που προτειναν ?

[B]All time classics[/B]

The Gallery/Haven

[B]Recommended[/B]

Projector/Damage Done/Fiction

[B]Alarm Zone[/B]

Construct

[B]Avoid[/B]

We Are the Void

Κακές επιλογές. Και άντε να καταλάβω πως το Skydancer δύσκολα θα έμπαινε έτσι και αλλιώς αλλά με το Haven ακόμα ξύνω το κεφάλι μου με απορία. Ούτε στα recommended δεν έπρεπε να είναι (χωρίς να σημαίνει πως είναι κακό άλμπουμ βέβαια)

Η απουσία του Mind’s I είναι κανονικό έγκλημα. Προσωπικά και το character το χωρούσα μέσα αλλά anyway.

Γελάνε και τα τσιμέντα με την έλλειψη του Mind’s I. Ίσως το σημαντικότερο και καλύτερο άλμπουμ των Dark Tranquillity. Και το Skydancer είναι τεράστια δισκάρα. Αλλά μάλλον θα αγνοεί την ύπαρξη του ο συντάκτης

Παιδιά καλά σας γαμάει ΤΟ ΗΑVEN ε.

Είτε έβαζε το mind’s I, είτε το haven είτε το projector μαζί με το gallery στις πρώτες θέσεις για μένα θα ήταν ένα και το αυτό.

Την απουσία του skydancer επίσης την καταλαβαίνω, άλλη μπάντα ήταν τότε και δε χωρούσαν όλοι οι δίσκοι, τινακάνουμετώρα. [SIZE=1](μην πείτε να έβγαζε το haven μωρέ)[/SIZE]

Αυτό με το οποίο προφανώς γέλασα ήταν η απουσία του mind’s I και το “άψυχο” για το construct, τα silence in between και apathetic έχουν αρκετή ψυχή για δέκα δισκογραφίες (πέντε το κάθε τραγούδι).

Τέλος, επειδή κανείς δεν το ανέφερε, και το character καλά σας γαμάει :!: (έντιτ, άκυρο, το ανέφερε ο dead, ορίστε, συμφωνούμε)

Για μένα τέλος πάντων, πάει έτσι:

the gallery: 11/10
the mind’s I, projector, haven: 10/10
damage done, character, fiction, construct: 9.9/10
we are the void: 9.5/10 (ακόμα κι εγώ καταλαβαίνω πόσο κατώτερο είναι από τα υπόλοιπα, αλλά, arkhangelsk .- )
skydancer: δε βάζω βαθμό, έτσι για να σας τη σπάσω :!: Είπαμε, άλλη μπάντα, σόρυ.

λίστες ναι, ναιι :slight_smile:
όπως πάντα θα βάλω τον κλασικό περιορισμό του όχι πάνω από 2 φορές τον ίδιο βαθμό
THE MIND’S I - 10
PROJECTOR ? 10
HAVEN ? 9
THE GALLERY -9
DAMAGE DONE - 8
CHARACTER - 8
FICTION ? 7
CONSTRUCT -6
WE ARE THE VOID ? 5
SKYDANCER - 5

τους είχα ακούσει στο gallery αλλά αγόρασα το mind’s i τη μέρα που βγήκε και ας τουχαν βάλει μόλις 8 τότε, σνιφ συγκίνησης, μέχρι και το cd package ήταν ωραίο και μεγάλο σαν βινύλιο… και λίγα για το haven ε, για κείνο τους είχαμε δει στο woodstock (28/1/2001) και κείνο θα θυμάμαι πάντα και ας τους ξαναείδαμε με άπειρα καλύτερο ήχο αργότερα…

Ρίγη συγκίνησης με όλους σας ρε!!! Σας αγαπάω που λατρεύετε αύτη την μπαντάρα!!!


Ο Μιχάλης μιλάει για τον νέο δίσκο. Νοέμβριο λέει!!!
Δείτε και τα βίντεο στο facebook τους. Μάλλον πάμε για μεγάλα πράγματα. Μεγάλες Ταχύτητες ακούω!!!

Στο Hammer πάντα τους έβαζαν ότι να ναι βαθμούς. Δείτε αυτά που θυμάμαι:
THE GALLERY - 7
THE MIND’S I -8
PROJECTOR - 9,5
HAVEN - 9,5
DAMAGE DONE -8,5
CHARACTER -8,5
FICTION -8,5
WE ARE THE VOID - 7
CONSTRUCT - 8

Εγώ θυμάμαι τον Β.Ζαχαρόπουλο να παίρνει συνέντευξη από τον Stanne και να τον ρωτάει “γιατί βγάλατε το απογοητευτικό projector;”, μόνο δάκρυα και με το 7 στο gallery

Είσαι σίγουρος για το 7 στο Gallery; Νομίζω ήταν 8, αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία.

9.5 στο Haven και στο Projector ό,τι να ναι

Στα 90σ τους λάτρευα, μετά γίνανε πολύ πληκτράτοι για τα γούστα μου… παρόλαυτα, το τελευταίο τους που άκουσα ήταν το Damage Done το οποίο νομίζω είναι αρκετά καλό.

Mind’s I πάει άνετα για μένα ως το κορυφαίο άλμπουμ τους. Και όχι απλά το κορυφαίο αλλά και το σημαντικότερο αυτό που τους έβαλε στις μεγάλες κατηγορίες και τους άκουσε περισσότερος κόσμος. Αυτό το άλμπουμ [U]είναι[/U] οι Dark Tranquillity

Από εκεί και πέρα τα γούστα παίζουν μεγάλο ρόλο. Βαθμολογίες δεν βάζω αφού συνεχώς τις αλλάζω και ποτέ δεν μπορώ να καταλήξω.

Skydancer/The Gallery/Character πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα

Fiction/Damage Done ελάχιστα πιο κάτω

Haven/We are the Void/Construct/Projector όλα καλά άλμπουμ μεν αλλά δεν φτάνουν τα παραπάνω.

Έτσι είναι, δίσκος - τομή στο 90ς heavy metal γενικότερα, και η τελειότητα η ίδια. Insanity’s crescendo και τα μυαλά στο μπλέντερ μωρέ

Το gallery μου το είχαν γράψει σε μια κασεττα τότε και το είχα λιώσει. Υπέροχο άλμπουμ, εξαιρετικά φωνητικά, μελωδίες, καλοπαιγμένο death metal, γυναικεία φωνητικά τι άλλο να ζητήσει κανείς. Το the minds I ήταν ακόμα μεγαλύτερο σοκ. Από εκεί και πέρα μόνο το haven έχω ακούσει αλλά δεν μπορώ να το βάλω στο ίδιο επίπεδο με τα προηγούμενα.