Metal Hammer vs RockHard

Αόριστα δεν μιλάω. Νομίζω τα όσα καταλογίζω είναι αρκετά συγκεκριμένα.

Η συμφωνία ήταν να γίνει συνέντευξη (που χωρίς καταχωρησή ΔΕΝ) και να γίνει διαφήμηση προς 300ε. (που σε άλλους γνωστούς και φίλους έχουν δωθεί σε 75. 225 και άλλα ποσά) καθώς επίσης και να παιχτεί πολλές φορές σε συνεργαζόμενη εκπομπή αυτό το video, https://www.youtube.com/watch?v=dETflYKNmz8 και να μπεί ένα banner στο site για το συγκρότημα Darkology. Ολά εκτός απο το airplay του video τηρήθηκαν. ¨Οταν ερώτησα κατα τη διαρκεια της συναυλίας των ENFORCER γιατί, δεν παίζεται το βίντεο, ενος δίσκου (επιλογής hammer και επιλογής και απο άλλα μέσα βλ rockin) κατα τα συμφωνηθέντα, μου ανέφεραν οτι δεν θα το έκαναν επειδή, έμαθαν απο “κάπου” οτι λέω κακά πράγματα για το περιοδικό (κατι το οποίο δεν ήταν αληθές). Και όταν εμφανώς δυσπιστος τους ζήτησα να ανφέρουν την πηγή αυτής της πληροφορίας, η απάντηση ήταν γενική και αορίστη σε στύλ - δεν σου λέω. Sorry. Αυτό είναι αντιεπαγγελματικό. Αυτό είναι ασόβαρο. Το να απειλέις να μην κάνεις κριτική στον επόμενο δίσκο που κυκλοφωρώ, που αναγκάζεσαι να κάνεις, επειδή συμμετέχει σε αυτόν ο γραφίστας που δουλευεί στο περιοδικό, να μην κάνεις τη συνέντευξη που κάνεις γραπτώς, αλλα μόνο online, αλλα και να αποκλείεις εταιρίες και συγκροτήματα, είναι στα όρια του γελείου, φαύλου και ανήθικου. Δεν είναι το Κώστας Χρονόπουλος “μεταλ χάμμερ” και ας το υπογράφει, ό εδω και 2 μήνες OAEΔίτης του αρχισυντάκτης. Υποτίθεται οτι είναι ένα περιοδικό που καλύπτει την επικαιρότητα στο χώρο. Με το να αποφασίζει να μην αναφέρει καθόλου ένα συγκρότημα, προσπαθει να φαλκιδεύσει την ιστορία και να αποσιωπήσει τις προσπάθειες ενος συγκρότηματος, το οποίο στο κάτω κάτω δεν ευθύνεται σε κάτι. Αλλά δεν είχε και πρόβλημα ο κος χρονόπουλος, όταν προσεγγίστηκε για να γίνει παρουσιάση, παρα μόνο όταν έμαθε οτι θα κυκλοφορήσει υπο την αιγίδα μου. Μάλιστα. Έτσι ΑΓΝΗ υποστήριξη στην Ελληνική σκηνή, αρκεί να μην βγαίνει απο τον τάδε. Αναρωτηθήτε αγαπητοι αναγνώστες, ακροατές, τρολλακια και πρόβατα του ποιμένα χρονοπουλου, αν είδατε πρόσφατα κριτική μεγάλης Γαλλικής εταιρίας (εκτός των 2 γιγαντιαίων ελληνικών γκρούπ που εντασονται στο δυναμικό της για προφανείς λόγους). Αν θέλετε αυτό το επιπέδο ενημέρωσης, μόνο με προβολή, των “καταχωρημένων” και των αυλικών… αυτήν έχετε.
Πόσο πιο ξεκάθαρα να μιλήσω και πώς αλλιώς να εκλάβω την ατάκα, δεν θα βάλουμε κάτι απο την εταιρια του ακόμα και αν βγάλει Iron Maiden ? (Iron Maiden μπορεί να μην βγάλω, αν και θα είχε γέλιο, αλλά θα βγάλω πολύ πιθανά 2-3 πράγματα απο ιστορικότατα γκρουπ απο Αμερική που προφανώς το περιοδικό μπορεί να αποφασίσει να τα αγνοήσει επίσης, δημιουργώντας μια επιπλαστη, δικιάς του οπτικής αποτύπωση του χώρου και της σκηνής. Αυτά. Πριν βγώ να “κράξω” ανέφερα αυτό στον εκδότη του περιοδικού. Η απαντηση ήταν οτι μπορεί να μην συμφωνεί με τον αρχισυντάκτη αλλά τον υποστιρίζει επι της αρχής, όπως και εγώ επίσης το συγκρότημα που μου επιστεύτηκε τον κόπο και το έργο του. Και προφανώς ζητάω το αυτόνοητο, ίση και αντικειμενική μεταχείρηση. Τα άλλα τα ακούω βερεσέ.

Το ότι ο Χρονόπουλος είναι πλέον άνεργος που μάλιστα το γράφεις και δύο φορές παίζει κάποιο ρόλο ή απλά είναι κουτσομπολίστικο κατινίστικο σχόλιο; Γιατί, γενικά, σταρχίδια μας ξέρω γω αν είναι άνεργος ή στον οαεδ ή δεν ξέρω πού.

Επίσης λέμε για την ίδια ιστορία που ανέφερε ο primalrage (ο οποίος στο ποστ πιο πάνω γράφει και για τη συναυλία των enforcer), ότι δηλαδή παλιά αποθέωσαν τον δίσκο επειδή η μπάντα τα έσκασε για διαφήμιση κλπ αλλά τώρα δεν τα σκάει και δεν κάνουν κριτική; Γιατί αν η απάντηση είναι “ναι”, μάλλον θα φάω ban με αυτά που θα γράψω.

^ πες και γι’αυτό btw :")

Την ιστορία του Δελαπατρίδη την έχεις υπόψιν ? Google that shit. Αυτό κοροιδεύω.
Αν ό αλλος έχει απολυθεί και αμισθί δουλευει για να κάνει κανα μεροκάματο σαν DJ και να βγαέλει κανα φράγκο, κτλ δείχνει το πόσο τιποτένιοι είναι ορισμένοι, που προσπαθούν να εξαργυρώσουν την αγάπη του κόσμου για τη μουσική.

Θα πεταχτείς βεβαια σαν την πορδή να μου πείς οτι το ίδιο κάνω και εγώ. Με τη διαφορά οτι εγώ μπαίνω σε ρίσκο για να το κάνω, ο άλλος το κανει εκ του ασφαλούς και φυσικά αν μου δίξεις έναν που δεν παίρνει λεφτά απο μπαρ, under the counter… θα ψάξω να σου βρώ παρθένες σε μπορντέλο. Ο κάθε ακαμάτης αποφασίζει να βάζει τρικλοποδιά σε κάτι που κάνω απο αγάπη, και ταυτόχρονα “τιμωρεί” και ένα γκρούπ επειδή επιλέγει να δουλέψει μαζί μου.
Οκ, είμαι όντως περίεργος να δώ αν δεν θα αναφέρουν ουτε βινύλια με μπάντα που είναι εναργή απο το 70 εως και σήμερα απο την Αμερική και αν με το καλό βγούν κάποια πράγματα απο γρουπάρα που γεμισε ασφυκτικά τα μέρη που επαιξε σε Αθήνα και Θεσ/νίκη.

Το δίσκο τον αποθέωσαν, επειδή ο δίσκος “γαμάει” και παντού πηρε καλές βαθμολογίες. Στο Rockin λχ, με το οποίο δεν είχα και τις καλύτερες σχέσεις με μέλη του, και συνέντευξη έγινε και κριτική και δεν μου ζητήθηκε ΤΠΤ. Και ευχαρίστως να το σκεφτόμουν να διαφημηστώ, επειδή έχει αναγνωσιμότητα.
Αλλά σε κάποια άλλα media, η βελόνα του βάλε διαφήμηση, βάλε διαφήμηση, έχει κολλήσει. Αν ο άλλος την έχει δει σαν “μεροκάματο” τη φάση … να βάζει 2-3 παιδάκαι να γράφουν και να εισπράτει … ας αποφεύγουν τις κορωνίδες για την αγάπη στο μέταλ και όλα αυτά τα κουραφέξαλα.

Αν ΔΕΝ κάνεις διαφήμηση ΔΕΝ κανουν συνεντευξή και μπορώ να σου ποστάρω όλόκληρω διάλογο, οπου 5 φορές η απάντηση στο αν θα γίνει συνέντευξη είναι - Θα βάλεις καταχώρηση, θα βάλεις καταχώρηση, θα βάλεις καταχώρηση ? (σαν κολλημένο γραμμόφωνο) … πες με ρομαντικό, αλλά αν είναι μια δισκάρα θα έκανα συνεντευξή ούτως η αλλιώς. Καταλαβαίνω οτι θές να ικανοποιήσεις τον διαφημηζόμενο σου, αλλά απο την άλλη είναι πιστεύω προς όφελος όλων να κρατάς και μια στάση ορθή. Σε μια σκηνή οπου τα πάντα έχουν γίνει τοσα λεφτά, και 10 % κτλ κτλ, δηλαδή μπίζνα, επιλέγω να έρθω σε σύγκρουση, γιατι η σαπίλα πρέπει σε κάποια φάση να ξεγυμνώνεται.
Τώρα ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ να κανουν καν κριτική σε ΑΛΛΟ συγκρότημα ΑΣΧΕΤΟ (δεν λέμε καν καλή η κακή) σαν αντιδράση για το συμβάν στους Enforcer. Που να σου πώ οτι έχουν ένα προβλημα με εμένα. ΟΚ. Αλλα με ποιά λογική το μετατοπίζουν και στο συγκρότημα ?

Επίσης η απάντηση στο οτι θα βρίσεις, είναι κατάλαβε πρώτα τι παίζει και μετά κάνε οτι σε φωτίσει … αλλά αν αυτές οι τακτικές σου φαίνονται ΝΟΡΜΑΛ και ηθικές, γαμώ τι να πω. Περιέργως οι μισοί επικάδες μέσα στο gig, ήταν κάλα τους έκανες τους “#$##$#$#” και μας έχουν μαμήσει κτλ, αλλά στο έξω άντε να βγει κανα ευχαριστούμε το Metal Hammer (επειδή έκανε τα αυτονόητα) …κτλ. εβγαλα και λόγο για Manowar, γιαυτό ιδρώσανε τα γούνινα και γουστάρανε !

Αυτά. Εγώ είμαι ανοιχτός σε οτιδήποτε, δλδ μέχρι και να επέλθει ειρήνη επι του θέματος. Απλά το να απειλείς να μην κάνεις κριτική σε κάτι είναι αισχρό και το λαμβάνω σαν χτύπημα κάτω απο τη μέση. ΔΕΝ ΘΕΣ να κάνεις συνέντευξη ? Οκ μήν κάνεις… αλλά μην μου λές οτι είσαι υπέρμαχος της Ελληνικής σκηνής και κάνεις ακριβώς το αντίθετο… αυτά.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Μια απορία παραμένει: ποια αμερικάνικη μπάντα ενεργή από το 70s δεν προβάλλει το hammer και γιατι;

Άλλο λέω. Οτι επειδή σκοπεύω μετά απο το Aherusia να βγάλω 2 ανέκδοτα σε βινυλιο άλμπουμ απο ΙΣΤΟΡΙΚΟΤΑΤΗ μπάντα, Αμερικάνικη, θέλω να δω αν και η υπάρξη αυτών θα “αγνοηθεί” απο το μεταλλικό σφυράκι. Αν άλλες ενέργειες που θα κάνω, όπως αρκετά live επίσης θα είναι “ΑΟΡΑΤΑ”.

Ήσουν αρκετά πιο ξεκάθαρος στα επόμενα ποστ σου και μία γενική έστω άκρη βγήκε. Πάντως συνεχίζω να μην καταλαβαίνω, ειδικά στην εποχή πλέον του διαδίκτυου, γιατί τόση καούρα για το αν θα προβάλλει ή όχι το Hammer το οτιδήποτε. Ναι οκ όπως είπες είναι θέμα αρχής και σωστής επαγγελματικής συμπεριφοράς (το είπα εξαρχής, δεν με εκπλήσσει αν είναι έτσι, το Hammer και μεγάλο μέρος του χώρου γενικά είναι βρώμα απλά, κλασικοί Ελληνάρες “επαγγελματίες”) και μπορεί να σε πνίγει το δίκιο σου αλλά και πάλι πλέον δεν περιμένει κανείς το κάθε Hammer για να διαβάσει κριτικές, συνεντέυξεις κλπ, περισσότερο σαν μια έξτρα ψυχαγωγία είναι καθότι είναι καλύτερα να κρατάς κάτι πραγματικό στα χέρια σου, να αράζεις και να διαβάζεις παρά να τα βλέπεις όλα μέσω μιας οθόνης, δεν περιμένει κανείς όμως να ενημερωθεί από εκεί πλέον.

Καούρα όχι. Αν είχε και τα 8000 κυκλοφορία και όχι πιθανή αναγνωσιμότητα, θα έλεγα οτι θα είχε κάποιο “βάρος” αλλά
METAL HAMMER 3.100… (http://www.argoscom.gr/index.php?page=17) o διανομέας … εκεί κάπου εκλεισε το Rock Hard γιατι ΔΕΝ έβγαινε/άξιζε η έκδοση.

Αλλά το συγκρότημα, δεν οφείλει να δώσει εξηγήσεις με ποιόν συνεργάζεται - και η ελιτίστικη αυτή συμπεριφορά του Hammer, πρέπει να καταδικαστεί. Ειλικρινά θα προτιμούσα να ασχολούμαι με πιο εποικοδομητικά πράγματα απο το γιατι καποιος δεν κάνει καλά τη δουλειά του. Αλλά γιατι πχ δεν κόβει και τα 2 μεγάλα ελληνικά, αφού εχει επιλέξει να μην κάνει κριτικες απο καλλιτέχνες της εταιρίας τους ? Γιατι μετά θα φάει το κράξιμο της αρκούδας. Αυτή η λογική, επιλογής και απαξιώσης, εκτός και αν “τα στάξεις” είναι πως να το πω… θυμίζει λαδέμπορες.

Very soon now…

1 Like

Πρώτο δείγμα - σύντομα και σε video :

Να ξεθάψω λίγο το θέμα.

Την σημερινή εποχή, η έντυπες εκδόσεις ανήκουν στο παρελθόν. Πλέον μπορείς να έχεις ένα τεράστιο και παγκόσμιο κοινό με μια απλή ιστοσελίδα ή με τα social media ενώ μπορείς ως μουσικόφιλος να ακούσεις τα πάντα την ημέρα της κυκλοφορίας τους.

Το metal hammer καλώς ή κακώς είναι το πιο ιστορικό περιοδικό. Με αυτό ξεκινήσαμε όλοι.
Στην πορεία έπαιρνα και το metal invader. Καλό και αυτό, με περισσότερο νεανικό/οπαδικό ενθουσιασμό.
Το rock hard δεν το έχω πάρει ποτέ. Ηταν μια περίοδος που είχα σταματήσει κάθε έντυπη έκδοση

Οσον αφορά την προώθηση των ελληνικών συγκροτημάτων, νομίζω ότι έγινε και με το παραπάνω. Εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν πολλές ελληνικές μπάντες που να αξίζουν… Για μένα τα περιοδικά τους στήριξαν παραπάνω απ’ όσο άξιζαν.
Προφανώς και οι μπάντες των μεγάλων δισκογραφικών εταιρειών είχαν μεγαλύτερη προώθηση.

Τα ελληνικά περιοδικά έδιναν αυτό που ήθελε το κοινό. Απ’ όσο θυμάμαι οι grunge μπαντες δεν είχαν στηριχτεί ιδιαίτερα (ευτυχώς), γιατί δεν άρεσαν στο ελληνικό μεταλ κοινό. Ακόμη και σήμερα δεν με ενδιαφέρει να ακούσω nirvana, δεν τους θεωρώ σπουδαίο συγκρότημα. Αλλωστε εκείνη την εποχή όποιος ήθελε τους άκουγε 24 ώρες το 24ωρο (χωρίς υπερβολή!).

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι εκείνη την εποχή δεν μπορούσες να μάθεις πολλά πράγματα, εκτός περιοδικών. Οπότε για την εποχή τους ήταν ικανοποιητική η γνώση που παρείχαν.

Το αν είναι κανείς καλός ή κακός αρθρογράφος είναι σχετικό. Εγώ αγνοούσα συνήθως τους black metal/death/punk αρθρογράφους γιατί δεν με ενδιέφερε το είδος. Εδινα έμφαση σε prog/classic metal/hard rock κλπ.
Το έψαξα και λίγο και έμαθα για J. Tull, Uli Roth, B.O.C, Wishbone Ash, Genesis, King Crimson, Yes ή και μετά σε πιο jazz/classical ακούσματα. Κάποιοι άλλοι κόλλησαν σε κάθε generic black ή power metal μπάντα.

Ο κάθε αρθρογράφος είχε τα δικά του κολλήματα. Αν γνώριζες τα γούστα του καθενός μπορούσες να βοηθηθείς από τις κριτικές.
Νομίζω ότι από κάποια στιγμή και μετά σταμάτησαν οι πολύ προκλητικές κριτικές/δηλώσεις. Προφανώς υπήρχαν και τα fake news της εποχής. π.χ ο Σταματούκος που έγραφε ειρωνικά ότι ο K. Moore ήταν συμμαθητής στο Berklee με την Μαντώ κλπ.

Οτι ίσχυε τότε με το μαρκετινγκ, ισχύει και σήμερα. Αν δεν έχεις καλή προώθηση δεν σου φταίνε οι κριτικές του metal hammer ή του rocking. Μπορείς βέβαια σήμερα να προωθηθείς πιο εύκολα από μόνος σου με τα social media.

1 Like

Άσχετο, αλλά Αγόρος/Underground Kommandoz σταματάνε στο Hammer, και είναι μάλλον η μεγαλύτερη ξενέρα που έχω φάει εδώ και χρόνια με το περιοδικό.

1 Like

O Plunderer γράφει ακόμα;

Νομίζω αραιά και που, αλλά γενικά είχε παρατήσει τη στήλη.

1 Like

Γενικά το Sub Terra στα 90s με Φλωράκη και η μετεξέλιξη του με Underground Kommandoz με Αγόρο, Γιοβανίτη και μετέπειτα Plunderer ήταν από τις πιο αγαπημένες διαχρονικά στο Hammer.

3 Likes

Εγώ πάντως στο τεύχος του φετινού Φεβρουαρίου συνειδητοποίησα (γιατί ανέτρεξα και σε αυτό του προηγούμενου έτους και πάλι έτσι ήταν) ότι πλέον δεν διεξάγεται δημοψήφισμα μεταξύ των αναγνωστών για τους καλύτερους της περασμένης χρονιάς.

Τέλος εποχής λέγεται αυτό.

1 Like

Σωστός! Δεν το είχα προσέξει.

Νομίζω πέρσι είχαν κάνει μέσω του site δημοψήφισμα για τους καλύτερους της χρονιάς. Τέλος πάντων αδιάφορο μου φαινόταν πάντα. Όταν μόνιμα μπασίστας της χρονιάς ήταν ο Harris (ανεξάρτητα αν είχαν βγάλει δίσκο οι Maiden) και άλλα γραφικά-οπαδικα- αστεία αποτέλεσματα δεν νομίζω να κάτσει κανείς να ασχοληθεί.
Άσχετο αλλά νομίζω στο Hammer έχουν πιάσει το μήνυμα της εποχής και σε κάθε τεύχος έχουν κι ένα αφιέρωμα -τυράκι για να το αγοράσεις, συν τα cd που προσφέρουν κατά καιρούς. Αγορος στο τελευταίο έφυγε? γιατί στα προηγούμενα ήταν. Υπάρχει μια ανανέωση απαραίτητη του δυναμικού. Ίσως και η αρχισυνταξία να πρέπει να το σκεφτεί.

Αν με ρωτάτε εμένα πάντως θεωρώ ότι υπάρχει χώρος στην αγορά για ένα εξιδεικευμένο περιοδικό ακραίου/underground ήχου ενός περιοδικού πχ που θα μπορούσε να είχε εξώφυλλο από agnostic front μέχρι triptykon, κάτι σαν ελληνικό terrorizer, - με ανάλογα αφιερώματα κλπ , το υλικό του υλικό του horror είναι πολύ περιορισμένο.

Το δημοψήφισμα μεταξύ των αναγνωστών πάντα αδιάφορο ήταν επί της ουσίας (άλλο αν διαβάζαμε κάθε Φεβρουάριο τα αποτελέσματα), ήταν όμως θεσμός που κρατούσε “από πάντα” και τώρα καταργήθηκε - αν κανείς δεν ασχολείται, τόσο το χειρότερο.
Τα αφιερώματα πάλι, μπορεί όντως να είναι ελκυστικά μόνο όμως αν είναι προσεγμένα και όχι προχειροδουλειές. Τώρα που το λες, bonus CD έχει καιρό να βάλει.

Ο Αγόρος στο τελευταίο τεύχος έχει ένα κείμενο αποχαιρετισμού σε αυτή τη στήλη γνώμης που γράφει ο κάθε συντάκτης την (κατά κανόνα χωρίς εισαγωγικά) μ@λ@κία του – υποθέτω, στην περίπτωση του ο χωρισμός ήταν αυτό που λέμε φιλικός.

Όντως έχει καιρό να βγάλει μπόνους cd. Για τα αφιερώματα συμφωνώ ( κάποια γίνονται για να γίνονται).
Δεν έχω διαβάσει το τελευταίο αλλά γενικά η στήλη με τις απόψεις των συντακτών είναι από τις κορυφές κάθε τεύχους, άσχετα αν συμφωνεί ο καθένας για τα λεγόμενα εκεί. Νομίζω ότι η κατεύθυνση σε περισσότερα άρθρα άποψης είναι μονόδρομος για το έντυπο. Τα αφιερώματα έχουν μια τέτοια χροιά και γι’αυτό πιστεύω ότι είναι σωστή κίνηση.
Πάντως δε νομίζω ότι ένα περιοδικό που θα ασχολείται αποκλειστικά με τον ακραίο ήχο θα είναι επιχειρηματικά σωστή κίνηση. Εδώ το “mainstream” metalhammer δυσκολεύεται ως προς την επιβίωση, δε νομίζω να υπάρχει η αγορά για δεύτερο μηνιαίο περιοδικό.

Πως το λέγανε εκείνο το περιοδικό που είχε βγει ένα φεγγάρι από Φλωράκη κλπ τέλη 90-αρχές 2000;
Φαντάσου εκείνη την εποχή που το χάμερ είχε 5ψηφιο αριθμό πωλήσεων και δεν κράτησε πάνω από 3-4 φύλλα.