Metal Hammer vs RockHard

Αυτό που λέω είναι οτι όταν ΟΛΟΙ παραγκώνισαν το Μetal, το Hammer απλώς έβαλε την ταφόπλακα και πήγε μαζί με τους άλλους κι αυτό. Όταν το παραμύθι τελείωσε ξαναγύρισε.

Και οι Bad Religion οι NOFX κι ένα κάρο άλλοι είναι σκληροι, έχουν ιδέες στη μουσική τους και “βαράνε”, να μπουν κι αυτοί σε ένα περιοδικό που φέρει τιν τίτλο HEAVY METAL / METAL HAMMER

Σίγουρα το hard rock δεν είναι αυτό που θέλουμε εμείς, και με αυτή τη λογική οι πεφωτισμένοι συντάκτες, τότε, αποφάσισαν να κάνουν δισκοκριτική σε δύο L.P. του… Bruce Springsteen αλλά και του Bryan Adams .:slight_smile:

To μεγάλο παραμύθι Chriss, είναι οτι το Metal δεν μπορούσε να συνεχίσει όπως στα 80s. Είκοσι χρόνια μετά, το metal έχει πιο πολλά συγκροτήματα από ποτέ, μπορεί να μην κατακλύζουν τα charts όμως υπάρχουν, παίζουν και εμείς γουστάρουμε με τρέλλα.

Πάντα Φιλικά !!

Έχεις τεράστιο άδικο! Όπως υπάρχει εξέλιξη στη μουσική έτσι υπήρξε/πρέπει να υπάρχει εξέλιξη και στο χαρακτηρισμό των ειδών.
Από το rock n’ roll πήγαμε classic rock, μετά hard rock, έπειτα heavy metal, thrash, power και πάει λέγοντας. Με τη δική σου λογική ακόμη και σήμερα η μουσική αυτή θα έπρεπε να ονομάζεται rock n’ roll!
Άρα όπως o χαρακτηρισμός thrash επινόηθηκε για τους Metallica, Slayer κλπ, έτσι και για τους Primus υπάρχει το alternative rock. Πιστεύω να γίνομαι κατανοητός! :slight_smile:

Μάλλον αυτό που θέλει να πει ο ChrisP είναι ότι η μουσική πρέπει να εξελίσσεται αλλιώς δεν έχει νόημα ύπαρξης και συμφωνώ μαζί του.
Από την άλλη, εσύ λές ότι δεν είναι metal, επειδή metal είναι οι Iron Maiden κτλ και συμφωνώ και μαζί σου…

Λέω εγώ τώρα, αφού τα συγκροτήματα που παίζουν metal σήμερα είναι αυτά που αντιγράφουν το παρελθόν και δεν πάνε την μουσική μπροστά, τότε δεν πρέπει να υπάρχει πια metal στα '00 (millenium)… Σκάλωσα τώρα με τον συλλογισμό μου, είναι και περασμένη η ώρα… Θα το ξανασκεφτώ αύριο!:slight_smile:

Το ένα δεν αναιρεί απαραίτητα το άλλο! Π.χ το ότι στα μέσα 80’s το thrash έκανε το μεγάλο μπάμ αυτό δεν πάει να πεί ότι το heavy metal θα πρεπε να είχε πάψει να υφίσταται! Αντιθετως νέες μπάντες εμφανίστηκαν στο προσκήνιο, απλώς έπρεπε να γίνει ο διαχωρισμός λόγω ήχου. Και στις ημέρες μας υπάρχουν νέες μπάντες πού παίζουν κλασικό hard rock των 70’s. Το ότι νέα ιδιώματα έχουν κάνει την εμφάνιση τους, αυτό δεν σημαίνει πώς τα παλιότερα θα πρέπει να εξαφανιστούν! :wink:
Απλώς το θέμα είναι ότι ο καθένας επιλέγει αν θα παραμείνει στα “κλασικά” η αν θα ακολουθήσει τη “μοδα” η θα κάνει και τα 2.

Αυτό που λέω είναι οτι όταν ΟΛΟΙ παραγκώνισαν το Μetal, το Hammer απλώς έβαλε την ταφόπλακα και πήγε μαζί με τους άλλους κι αυτό. Όταν το παραμύθι τελείωσε ξαναγύρισε.

Και οι Bad Religion οι NOFX κι ένα κάρο άλλοι είναι σκληροι, έχουν ιδέες στη μουσική τους και “βαράνε”, να μπουν κι αυτοί σε ένα περιοδικό που φέρει τιν τίτλο HEAVY METAL / METAL HAMMER

Σίγουρα το hard rock δεν είναι αυτό που θέλουμε εμείς, και με αυτή τη λογική οι πεφωτισμένοι συντάκτες, τότε, αποφάσισαν να κάνουν δισκοκριτική σε δύο L.P. του… Bruce Springsteen αλλά και του Bryan Adams .

To μεγάλο παραμύθι Chriss, είναι οτι το Metal δεν μπορούσε να συνεχίσει όπως στα 80s. Είκοσι χρόνια μετά, το metal έχει πιο πολλά συγκροτήματα από ποτέ, μπορεί να μην κατακλύζουν τα charts όμως υπάρχουν, παίζουν και εμείς γουστάρουμε με τρέλλα.

Πάντα Φιλικά !!

Σιγουρα γουσταρουμε αλλιως δεν θα ημασταν εδω αλλα σε κανα κλαμπ! Συμφωνω οτι γενικα υπαρχουν πολλα ακυρα στο Hammer και θα πω επισης οτι εγω δεν εζησα απο πρωτο χερι την περιοδο που περιγραφεις εσυ… Οποτε ισως ξερεις περισσοτερα… Αυτο που θελω να πω ειναι οτι κατα τη γνωμη μου το metal εβγαλε μονο του τα ματια του αλλα και οι δισκογραφικες ως ιδιωτικες εταιρειες με σκοπο το κερδος διεγνωσαν οτι το κοινο ηταν ετοιμο για αλλαγη και η αφορμη ηταν το Nevermind (καλος δισκος κατα τ’ αλλα…). Λογικο ηταν και τα εντυπα (που κι αυτα με ιδωτικοοικονομικα κριτηρια λειτουργουν και οχι παντα με την καρδια) να ακολολυθησουν σε καποιο βαθμο… Ξαναλεω ομως οτι μπαντες σαν τους Faith No More, Soundgarden, Primus, Screaming Trees ειναι μεγαλα κεφαλαια του σκληρου ηχου και εξεφρασαν αυτο που εχω εγω στο μυαλο μου ως hard rock/metal…

Μάλλον αυτό που θέλει να πει ο ChrisP είναι ότι η μουσική πρέπει να εξελίσσεται αλλιώς δεν έχει νόημα ύπαρξης και συμφωνώ μαζί του.
Από την άλλη, εσύ λές ότι δεν είναι metal, επειδή metal είναι οι Iron Maiden κτλ και συμφωνώ και μαζί σου…

Λέω εγώ τώρα, αφού τα συγκροτήματα που παίζουν metal σήμερα είναι αυτά που αντιγράφουν το παρελθόν και δεν πάνε την μουσική μπροστά, τότε δεν πρέπει να υπάρχει πια metal στα '00 (millenium)… Σκάλωσα τώρα με τον συλλογισμό μου, είναι και περασμένη η ώρα… Θα το ξανασκεφτώ αύριο!

Έχεις τεράστιο άδικο! Όπως υπάρχει εξέλιξη στη μουσική έτσι υπήρξε/πρέπει να υπάρχει εξέλιξη και στο χαρακτηρισμό των ειδών.
Από το rock n’ roll πήγαμε classic rock, μετά hard rock, έπειτα heavy metal, thrash, power και πάει λέγοντας. Με τη δική σου λογική ακόμη και σήμερα η μουσική αυτή θα έπρεπε να ονομάζεται rock n’ roll!
Άρα όπως o χαρακτηρισμός thrash επινόηθηκε για τους Metallica, Slayer κλπ, έτσι και για τους Primus υπάρχει το alternative rock. Πιστεύω να γίνομαι κατανοητός!

Βασικα ουτε το ενα θελω να πω ουτε το αλλο… Πιστευω οτι το hard rock ειναι ορος ικανος να χωρεσει πολλα διαφορετικα παρακλαδια του σκληρου ηχου (αν οχι ολα). Αυτο που δεν μου αρεσει ειναι η αποψη “metal/hard rock ειναι αυτο που μου αρεσει και τιποτα αλλο”.

Για να συμπληρωσω, εγω που διαβαζω hammer καθε μηνα βλεπω ενα σωρο κριτικες hard rock/heavy/epic/power/prog και γενικοτερα metal. Τωρα αν υπαρχουν και καμια 10αρια παρουσιασεις alternative η electro δισκων δε με χαλαει καθολου ισα ισα κιολας…

το Rock Hard παιζει να το παρω μια φορα το διμηνο, το Hammer ποτε…

Το hammer το επαιρνα απο τελη ‘99 μεχρι μεσα 2004 και απο τοτε το συνεχιζει ο αδερφος μου.
Δεν το γουσταρω και οταν το παιρνω για διαβασμα αυτο δεν κραταει πανω απο10’(το πολυ) αλλα το θελω να υπαρχει το ατιμο.Τωρα με Ζαγογιαννη κατι γινεται…κατα τ’ αλλα, να εαν υπαρχει να κ εαν δεν υπαρχει…

fanzines,internet k eat metal κ :papas:

well… ta periodika - exoun skopimothtes kai ta dyo.

protimw ligo rock hard.

o xronopoulos kai o karaolidhs einai oi ntropes tou metal typou - gia mena.

kanoun kai oi dyo kamposa lathakia - oxi oti oi alloi exoume to alathito.

alla proswpika san atoma/kritikous goustarw koskorh/kisetzekian otan den to malakizoun eniote, stamatouko, sidiropoulo, mpalta palia, emena :stuck_out_tongue_winking_eye: lol - exw o atimos ena kalami na kabalisw… xakonta - otan den grafei blakeioules tou typou to deutero fifth angel einai gia ta skoupidia ---- dioti den einai … :stuck_out_tongue:
mou arese o tropos grafhs tou stasinopoulou otan den ekthiaze paparitses … :stuck_out_tongue:

xm … mporei na ksexnaw kai kapooious …
;

Rock hard eykola…

σε όσους αρέσει ο τρόπος γραφής του Χρονόπολου και συμφωνούν ας ποστάρουν και την ηλικία τους αν είναι εύκολο.

Και παρακαλώ μην συσχετίζετε το Rock Hard με το Metal Invader.

Eγω παντως διαβαζω τα κειμενα του Χρονοπουλου για να με παρει ο υπνος…:stuck_out_tongue:

Οσο και να μη θελω να υπερασπιζομαι τα περιοδικα δε μπορω…

Τι σκοπιμοτητες εχουν ακριβως? Ποια σκοτεινα σχεδια καταστρωνουν στα meetings τους ο Χρονοπουλος με τον Πουσιο και τον Περβανιδη ???

LOIPON PROTIMW TO ROCK HARD OTAN PROKEITE NA PARW ENA PERIODIKO GIATI AKOMA DEN EXEI KANEI TRANTAXTA LATHI KAI KRATAEI MIA PIO ANTIKEIMENIKI STASI…TO METAL HAMMER TIN EXASE EDW KAI POLI KAIRO KAI KATA TIN PROSOPIKI MOU APOPSI EKANE PROOTHISI SE DIAFORA STYL MOUSIKIS (METAL PANTA) KAI SIGROTIMATA ME TROPO MALLON LATHOS POU EMENA PROSOPIKA ME ENOXLISE…EINAI XRONIA PERIODIKO OMOS KAI KATI TETOIO ISOS ITAN ANAPOFEFXTO…ANYWAY…:-k

Δε θα πω για το περιεχόμενο, γιατί είναι εντελώς υποκειμενική η κρίση του καθενός. Καταλαβαίνω γιατί δε θα σου αρέσουν τα κείμενα του Χρονόπουλου. Εμένα πάντως συνήθως μ’ αρέσει να τα διαβάζω και είμαι 18! Πες με ανώριμη τώρα, γιατί αυτό θες να πεις. :stuck_out_tongue: Τουλάχιστον, καθαρά ως κείμενα, είναι καλογραμμένα και με συγκροτημένη σκέψη.
Δε θέλω να θάβω αυτούς που δε μου αρέσουν, αλλά έχω διαβάσει και κείμενα άλλων, που μάλλον δεν έχουν και ιδιαίτερη ικανότητα να εκφράζονται γραπτώς… Και βγαίνει ένα κατεβατό πράγμα χωρίς σαφή σκοπό. [-X

Καλά ο Χρονόπουλος τύφλα να έχει ο Καρυωτάκης μιλάμε…:lol: :lol:

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τον Χρονόπουλο, εδώ μου αρέσει ο Σκουντής σε περιγραφή αγώνων μπάσκετ…:slight_smile:

Aloe δεν λέω ούτε εσένα ούτε κάποιον άλλον ανώριμο.

Η φράση κλειδί είναι “target group”.

Δεν συμφωνώ σε πολλά πράγματα με τον Χρονόπουλο, αλλά η γραφή του πολλές φορές μου αρέσει!

Επίσης, μεγάλωσα με M. Hammer, αγάπησα το M. Hammer, μίσησα το M. Hammer, μου είναι αδιάφορο σχεδόν τα τελευταία χρόνια, αλλά εξακολουθώ να το παίρνω από συνήθεια κυρίως, αλλά και για συναισθηματικούς και συλλεκτικούς λόγους :-s , μιας και από 268 τεύχη του, μου λείπουν μόνο 27! :stuck_out_tongue: :lol:

Ξέρω ότι δεν μου προσφέρει σχεδόν τίποτα, πετάω 4,5 euros κάθε μήνα, αλλά μόνο και μόνο που βλέπω το λογότυπό του, δεν μπορώ να μην το πάρω! :oops: :tomato: :lol:

Έχω αποφασίσει όμως ότι τον Δεκέμβριο του 2009 θα είναι το τελευταίο τεύχος που θα αγοράσω!
Εκεί που θα κλείνει 25 χρόνια! :wink:

Συγκινιτικη η ιστορια σου…:cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

@maiden1979