Metal Hammer vs RockHard

Πιστεύω ότι ο raiseyourfist είναι ο Πούσιος.

γάτος είσαι μεγάλε! Μέντιουμ, μέντιουμ???

διαβάζεις και τα αχαμνά της χήνας???

πίστευε και μη, ερεύενα!

πίστευε, και μη ερεύνα!

Η φρασεολογία πανομοιότυπη πάντως ψηλέ, να το κοιτάξεις.

Το προβλημα στο χαμμερ το εντοπιζω στην αισθητικη του που με χαλαει, στα πραγματα που προωθει-συνεντευξεις, αλμπουμ του μηνα κτλ- καθως και οτι παιρνα γενικα “γραμμες” γυρω απο τη μουσικη. Επισης, φυσικα και η αντιληψη που υπαρχει οτι ΜΟΝΟ ΜΕΤΣΑΛ (την οποια την ειχα κι εγω λογω χαμμερ). Οι ανακριβειες που υπαρχουν σε γραπτα, τα λαθη, οι μαλακιες βαραινουν μονο τους συντακτες κατ εμε. Παρολα αυτα, το αγοραζω καθως οπως εχει αναφερθει ειναι καλο αναγνωσμα για το χεσιμο και γραφουν και καποιοι συντακτες που τους ψιλο-θεωρω αξιολογους, γιοβανιτης, αγορος…
Επισης, το αφιερωμα για το thrash του σακκελαριου ηταν αρκετα καλο, εδινε μια πολυ σφαιρικη εικονα, προτεινοντας αρκετους δισκους και πολλα συγκροτηματα!

Χαχαχα το ίδιο σκέφτηκα και εγώ για τον Πούσιο!

Εγώ πάντως παιδιά αγοράζω το Metal Hammer από το '94 (και μάλιστα για περίπου 2 χρόνια αγόραζα κάθε μήνα και τo Metal Invader) και θα συνεχίσω να το αγοράζω. Οκ, συμφωνώ πως άλλαξαν οι εποχές (άλλωστε αυτό φαίνεται παντού με χειρότερο παράδειγμα όλων την αντιμετώπιση του συνήθως “απαθούς” κοινού στις συναυλίες), υπάρχει το Ιντερνετ, η άμεση ενημέρωση με πολλούς τρόπους κτλ.
Αν θέλετε πείτε με ρομαντικό ή μ…κα αλλά γουστάρω να πηγαίνω και να βλέπω τις λέξεις “Heavy Metal” στο περίπτερο και επίσης να συνεχίζω να ενισχύω όσο μπορώ αυτούς που μεγάλωσαν γενιές μεταλλάδων. Στη τελική ?5 πετάμε σε τόσες μαλ…ες. Ε, δε θα μου λείψουν τα συγκεκριμένα Ευρώ του περιοδικού.
Και κάτι ακόμα…Free ενημέρωση από το Internet, Free μουσική από το Internet, και μετά απαίτηση για καλή μουσική, για καλές παραγωγές, για άνοδο της σκηνής και της ποιότητας. Πολύ φοβάμαι ότι όλα μαζί δε γίνονται.
Καλώς σας βρήκα κιόλας γιατί είναι μόλις το 2ο μου post. Να στε καλά.

Aσχετο ηταν αυτο, αλλα τα λεει κι ο Χρονο:lol:

γιατι να δωσεις λεφτα οταν το ιντερνετ σου παρεχει καλυτερη ενημερωση? ας γινει καλυτερος ο τυπος. και τι σχεση εχει η καλη μουσικη με τον τυπο. μπορεις να το αναπτυξεις λιγο? και στο κατω κατω σ’αυτην την περιπτωση δεν “κλεβεις” και κανεναν οπως υποτιθεται οτι γινεται με τους δισκους.

Δεν έχει σχέση το αν θα πουλήσει το Hammer με την καλή μουσική. Έχει σχέση όμως με την προβολή της μουσικής αυτής γενικότερα. Όσο μεγαλύτερη η προβολή τόσο καλύτερα και για τη μουσική. Αυτό εννοούσα.

βάλαν 6άρι στο design your universe??? #-o[-X:lightsabre:

Ναι, αλλά είχαν και συνέντευξη, την ώρα της οποίας η Σιμόν τηγάνιζε πατάτες:):!:

Μεγαλύτερη προβολή από το internet κανένα χαμερ δεν μπορεί να προσφέρει. Γι αυτό έχουμε κατακλειστεί και από χιλιάδες myspace σαβουρομπάντες που αντί να διαλυθούν μετά το πρώτο ντέμο αποκτούν και οπαδούς.

Μια χαρά είναι και το χαμερ και το ροκ χαρντ και γενικα τα περιοδικά που ασχολούνται με το μεταλ, αρκει να μπορείς να φιλτράρεις και λιγάκι όλα αυτά που διαβάζεις. Κάτι που δεν ισχύει μόνο για τον μεταλ τύπο αλλα γενικότερα. Προσωπικά το μοναδικο που με χαλαει λιγακι στο χαμερ είναι οι συνεντεύξεις και ο τρόπος που είναι γραμμένες, ερωτηση-απάντση. Ένα κειμενο γραμμένο σε πρόζα θα ήταν πολύ καλυτερο κατα τη γνώμη μου.

Αυτό.Και έχουν κάνει παλιότερα.

Μπα, εμένα δε μ’ αρέσε ιδιαίτερα.
Και στα ξένα περιοδικά δηλαδή το βρίσκω βαρετό και κουραστικό.

Απλά στις συνεντέυξεις πρέπει να μπει και καμιά έξυπνη/ουσιαστική ερώτηση κάποια στιγμή.

Πολυ σωστο αυτο που ειπε ο Dead και εχω πει και εγω πολλες φορες. Το θεμα ειναι να φιλτραρεις οτι διαβαζεις και να εχεις προσωπικη γνωμη και αποψη… Απο εκει και περα κρινεις και επιλεγεις με τι συμφωνεις και με τι διαφωνεις. Επιση και εγω θα ηθελα πιο εξυπνες και ουσιαστικες ερωτησεις στις συνεντευξεις, να ξεφυγουν λιγο απο τα τετριμμενα… Επισης να πω, πως οσο και να σε καλυπτει το ιντερνετ, εχει την δικη του ομορφια και το εντυπο, ειναι κατι ‘‘χειροπιαστο’’ και γουσταρω παρα πολυ τα αφιερωματα…

Τα περιοδικα ομως αυτα (ειδικα το Χαμερ) διαμορφωνουν αποψεις μιας και το μεγαλυτερο μερος του κοινου τους ειναι 15-20 χρονων…Σε μεγαλυτερες ηλικιες δεν το παιρνουν ιδιαιτερα σοβαρα αλλα στιw συγκεκριμενες ηλικιες οντως θεωρουν πως ειναι η βιβλος του μεταλ lol :lol:

Μου θυμίζει μια ατάκα που διάβασα εδώ μέσα πριν λίγες μέρες :stuck_out_tongue:

Ε κοίτα σε αυτήν την ηλίκια από κάπου θα επηρεαστείς. Εγω πως ξεκίνησα νομίζεις; Βιβλο το είχα, ότι άλμπουμ έπαιρνε 9αρι πήγαινα και το αγόραζα χωρίς να έχω ακουσει νότα. Τότε θα μου πεις δεν είχες και άλλη επιλογή. Ιντερνετ δεν υπηρχε και μεταλ ραδιοφωνο στην επαρχία ηταν ανεκδοτο. Το θέμα είναι μετά τι θα κάνεις. Πάντως μην νομίζεις συνεχίζουν και υπαρχουν συντάκτες εκει μέσα που την γνωμή τους την μετράω. Είμαι και κολλημένος με τα περιοδικά είναι η αληθεια. Κάποτε αγόραζα μέχρι και το απαράδεκτο Kerrang όπως και τα hammer (αγγλικο) και terrorizer. Απο αυτά βέβαια μόνο το τελευταίο αγοράζω πλεον συχνά μαζί με το δικό μας.

Iσχυουν και οι δυο παραπανω ισχυρισμοι.