Metal Machine Music - The Industrial thread

Μιας και είδα ότι δεν είμαι μόνο εγώ ο βλαμμένος εδώ μέσα, ανοίγω τόπικ για να μιλάμε για τις αγαπημένες μας Industrial και Industrial Metal κυκλοφορίες.

Ο λόγος που ανοίγω καινούριο θρεντ, είναι γιατί θεωρώ το industrial τελείως διαφoρετικό χώρο από το gothic (το industrial είναι παρακλάδι της ηλεκτρονικής μουσικής, ενώ το goth της rock)

Ένα ιδίωμα που πριν 10 χρόνια φαινόταν πως θα’ναι το next big thing του σκληρού ήχου, αλλά τελικά το’φαγε η μαρμάγκα.

Ξεκινάω με μερικά ζόρικα δισκάκια μιας και τα όρια του ιδιώματος είναι και δυσδιάκριτα, για να ξέρουμε και πού περίπου κινούμεθα.

Ελπίζω να απαντήσει κανείς, και να μην γίνει το θρεντ chat-room μεταξύ εμού και του Forkboy :stuck_out_tongue:

Ωραια ολα αυτα,αλλα δοκιμασε το παρακατω και δε θα χασεις(μπορει και οφ τοπικ)

καθόλου οφτόπικ! :slight_smile:

Τέτοια πράματα είχα στο μυαλό μου όταν το άνοιξα, αλλά το εισαγωγικό ποστ οφείλει να είναι περιγραφικό, και έπαιξα εκ του ασφαλούς.

Ενοείται και τα όποια Noise πράματα έχουμε να προτείνουμε, ευπρόσδεκτα.

Τους ακούω τώρα. Δυνατοί. Θα πάρουν κι άλλες ακροάσεις.

Βασικά Bleeding ανέφερες τα βασικότερα.
Κυρίως το ΕΠΟΣ Demanufacture και φυσικά οι Ministry.Με το παραπάνω και το Psalm 69.
Α, και από Die Krupps πρέπει να αναφερθεί και το εξής:

και εννοείται οτι ο forkboy θα συμφωνήσει.
Όπως επίσης και για το παρακάτω.

hier kommt die sonne

To skrew τι φάση είναι?

Να βάλω και 2 ακόμα…

Halo - Guattari (From the West Flows Grey Ash and Pestilence)

Οι μοναδικοί ίσως άξιοι συνεχιστές των Godflesh

Senser - Stacked Up

Πλησιάζει στο Nu Metal (αν και παλαιότερο) λόγω ραπ φωνητικών, αλλά η ατμόσφαιρα είναι 1000% industrial.

Check: www.myspace.com/theofficialskrew
ιντάστριαλ μέταλ στα χνάρια των Μίνιστρυ.
Και μιας και είναι αναπόφευκτο να μην αναφερθεί κάποιος στους Ministry και τα παρακλάδια τους:

LARD

Revolting Cocks

καλα και οι halo βαδιζουν και σε αλλα μονοπατια

anyway
Pain


Rob Zombie

λιγο dancefloor κομματια

αλλα γουσταρουμε

επισης

THE BEAT STARTS HERE!!!

:W:umpscut - Music For A slaughtering Tribe (1993)

ο δίσκος που με κόλλησε με το είδος. δεν είναι μέταλ, αλλά είναι αρρωστημένος όσο δεν πάει. τότε ο κύριος Wumpscut, ναι αυτος που έβγαζε τα αριστουργήματα ακράιας και απόκοσμης μουσικής εκφρασης. Δεν θα μπορούσα να βρω αρτιοτερη περιγραφή για το περιεχόμενο του δίσκου από τον ίδιο τον τίτλο του. Φανταστείτε ένα μέρος όπου κάποιοι σφάζονται. απλώς. και τίποτε άλλο.
Αν και πολλοί θεωρούν το “Bunkertor 7” ως την καλύτερη στιγμή του Wumpscut, πιστεύω ότι εδώ υπάρχει μια πιο ακατέργαστη πλευρά του, η οποία όμως κρύβει ταυτόχρονα όλα τα στοιχεία που επέδειξε αργότερα όπως τις πιο μελωδικές του / εμπορικές του εκφάνσεις.

Ας βάλω και λινκ από το γιου τουμπ, το κλασσικό του κομμάτι (δεν ειναι σε αυτόν τον δίσκο, αλλά βοηθαει και μεγαλώνει γερά παιδια):

ρε βλεεδιν, βγάλε το μέταλ από τον τίτλο, μην το περιορίζουμε.

Το City είναι μέσα στα 10 κορυφαία άλμπουμς αυτόυ του ήχου! Εύγε!

Τα γραψα το πρωί στο “Δισκάρες που προτείνουμε”, αλλά το μεταφέρω κι εδώ γιατί ταιριάζει.

Chu Ishikawa - Tetsuo I&II ost

Αυτό είναι κάτι παραπάνω από ένα απλό σάουντρακ. Πρόκειται για compilation κομματιών από τη μυθική διλογία του υπερ-καλτ σκηνοθέτη Shinya Tsukamoto (ok, το δεύτερο μέρος είναι μούφα). Όσοι έχουν δει την πρώτη ταινία ξέρουν περι τίνος πρόκειται. Επιβλητικό πρωτο-industrial με μεγαλειώδη αισθητική, μια ωδή στον μαγευτικό ήχο της λαμαρίνας που αγαπάμε.
Ελλείψεις υπάρχουν σίγουρα (όπως το ΘΕΪΚΟ κομμάτι που παίζει στη σκηνή της καταδίωξης του Tetsuo από τον Metal Fetishist), αλλά και πάλι πρόκειται περί έπους.
Τα κομμάτια αποτελούν τη βάση όσων μαγευτικών έκανε ο Ishikawa στα 90ς με το σχήμα του, τους θεούς Der Eisenrost (όποιος μου βρει λινκς για οτιδήποτε από αυτούς τον βγάζω και τον κερνάω!)


All Hail The New Flesh!

ΝΑΙ ΡΕ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ!!!
Αυτό περίμενα από σένα!!! =D>

Τι ΕΠΟΣ το Μπλακ Ντεθ γαμώ!!!

Εντιτ. Δίκιο έχεις. Το βγαλα. :slight_smile:

επίσης πόσοι θυμάστε τους αγαπητούς(?)
the kovenant???

μαυρα χαλια.

Τι kovenant ποστάρεις βρε καϊδι? :stuck_out_tongue:
Μη μου το ξεφτιλίζεις το θρεντάκι μου! :lol:

Aυτούς τους Θεούληδες πώς τους ξεχάσαμε?
(οκ, δεν είναι 100% ιντάστριαλ, αλλά γαμούν!)

ATARI TEENAGE RIOT

καλα καλα θα βαλω

κατι πιο true

:smiley:

Ντιτζινταλ χαρντκορ αλλα βαρανε καλα.Μπορει να ειναι και οφ τοπικ αλλα ειναι γαματοι.:wink:

και φυσικα για να μην ξεχνιομαστε

A μπράβο! Με τρόμαξες πριν! :lol:

Γι αυτό το άνοιξα το τόπικ, για να τα βάλουμε όλα αυτα που βαράνε έτσι όμορφα. Εξάλλου πάνω κάτω, ο όρος χωράει κόσμο και κοσμάκη μέσα! :wink: