Metal Machine Music - The Industrial thread

τι σου αρεσει απο αυτο το “ειδος”?

Το ακούω τώρα.
Ρίγη συγκίνησης να ακούς τον Μπρόντρικ να επιστρέφει στο στυλ των (ΠΑΛΙΩΝ) Godflesh. Σε σημεία μου’ρχεται να ξεθάψω κάνα Streetcleaner ή κάνα Godflesh έτσι για τη φάση, αλλά κάτσε να το ακούσουμε σωστά. Πρώτες εντυπώσεις θετικότατες.

Α και ποιός Τέρνερ μωρέ τώρα, εδώ μιλάμε για ΜΠΡΟΝΤΡΙΚ…

btw άκου το φετινό Secret House από Jodis και μετά πες μου ποιος Τέρνερ.

εσύ ο αποπάνως τα κουβαδάκια σου και σ’άλλη παραλία. Εδώ παίζει ποδοβόλεϊ ο μπρόντρικ. 8)

Το ριβγιού στην κεντρική τα λέει όμορφα. Ο μπρόντρικ επέστρεψε τσουτσέκια. Σήμερα θα το ξαναβάλω γιατί το’χα παρατήσει λίγο και άκουγα βιντάζ ψυχεδέλειες τις τελευταίες μέρες.

Πάμε μωρή αρμάδα!

Tα χουμε πει για το Greymachine πριν κανά τρίμηνο. Μου το είχε προτείνει γνωστός που έχει για εικόνισμα το Μπρόντρικ, συστήνοντάς το ως (ίσως) την καλύτερή του δουλειά εδώ και καιρό. Εμένα που έχω ευαίσθητο αυτάκι, με δυσκόλεψε στην αρχή, έκτοτε το έχω ξανακούσει καναδυό φορές, μιλάμε για κυκλοφορία που ταράζει τα νερά στο χώρο πραγματικά.

Μέσα στο 2010 θα παίξουν και live οι Greymachine :slight_smile:

Μπορώ να πω ότι το Greymachine είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει σε πειραματικό σύγχρονο industrial μετά το Guattari των Halo. Όχι τόσο σκατόψυχο αλλά γαμάτο όπως και νάχει…

Τα’παν κι άλλοι βέβαια, αλλά αφού το ακούσαμε αρκετά, ας γράψουμε και μια γνώμη:

Greymachine
- Disconnected

οκ, είναι η επιστροφή του Broadrick στο ύφος των Godflesh εποχής '88-'91. Έχουν περάσει εφτά εκατομμύρια χρόνια όμως από τότε, οπότε αυτό γίνεται σήμερα μέσω της Halo noise οπτικής (O Broadrick ποτέ δεν αρνιόταν επιρροές από τα “παιδιά” του έτσι κι αλλιώς). Κοινώς, αν το “Godflesh” έβγαινε σήμερα, μάλλον κάπως έτσι θα ακουγόταν.
Τόνοι distortion και θορύβων, Swans ύφος (βεβαίως), Einsturzende Neubauten “αλυσιδιές” για να μην ξεχνιόμαστε, και κάπου στο βάθος φαίνεται και το σαρδόνια χαμόγελο του Aphex Twin. Φωνητικά κυρίως από τον Aaron Turner των Isis, αλλά δεν έχει σημασία, μιας και με τόσο distortion είναι αγνώριστα.

Κυρίως όμως έχουμε πάλι εδώ το ίδιο συναίσθημα απειλής και φόβου. Για κάποιο λόγο, το άλμπουμ δεν μου ακούγεται “ψυχρό”, αλλά αντιθέτως ιδιαίτερα “καυτό”. Κυλάει αργά και βασανιστικά. Στο τέλος σου αφήνει την αίσθηση του “ανολοκλήρωτου”, αλλά έτσι κι αλλιώς ο Brοadrick πάντα έτσι ήταν και γι αυτό τον αγαπάμε.

Δεν ξέρω αν μπορώ να το προτείνω σε κάποιον, δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον να δένεται μαζί του και να το “λιώνει”, το μόνο που μπορώ να πω είναι πως αν το είχα πάρει είδηση μέσα στο 2009, θα πήγαινε πολύ ψηλά στη λίστα μου. Κλείνει τα 00ς με το ίδιο αίσθημα που κάποτε το “Godflesh” έκλεισε τα 80ς. Δεν ξέρω τι impact θα έχει στον κόσμο αυτό, πάντως είναι η ιδανική παρηγοριά για μας που θα χάσουμε το ριγιούνιον των Godflesh φέτος.

Το άκουγα σήμερα στο δρόμο κι έχω να πω ότι είναι από τα πιο κατάλληλα soundtrack για να πας στη δουλειά σου το πρωί. Δίσκος για “προβληματικούς”. Έπος.

αχαχαχαχ.
Εγώ το άκουγα πριν καμιά βδομάδα καθώς γύρναγα με το λεωφορείο σπίτι από δουλειά.
Και ενώ το λεοφωρείο έκανε τη συνηθισμένη διαδρομή (στις συνήθεις “ιλιγγιώδεις” ταχύτητες των αθηναϊκών λεωφορείων) με το συνήθη αδιάφορο κόσμο, εμένα με είχε πιάσει μια ανασφάλεια, νόμιζα ότι όλοι με κοιτούσαν και πως το όχημα θα πέσει σε κάνα χαντάκι! :-s:-s
Μεγάλος δίσκος. Πολύ μεγάλος!

Βασικά είναι γαμάτο το πόσο ταιριαστά δένουν οι “θόρυβοι” του δίσκου με τους θορύβους της πόλης (μετρό, αυτοκίνητα, μηχανήματα κτλ.). Από την άλλη εμπεριέχει το ρίσκο του νας πας στη δουλειά με τα ακουστικά και να σε ρωτήσουν “ωπ, τι ακούς?”, “Greymachine”, “α, τι παίζουν αυτοί”, “εχμ, δε θες να ξέρεις…”.

Αφού σας αρέσει το industrial προτείνω να ακούσετε το soundtrack του Silent Hill 1

Ακόμα και αν δεν έχετε παίξει το παιχνίδι (ντροπή) πιστεύω πως θα σας αρέσει το soundtrack, αλυσίδες, φασαρία, ήχοι από την κόλαση και άλλα πολλά.

Ο Akira Yamaoka (υπεύθυνος για τον ήχο/μουσική του παιχνιδιού) αναφέρει χαρακτηριστικά τις επιρροές του στο Book of Lost Memories

Industrial Rock

Sound that is aggressive and violent

Sounds that are mechanical like those of a construction site and inspire
fear in the listener are influenced by the dark sound of artists like
Killing Joke and Alien Sex Fiend.

====

New Age Classics

The source of a profound sense of atmosphere

The roots of the sounds that produce a sense of atmosphere lie in the
compositions of musicians such as the fusion artist George Winston,
as well as Vangelis, who worked on films like Blade Runner.

====

German Techno

Techno that gives an uplifting feeling

The uplifting sounds of German techno are mechanical and strange. DAF,
Nitzer Ebb, Klaus Nomi and the like have all had a strong influence.

====

New Wave Pop

Melancholy 80s pop

A source of a sense of pathos is electronic pop from the 80s that uses
electronic instruments. The sounds of Midge Ure, who fronted Visage and
Ultravox are essential.

Επίσης μπορείτε να τσεκάρετε και τα soundtrack των υπόλοιπων παιχνιδιών της σειράς: 2,3,4,origins,homecoming.

^^^ στο από πάνω ποστ πολύ γουστέρνω που βλέπω να φιγουράρει το όνομα του Klaus Nomi, δίπλα από αυτά των DAF και Nitzer Ebb:!:

Αυτό και μόνο να έγραφες αρκεί. Εγγύηση όλη η σειρά, ότι και να γράψει ο Yamaoka είναι απλά ΘΕΟΣ :smiley:

Εδώ και το τόπικ του :slight_smile:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4363&highlight=yamaoka

ο ηχος ειναι κιολλας ενα μεγαλο + στο να παιξει καποιος την συγκεκριμενη σειρα 8)
επισης ενα καλο και ενδιαφερον sountrack παιχνιδιου ειναι απο το Killer 7…
ιδιο στυλ περιπου με του sillent hill…

Suicide Commando - Implements Of Hell (2010)

Μία από τις σταθερές αξίες του electro/industrial επέστρεψε με το 11ο άλμπουμ, ονόματι Implements Of Hell και κυκλοφορεί επίσημα τις επόμενες μέρες. Προ λίγων μηνών είχαν δώσει μια γεύση, μέσω του single Die Motherfucker Die. Γενικά, δεν υπάρχει καμμια εκπληξη εδώ, αλλά οι πρώτες ακροάσεις δείχνουν αυτό που περιμένεις, να είναι γαμάτο δλδ.

Κατά τα άλλα, νέα άλμπουμ περιμένουμε με ανοιχτές αγκαλιές από Skinny Puppy και Funker Vogt. A βγαίνει και νέο :W:umpscut (ε πάνε χέσε ρε, κάθε 6 μήνες και άλμπουμ).

ε Skinny Puppy βασικά.
Και ναι ο Γούμπσκουτ το’χει γαμίσει με το κυκλοφορία_κάθε_15_του_μήνα στυλ…

το νέο single των Terminal Choice

οκ τρέντυ, αλλά νοτ μπαντ.

Μια που αναφέρθηκε βλέπω ο Yamaoka, πάρτε ατμοσφαιρική ιndustrial κομματάρα απο το soundtrack του Silent Hill 3.

τι μου θυμησες τωρα ελλανορ…
και το 4 εχει συμπαθητικο σαουντρακ…
:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=PMvOkUMPZ0g
:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=73JeHJFPGJA
:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=JQV_PCAc9BY&feature=related (επακι)