Metal Machine Music - The Industrial thread

Δεν προλαβα να διαβασω ολα τα posts, οποτε μπορει και να τα εχει πει καποιος αυτα (επισης, πολυ καλο θεμα φιλε Bleedin History, παρ’ολο που θα διαφωνησω στο οτι η industrial ειναι παρακλαδι της ηλεκτρονικης μουσικης)

Λοιπον:
Einstürzende Neubauten - Kollaps, Haus Der Lüge, Halber Mensch (<3)
SPK - Leichenschrei
Haus Arafna - Children Of God, Butterfly
Genocide Organ - In-Konflikt
Propergol - Program Vengeance (λιγο δυνατος…που λεει κ ο λογος “λιγο”…!)
IRM - Oedipus Dethroned
Orphx - Circuitbreaking
Skinny Puppy - Too Dark Park (απιστευτο)
Front Line Assembly - Hard Wired, Tactical Neural Implant
Nitzer Ebb - That Total Age
Deutsch Americanische Freundschaft - Alles ist Gut
KMFDM - WWIII
Coil - Scatology
Clock DVA - Digital Soundtracks (τελεια ατμοσφαιρα)
:wumpscut: - Embryodead
Velvet Acid Christ - Between The Eyes Vol.2 (πολυ Cure φαση)
Snog - Buy Me…I’ll Change your Life (ΕΝΤΕΛΩΣ αντικαπιταλιστικοι στιχοι)

τωρα…τα ειπα ολα μαζι, οσα μου εχονταν στο μυαλο, ελπιζω να μην πειραζει!

καλωσήρθες πρίμιτιβ. :slight_smile:

Πριν ανοίξω το τόπικ, οι industrial κυκλοφορίες πήγαιναν στο θρεντ με τα gothic, πράγμα άδικο, γιατί είναι τελείως άλλος χώρος. Και ναι, τα σχήματα των 80ς κάτω από την ταμπέλα electronica δισκογραφούσαν. Φυσικά έχει κυλήσει παααααααρα πολύ νερό στο αυλάκι από τότε…

κάποια από τα δισκάκια που προτείνεις δεν τα’χω ακούσει, οπότε αν δεν βαριέσαι, ρίξε καμιά παρουσίαση… :slight_smile:

Α, ΟΚ τοτε! Ξαναδες γιατι εκανα και ενα edit.
Οσο για παρουσιαση βεβαιως, πες μου οποιο θες!

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες για τα μπολνταρισμένα…
Φαντάζομαι είναι electro-industrial έτσι;

Καλωσήρθες στην παρέα πάντως! Και καλά ποστς!

με πρόλαβε ο φορκ.
Ρίξε μας δυο κουβέντες γι αυτά, ειδικά για SPK που έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια αλλά δεν έχω τσεκάρει.

Λοιπον θα τα πω λιγακι γρηγορα γιατι παιζει και διαβασμα (πανελλαδικες…αχχχ)

Genocide Organ
Power Electronics, δηλαδη κατι σαν noise, απλα πιο…ηλεκτρισμενο να το πω και ετσι. Industrial ατμοσφαιρες, περιεργη και παρεξηγησιμη θεματολογια, ο,τι χρειαζεται δηλαδη!

Haus Arafna
Και αλλο Power Electronics. Το Children of god πολυ ηλεκτρικο και θορυβωδες με φωνες και τετοια, το Butterfly πιο ρυθμικο, μελωδικο, αλλα παντα με περιεργα synthesizers και περιεργες συχνοτητες

Propergol
Yet another power electronics. Το απιστευτο με αυτο τον τυπο ειναι οτι παρ’ολο που παιζει θορυβωδη πραγματα, οι παραγωγες του ειναι τοσο απιστευτες, που του ζητησαν να κανει remaster σε δισκο τους μεχρι και οι genocide organ (που εχουν καποιο Χ ονομα στη σκηνη)

SPK
Απο τους πρωτοπορους μαζι με Neubauten και Throbbing Gristle. Εχω διαβασει για το Leichenschrei μεχρι και πως ειναι ο καλυτερος industrial δισκος. Οχι πολυ ηλεκτρονικος, εχει ομως αρκετα συνθακια,αλλα κυριως μπαπα μπουπα σε βαρελια, εξαιρετικα ενδιαφερων δισκος

Ωραίος ο νέος!

Genocide Organ και SPK μπαίνουν στα “προσεχώς προς τσεκάρισμα” 8)

Για τα υπόλοιπα στην πορεία.

Να σε ξαναδούμε εδώ έτσι?

I’m back!
Αλλο πραγμα τωρα:

Ah Cama-Sotz - The Way To Heresy

Ενταξει, οχι τοσο industrial, αλλα αρκετο ωστε να μην παραλειπεται. Απο τη μια εχει ωραιες dark ambient ατμοσφαιρες, απο την αλλη κομματια rhythmic noise…που τα σπαν!

The Invincible Spirit - Anthology 1984 - 2004

Old school EBM, πολυ καλοι και ατμοσφαιρικοι (<3 γιατι ειναι και η πρωτη μου επαφη με τον χωρο της electro-industrial). Το συγκεκριμενο ειναι μια συλλογη με τα καλυτερα.

Desiderii Marginis - Deadbeat

Αυτος και αν αξιζει. Απιστευτα καλο και μελωδικο dark ambient. Ο,τι και να πω λιγο θα ειναι!

Κλικ στα ονοματα για περισσοτερα!

Tαέκαρα Genocide Organ και SPK.

Οι πρώτοι δε μ’άγγιξαν, πολύ noise για μένα. Ίσως κάποια άλλη στιγμή μού πουν περισσότερα.

Οι SPK κορυφή! Νταξ’ κι αυτοί φλερτάρουν με θόρυβο, αλλά όταν αποφασίζουν να παίξουν μουσική σπέρνουν. (έσπερναν μάλλον γιατί έχουν διαλυθεί εδώ και δεκαετίες). Πάντως μπάντα που θεωρούν οι Napalm Death επιρροή τους, δεν γίνεται να μη λέει, έτσι?

Btw, τσέκαρα κι ένα μεταγενέστερο δισκιο τους, το Machine Age Voodoo, που είναι πιο synthpop, αλλά από κει μέσα το Metal Dance είναι έπος ε!

Φορκ πάρε βίντεο!

Πάντως πρίμιτιβ τα γούστα σου είναι χαλαρά από τα πιο “κουνημένα” εδώ μέσα ε!
Το πρωί μαζί με τα κορν-φλέηκς τρως και βιομηχανικά απόβλητα? :stuck_out_tongue:

Ωραίος. Συνέχισε, αλλά δίνε και κάνα λινκ από γιουτουμπ ή μαισπέις γι’αυτά που ποστάρεις να τα τσεκάρουμε πιο εύκολα.:slight_smile:

Χα χα χα! Industrial εργάτες! Χα χα χα!
Έπος!

Θα τους τσεκάρω! Και για 1984 μια χαρά!

Καπεταν bleeding οντως το’χω αυτο με τα περιεργα γουστα, απο noise μεχρι marvin gaye και τετοια :stuck_out_tongue: . Λινκς εβαλα απο το discogs που δινει αρκετες πληροφοριες αλλα θα βαζω κ youtube αν βολευει καλυτερα! Και αυτο:

Cabaret Voltaire - Micro-Phonies

Μιας και μιλησαμε για synthpop ε! Link για το sensoria, ενα πολυ καλο κομματι του cd, και πολυ καλο vid επισης:

SENSORIA (YOUTUBE)

Cheers!

Εδώ είμαστε…
Καταρχάς μπράβο στο νέο για τους Cabaret Voltaire, ήθελα να τους ποστάρω κι εγώ κάποια στιγμή, αλλά δεν έχω εντρυφήσει… Αν θες πόσταρε και τίποτα από Throbbing Gristle που είναι και της ίδιας εποχής. Γενικά το 80’s industrial δεν είναι το φόρτε μου…

Γι’ αυτό συνεχίζω με μια μπάντα που ξεκίνησε την… ίδια εποχή!!! Οι Controlled Bleeding (History) ιδρύθηκαν το 1978 από τον Paul Lemos και συνεχίζουν ως σήμερα. Βασικά πρόκειται για πιο πειραματική μπάντα η οποία ασχολήθηκε και με το industrial. Γενικά προχωράμε με προφύλαξη στις κυκλοφορίες της. Πιο προσιτές το “Trudge” του 1990 που έβγαλαν στη θρυλική Wax Trax και το Penetration του 92 που κυκλοφόρησε σε συνεργασία με τη Roadrunner.

Πάρτε και το χώρο μου: http://www.myspace.com/controlledbleeding

Πάρτε και το σωλήνα σας: http://www.youtube.com/watch?v=woix2v6lfOg

Ουφ! Πάνε αυτοί! Συνεχίζουμε.

Ο Λαιμός στις αρχές του 90, μαζί με ένα άλλο μέλος των Controlled Bleeding τον Chris Moriarty, έφτιαξε μια άλλη μπάντα που εξέφραζε πιο χέβυ ανησυχίες.
Είναι οι Skin Chamber.
Δυστυχώς κυκλοφόρησαν μόνο δύο δίσκους, το 1991 το “Wound” και το 1993 το “Trial”. Αμφότερους στη Roadrunner. Έχω βρει τον δεύτερο και ψάχνω τον πρώτο. Ο ήχος τους μοιάζει με Pitchshifter πρώτης περιόδου και Godflesh. 8)
Ορίστε το εξώφυλλο:

Εφόσον βίντεα στο youtube δεν παίζουν, πάρτε 2 (!) myspace:

http://www.myspace.com/skinchamber

http://www.myspace.com/skinchamber2

Και όσο σκέφτομαι πόσες μπάντες έχω ακόμα να καλύψω…

Αυτό (Controlled Bleeding) σύμφωνα με τις ενδείξεις σου Gamay! H συνάφεια του με τον τριπ χόπ χώρο και η φωνή αυτή με εξιτάρουν για παραπάνω ψάξιμο. Όσο για την ποσότητα μην αγχώνεσαι, απλά πόσταρε τέτοιες ποιοτικές μπαντάρες και από μένα είσαι Υπουργός στο θρέντ.:smiley:

Εδιτ: και το Skin Chamber άψογο τελικά!

Μαλάκα, έχω ένα πονοκέφαλο από νωρίς τ’απόγευμα, έχωσες και το Bees, μ’αποτελείωσες λέμε!
Κίνηση Fatality ήταν αυτό!!!
:lol::lol::lol:

όντως ωραίοι οι (σχεδόν) συνονόματοί μου! Το πρότζεκτ δεν το ξερα, ενδιαφέρον ακούγεται.

εντιτ. Ναι πρίμιτιβ, χώσε κάνα καλό Throbbing Gristle να γουστάρουμε!

Χε χε χε! Βασικά δεν έβρισκα άλλο, γι’ αυτό έβαλα το Bees. Τα άλλα ήταν πολύ… ambient!

Οι Controlled Bleeding δεν μπορώ ότι με τρελαίνουν, αλλά αν εσάς σας αρέσουν εμένα μου περισσεύει…
Αντίθετα, οι Skin Chamber μ’ αρέσουν πολύ!

Ρε σου λέω, πάτησα το λινκ, και σε δευτερόλεπτα το κεφάλι μου κουδούνιζε! :lol::lol:

Οι κοντρόλντ το’χουν όταν δεν το ξεφτιλίζουν με τις συχνότητες, τα σιδερικά, τα ξέμπαρκα κουδούνια …και το θόρυβο γενικώς!

Οι Skin Chamber τα σπασανε! Οι Controlled Bleeding πολυ καλοι, μου θυμιζουν αρκετα τους Naked City του John Zorn! Για Throbbing Gristle τωρα. Δεν εχω προλαβει να τους πολυψαξω, αλλα εχω ακουσει ενα cd που ξερω πως ειναι και το καλυτερο τους

Throbbing Gristle - 20 Jazz Funk Greats

Μη σας ξεγελαει το εξωφυλλο, ειναι καφριλα!

Ένα απο το cd: http://www.youtube.com/watch?v=vmLvQKmsUCQ

Και ενα γαματο που δεν ξερω απο ποιο cd ειναι: http://www.youtube.com/watch?v=Y8klW9trVTQ

Τεσπα τωρα τελειωσαν και τα διαβασματα, δεν εχω τι να κανω, οποτε αρχιζω να ποσταρω:

The Berzerker - Animosity

Όχι και το καλυτερο τους αλλα τα σπαει. Industrial Death Metal λεν οτι παιζουν, αλλα ο,τι και να’ναι αυτο, βαρυ ειναι, οποτε αξιζει!

EYE FOR AN EYE (YOUTUBE LINK)

Skinny Puppy - Too Dark Park

Μη τολμησει κανεις και δεν τσεκαρει αυτο ε! Αυτο και αν ειναι δισκαρα-μουσικη ο,τι πρεπει και στιχοι…παλι ο,τι πρεπει (περιβαλλοντικα ευαισθητοποιημενοι κυριως, σε αυτο το δισκο). Electro-industrial με ολη τη σημασια της λεξης.

TORMENTOR (YOUTUBE LINK)

Iszoloscope - The Audient Void

POWER NOISE!!! Δηλαδη κατι σαν beat με αρκετη παραμορφωση??? Δεν μπορω να το ορισω!
Το “The Sum Of Us All” ειδικα με εχει πωρωσει ασχημα:

THE SUM OF US ALL (YOUTUBE LINK)

καρδούλες πολλές

Αλλά ρε συ, αυτό το δισκάκι είναι μάλλον το χειρότερο από berzerker. :frowning:

εδώ είμαστε:

Και φυσικά τα 2 πρώτα ε!

Αν και περισσότερο deathgrind παρά industrial, χωρανε κι αυτοί εδώ.
(δεν μπορώ να βάλω γιουτούμπ λινκς από δω στη δουλειά…)

Για Skinny Puppy τα’χουμε ξαναπεί πόσο υπερθεοί είναι!!! :smiley:

Χο χο! Bleedin βρήκαμε κι άλλον καμμένο!

Για Throbbing Gristle αυτόν τον δίσκο είχα κι εγώ υπόψη μου.
Έκαναν reunion το 2004 και κυκλοφόρησαν το ep “TG Now” και το 2007 το “Part Two: The Endless Not”, τα οποία ξεκινάω να ψάχνω!
Γενικά ο Genesis P-Orridge είναι από τις μεγάλες μορφές στο χώρο. Μετά τη διάλυση των Throbbing Gristle έφτιαξε τους Psychic TV μαζί με τον… Alex Fergusson (!!!), οι οποίοι αποτελούν ξεχωριστό κεφάλαιο στον πειραματικό-βιομηχανικό ήχο.

Μπράβο και για τις άλλες προτάσεις, οι Skinny Puppy σίγουρα έχουν αναφερθεί, νομίζω και οι Berzerker, ρίξε και μια ματιά -αν δεν το έχεις κάνει- και στις προηγούμενες σελίδες.

Έντιτ: Με πρόλαβε ο Bleedin. Είναι πιο γρήγορος!