Metal Machine Music - The Industrial thread

Aυτούς πρέπει να τους δούμε λάιβ κάποια στιγμή. (συγχωρέστε με, αλλά μου διαφεύγει αν έχουν περάσει από δω)

και να τους εβλεπες τωρα δεν νομιζω να ηταν το ιδιο με τις παλιες τους εμφανισεις

Τους είχε ανακοινώσει μια-δυο φορές ο αλτεργκράου, αλλά μάλλον ακυρωσε.

τοσο καλα :stuck_out_tongue:

Aφού αρχικά δώσω τα κρέντιτς που αναλογούν στον Παναγιώτη για τις πληροφορίες που μου έδωσε για Suicide Commando, να κάνω ένα inner-bump στο θρεντ, γιατί τον τελευταίο καιρό λιώνω αυτό:

το οποίο αποδυκνυεται πολύ πιο ΤΕΡΑΣΤΙΟ απ’όσο νόμιζα αρχικά. Πέρα από το γνωστό έπος Soylent Green ο δίσκος έχει μεγάλες κομματάρες, είναι αυθεντικά απόκοσμος έχει μια πραγματικά αρρωστημένη ατμόσφαιρα, παρά τα χορευτικά του beats. Απίστευτο άλμπουμ. Απίστευτο.

ΓΑΜΩ ΤΟ AZUREUS ΓΑΜΩ!!!ρε σεις μπορειτε να μου πειτε που το κατεβασατε το Music For A slaughtering Tribe γιατι εγω με αυτη τη μαλακια δεν τη παλεβω…

αυτη τη στιγμη ακουω το tribe(χαρη στον μπλιντιν που μου βρηκε λινκ :slight_smile: )
και εχω να πω οτι εχω ανατριχιασει με το believe in me :-s

Merzbow εχετε ακουσει καθολου?

για πες…

merzbow & boris για σωστο καψιμο!

ενα ιαπωνικο project ειναι (καθαρη νοιζ) μουσικη,και ακουσα οτι ειναι καλος,βρηκα 2-3 βιντεο στο γιουτουμπ αλλα δεν μου κανουν τπτ http://www.youtube.com/watch?v=neLKgSdrch8&feature=fvw
…πααααρα πολυ Noise ρε παιδακι μου…

καμια σχεση ο ηχος των μπορις με του μερτζμποου,η μουσικη του ακουγεται σαν ενας ατελειωτος θορυβος,αλλα κατι σε κανει να θελεις να ακουσεις κιαλλο,περιεργο…

Βασικά είναι ένας ατελείωτος θόρυβος και αμφιβάλλω αν νορμάλ άνθρωπος αντέχει να το ακούσει έστω και 3 δεύτερα. Απλά πρέπει κάποια στιγμή ότι είμαστε ψυχανόμαλοι :stuck_out_tongue: Πάντως είναι απο τις ελάχιστες μπάντες που ότι και αν μου πεί κάποιος, είτε ότι είναι αίσχος είτε ότι τους λατρεύει, δε μπορώ να φέρω αντίρριση, και οι 2 σωστοί είναι και έχω πιάσει τον εαυτό μου να αλλάζει γνώμη κάθε φορά που τους ακούω. Μυστήρια περίπτωση (που πάντως δε νομίζω να θα τους έβαζα στη κατηγορία industrial).

Μια που βλέπω αναφέρθηκαν οι Wumpscut και οι Suicide Commando (αμφότερα θα μπορούσαν να είχαν αναφερθεί τόσο στο θρεντ της ηλεκτρονικής μουσικής, όσο και στο goth thread), και μια που τους έχω φρέσκους μέσα μου λόγω του αφιερώματος στο blog μου, που αναφέρομαι σε διάφορες τέτοιες μπάντες, να προτείνω απο τους πρώτους το καταπληκτικό Wreath of Barbs, και απο τους δεύτερους το Mindstrip.

Το Wreath of Barbs ήταν το άλμπουμ απο ξεχώρισα περισσότερο απο όσα έχω ακούσει απο τους :W: και γενικά θεωρείται απο τα κορυφαία τους. Ίσως είναι και λίγο πιο προσβάσιμο βασικά σε σχέση με άλλα, ίσως είναι και η ηχητική του ποικιλομορφία. Μένει μόνο να τσεκάρω και εκείνα που μου πρότεινε ο Παναγιώτης… Το Mindstrip απο SC είναι το πλέον αντιπροσωπευτικό και το γνωστότερο τους.

καμια σχεση αλλα η συνεργασια τους εσπειρε!

ελλανορ αμα σου βρισκεται κανα λινκ για να κατεβασω το Wreath of Barbs θα το εκτιμησω 8)…γιατι ακουσα το music for a slaughtering tribe και μου αρεσε πολυ…

επισης προτινω χαλαρα Velvet Acid Christ και πιο συγκεκριμενα αυτα τα 2

Γενικώς, αυτό το θρεντ το είχα ανοίξει πρώτον για να χώνουμε το industrial και industrial metal, και δεύτερον ό,τι είναι ηλεκτρονικά εξτρίμ. Όντως οι :w: και SC μπορούσαν να πάνε και σ’αλλα θρεντς, αλλά τόσο του γκοθ όσο και της ελεκτρόνικα είναι πολύ πιο γενικά και χάνονται πολλά πράματα μέσα στον αχταρμά. Καλύτερα εδώ.

Όσον αφορά το noise, ντάξει θα’ταν άτοπο να’χουμε και ξεχωριστό θρεντ, οπότε το αμέσως συγκενικότερο πράμα του είναι το industrial. Πάντως δεν έχω καταφέρει να εντρυφήσω στο noise, θέλω λίγη έστω μουσικότητα στο θόρυβό μου, και δεν έχω καταφέρει καν να καταλάβω τις διαφορές του από τα συγγενικά του είδη (power electronics, technoid noise κλπ.), όλα θόρυβος μου ακούγονται. Πάντως δυο-τρια πραματάκια τα’χω παλέψει σε φάσεις, και τα’χω αναφέρει σε παλιότερα ποστς εδώ μέσα.

Όσον αφορά τον merzbow, οκ, ρισπέκτ, αλλά πρόκειται για καλλιτέχνη που η φήμη του προηγείται. Δηλαδή ο τύπος παίζει λάιβ σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης, χωρίς καν να παίζει μουσική ε! Αν αυτό δε λέγεται hype δεν ξέρω τι είναι. Δεν τον έχω παλέψει πάντως.

Πάρα πολύ καλοί οι Velvet Acid Christ, δεν έχω ακούσει τα πάνω άλμπουμ (θα τα τσεκάρω), το Fun With Knives πάντως έσπερνε.

Σου στέλνω και ένα πμ, πρόσεχε τι γράφεις για κατεβάσματα και τέτοια εδώ μέσα. :stuck_out_tongue: