Καλυτερος metal τραγουδιστης

ειδα καποια πραγματα και οφειλω να πω τη γνωμη
σορρυ, αλλα δεν εκατσα να διαβασω τα κατεβατα που γραφατε τοση ωρα αν και καταλαβα τι θελατε να πειτε ο καθενας

καλυτερος δεν θεωρειται ουτε αυτος που τραγουδαει πιο ψηλα, ουτε αυτος που το κανει πιο γρηγορα, ουτε ακομη αυτος που τραγουδα 10 μετρα μια συνεχομενη νοτα

σε αυτο το επιπεδο, ολοι σχεδον οι μουσικοι κατεχουν υψιστη τεχνικη στην φωνη τους.
αρα, το στοιχειο που τους διαχωριζει ειναι η χροια τους, αλλα ΚΑΙ το συναισθημα που βγαζει η φωνη τους
το ‘‘συναισθμα’’ ειναι πιο δυσκολο να το αποκτησει κανεις αποτι η τεχνικη, γιατι προυποθετει αριστη γνωση της δευτερης αλλα και υπαρξη ταλεντου
αυτος ο τροπος ειναι ο ρολος του τραγουδιστη στη μουσικη, αλλιως θα ειχαμε μηχανηματα να παιζουν και εμεις να ακουμε.παραδειγμα: ακουστε ενα παιδι να παιζει τη σονατα του σελληνοφωτος και ακουστε εναν επαγγελματια.οι νοτες ειναι ΙΔΙΕΣ αλλα η ερμηνια τελειως διαφορετικη

και βεβαια, αν ο παβαροτι (θεος 'χωρεστον) τραγουδουσε μεταλ δεν θα μπορουσε να βγαλει κατι αντιστοιχο του ντικινσον

ρε φιλε αυτο που λες εσυ ειναι τι δυνατοτητες εχει η καθε φωνη. αυτο απο μονο του ομως δεν ειναι αρκετο για να κανει εναν τραγουδιστη ξεχωριστο η κατι παραπανω απο απλα καλο. ο μεγαλος τραγουδιστης φαινεται απο το ποσο επιτυχημενα καταφερνει να περασει τα οσα θελει να περασει μεσα απο την μουσικη και τον στιχο (και ουτε αυτο μπορει να κριθει αντικειμενικα ακριβως). μπορει ενας τραγουδιστης με μεγαλυτερες δυνατοτητες στην φωνη να παρει ενα κομματι, να το τραγουδησει σωστα και να ναι τελειως αχρωμος.

και αν προσπαθησω να το δω “αντικειμενικα”, απο το χωρο του μεταλ μαλλον καταληγω σε tate και οχι σε halford. αν και η συγκριση μεταξυ τραγουδιστων ειναι τελειως ηλιθια ειδικα οταν τραγουδανε διαφορετικα πραγματα.

Και πόσο το χει το ταλέντο ο Χάλφορντ?
Γιατί ένας γνωστός μου κριτής μέτρησε τον Roy Khan και είπε ότι έχει ταλέντο 29,2.

παντως γι αυτον που ξερουμε οτι σιγουρα το χει μεγαλο το ταλεντο ειναι για τον steele

Που το ξέρεις τώρα εσύ αυτό???:-k

Ενα τρισεκατομμυριο, οχτακοσιες δεκαξι χιλιαδες και κατι ψιλα αν θυμαμαι.

Robert John Arthur Halford (born 25 August 1951) is an English singer-songwriter, best known as the Grammy Award winning lead vocalist for the heavy metal band Judas Priest. Halford has a four-and-a-half octave vocal range,[1][2] having demonstrated range from D2 to G♯6.

Αν τυχον βρειτε παρεμφερη αναφορα για καποιον απο τους αλλους πειτε το μου και μενα. Αν σας λεει κατι αυτο βεβαια.

Σε τι μονάδα μέτρησης όμως? Έχει σημασία…

Ρε σεις πάλι μπλέκεστε με αντικειμενικότητες, υποκειμενικότητες και άλλες τέτοιες βαρετές λεπτομέρειες; :thumbdown:

Ρε μεταλλοκουβέντα χωρίς καφριλίκια και χαβαλέ δε γίνεται και γι’ αυτόν τον τόσο απλό λόγο αυτός που γουστάρει περισσότερο ο καθένας είναι -όπως και να χει- ο καλύτερος απ’ όλους και οι άλλοι που λένε κάποιον άλλο είναι απλά μαλάκες.

Γι’ αυτό λοιπόν καλά σας χώνει ο Τάσογουορ (αδερφέ το νικ σου σε συνδυασμό με τα ποστ σου σε έχουν ήδη κάνει τον καινούριο αγαπημένο μου χρήστη) και ναι, ο Χάλφορντ όντως είναι ο καλύτερος όλων και όποιος διαφωνεί ΝΑ ΠΑ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ ΡΕ :!:


:D:D:D

Ο Χάλφορντ άντε νάχωνε πριν καμιά 15ετία, τώρα του κάνει πλάκα ο Ρίππερ. :smiley:

Χαίρω πολύ αγόρι μου, καμιά 100ή μέταλ τραγουδιστές του κάνουν πλάκα τώρα πια (και στον “Ρίππερ” μαζί), αλλά εγώ δεν είπα “ο καλύτερος όλων την τελευταία 15ετία”. :smiley:

Βεντούζα Κρισπάκο;

Ε, εγώ είπα για την τελευταία 15ετία.
Πριν από τότε του έκανε πλάκα ο Tate. :smiley:

και ο Tony Harnell θα μπορουσε ανετα να ναι στο πολλ…απλα ακουστε τι πιανει ο ανθρωπος σε τραγουδια οπως το northern lights η το Rain…και δεν ειναι σκετη τσιριδα οπως ο χαλφορντ (που προσωπικα δεν μ αρεσει)…αλλα εχει και μια γαματη χροια…

π.χ. http://www.youtube.com/watch?v=FQThaDIQrgQ

πιθηκανθρωπε, ο χαλφορντ δεν ηταν μονο τσιριδα, οσο για το μπουτσο και να ειναι.

για το μπούτσο είσαι εσύ ζάβλακα!

:thumbup::thumbup:

αλλο εννοουσα με το μονο τσιριδα…

μια τριχα απ’ τον πισινο αυτουνου ειναι.

ουγκ! στον τυπά σου δεν είναι λίγες οι φορές που το αστείο της υπόθεσης ξεπερνάει το καλτ, ε. ο χάλφορντ είχε σαφώς καλύτερα ποσοστά.

συζηταμε πανω στη λεπτη γραμμη γουστου. η μπαντα του χαλφορντ, οχι ο χαλφορντ εχει κυκλοφορησει δυνατα χιεβυ/ροκς αλμπουμ. και ως επι τω πλειστον αυτο που εμενε στα 80ς ηταν οι φωνες, πολλοι μεταλχεντς βρηκαν στον χαλφορντ το σιδηρουν προσωπειο. δεν τους κακολογω, διοτι ο καθενας εχει τα ειδαλματα του. ο χαλφορντ δεν λειτουργησε ως ειδαλμα σε μενα, γιατι στη τρυφερη μου ηλικια εισεβαλε το μετροπολις πτ2, με αποτελεσμα να ερεθιζομαι απο κονσεπτς και καθε τι που εχει να κανει με θεατρικο. ο διαμοντ ειναι σ’ αυτη τη κατηγορια. τωρα αν εσυ τον θεωρεις αστειο και χειροτερο απο κΩλτς, ειναι δικο σου καθαρα κεφαλαιο, αλλα να ξερεις οτι οι σωστοι μεταλχεντς προσκηνανε διαμοντ σε σχεση με το πουστακι. μηπως ποτε δεν υπηρξες ΣΩΣΤΟΣ ΜΕΤΑΛΧΕΝΤ; και για τι ποσοστα μιλαμε;

Ρε καθήστε να βρούμε πρώτα μια βάση πάνω στην οποία θα μιλάμε, για να μην μπερδευόμαστε.

Λοιπόν, αξιωματικά, η χροιά της φωνής του Χάλφορδ ΕΙΝΑΙ το μέταλ.

Συνεχίστε :slight_smile:

έλα ρε, έχω υπάρξει καραμέταλχεντ (κατά το καραμπλακ), το ξέρεις κι εσύ, μη με αμφισβητείς γιατί θα αναγκαστώ να βγάλω τα πτυχία. οπότε να πάρεις τον δικό σου πούστη (δεν μας πείθει ο φερετζές του αν θες να ξέρεις) και να πας στο καλό.

για θεατρικότητες και τέτοια οι ΣΩΣΤΟΙ ΚΑΡΑΜΕΤΑΛΧΕΝΤΖ έχουμε στιούαρτς και τάηραντς αν θες να ξέρεις. γύφτο.