Υπαρχει καμια περιπτωση να ερθουν οι metallica το 2017?

Θυμαμαι που ειχε βγει το 14 ο λωρης και ειχε πει πως ειχε προσπαθησει και καλα να τους φερει…
παντως απο οτι ακουσα στο 2017 θα κανουνε ενα σωστο και μεγαλο tour στην αμερικη και πως τα dates της Δανιας δεν αποκλειεται να ειναι τα μοναδικα σε ολη την ευρωπη
οπως και να χει πιστευω θα περασουνε απο τα μερη μας στην περιοδεια αυτη.

ναι εχουν ερθει ομως και αν καποιος παρει την προτοβουλια να τους καλεσει και να επενδυσει χρηματα σιγουρα θα τα βγαλει τα λεφτα του και ας μην ειμαστε τοσο αρνητικοι

ας ελπιζουμε πως θα ερθουν …:relaxed:

Ευρώπη δε θα κάνουν φεστιβαλ φέτος. Το καλοκαίρι θα έχουν stadium tour στην Αμερική. Νομίζω πάνε Ασία αρχές του έτους, μετά Αμερική και πιο πιθανό το κόβω να πάνε Λατινική Αμερική για κανονικό τουρ και Αυστραλία πριν έρθουν Ευρώπη το 17.
Πριν από αυτό βαριά καμία Αγγλία-Γερμανία για indoor tour.

Το θέμα είναι το εξής όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ. Ναι μια συναυλία των Metallica στην Ελλάδα θα τα βγάλει τα λεφτά της υπό νορμάλ συνθήκες. Λιγότερα σε σχέση με το παρελθόν όμως καθώς η φορολογία στο εισιτήριο έχει αυξηθεί ενώ το κόστος είναι ακατέβατο, αλλά θα τα βγάλει. Όμως το πολιτικο-οικονομικό σκηνικό εδώ είναι πολύ ρευστό και προφανώς θα πρέπει να κλείσει ημερομηνία όποιος τους φέρει πολύ νωρίτερα άρα είναι λίγο τζόγος η φάση καθώς δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει στο Ελλάντα. Οπότε σκέφτομαι πως αν το καθαρό κέρδος του διοργανωτή δεν είναι κάτι φοβερό και τρομερό, αξίζει το ρίσκο;
Αυτός είναι θεωρώ κ ο λόγος που δεν βλέπουμε ονόματα με πολύ μεγάλα κασέ τα τελευταία χρόνια.

Έχουν ήδη ανακοινώσει 1η Μάρτη το Mexico city όντως. Και ξέρω ότι πάνε Πεκίνο για πρώτη φορά στην καριέρα τους κάποια στιγμή τον χειμώνα… Οπότε ίσως να μην έρθουν όντως αλλά δεν το αποκλείω.

Σιγα σιγα θα ανανεωνεται με νεες συναυλιες…

Αμερική ακούστηκε για stadium tour με 3-4 support

1 Like

εντυπωσιακο οτι στο Mexico City θα εχουν special guest τον Iggy Pop! Like !

Με 3μύρια γίνεται. Απλά όταν μπήκε μέσα το big 4, ενω μόνοι τους είχαν περισσότερους, τι να πει κανείς.
Δεν νομίζω οτι θα παίξει κάτι τέτοιο. Τους κόβω και πιο πολυ να παίζουν Αμερική.

φετος δεν νομιζω ουτε κι εγω.
Μπορει το 2018 που θα εχουν τελειωσει τις μεγαλες περιοδειες και θα μπορουν να κοιταξουν και εμας
οι διοργανωτες!! :confused:

Ούτε φέτος ούτε το 2018. Τα λεφτά που δεν έχουν οι διοργανωτές για να τους φέρουν τη φετινή χρονιά δεν πρόκειται να τα βρουν μόλις ένα χρόνο μετά.

Εν τω μεταξύ το Εuropean tour των Metallica θα είναι το φθινόπωρο σε κλειστούς χώρους. Στην Ελλάδα ο μόνος κλειστός χώρος που θα μπορούσε να φιλοξενήσει ένα τέτοιο event είναι το κλειστό μπάσκετ του ΟΑΚΑ. Που και πάλι μικρό είναι αν σκεφτούμε ότι για Metallica αναμένεται 20-25 χιλιάδες κόσμος.

Άρα και λεφτά να είχαν οι διοργανωτές, δεν υπάρχει καν χώρος για να έρθουν οι Metallica στην Ελλάδα να παίξουν.

Εγώ που θέλω να έρθουν οι DRI σας ξενερώνω;
έχουν ανακοινώσει περιοδεία στην Ευρώπη για τον Ιούνιο με αρκετές μέρες κενές…

Ευκαιρία να δούμε το φιλαράκι των Metallica (Harald Oimoen) !

Μην υπολογίζεις με βάση την προσέλευση του 2010, πολλά άλλαξαν από τότε μέχρι τώρα για όλους και προς το χειρότερο. Τέτοιο νούμερο δεν πρόκειται να ξαναπιαστεί συν οτι η ακόμη ακριβότερη αμοιβή τους σε συνδυασμό με το πανάκριβο ειστήριο που θα πρέπει να μπει και θα αποτρέψει πολλούς, κάνει απαγορευτική την συναυλία. Υπολόγισε και οτι το μεγαλύτερο μέρος του εισιτηρίου φεύγει σε φόρους συν τα υπόλοιπα έξοδα όπως ξενοδοχεία, μεταφορές, ενοικίαση συναυλιακού χώρου κλπ και πρόκειται απλά για οικονομική αυτοκτονία. Απλά δεν υπάρχει δυστυχώς ο απαραίτητος αριθμός κόσμου με την κατάλληλη οικονομική δυνατότητα που θα μπορούσε να στηρίξη ένα τέτοιο live, ειδικά τέτοια εποχή.

Βγάλε την ενοικίαση. Για Μαλακάσα μιλάμε, σιγά μη φέρουν Metallica σε κλειστό στην Ελλάδα, δεν το πιστεύω με τίποτα. Κατά τα λοιπά κι εγώ νομίζω ότι δεδομένου του κασέ τους, του καθεστώτος φορολογίας και της οικονομικής μας κατάσταστης ως πιθανοί πελάτες, δεν έρχονται οι Metallica.

Έπειδή αναφέρθηκε το κλειστό ΟΑΚΑ το είπα αλλά η περιοδεία είναι φθινόπωρο/χειμώνα οπότε ξεχνάμε Μαλακάσα έτσι κι αλλιώς, αν και καλά ερχόντουσαν τότε μόνο σε κλειστό αναγκαστικά. Δεν παίζει εξάλλου να έρθουν, θα μπεί μέσα χοντρα και η χασούρα είναι μεγάλη. Τώρα αν βρεθεί κάποιος τρελός οκ.

ας είμαστε αισιόδοξοι :stuck_out_tongue:

2 Likes

0/2 έχεις! Ουτε 3 εκ. είναι το κασε τους (1 είναι κ αυτο σε δολαρια), ούτε φυσικα μπηκε μεσα το Sonisphere, κερδοφόρο με τα μπούνια ηταν.
Θα έλεγα οτι έχεις και 0/3 για την προσέλευση αλλα δε θυμάμαι ποσα εισιτήρια ειχαν στην επετειακη για το Puppets. Γιατι απο Ριζουπολη ειχε τουλαχιστον ενα ταλιρο παραπανω.

Δεν είχαν έρθει στην Ελλάδα για το Puppets…το 07 ήταν Escape From The Studio :wink: