Metallica-Death Magnetic (2008)

μπα DownLoad μαλλον θα λεγετε…:smiley:

Δείτε και εδώ την διαφορά στον ήχο μεταξύ του original cd και της έκδοσης για το DM (προς mods, βιντέακι από το youtube έιναι, όχι link για download):\κλικl

Newbie απορία: αυτό το περιβόητο clipping, τι στο καλό είναι, ρε παιδιά;

http://en.wikipedia.org/wiki/Clipping_(signal_processing)

και ειδικότερα:http://en.wikipedia.org/wiki/Clipping_(audio)

Η version του Guitar Hero απλά τα σπάει. Είναι σα να ακούστηκαν οι προσευχές μου και ακούω έκπληκτος αυτή τη στιγμή τα τραγούδια χωρίς το πολησυζητημένο clipping, με μπάσο, με δεύτερα φωνητικά που σε κάποια σημεία δεν ακούγονταν και γενικά με τα φωνητικά πιο μπροστά στον ήχο και το κυριότερο μόλις άκουσα όλο το album χωρίς να έχω πονοκέφαλο μετά. Πρωινό headbanging…δε μπορώ να καταλάβω για πoιο λόγο δεν έχει αυτόν τον ήχο το cd.

06.21 το ακους???
Αυτα ειναι…

Καραασχετο αλλα αυτο το εισητηριο στο avatar σου ειναι το δικο μου απο το live στην Νεα Σμυρνη!!!
Χωρις πλακα εγω το ειχα scanarei και το ανεβασα στο web.

Τι θυμηθηκα τωρα…

πειτε και σε μας ρε παιδια τι πρεπει να κανουμε για να κατεβασουμε την εκδοση του guitar hero!
Εχω ψιλομπερδευτει με τα τοσα που διαβαζω εδω!
Thanks!

βλεπω οτι το all nightmare long ειναι πρωτο στις προτιμησεις…κατι μου λεει οτι δεν προκειται να το παιξουν λαιβ,οπως κανουν και με αλλες κομματαρες τους

Καλο δισκακι ειναι αν και δεν το εχω ακουσει αρκετα! Δεν θα ξαναπω τα κλασσικα για τον ηχο αλλα θα πω οτι μπορουσαν να κοψουν το 90% των σολος που ειναι τα χειροτερα που εχει κανει ποτε ο Χαμετ! Αν ο δισκος ηταν 50-55 λεπτα αντι για 75 τοτε σιγουρα θα μιλουσα με πολυ καλυτερα λογια για αυτον!

Κατα τα αλλα θα ελεγα οτι All Nightmare Long, Unforgiven III και Cyanide ειναι μαλλον τα αγαπημενα μου!

Αυτα για τωρα!

Καντε Sign για remaster

Metallica’s new album sounds better in Guitar Hero
Sad, but true.
By Ben Silverman

Metallica’s Death Magnetic might have debuted atop the Billboard charts, but to many disgruntled fans, it’s something of a bottom feeder. Metalheads and audiophiles alike have expressed displeasure with the record’s overall audio quality, claiming that it sounds overly distorted.

According to Mastering Engineer Ian Shepherd, they’re hardly tone deaf. In response to fan outcry, he compared the audio of the retail CD and the version appearing in Activision’s Guitar Hero III, finding that the latter indeed featured far superior sound quality.

“As you can see, the CD version on the bottom has been heavily compressed, limited and/or clipped, and sounds massively distorted as a result,” he said, referencing a chart depicting waveforms of both versions.

The problem stems from extreme compression intended to boost the “loudness” of the music in the CD release. The music industry’s use of the technique, which is commonly used to make television commercials annoyingly sound louder than television shows, has sparked an ongoing debate dubbed the “Loudness War.”

In the case of Death Magnetic, the boost is both significant and troublesome. Shepherd’s analysis shows that the CD release is a whopping 10 decibels louder than the Guitar Hero version, which translates to sounding about twice as loud to the human ear.

Metallica’s label, Universal Music Group, has yet to respond to the matter. Or perhaps they’re just not listening

^Have to agree. Great album IMO. Terrible sound.

Πηγα σε ενα φιλαρακι που εχει το παχνιδι και παιδια… όντως εχει δικαιο. Καμια σχεση. Μα καμία ( ; ; ; ; ; )

Γιατί νομίζω πως μας πιάσαν κότσο οι Μετάλλικα?

Judas lives recite this vow …I’ve become your new god now :metal:

Αντε βγειτε παλι οι εξυπνοι να δουλεψετε τον Druid. Tραγικες groupies.

Με μια πρώτη ψύχραιμη ματιά…Οκ,χαιρομαι που οι Μetallica επέστρεψαν στον παλιό καλό ήχο τους…Αυτό ομως δεν αναιρεί οτι πολλα riff είναι copy paste απο πολλά παλιά κομμάτια τους,η παραγωγη ακούγεται ξερή και οχι ογκώδης,οτι η φωνή του Hetfield ακουγεται σε πολλά σημεία ανευρη,οτι η διαρκεια του album είναι τραβηγμένη…Κατα τα άλλα ειναι μια αξιοπρεπής επιστροφή τους στα μουσικά δρώμενα υστερα από απουσία 5 χρόνων και τα κομμάτια που ξεχώρισα ειναι τα cyanide,all nightmare long (η εισαγωγή δεν θυμίζει το aestetics of hate από Machine head?:-k)),και το Judas Kiss…:slight_smile:

Ενα πάρα μα πάρα πουλ ενδιαφέρον άρθρο:

Λοιπον αυτη τη στιγμη ακούω το Death Magnetic Mastered Rip from Guitar Pro (Playstation 3).
Ακουγονται πολύ περισσότερα πράγματα.
Ακόγονται πολύ καθαρότερα.
Η φωνή του james τα σπάει.
Η κιθάρες καμία σχέση με πριν.

Η βαθμολογία μου πάει από το 4/10 στο 9/10.
Τα σπάει άγρια. Μην ακούτε το CD πετάξτε το. Καψτε το. Σπάστε το.

τωρα κατεβαζω κι εγω την εκδοση του GH…για να δουμε…

Ειλικρινά στο δικό μου cd player ο ήχος ακούγεται μια χαρά, όταν το βάζω στο τέρμα τρίζουν τα ηχεία αλλά αυτό σμβαίνει με όλα μα με όλα τα cd. Tέσπα θα τσεκάρω και την έκδοση που λέτε και αν όντως ακούσω διαφορές θα ξαναποστάρω…

Ok, τι ακριβώς εννοείς?

Όντως είναι φανερή η διαφορά στις εκδόσεις…