Metallica-Death Magnetic (2008)

το ξέρω πως είμαστε οφ τοπικ αλλά η ραδιενέργεια που κολλάει τότε?

Μακριάαααααα!!! Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω!

Κ παλι υποθεσεις ειναι. Εδω η κεντρικη σελιδα του τμηματος Φυσικης του Πανεπιστημιου της Μπολονια, μιας ερευνητικης ομαδας που ασχολειται χρονια με το θεμα, ξεκινα με την ακολουθη δηλωση :

On June 30th, 1908, something exploded 8 km above the Stony Tunguska river. About 2150 square kilometres of Siberian taiga were devastated and 80 millions trees were overthrown. Up to now, it is not clear whether the great explosion was due to a comet or an asteroid or something else. We are searching for an answer.

http://www-th.bo.infn.it/tunguska/

MUST SEE:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::

μα πόσο θεϊκό είναι:lol::lol::lol:

__Από τα λίγα εξειδικευμένα που έχω διαβάσει και από τα όσα εγώ με τα αφτάκια μου άκουσα, έχουν κάνει τραγικά λάθη… Το θέμα της υποψηφιότητας είναι όχι μόνο για γέλια, αλλά δυναμιτίζει και τα σαθρά θεμέλια της σοβαρότητας του θεσμού, γι όσους τέλος πάντων πιστεύουν σε κάτι τέτοιο…

__Εχω κατεβάσει και συγκρίνει πρόχειρα 3 remastered version. Του DECEiFER, του Moderus και του eetfunk. ΜΑΛΛΟΝ και οι τρεις ήταν καλύτερες της κανονικής. Η πρώτη είναι η πιο “audiophile” τύπου, με τα πιο χαμηλά επίπεδα έντασης και τον πιο καθαρό ήχο. Δεν φτάνει ποτέ στα κόκκινα, δεν παραμορφώνει και τα πάντα είναι πιο ξεκάθαρα /ευδιάκριτα. Η τρίτη είναι αυτή που είναι πιο κοντά στην κανονική έκδοση, πιο τσαμπουκαλεμένη και δυνατή αλλά με αρκετά από τα αρνητικά την κανονικής έκδοσης. Πάντως, σίγουρα καλύτερη, πιο ξεκάθαρη. Η δεύτερη, του Moderus, είναι κάτι ανάμεσα στις δύο.

__Προσωπικά προτιμώ τη δεύτερη. Δεν είναι πολύ κοντά στο πρωτότυπο (όπως η τρίτη εκδοχή) ώστε να σκέφτεσαι “μήπως να ακούω το πρωτότυπο καλύτερα;”, και δεν έχει χάσει αρκετή από την ταυτότητα που δώθηκε στο άλμπουμ (καλώς ή κακώς) στην κανονική κυκλοφορία (όπως συμβαίνει με την πρώτη). Ο ήχος είναι ξεκάθαρα καλύτερος, υπάρχουν δυναμικές αλλά δεν φτάνει και στα κόκκινα.

__Αν κάποιος δεν “χαλιέται” να ξέρει πως ΔΕΝ ακούει την original (καλώς ή κακώς) εκδοχή, νομίζω πως αυτή είναι η καλύτερη (για να έχει και νόημα /διαφορές, αλλά και να μην είναι και πολύ διαφορετική). Οπότε έχει πολύ ενδιαφέρον ν’ ακούσω και την καινούργια εκδοχή! Αυτή λέει πως την έκανε έχοντας στο μυαλό του να βελιτώσει την πρώτη προσπαθώντας να έχει ήχο /ύφος κοντά στο πρωτότυπο, αλλά να έχει ταυτόχρονο το cd και τον ήχο που σ’ αυτόν αρέσει!

__Μετά από την “Moderus II” εκδοχή (που το S&R είχε ΚΑΙ τα δύο σόλο), έβγαλε ένα bonus cd /εκδοχή, όπου περιλαμβάνει 4 εκδοχές του S&R (με το σόλο του James, με το σόλο του Kirk, και με τα δύο σόλο σε extended version /διάρκεια, και μία και με τα δύο σόλο μιξαρισμένα σε κανονική διάρκεια), καθώς και μερικές μικρές αλλαγές μετά από διάφορα requests. Ολα αυτά μπορεί κάποιος να τα βρει με ένα απλό “googlάρισμα”… :wink:

__Όποιος άλλος έχει ακούσει ας μας πει γνώμες. :slight_smile:

__ Α Π Ι Θ Α Ν Ο ! ! !

Στην tunguska δεν βρεθηκε ποτε κρατηρας.
Γι’αυτο αλλωστε ακομα δεν ξερουν τι ηταν αυτο που προκαλεσε την εκρηξη.Αν υπηρχε κρατηρας θα ελεγαν “ηταν κομητης” και τελος.Ελα ομως που δεν…

:lol3::lol::lol3::bow::bow2::respect:

Δεν παιζονται! Δεν ειναι μονο οι στιχοι αλλα και οι περισσοτερες εικονες τα σπανε!

Καταπληκτικό!

Έχω ακούσει όλες τις εκδόσεις που ανέφερες. Συμφωνούμε στην συνολικά καλύτερη δλδ την δεύτερη του Moderus (Moderus II). Αυτό που με χάλασε σε όλες όμως είναι κυρίως στην εισαγωγή του That was just your Life, την στιγμή που ξεκινάει το riff (περίπου στο 1:30) ακούγονται μερικά artifacts (δεν ξέρω πως να τα πω αλλιώς) που ίσως προέρχονται από το rip του gh3

Δεν ξέρω αν στην παραγωγή του album εμπεριέχεται και το mastering. Γιατί όσο αναφορά αποκλειστικά την παραγωγή ο ήχος του Death Magnetic είναι πάρα πολύ καλός. Αυτό το παρατήρησα στο Making Magnetic DVD…όπου δεν ακουγόταν ποτέ ο ήχος από το CD αλλά από τα μηχανήματα/υπολογιστή που ήταν αποθηκευμένος ο ήχος σε εντελώς ασυμπίεστη μορφή.

Οπότε η λαλακία πρέπει να έγινε κατά την δημιουργία/επεξεργασία του CD/LP/whatever όπου ήθελαν να ακούγεται δυνατά και βγήκε αυτό το αποτέλεσμα. Νομίζω όταν είχε κυκλοφορήσει είχε ακουστεί ότι όλοι την είχαν πέσει στον τύπο που ήταν υπεύθυνος για αυτήν ακριβώς την διαδικασία.

__g0dslayer, αυτό που λες δε το είχα προσέξει! :-k

__Δεν έχω δει το dvd, θα έχει σίγουρα πολύ ενδιαφέρον να τ’ ακούσω! Οσο για το mastering o Ted Jensen έχει δηλώσει πως “ήταν ήδη χάλια όταν ήρθε στα χέρια μου” οπότε το πρόβλημα υπήρξε (με την απόλυτη ευθύνη του παραγωγού ενώ η μπάντα ΕΛΛΕΙΠΕ) μετά την ηχογράφηση που ακούς εσύ στο dvd και πριν το τελικό μάστερινγκ.

__Ενώ μας είχε δώσει πολύ καλά δείγμα στην αρχή ο Ρούμπιν (και όντως όπως είχε λεχθεί “ανάγκασε” τους Μετάλλικα πριν ηχογραφήσουν να έχουν ήδη έτοιμα σε πολύ μεγάλο βαθμό τα κομμάτια και να επιστρέψουν στις “good-old-days” τους), και ενώ είχε υπόσχεθεί ότι ο ήχος θα σπέρνει, τελικά τα έκανε σαλάτα…

__Οκ, όντως είναι ωραία η αλήτικη αίσθηση και το loud feeling, αλλά ΟΧΙ να βγαίνει μ’ αυτό το τίμημα. Τα λάθη είναι ΑΣΥΓΧΩΡΗΤΑ. Αν π.χ. αυτό ήταν εργασία /πτυχιακού φοιτητή θα είχε κοπεί πανηγυρικά! Σχεδόν ότι λάθος μπορεί να γίνει, το έκανε… [-X Ας είχε βρει /ανακαλύψει άλλους τρόπους να πάρει αυτό το “άρωμα”, το αποτέλεσμα, στο κάτω-κάτω δεν αρκεί να δηλώνεις κορυφαίος, καλό είναι να τα δείχνεις στην πράξη κύριε Ρούμπιν… Το να ακούγεται πιο δυνατά η μπάντα ανεβάζοντας στο τελικό αποτέλεσμα με το ποντίκη την μπάρα των db ξέρει να το κάνει και ο πιο άσχετος με την παραγωγή… [-X

υ.γ. ΕΔΩ ένα πολύ ωραίο δείγμα για τον ήχο του death magnetic retail cd VS death magnetic guitar hero tracks (που ΔΕΝ είναι σε ποιότητα cd, αλλά mp3 νομίζω και που δεν είναι τα remastering που αναφέρουμε και τα οποία είναι ακόμα καλύτερα)… ακούστε το στην high quality για ακόμα καλύτερο ήχο και ξεκάθαρες /ανάγλυφες διαφορές

Αυτές τις λεπτομέρειες δεν τις ήξερα! Πάντως αξίζει να το δεις το DVD. Θα δεις ότι έχει πέσει πολλή δουλειά από τη μπάντα και από τον τεχνικό ήχου που είχαν (ίσως κάποιος συνεργάτης του Rubin). Έχουν προσέξει σχολαστικά το κάθε σημείο όλων των κομματιών.

Την πρώτη φορά που το παρακολούθησα ήταν πάρα πολλά τα σημεία που έλεγα μέσα μου ότι ορισμένα “εφέ” δεν τα άκουσα στο CD ή ότι πόσο καθαρά και πόσο πιο heavy ακούγονται οι κιθάρες και τα τύμπανα.

¶ν και εκτός θέματος, αλλά, το tunguska event, έχει συνδεθεί απο πολλούς, ως έργο του Tesla και τη μελέτη του Death Ray. Ταιριάζουν πολλά - και γεωγραφικά και χρονολογικά . O τύπος ήταν τρελλός επιστήμονας με όλη τη σημασία της λέξης , και μάλιστα, όταν πέθανει το 1943 ότι μελέτες και σημειώσεις είχε στα σεντούκια του τις πήρε το FBI.'Οποιος ενδιαφέρεται ας το ψάξει.

__Θα το δω, όπως τα λες έχει πολύ ενδιαφέρον! Το dvd υπάρχει στην special edition ή στην coffin edition (που ήταν πανάκριβη;)…? Ισως αν το βρω σε καλή τιμή να το πάρω, αν και ΔΕΝ θέλω να πληρώσω γι’ αυτή την πατάτα…! [-X Οκ, θέλω να υποστηρίζω τη μουσική που αγαπάω, αλλά αυτή η παραγωγή είναι κοροϊδία -δεν θέλω να τη στηρίξω. Εχω υπογράψει KAI TO ΣΧΕΤΙΚΟ [click-me] PETITION (αλλά σύμφωνα με τις δηλώσεις των Metallica ΠΟΛΥ χλωμό να υπάρξει remaster! ελπίζουμε σε καμιά mofi μετά από μερικά χρονάκια… μακάρι να το πάρουν χαμπάρι και να κάνουν κάτι, θα βγάλουν πολύ χρήμα, εδώ σε κάτι Rush, Faith No More κλπ έχουν κάνει θαύματα που η παραγωγή ήταν ήδη super…), και αν βγει remaster θα το πάρω γιατί έχει καλή μουσική και είναι καλό comeback, αλλά δε το βλέπω και πολύ πιθανό, όχι σύντομα τουλάχιστον…

__Μα, ναι, είμαι σίγουρος πως θα είχαν state of the art μηχανήματα και τεχνικούς, αλλά είναι σαν λίγο πριν το τελικό αποτέλεσμα να είπε κάποιος (κάποιος Ρούμπιν), “γουστάρετε να το κάνουμε σαν να ηχογραφήθηκε σε υποβρύχιο με getto blaster [getto blaster, πού το σκέφτηκαν τα θηρία στο Master by Mappets βιντεάκι, ΤΕΛΕΙΟ! :lol:] και να βάλουμε και τσίτα την ένταση για να τ’ ακούνε δυνατά τα καημένα τα παιδάκια που δεν έχουν δυνατό ενισχυτή;”. Ενώ δηλαδή όλα ήταν άψογα, κάποιος πάτησε όλα τα λάθος κουμπάκια και σε μισή ώρα χάλασε ό,τι έχτιζαν οι άλλοι μήνες… #-o

Εισαι hater, ασχετος και νομιζεις οτι εισαι καλυτερος παραγωγος απο τον Rubin. Επισης εισαι Mustane-ικος, κουφος και εμπαθης. Υποκλισου οι τεσσερις καβαλαρηδες επεστρεψαν και εισαι και 'συ ενας απο τα εκατομυρια αυτων που λυπηθηκαν γι’αυτο.

Εννοειται οτι συμφωνω 100% με οτι εχεις γραψει και τα παραπανω ηταν μια παραπομπη σε τραγικα σχολια απο users τον πρωτο καιρο που βγηκε το DM και ειχε γινει ενα μικρο σουσουρο σε σχεση με την ποιοτητα του ηχου του.

__Φηλαράκο σε λειπάμε! Εισαι άσχετος και φενεται! Ο dave ήταν το πιο συμαντικό άτομο στην ιστορία τον Metalica!!! Οχι μόνο γιατί αυτός έγραψε όλα τα σουξέ του Kill em’ All, αλλά γιατί αν δεν ήταν αυτός να τσακοθεί με τον ΜακΓρόβερ, δε θα ερχόταν ποτέ στην μπάντα ο Κλιφ!!

[CENTER]
[/CENTER]

ιστερόγραφο: δεν είναι “4 καβαλάριδες” λέμε, είναι “Mechanix”, ου, ου, ΟΥ κλέφτες! παλιολεφτάλικα, στον James όταν γυρίζαται τη σαπουνόπερά σας ξέρατε να του πείτε να πάει για αποτοξίνωση απ’ το αλκόλ, στον Dave όχι ε; Ρε ξέρετε τι είστε, ΟΧΙ, ΞΕΡΕΤΑΙ ΤΙ ΕΙΣΤΕ?! …Είστε εμπαθείς φίλε.

[SPOILER]σοβαρά λέγαν τέτοια;! χαχα, για πολλές μπάτσες! αθάνατα φάνμπόις! :lol: #-o

α, ΕΔΩ, έχει και ένα πολύ καλό παράδειγμα του πόσο άκυρο είναι να ανεβάζεις την ένταση και πόση πληροφορία χάνεται -αν ήταν σε καλύτερη ποιότητα το βιντεάκι θα ήταν ακόμα πιο ξεκάθαρο, όπως στην πραγματικότητα… [-X[/SPOILER]

Οτι και να λέμε για αυτο το album είναι λίγο.METALLICA RULES

Σε μια απο τις εκδοσεις του BBS θα εχει

DVD Single (To be collected and to insert into CD 1)
BROKEN, BEAT & SCARRED - PROMO VIDEO
THE DAY THAT NEVER COMES - PROMO VIDEO
DEATH MAGNETIC EPK (Electronic Press Kit - running time - 17:25)

Aυτο σημαινει οτι θα βγει βιντεο για το BBS???
Μακαρι να βγει να δουμε και κανενα βιντεοκλιπ της προκοπης επιτελους απο αυτο το αλμπουμ:p

Προτιμουσα το judas kiss σιγκλακι αλλα και το bbs μια χαρα ειναι.οσο για το βιντεο σιγουρα θα κανουνε και καλα θα κανει να ειναι καλο.Α, και να βλεπουμε την μπαντα να παιζει παρακαλω.:band:

Kομματάρα βγάλανε πάλι για single!! Για το βίντεο ειλικρινά δεν με νοιάζει καθόλου…\m/