Metallica - Hardwired ...To self-destruct

πως να στο πω ; δεν καπηλευονται τον θανατο του. Δηλαδη να δειξουν αααααα ελα ας γραψουμε ενα κομματι για τον Lemmy ή τωρα που πεθανε τι θα ελεγες να αφιερωσουμε αυτο το κομματι που ακομα δεν εχουμε στιχους σε εκεινον ;

Αυτο εννοω. Οταν δεν κανεις εκτεταμενη αναφορα στην απωλεια δειχνει σεβασμο.

Ακομα και εκει στο murder something Που λες δεν τραγουδαει second class to none .

Εγω αντιθετα θεωρω οτι σκοπιμα δεν εδειξαν κατι ωστε να θεωρηθει ξεκαθαρη αναφορα στον Lemmy.

και γαμησε το. αρκετα ειπα και εγω για τον μακαριτη. Χεσ’το.

Εγώ νόμιζα ότι αυτοί είναι οι κανονικοί!

2 Likes

δεν ειναι ιδιο το Reload με το Hardwired ρε οσο και αν εχουν πολλα κοινα στοιχεια !

2 σχόλια:

  1. ντρέναρε, το τερμάτισες με τον Lemmy, δεν θέλουν να καπηλευτούν το όνομα στο making of, καλά, εντάξει, χαχα :stuck_out_tongue: . Δηλαδή αν το παίρνεις έτσι (που δεν βλέπω το λόγο γιατί να μπεις στην διαδικασία) θα σου πει ο άλλος, αρκεί και περισσεύει ένα κομμάτι και ένα βίντεοκλίπ όλάκερο για την καπηλεία, στο making of τι παραπάνω δηλαδή; Το making of θα δει ο κόσμος ή θα ακούσει και θα δει το βίντεο; Ίσα-ίσα το γεγονός ότι ΔΕΝ το γράψανε το κομμάτι για τον Lemmy αλλά εκ των υστέρων το αφιερώσανε, μάλλον δεν ευνοεί την επιχειρηματολογία σου.
    Το έχεις πάει σε άλλο λέβελ πάντως, από εκεί που απαντάς σε κάθε σχόλιο με υποψία κριτικής διάθεσης, τώρα κάνεις pre-emptive θετικά σχόλια εκεί που δεν υπάρχουν! :stuck_out_tongue:

  2. Στα Grammy για άλλη μια φορά κάνουν πρωταθλητισμό ανιωθιάς και αμπαλίασης. Δηλαδή από όλο το δίσκο ξεχώρισαν το Hardwired. Πόσο μηδέν αυτός ο θεσμός, πόσο, ειδικά οι βραβεύσεις (και η πρώτη αποτυχία) των Metallica είναι case studies ασχετοσύνης και πόσο εκτός τόπου και χρόνου είναι η επιτροπή (εκτός από ΣΚΑΤΙΦΛΩΡΕΣ ΜΙΑ ΖΩΗ). Προβλέπω ότι θα το κερδίσουν btw, calling it, first!

οκ εμενα ετσι μου φανηκε… αν ημουν μουσικος και εγραφα ενα κομματι για την Μανα μου που την εχω χασει θα ελεγα οτι της το αφιερωνω και ειναι για εκεινη αλλα αν εδειχνα πως εγραψα το κομματι δεν θα ελεγα αααααα οριστε μαμα για σενα. Το ολοκληρωμενο εργο θα μιλαγε απο μονο του.

Τωρα αν επειδη απανταω εδω και μια εσενα σου αρεσει πιο πολυ το I Disapper απο μενα και αυτο κανει εντυπωση αλλα απο την αλλη αν παω να πω την γνωμη μου για κατι το παω σε αλλο level οκ παω πασο και δεν γαμιεται.

θα γραφω αυτο που σας φαινεται οκ και δεν παει στο διαολο μωρε.

ενα σκετο γαμει και ενα σκετο σκατα σε οτι μου αρεσει και σε οτι δεν μου καθεται καλα και μαλλον ειναι αρκετο.

για τα Grammy και μενα μαλακια μου φαινεται το ολο πραγμα και δεν προσφερει τιποτα πλεον

Έλα, μην χαλιέσαι, τρυφερά το λέω :slight_smile:

Φυσικά και κάνει εντύπωση ότι το I Disappear μου αρέσει περισσότερο από σένα, δεν κάνει μόνο σε μένα! Εγώ πάω στοίχημα ότι κάνει και σε άλλους εντύπωση (και ότι εσένα σου αρέσει λιγότερο από μένα και ότι μου αρέσει εμένα - σκέτο). Αδικημένο κομμάτι πάντως, και το ριφ του έχει και το pre-chorus του το σένιο έχει.

ρε Vic βαριεμαι της δοξασιες και τα δογμα. Εμενα μου κανει αισθητικα αυτο που ειδα. Και σεβασμο μου εβγαλε οπως μου βγαζει και το ολο concept του κομματιου. Εμενα μου εκανε και αισθητικα το Load (σιγουρα απο μουσικης αποψης απο θεμα φωτογραφιων ειχαν τον σκοπο τους τον πετυχαν , παμε παρακατω). εσενα απλα δεν… Οκ και τι εγινε ;

Και μια λεμε οτι η μουσικη ειναι συναισθημα αλλα μετα αν πουμε και τι συναισθημα μας βγαζει το εχουμε παει αλλου.

Εγω τουλαχιστον δεν ακουω μουσικη μονο με τον σβερκο . Σε αυτο με βοηθησαν και πολυ αυτοι εδω οι τυποι.

Τωρα για το καθε σχολιο που λες οτι απανταω , υποθετω οτι αυτη ειναι η ουσια του πραγματος να μπαινουμε εδω μεσα και να μιλαμε. Και εχω και αρκετο χρονο στη δουλεια αυτο το διαστημα οποτε μου ειναι και πιο ευκολο να απανταω συχνα.

Σιγουρα με αφορμη τον καινουργιο δισκο των Metallica απανταω και τακτικοτερα. Οσα χρονια ειμαι εδω μελος συνεχεια διαβαζω τα σχολια σε οσα thread με ενδιαφερουν . Να απαντατε και αλλου που σχολιαζω να μην μενουμε μονο εδω.

1 Like

Με έχασες τελείως, δεν ξέρω καν σε τι πράγμα απαντάς.

Μου αρέσει που αισθάνεσαι παρεξηγημένος και μετά γράφεις κάτι τέτοιο. Ντάααααξ.

καληνύχτες.

ωραιες κουβεντες κανεις.
Εσυ το παιρνεις προσωπικα αυτο. Γενικο σχολιο ηταν . Δεν ειπα Vic ακους μουσικη με τον σβερκο. Δεν ξερω καν τι μουσικη ακους. πολυ λιγα πραγματα ξερω. Γι’αυτο αλλαξα και παραγραφο . και σχολιασα οτι δεν ακουω με τον σβερκο γιατι απο την αρχη μου εβγαλε κατι νοσταλγικο γλυκοπικρο το κομματι . Δεν χρειαζοταν να δω το κλιπ για να το παρω χαμπαρι.

και οτι προυπηρχε οποτε αναιρω την σκεψη μου γιατι ; οι ιδεες μουσικα υπηρχαν . αυτο θελω να πω. προφανως και ενωσαν μετα ενα - ενα τα κομματια οπως κανουν παντα.
"‘Frankenstein’ or ‘Frankie’… and not the studio kitty. Working title which became ‘Murder One’ as it was the best parts taken from songs that didn’t fit onto the Hardwired album" Στιχουργικα ειναι Tribute στον Lemmy οχι μουσικα !

Ηρθες μου την ειπες σου εξηγησα και πως το βλεπω και πιθανολογω οτι το βλεπουν και εκεινοι με τον ιδιο τροπο , απαντηση δεν πηρα απλα οτι μου μιλας τρυφερα. οπως και οταν σου ειπα οτι τυφλος με τους Metallica δεν ειμαι . Απλα τις πιο πολλες φορες η αιτιολογια των πραγματων γινεται και δικαιολογια. Κατι που δεν με ενδιαφερει να επιτυχω οταν αιτιολογω κατι.

Καλο βραδυ και σε σενα.

Υποψήφια για Grammy είναι κομμάτια που βγήκαν από 1/10/2015 ως 30/9/2016 γι αυτό και είναι μέσα μόνο το Hardwired. Για αυτό ας πούμε είναι και το Baroness που βγήκε τέλη του 15

1 Like

Σου είπα να μην χαλιέσαι γιατί εμφανώς θίχτηκες, προσπάθησα να ελαφρύνω το ύφος και απάντησες με σεντόνι. Το ότι δεν απευθυνόσουν σε μένα με τον σβέρκο, τι να σου πω, με μένα μιλάς, σε ποιον απευθυνόσουν δηλαδή; Στον αέρα; Ποιος ακούει με τον σβέρκο δηλαδή; Τι νόημα είχε να το πεις και καθόλου; Τι σχέση είχαν οι δοξασίες και τα δόγματα και το Load πουέβαλες στην κουβέντα στο άκυρο; Μιλούσες γενικά πάλι, ντάξει, με αυτόν τον τρόπο λες ό,τι γουστάρεις και μετά επικαλείσαι ότι τα λες έτσι, γενικά και καθάρισες.

Η αποθέωση είναι ότι μου λες ότι το παίρνω εγώ προσωπικά. Δες πώς ξεκίνησε η κουβέντα, σου λέω ότι υπερβάλλεις στην εύρεση θετικών στοιχείων και απαντάς πικραμένος με σεντόνι “και άμα είναι έτσι να λέω μόνο “γαμάει”” και τώρα ότι “σου την είπα” - φαντάσου να μην έβαζα και εμότικον δηλαδή. Ε, ξέρω γω;

shadowking: Α, τα τσακάλια, σου λένε, προλαβαίνουμε φέτος Grammy με Metallica; Ναι; Τέλεια. Άρα του χρόνου θα προταθεί κάποιο από τα υπόλοιπα. ΤΣΑΚΑΛΙΑ στα Grammy, δυο χρονιές σερί Metallica.

επειδη θα γινει μια φαση Me vs You φαση και εχει ξαναγινει για πες που βρισκω θετικα πραγματα εκει που δεν υπαρχουν ;
Για το Load ? Γαμαει
Για τις φωτο σε εκεινο το βιβλιο ; Γαμαει και εκαναν και κατι διαφορετικο που δεν δειχνουν και διαθεση να το αποκληρωνουν 20 χρονια μετα ουτε μουσικα ουτε αισθητικα (ο Kirk τουλαχιστον σιγουρα οχι ο Hetfield απο την αρχη το εβλεπε υπερβολικο δεν το κανει τωρα)
Για το St. Anger ? δεν τους εκατσε αλλα υπαρχουν riff αρες εκει μεσα και οηχος στις κιθαρες μου αρεσει.
Για το Death Magnetic? ειπα οτι για μενα ειναι ενας δισκος του 8 με τα λαθη του
Για τα οπλα τυπου φασιστακι ; Λεω οτι αν ημουν Αμερικανος που το Συνταγμα τους το εχει στο αρθρο 2 και εχω μεγαλωσει ως redneck βλαχος μπορει να το εβλεπα και εγω διαφορετικα. Μαλακια οι ακρουδες ; Μαλακια. Παει τελειωσε τι αλλο να κανουμε ; Μαλλον το εχει παρει χαμπαρι και ο ιδιος ποσο μαλακας ηταν (και παλι κατι παρανομο δεν εκανε ασχετα αν ειναι σιχαμα και σοκαριστικο το θεαμα).

Για τον σβερκο οτι δεν χρειαζεται να μου αρεσει κατι μονο μουσικα. Μου βγαζει και συναισθημα λεμε η μουσικη. Και αυτο το συναισθημα μου το επιβεβαιωνουν με το Making of του Murder One. Και ΝΑΙ θετικο ειναι οτι δεν δειχνουν το πως κουμπωσαν στιχουργικα το κομματι πανω σε μουσικες ιδεες. Εκει παει και η αναφορα στο Load. “Βλεπω” πισω απο τις λεξεις και τις φωτο και αυτο που “βλεπω” μου κανει.
Γιατι δηλαδη εινα αστειο αυτο και το παω σε αλλο level?

Το εχω γραψει και πιο πανω με αφορμη μια κουβεντα με τον quintom οτι χανομαστε στη “μεταφραση” . Κουραστικο για αλλη φορα και προφανως φταιω εγω. Σορρυ .

Ας αφήσουμε σε μια γωνίτσα εδώ μέσα πως ο Jeff Waters με τον οποίο μόλις έκλεισα το τηλέφωνο καραγούσταρε το HTSD. Βασικά φοβήθηκε λίγο με το πρώτο δείγμα (hardwired) αλλά τελικά ο δίσκος του άρεσε πάρα πολύ. “Ο καλύτερος δίσκος που θα μπορούσαν να κυκλοφορήσουν εν έτει 2016” είπε. Είπε κι άλλα για Mets, τα οποία θα διαβάσετε όσοι ενδιαφέρεστε οσονούπω. Ωραίος συνομιλητής αν και συνθετικά έχει πεθάνει εδώ και χρόνια -κάτι που το λέω με πόνο καρδιάς γιατί έχει γράψει ύμνους.

4 Likes

Πράγματι είναι σίχαμα ο Χέτφιλντ. Καλά τα λέει ο ντρένης.

Μ’ αρέσει που ξεκινάτε συζήτηση για το ότι οι Metallica σεβάστηκαν το Lemmy (που το κάνουν 35 χρόνια σαν μπάντα) με αφορμή τους στίχους.
Προφανώς τον σέβονται, προφανώς δεν το κάνουν για να πουλήσουν (γενικά το αντίθετο συμβαίνει, όποια μπάντα διασκευάζεται, αναφέρεται κοκ από τους Metallica κάνει limit up) και προφανώς τους στίχους τους 'εγραψε τελευταία στιγμή γι αυτό και δεν είναι στο making of.

Από εκεί και πέρα εγώ και με το σβέρκο μια χαρά ακούω, το Spit βοήθησε να διαλυθούν τα άλατα. Δεν είναι δα και καμία intellectual, progressive μπάντα οι Metallica που χρειάζεσαι 30 ακροάσεις να τους πιάσεις για να ακους με τον εγκέφαλο.

Ούτε χρειάζεται να υπερασπιζόμαστε τον Hetfield σε ότι μαλακία πιστεύει για να τους ακούμε.

2 Likes

Και με τον σβέρκο ναι . Και να την πω και την εξυπνάδα μου για άλλη μια φορά το Spit όχι ότι δεν μου αρέσει αλλά με φτιάχνει περισσότερο το Now that We’re Dead , halo on fire , dream no more , confusion , revenge αυτές τις μέρες τουλάχιστον .

Δεν υπερασπιζομαι τίποτα . Τις πιο πολλές φορές γράφω το πως αντιλαμβανομαι ότι βλέπει κάποιο ζήτημα - συμπεριφορά .

Και σόρρυ αλλά πολλές φορές θες 30 και παραπάνω ακροάσεις να "νιώσεις " ένα κομμάτι . Όχι μόνο από τους metallica.

Αν είπα κάτι παραπάνω ζήτησα ήδη συγνώμη και θα το πω άλλη μια αν δεν έγινα κατανοητός κάτι που περίμενα να κάνει και ο vic όταν το μόνο που έκανα στο σχόλιο μου ήταν να εκφράσω τι συναίσθημα μου έβγαλε και το κομμάτι σαν κομμάτι και το video ( τις πιο πολλές αυτό κάνω ακόμα και με τον quintom που επίσης διαφωνεί μαζί μου και προσπάθησα να του δείξω τι κατάλαβα εγώ) .

Και ξαναλέω ότι μάλλον κάπου κουράζω όταν γράφω εδώ οπότε Fuck it !

Έπρεπε να του το πεις off the record. Δλδ εκείνο το Alice in Hell συμφωνία με το διάολο έκανε? τι σκατα

Προφανως το Hardwired ειναι υποψηφιο γιατι βγηκε νωριτερα, ειναι τοσο απλο. Εδω εχουν κερδισει Grammy με το Better Than You και με το St. Anger, εσενα σε πειραξε το Hardwired? Αλλωστε οταν κερδιζει καποιος ενα τετοιο grammy, δεν εχει να κανει τοσο με το ιδιο το τραγουδι, οσο με τη συνολικη δουλεια του καλλιτεχνη εκεινη τη χρονια, ασχετα αν τελικα ανακοινωνεται ενα τραγουδι προς βραβευση. Στην πραγματικοτητα τα βραβεια τα πηραν για το Reload και το St. Anger, και ισως παρουν βραβειο φετος για το HTSD. Δε μας απασχολει και πολυ το θεμα, δεν ξερω γιατι εσενα σε απασχολει τοσο πολυ? Απο τη μια απαξιωνουμε το ταδε βραβειο, απο την αλλη γκρινιαζουμε ακομα και ΜΕΤΑ την εξηγηση του Shadowking οτι υπηρχε καποια σκοπιμοτητα?

Καλως ή κακως, το Hardwired το τραγουδι ΓΑΜΑΕΙ, και σε καποιον που δε θα κατσει να υπεραναλυσει καθε νοτα των Metallica αλλα ανηκει στη μαζα, ειναι το πιο ευκολοακουστο και αυτο που θα του μεινει πιο ευκολα, και αυτο με το οποιο θα κανει headbanging σε μια pub. Αυτο βραβευουν τα Grammys. Δεν ειναι η επιτροπη του Metal Hammer που εκθειαζει την πιο ηλιθια osbcure βλακ μεταλ μπαντα που βγηκε φετος επειδη ειναι ακομα πιο ακραια, πιο περιεργη, πιο ξεχωριστη, πιο προγκρεσιβ.

Οσον αφορα το διαλογο μου με τον @drenie, νομιζω οτι εγινε ακριβως αυτο που λεει και ο ιδιος οτι μπαινει να κανει εδω περα, μια κουβεντα για ενα συγκεκριμενο θεμα που τυχαινει να διαφωνουμε. Εγω δε βλεπω καμια προθεση homage στον Λεμμυ στο making of video, αυτος βλεπει. Δεν ειναι κατι πολυ σημαντικο, την υγεια μας να εχουμε να τα λεμε. Να ξερει οτι με πειραξε το πνευμα αντιλογιας οταν συμφωνουμε στο 90% οσων γραφουμε και διαφωνουμε σε καποια πολυ μικρα πραγματακια :stuck_out_tongue:

1 Like

@QuintomScenario Πείραγμα ήταν το πνευμα αντίλογος . Έπρεπε να το βάλω σε εισαγωγικά .

Εμένα με πείραξε ότι κάποιος βρίσκει γελοίο το δικό μου το συναίσθημα. Αλλά ναι ξέρω θα πρέπει να μην μετράει αυτό γιατί μιλάμε για την αγαπημένη μου μπάντα που πλέον πολλοί μπορούν να την βλέπουν χαλαρά και δεν τρέχει τίποτα σιγά μην αναλύσουμε τους metallica τώρα . Το κάναμε στα 15 μας τώρα τι νόημα έχει . Εγώ είμαι βλακας που το κάνω ακόμα λίγο πριν πατήσω τα 40.

Από πάνω λέω αυτό που νιώθω όχι αυτό που μου είπε ο vic . Έτσι ένιωσα έτσι λέω .

Α επισης το “φασιστακι” για τον James σαρκαστικα το ειπα φυσικα. Ειναι σημειο των καιρων μας να παρουσιαζεται ως φασιστακι οποιος τολμησει και ακουμπησει την ελληνικη σημαια, λες και πρεπει σωνει και καλα να εισαι χρυσαυγιτης για να εχεις εναν αλφα σεβασμο προς τη χωρα που ζεις και τους συνανθρωπους σου που μοιραζονται την ιδια γλωσσα και το ιδιο εδαφος με σενα. Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Ειμαι σιγουρος οτι ο James στον ελευθερο του χρονο τραμπουκιζει ανθελληνες.

2 Likes