Metallica - Hardwired ...To self-destruct

το βιολι σου εσυ

ξερεις υπαρχει και η αιτιολογια , οχι μονο η υπερασπιση μιας για τον πουτσο ιδεας.

και ισως για καποιους αυτη η αιτιολογια να τους καλυπτει ωστε να μην αποκηρυξουν την μπαντα - καλλιτεχνη και μετα να βγαζουν κομπλεξ για οτι αλλο κανουν μεταγενεστερα.

Ασε που εδω μεσα εχουμε διαβασει “κατηγοριες” για το Black Album ή τις τριχες τους και τις βερμουδες τους (Σωστα το λεει ο shadowking ο ενας φοραει ποδοσφαιρου , ο αλλος μπασκετ!! τεραστια διαφορα , τι δεν καταλαβαινεις; )!! χα χα χα. Σοβαρα επιχειρηματα , οχι αστεια !

οταν μιλαω για εκλογικευση αυτο εννοω

αν χρειαζεστε να τα βλεπετε ολα ωραια για να μην αποκηρυξετε τους Metallica στο μελλον αυτο με ξεπερνα.

Ποιος θα αποκηρύξει τους Metallica επειδή κάνανε μια συνεργασία με την Γκάγκα;Τίποτα 15χρονα; Έχω βαρεθεί να βλέπω στο fb διάφορους να βάζουνε τραγούδια προ TBA και να λένε διάφορα “σοφά”, πως πάνε οι Metallica που ξέραμε και διάφορα άλλα ωραία. Αυτοί οι Metallica έχουν τελειώσει εδώ και 25 χρόνια. Τώρα το θυμήθηκαν;

Το θέμα φίλε prophesy είναι να μην αφορίζουμε. Ούτε οι μεν ούτε οι δε. Άλλο να λέει κάποιος “μου άρεσε η συνεργασιά για αυτόν αυτόν και αυτόν τον λόγο” και άλλο να πετάει ένα απλό “για τον μπουτσο”. Εμένα δεν μου είπε κάτι το μοθ με την Γκάγκα ειδικά εκείνα τα άκυρα σκηνικά με τους άλλους που κάνανε σαν ζώα στο πίσω μέρος. Η γκάγκα από εμφάνιση έσκισε πάντως. Έδειξε πως καραγούσταρε Θα ήθελα όμως μια συνεργασία που να έχει καλλιτεχνικό νόημα στο μέλλον.

2 Likes

καλα επειδη ειναι ματαιος κοπος να ανοιγω κουβεντα μαζι σου η εκλογικευση ειναι αυτο που κανεις εσυ .

δεν θελω ουτε να μπουμε στην διαδικασια ειρωνιας ουτε τιποτα. Στη πουτανα την ζωη ολα γινονται για καποιο λογο.

Και τα καλα που σου αρεσουν και τα ασχημα - στραβα. Τα βλεπεις , τα εισπραττεις τα ζυγισεις και πορευεσαι με αυτα.

δεν υπηρχαν ποτε ρε. Το μονο που νομιζει καποιος που δεν τα εζησε και απο κοντα απλα θελει να βρισκει εκει δικαιολογιες ειναι οτι πειναγαν και επαιζε και αλητεια (με την καλη εννοια). Αλλα ακομα και τοτε την επιτυχια εψαχναν και να εχουν καλυτερη ζωη. τα καταφεραν ολα . Γιατι επρεπε να μεινουν στασιμοι εκει που απλα αρεσαν σε καποιους ; Τωρα αρεσουν ΚΑΙ σε καποιους αλλους.

Δεν ξέρω αν πείναγαν, ξέρω όμως πως ήταν διψασμένοι για επιτυχία. Καλλιτεχνική ΚΑΙ εμπορική. Μετά το TBA τα πράγματα άλλαξαν. Λόγω τεράστιας εμπορικής απήχησης, τους ανοίχτηκαν πολλοί δρόμοι γι’ αυτό και καταλήξανε να διασκευαζουν Nick Cave, γι’ αυτό βγάλανε την πατάτα με τον Reed, γι’ αυτό γυρίσαν ταινία, γι’ αυτό συνεργάστηκαν με την λαίδη, γι’ αυτό θα κάνουν το οτιδήποτε αντισυμβατικό στο μέλλον.

2 Likes

[quote=“drenie, post:3247, topic:29901”]
To εγχείρημα είχε χτυπητές αδυναμίες (οι βασικότερες δεν ήταν θεμα των καλλιτεχνων) αλλα νομιζω οτι ηταν στο σωστο δρομο και με τους καταλληλους καλλιτεχνες…[/quote]
Εγώ προσωπικά εντοπίζω τις όποιες αδυναμίες 1ον: στην εξαρχής λανθασμένη συμμετοχή σε εκδηλώσεις τέτοιου “είδους” και 2ον στην επιλογή του έτερου “καλλιτέχνη”. Αν θελήσω κάπως να αναλύσω το πρώτο, η όποια…“αντιπάθεια” έχω προς τους Metallica προκύπτει απο την απολύτως συνειδητή επιλογή της μπάντας προς την όλη mainstream φάση απο το '90 και μετά, οπότε ειμαι κάθετα αντίθετος και δεν ρίχνω ελαφρυντικό. Ως προς το 2ο τώρα…“καλλιτέχνης” :confused: Και μιλάμε για την συγκεκριμένη? Γιατί θα πρέπει η όποια αγάπη-συμπάθεια έχει ο καθένας μας στη μπάντα αυτομάτως να συνεπάγεται αποδοχή παντός είδους σκουπιδιών και ατάλαντων θεατρίνων που κυκλοφορούν εκεί έξω? Εν πάση περιπτωση αυτό ίσως και να είναι απλώς η προσωπική μου άποψη. Απλα θα με ενδιέφερε να δω απο την στιγμή που δεν βρίσκεις κάτι μεμπτό στα παραπάνω, ποιες ακριβώς είναι οι αδυναμίες που βρίσκεις εσύ?

Ενώ είμαι κάργα υπέρ των συνεργασιών μεταξύ καλλιτεχνών της μουσικής που ακούω και καλλιτεχνών με άλλες μουσικές κατευθύνσεις, πραγματικά η παραδοχή και αποδοχή ενός εγχειρήματος σαν το προχθεσινό (δεν εξετάζω αν ήταν πετυχημένο ή όχι, εκ των υστέρων θα ήταν υποκρισία εκ μέρους μου) δεν μου αφήνει ελπίδες για κάτι καλύτερο ή αν θέλεις κιόλας με στεναχωρεί γιατί εχω την εντύπωση ότι πλέον έχουν πέσει τα στάνταρ και τα όρια που βάζει ο εκάστοτε καλλιτέχνης αλλά το σημαντικότερο…ο εκάστοτε ακροατής. Και μην βιαστείς να μου πεις οτι η μουσική δεν έχει όρια κλπ κλπ. Τα πάντα για μένα στην ζωή έχουν όρια. Με το σκεπτικό αυτό θα πρέπει π.χ να επικροτήσω μια συνεργασία του Φrank των Panx με την Βανδή.
Οπότε ερχόμαστε στο προκείμενο…Ποια είναι η βάση για κάτι καλύτερο? Ή να το πω αλλιώς…οι Μetallica σαν καλλιτέχνες-έμποροι προφανώς έχουν επιλέξει μια managerιστικη κατεύθυνση αγνοώντας αυτό που πολλοί δεν καταλαβαίνουν ή δεν γουστάρουν, την λεγόμενη “μεταλλική τρουϊλα”. Κάποιος πιο πάνω μου φαίνεται σχολίασε την φωτο της μπάντας με την Gaga που μοιάζουν σύμφωνα με τον νεοελληνικο όρο με κλαρινογαμπρους και αναρωτήθηκε (μπορεί και για χάριν πλάκας ή ειρωνείας,δεν ξέρω) που πήγαν τα all-star και οι σωλήνες. Τόσο πια ανάγκη έχουν οι Metallica αυτήν την κατά κάποιο τρόπο 'αποδόμηση" του μεταλ στοιχείου τους? Σημειωτέον οτι δεν λαμβάνω καθόλου υπ’οψιν το μουσικό κομμάτι. Εκεί παίζει πολύ ρόλο ο παράγοντας γούστο οπότε θεωρω ότι είναι καθαρά υποκειμενικό.

2 Likes

Εγω δεν εκλογικευω τιποτα, εσεις εκλογικευετε καθε κινηση με σκοπο να βρειτε νοημα (φυσικα και υπαρχει - τα λεφτα) ωστε να μην απογοητευτειτε.
Δεν γινεται να σου αρεσουν ολα οποτε μαλλον εχετε χασει λιγο την μπαλα.
Δεν θα μου αλλαξει την γνωμη για το MOP, RTL, AJFA, BA , Load μια για τον πουτσο συνεργασια με την καυλα.
Το οτι προσπαθουν με αστειους τροπους να γινουν mainstream, να ανοιξουν την αγορα τους και να δειχνουν υπερανω ειναι πραγματικοτητα.
Το αν τα καταφερνουν ειναι κατι αλλο.
Σιγουρα παντως δεν θα με ρωτησουν αλλα ουτε και θα σταματησω να κραζω μια απο τις αγαπημενες μου μπαντεσ για αυτον τον ξεπεσμο (και δεν εννοω μονο την εμφανιση με το ξεκωλο).

και δεν ειρωνευομαι αλλα εχετε καταντησει γραφικοι οπως οι τρου- ισως και χειροτεροι.

Ti αποκυρυξεις και μπαρμπουτσαλα λετε?
12 χρονών είμαστε?
Μιλάμε για μουσική, οχι για ιδεολογίες.

Αν καποιος ειναι παραπάνω από 18 (και πολλά λέω) και βλέπει την μουσική σαν ιδεολογία, τότε κάποιο λάθος έχει κάνει στην ζωή του. Το ότι μπορούν να συσχετιστούν υπό συνθήκες, αυτό είναι άσχετο.

5 Likes

Το σχολιο για τους σωληνες ηταν ειρωνικο το εκανε ο NK. Αρα ακυρο .

Το Mainstream Κοινο που λες να το παρω απο ποτε ; Απο οποτε βολευει την καθε κατασταση ;

Γιατι σε πολυεθνικη υπεγραψαν απο το δευτερο δισκο και μετα , σε μεγαλο managment υπεγραψαν την ιδια εποχη , το ταμπουρο των Def Leppard χρησιμοποιησαν (που ηταν ηδη τεραστιοι στην Αμερικη και γινοταν χαμος εκεινη την εποχη με αυτους) στην ηχογραφηση του Master of Puppets, περιοδεια με τον Ozzy εκαναν ηδη ( να μην αναλυσουμε τι ηταν - ειναι ο Οzzy επι Αμερικανικου εδαφους), ακουστικες κιθαρες εβαλαν απο τον δευτερο δισκο , Headline Περιοδεια εκαναν απο το 1988 σε μεγαλους χωρους , το 1989 Ουσιαστικα η ακαδημια εφτιαξε κατηγορια εξαιτιας τους και επαιξαν και ζωντανα (Ασχετα αν εχασαν οπως εχασαν το βραβειο και απο τοτε ειπαμε με καθε ευκαρια τους γλυφουν) και πολλα αλλα.

Ακομα και απο τις αρχες της μπαντας φαινοντουσαν οτι ειναι πιο επαγγελματιες απο τους υπολοιπους της “σκηνης” (και οπως εχει γραφτει και στο Murder in the front Row , οι Metallica αλλο επιπεδο , οι Exodus η ψυχη). Αρα απο που να το πιασουμε ;

Που ειναι ολες οι αλλες μπαντες της εποχης και που ειναι αυτοι ; Ακομα και στα “καλα” τους χρονια πριν γινουν ξεφτιλα οπως λενε μερικοι , μεχρι που εφτασαν αυτοι εδω και που ολοι οι υπολοποι ;

Και οι κατηγοριες για ξεπουλημα ; Αφου αυτα που λετε ως ξεπουλημα συνηθως ηταν και αποτυχημενες προσπαθειες (ταινια με τα δικα τους χρηματα ως γνησια επιχειρηση, δικο τους προσωπικο κτλ, St.Anger , Lulu , δεν ξερω και εγω τι αλλο) τοτε τι κερδισαν; Γιατι δεν εβγαζαν ενα Black Album II, ενα Master , ενα δεν ξερω και εγω τι ;

Για την Gaga ; εχει την αποδοχη της παγκοσμιας μουσικης σκηνης (Metal, rock , pop,Rnb, εχει φωνη, γραφει μουσικη γενικα ειναι ταλεντο ) οποτε το παραδειγμα που εβαλες πιο πανω ειναι σουπερ ακυρο.

Επισης οι Metallica οχι οτι εχουν ξεφυγει και παρα πολυ απο αυτο που ηταν ασχετα με το τι νομιζετε καποιοι , απλα μεγαλωσαν. Δηλαδη υπαρχει ανθρωπος που ειναι ακριβως ιδιος με οτan ηταν 21 και με αυτο που εγινε στα 30 , στα 45 , στα 55 ; Αυτο ειναι η εξελιξη του ανθρωπου.

Τωρα αν εσεις για να ικανοποιησετε το εγω σας θελετε παρηκμασμενα ειδωλα και καλα αλητεια και να λενε ακριβως τα ιδια για 35 χρονια , τι να πω ;

Επισης κατι τελευταιο για το τι θα μπορουσε να φερει μια τετοια συνεργασια. δεν μπορω να προδικασω αποτελεσματα συνεργασιων αλλα δεν θα με χαλαγε ενας δισκος σαν το soundtrack του Judgement Night ή του the Spawn.

Νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο οτι χρησιμοποιω την φρασεολογια του φιλτατου. οποτε σε αυτον πρεπει να κανεις quote. οχι τιποτα αλλο αλλα δημιουργουνται εντυπωσεις. και φυσικα συμφωνω για την κρισιμη ηλικια των 18 που μαλλον δεν την περασαν καποιοι ποτε. Γιαυτο τα περισσοτερα ποστ απο το λατρεμενο κατα τα αλλα metallica family του φορουμ ειναι στο στυλ Metallica - Maiden (οπως το Βαζελες - Γαυροι).

Το τρομερο ειναι οτι στελνει καρδουλες και ο φιλτατος που “αποκηρυσσει” ή οχι μπαντες. Θεικο!!

Με ολο το σεβασμο και την ευγενεια που μπορω να εχω οταν βλεπω κατι τετοιες παλαιολιθικες προτασεις, νομιζω εχεις μπερδεψει λιγακι την αιτια με το αποτελεσμα. Υπαρχει λογος που η Lady Gaga λαμβανει αναγνωριση και σεβασμο απο ενα πολυ μεγαλο ευρυ φασμα μουσικων και ακροατων παγκοσμιως, και αυτο ειναι το αναμφισβητητο ταλεντο της, οι συνθετικες και ερμηνευτικες της ικανοτητες, και το γεγονος οτι ως καλλιτεχνης εχει τεραστια επιρροη σε ολοκληρη τη μουσικη σκηνη. Το ταλεντο της και ολες αυτες οι ικανοτητες της ειναι η ΑΙΤΙΑ, και το αποτελεσμα ειναι η αναγνωριση. Εσυ (οπως και πολυς κοσμος) εχεις την αντιληψη οτι για καποιον χ, ψ περιεργο και παραδοξο λογο εχω εγω ή οποιοσδηποτε αλλος την αναγκη να εχω αγαπη-συμπαθεια για την Lady Gaga, χωρις να εξετασεις το ενδεχομενο οτι αυτη η συμπαθεια προκυπτει μονο και ΜΟΝΟ απο τη μουσικη της συγκεκριμενης κοπελας, και το συναισθημα που μου βγαζει εμενα με τις διαφορες περιπετειες της, οπως για παραδειγμα τη συνεργασια με τον Tony Bennett ή ακομα καλυτερα, αυτες τις εκτελεσεις δυο απο τα τραγουδια της, μονο με πιανο και φωνη:

Οπως εγω δεν απαιτω απο κανεναν να εκτιμησει το αποπανω οσο το εκτιμω εγω, και να νιωσει οπως νιωθω εγω οταν το ακουω, ετσι δεν εχεις κανενα δικαιωμα να μας πεις κι εσυ ακριβως τι πρεπει να εκτιμησουμε, να νιωσουμε, και να θεωρησουμε καλλιτεχνη. Η Lady Gaga ειτε σου αρεσει ειτε οχι, ειναι καλλιτεχνης με ΟΛΗ τη σημασια της λεξης.

Λυπαμαι που στο λεω, αλλα δεν εισαι ο καταλληλος να θεσεις τα ορια. Ουτε εγω ειμαι. Και δεν υπαρχει και κανενας καταλληλος. Τι σε κανει εσενα ειδημονα, αλλα τους Metallica και τη Lady Gaga ασχετους εν προκειμενω?

Με βαση αυτο το σκεπτικο, οι Aerosmith και ο RUN DMC δε θα επρεπε να εχουν συνεργαστει ποτε μα ποτε, και τωρα 25 χρονια αργοτερα δε θα υπηρχε καν αυτη η πλεον μνημειωδης συνεργασια (ασχετα αν μας αρεσει ή οχι). Για σενα τα παντα στη ζωη εχουν ορια, αλλα η ζωη δε νοιαζεται και ιδιαιτερα ξερεις. Μας φερνει ως προεδρο των ΗΠΑ τον Ντοναλντ Τραμπ, περιφερει νεκρα πτωματα παπαδων για λατρεια, και κανει τον κοσμο να σκοτωνει καμποσα εκατομμυρια ανθρωπων επειδη δεν ειναι αρειοι ξανθοι ψηλοι καυλεουρες. Κι εσυ καθεσαι και παραπονιεσαι επειδη εγινε μια συνεργασια που δε σου αρεσε και που ξεπερασε τα ορια, που ομως δυστυχως για σενα αρεσε στον περισσοτερο κοσμο που την ειδε. Δε μιλαω για μεταλλαδες φυσικα. Μιλαω για ενα πιο ευρυ ακροατηριο. Οσοι Αμερικανοι ξερω εδω περα καραγουσταραν με την εμφανιση. Κυριολεκτικα δεν υπηρχε ουτε ενας που να πει “τι μαλακια ηταν αυτο”.

[quote=“Greektrooper, post:3258, topic:29901, full:true”]Οπότε ερχόμαστε στο προκείμενο…Ποια είναι η βάση για κάτι καλύτερο? Ή να το πω αλλιώς…οι Μetallica σαν καλλιτέχνες-έμποροι προφανώς έχουν επιλέξει μια managerιστικη κατεύθυνση αγνοώντας αυτό που πολλοί δεν καταλαβαίνουν ή δεν γουστάρουν, την λεγόμενη “μεταλλική τρουϊλα”. Κάποιος πιο πάνω μου φαίνεται σχολίασε την φωτο της μπάντας με την Gaga που μοιάζουν σύμφωνα με τον νεοελληνικο όρο με κλαρινογαμπρους και αναρωτήθηκε (μπορεί και για χάριν πλάκας ή ειρωνείας,δεν ξέρω) που πήγαν τα all-star και οι σωλήνες. Τόσο πια ανάγκη έχουν οι Metallica αυτήν την κατά κάποιο τρόπο 'αποδόμηση" του μεταλ στοιχείου τους? Σημειωτέον οτι δεν λαμβάνω καθόλου υπ’οψιν το μουσικό κομμάτι. Εκεί παίζει πολύ ρόλο ο παράγοντας γούστο οπότε θεωρω ότι είναι καθαρά υποκειμενικό.
[/quote]
Καλα αυτο το αποσπασμα του κειμενου πως να το σχολιασω… εσυ περιμενες να πανε στα Grammy οι Metallica και να εμφανιστουν στο κοκκινο χαλι με σωληνα και allstar παπουτσια (τα οποια μαλιστα ειναι τα πιο ασχημα παπουτσια στην ιστορια των υποδηματων, απο το 3000 π.Χ. μεχρι και σημερα)? Ηθελες μηπως να ντυσουν και τα παιδια τους και τις γυναικες τους με δερματινα μαυρα ρουχα και καρφια σε καθε τρυπα? Πραγματικα νομιζω οτι καποιοι ζουνε σε μια αλλη πραγματικοτητα… Πραγματικα σας χρειαζεται Hammett με μασκαρα και μαυρο νυχακι καθε μερα, για να βγαζετε αφρους απο το στομα ωρες ωρες μου φαινεται.

1 Like

Έλα και πες μου μετά από τέτοιες αντιλήψεις (και την δεκαετία του 90 ήταν ακόμα πιο έντονες)οτο το concept του Load δεν είναι όλα τα λεφτά !

Το HTSD γαμάει. Δεν ξέρω από ποιο είναι καλύτερο ξέρω όμως ότι στέκεται άνετα δίπλα στα 6 πρώτα τους ( Load - Reload ένα πράγμα , αν βάλω και το Garage Inc, τα 7 πρώτα τους ). Σήμερα που το ξανά άκουσα ολόκληρο το ξανά επιβεβαίωσα . Μέχρι και το Lords of summer ( εδω οι στίχοι μου μοιάζουν πιο χαζοί από ότι πχ στο τραγούδι Hardwired ) μου φαίνεται κάργα αξιοπρεπές .

1 Like

Συμφωνω απολυτα οτι οντως στεκεται ανταξιο με ολα τα παραπανω. Το Death Magnetic ειναι ενα σκαλοπατακι πιο κατω. Και το St. Anger κανα 2-3 οροφους πιο κατω :stuck_out_tongue:

1 Like

Για να επανελθουμε και ον τοπικ ομως… προβλεπεται μεγαλη νιλα. Το presale για 14 και 17 Μαιου σε New Jersey και Nεα Υορκη αντιστοιχα εγινε ΑΝΑΡΠΑΣΤΟ και τωρα περιμενω την Παρασκευη πρωι να ανοιξει η πωληση στο γενικο κοινο… που ΑΝ εχω καταλαβει καλα, θα εχει μονο τα ακριβα εισιτηρια, και σορρυ, αλλα δε δινω $150 για να παω να δω τους Metallica. Ειναι εξωφρενικες οι τιμες δυστυχως, και αξιζουν πολυ μεγαλο κραξιμο για αυτο το πραγμα. Τα εχουν τοσο ακριβα γιατι ξερουν οτι ο κοσμος θα τα δωσει και θα ειναι ολες οι συναυλιες sold out.

Χμμμμμμμ. 150 δολάρια . Αντίστοιχες άλλες συναυλίες σε τέτοια γήπεδα πόσο κάνουν ;

Μου φαίνεται τρελό αυτό το εγχείρημα δηλαδή να κάνουν περιοδεία σε τόσο μεγάλα γήπεδα και να πηγαίνει η φάση για sold out.

Εγώ θα τα έδινα πάντως τα 150 . Το πρόβλημα μου είναι ότι αν όντως καταφέρω να πάω φέτος Αμερική δεν βολεύουν καθόλου οι ημερομηνίες για να μπορέσω να τους δω .

Τοσο εχουν σχεδον σε οσες πολεις επισκεπτονται. Εχει γινει και μεγαλο θεμα σε πολλα τοπικς στο επισημο forum

Άλλων καλλιτεχνών εννοώ . Όχι δικές τους .

Δεν ειμαι σιγουρος, εξαρταται απο τον καλλιτεχνη, αλλα γενικα σιγουρα εχω δει και πολυ φθηνοτερες τιμες για μεγαλους καλλιτεχνες. Βασικα τωρα που τσεκαρα γενικα τις τιμες της περιοδειας, ειναι πραγματικα ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ. Το General Admission (δηλαδη μπροστα απο τη σκηνη) εχει σε καθε πολη μεταξυ $150-$165 (που σημαινει δηλαδη ισως και πανω απο $180 τελικη τιμη με φορους και fees) και στις κερκιδες τα φτηνοτερα που βρηκα ειναι καπου $55 που ομως ειναι εντελως στου διαολου τη μανα, με την ιδια κατηγορια σε πολεις οπως Νεα Υορκη να ειναι στα $75… απαραδεκτο απλα.

Έλα Εντάξει παραδεξου το. Ξεζουμιζουν τον τίμιο οπαδό !

Μήπως σου λείπει η Ελλάδα ρε και θες να πληρώσεις τίποτα 50αρικα για ένα και μόνο συγκρότημα;