Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Πες μου οτι δεν υπερασπιζεσαι τις τιμες των Metallica στο stadium tour οταν τους εχω δει με $150 σε διημερο φεστιβαλ μαζι με αλλες 30 μπαντες και με 2 συναυλιες των Metallica στην ιδια τιμη ε.

Δεν υπερασπιζομαι. Συγκρίνω με το εδώ . Τσιμπημένες τις βρίσκω τις τιμές . Όχι εξωφρενικες.

Επίσης με 150 τους είδες πριν από 5 χρόνια .

Πριν από 7 χρόνια πληρώσαμε σχεδόν 100 δολάρια για τον big 4 .

Το επιχειρημα με τον πληθωρισμο το χρησιμοποιουν μονο οι νεοφιλελευθεροι καπιταλιστες, και δε σε κοβω για τετοιον :stuck_out_tongue:

Αμα εβγαζα κι εγω το μισθο που εβγαζα πριν 5 χρονια επι 150%, θα σου ελεγα οτι εχεις δικιο. Αλλα μας εχουν πεισει τα τελευταια 15 χρονια οτι οι τιμες των συναυλιων ειναι ολες φυσιολογικες, γαμω την ελευθερη αγορα και το ζητηση/προσφορα. Απαραδεκτες οι τιμες για μενα, μαλλον θα προσπερασω, οσο κι αν θελω να τους δω. Ελπιζω να παιξουν μαλακιες στα σετλιστ για να λεω μετα ποσο χαιρομαι που δεν πηγα :slight_smile:

Συγνωμη αλλα αν συγκρινεις το περιπου κατοσταρικο που θα δωσεις εδω για μια τετοια συναυλια με τα 140€ που θα δωσεις στη NY με τους μισθους και το κακο χαλι της Ελλαδας με τα αντιστοιχα της Αμερικης τοτε εγω την βρισκω μια χαρα την τιμη και ειδκα την εξεδρα σουπερ…

Εγω δεν εκανα καμια συγκριση με Ελλαδα, αυτα τα κανει ο drenie. Οι μισθοι εδω περα ειναι πολυ ψηλοι αμα δουλευεις σε business και σε finance και σε εταιριες. Αλλα ποσοι εχουν αυτες τις δουλειες? Γενικα εχουν κανει μη προσιτες τις τιμες για τον οπαδο των Metallica που εχει μια φυσιολογικη δουλεια, και μαλλον δε φταιει το συγκροτημα, αλλα οι διοργανωτες. Σιγουρα θα φταινε και οι Metallica βεβαια, αφου ξερουν οτι μπορουν να ζητησουν πολλα απο τον διοργανωτη. Ειναι ολα τα live εγγυημενα sold out απο οτι φαινεται

Επισης ειπα ηδη οτι δε θα δωσεις $140 αλλα $180. Εχει αρκετα μεγαλη διαφορα.

Ναι quintom. Νομίζω ότι υπερβάλεις. Δεν λέω καλά κάνουν - ότι τόσο θα έπρεπε να είναι άλλα έχουν μαζί τους άλλες δύο μπάντες που θα ήθελες καμιά 50αρια δολάρια για να τους δεις σε δική τους συναυλία .

Επίσης πιστεύω ότι θα έχουν πιο μεγάλο - εντυπωσιακό stage από αυτό που θυμάσαι προ πενταετίας.

Δε νομιζω οτι υπερβαλλω καθολου, ασε που οι μπαντες μου ειναι παντελως αδιαφορες και οι δυο :stuck_out_tongue:

Τελος παντων, καλα να μαστε και καλα να ειστε, εγω γενικα βρισκω απαραδεκτες τις συναυλιακες τιμες στο 90% των συναυλιων των μεγαλων συγκροτηματων. Δε γινεται να εδωσα $25 για να δω Leprous (που μαλιστα παιζουν και αψεγαδιαστα και εβγαλαν δισκαρα μνημειωδη) και οι Metallica να εχουν 6-7 φορες την ιδια τιμη. Αντε να δικαιολογηω την τριπλασια ή τετραπλασια τιμη. Η ψαλιδα ειναι τεραστια, και εγω εχω fundamental ηθικες διαφωνιες με το ολο θεμα.

1 Like

@QuintomScenario Σπαγγοραμμενε, τσιφουταρε…σκωτσεζε :sunglasses:

2 Likes

Καλά κάνεις και έχεις διαφωνίες αλλά τώρα τι συγκρίνεις ;

Λίγο πάντως που κοίταξα τιμές Αμερική U2 και Guns n Roses είναι πιο ακριβά.

Δεν θα το σκεφτόμουν καν για ένα εισιτήριο γύρω στα 100 δολάρια . Αλλά αυτός είμαι εγώ και μένω στην Ελλάδα και συγκρίνω με το εδώ και έχω και τον αδερφό μου στην Αμερική και συγκρίνω πράγματα και με τα δική του δεδομένα .

Όχι δεν είναι μια χύμα φάση αλλά από την στιγμή που παίζουν σε τέτοιους χώρους μου κάνει λογικό το σχετικά τσιμπημενο εισιτήριο .

Επίσης σκέψου ότι μπορεί και να μην έχεις πολλές ευκαιρίες να τους ξαναδείς .

Οι U2 απευθυνονται σε 4πλασιο κοσμο και οι GNR ειναι γελοιοι εδω και 20 χρονια.

1 Like

Επιρροή η Gaga σε ολόκληρη κιόλας τη μουσική σκηνή??

Θύμισε μου που ακριβώς απαίτησα κάτι τέτοιο γιατί απ’οτι θυμάμαι έγραψα

Πάμε παρακάτω…

Τα όρια ο καθένας ΟΦΕΙΛΕΙ να τα βάζει στον εαυτό του. Είτε εγώ που γράφω σε ένα φόρουμ ειτε οι χ,ψ Metallica που κάθε τους κίνηση κρίνεται. Επ ουδενί λοιπόν δεν πρέπει ο οπαδός-ακροατής-κοινό να θέτει όρια στον εκάστοτε καλλιτέχνη. Ο καλλιτέχνης όμως πρέπει να φιλτράρει αντιδράσεις και κριτικές και ανάλογα πράττει. Γιατί αν εσύ ξέρεις κάμποσους Αμερικανούς που γούσταραν μπορώ και γω να σου linkαρω αντιδράσεις που κυριολεκτικά θάβουν την όλη φάση. Και ενώ πολλές (λανθασμένα κατ εμε) αναφέρονται στο τραγούδι αυτό κάθε αυτό, εγώ τουλάχιστον αναφέρομαι στην ιδέα και σχεδιασμό της όλης κίνησης.

Εγώ περίμενα να μην πάνε καν στα Grammy. Τόσο απλά. Ούτε αυτοί ούτε οι Megadeth ούτε κανένας άλλος. Δεν το έχουν ανάγκη. Όσο για τα παπούτσια μερικά εκατομμύρια κόσμου εδώ και 3000 χρόνια που γράφεις έχουν αντιθετη άποψη και μεταξύ και αυτών και οι Metallica.

Αυτό ναι! Το παραδέχομαι οτι με χαλάει. Βέβαια πιο πολύ με χαλάει η υπέρμετρη αναγνώριση που λαμβάνει ένας κουλαμάρας σε μια μπάντα μεγαθήριο αλλά δεν βαριέσαι…άλλος έχει Hammett άλλος έχει Gers…ουδείς τέλειος.

1 Like

Ενταξει, κι αλλος εχει Gers και Murray οταν ο Smith μπορει να παιξει με κλειστα ματια ολα τα κιθαριστικα σημεια των Maiden ταυτοχρονα, αρα πορευονται με 2 περιττους κιθαριστες, αλλα τι να γινει, συμβολαια ειναι αυτα.

Οι τιμές όντως απαράδεκτα υψηλές.
Περιμένεις όταν από κλειστά 20-25000 πανε δε στάδια 60-70000 να ρίξουν τις τιμές για να εξασφαλίσουν και την πληρότητα.

Απο την άλλη αν γεμίζουν κι έτσι, τότε μάλλον για τόσες χιλιάδες κόσμο ειναι fair.

Ειναι και το στοιχείο της 8χρονης αποχης απο εκτεταμένη US tour βέβαια. Μόνο one off και φεστιβάλ είχαν απο το DM κι έπειτα.

1 Like

Μα το θεμα που εθιξα εγω ειναι πως ουσιαστικα ενω προφανως θα γεμισουν τα γηπεδα, δε θα γεμισουν απο τον τιμιο Μεξικανο που δουλευει στην κουζινα του McCann’s (ε Παντελη?) και τον μαυρο οδοκαθαριστη, θα γεμισουν απο τους privileged white people, και απο τους hardcore fans που θα σκασουν οσα οσα για να τους δουν.

Εμενα με καιει το ενδεχομενο να μην τους δω προφανως, αλλα επειδη τους εχω ηδη δει 6 φορες στη ζωη μου, η φωτια δεν ειναι αρκετα δυνατη ωστε να με καψει προς το παρον. Μπορει να αλλαξω αποψη και να παω τελικα να τους δω με το 75αρι απο κερκιδα (παρεμπιμπτοντως ακομα και σε κερκιδα στο κατω διαζωμα εχουν $140, αυτο ειναι απλα κλοπη) αλλα παραμενει το οτι ειναι πολυ υψηλες οι τιμες.

1 Like

Πόσο είχαν Αλέξανδρε στη Κοπεγχάγη;

Και μιλάμε για 15 χιλιάδες κόσμο σε κάθε συναυλία ;

Οι U2 μπορεί να απευθύνονται σε τετραπλάσιο κοινό αλλά σε αντίστοιχους χώρους παίζουν αν το παίρνω σωστά χαμπάρι .

Πρώτο διάζωμα ήταν πιο ακριβά απο standing. 2ο διάζωμα είχε όσο standing που ήμουν εγώ. 695 κορόνες χοντρικά 80-90 ευρώ.
Απλά εκει λες 16000 γήπεδο ειναι.
Και ήταν ίδιες σχεδόν με Sabbath και Maiden στο νησί πουτα είχα πρόσφατα -τα εισιτήριαεννοω. Άσε που η Κοπεγχάγη ειναι αηδιαστικά ακριβή ούτως η άλλως και το καταπίνεις το εισιτήριο σε αυτή την τιμή

Δηλαδή περίπου 100 δολάρια . Και τώρα εδώ μιλάμε για πόσα; 150 ; συν 2 μεγάλες μπάντες ( άσχετα αν δεν αρέσουν στον quintom ) .

Και με άλλο στήσιμο για event με 60 χιλιάδες κόσμο , άλλα ενοίκια .
Και αν πάει για sold out με αυτές τις τιμές αν ήταν 30 % φθηνότερο θα έπρεπε να κάνουν 2 συναυλίες στο ίδιο μέρος για να βρουν εισιτήριο εκείνοι που ενδιαφέρονται.

Για τον τύπο που δουλεύει στη κουζίνα του McCann’s που λέει ο Γιάννης έκαναν τις συναυλίες στους μικρούς χώρους από τον Σεπτέμβρη μέχρι σήμερα . Εκεί μπορούσε να πάει.

Πάνε να βγάλουν τα σπασμένα από την ταινία και από το Orion ( κάτι που λένε ότι θα το ξανακάνουν χωρίς τα μουσεία - θεματικά - άσχετα με την μουσική events ) μαζεμένα ;

Γράφτηκα μόνο για να απαντησω στα του US Tour. :stuck_out_tongue:
Εμείς (greek mafia στο Dallas) στάξαμε $135/άτομο για τις 16 Ιουνίου. Είναι οι δεύτερες πιο ακριβές θέσεις (αν εξαιρέσουμε κάτι VIP). Το ακριβότερο εισιτήριο (GA & πρώτο διάζωμα) είχε $155. Φυσικά συνυπολογίζεις και καμιά $30 επιπλέον σε φόρους και fees, οπότε δώσαμε ο καθένας $158 τελική τιμή.

Δεν το λες φθηνό, αλλά βλέπεις επιπλέον Avenged Sevenfold & Volbeat. Να με συγχωρείτε, αλλά οι A7X είναι πολύ μεγάλο όνομα από μόνοι τους, με ολοκαίνουργιο δίσκο και αυτοί, και προσωπικά άνετα έδινα 50-70 δολλάρια για να δω μόνο αυτούς. Επίσης, καμιά 25-αρια έδινα να δω Volbeat αν έβρισκα παρέα να πάω στη συναυλία. :stuck_out_tongue:

All in all, ναι μεν δεν είναι value for money, αλλά δεν το θεωρώ και εκτός λογικής με βάση το τι τιμές παίζουν γενικά στις συναυλίες. Σε μικρότερο γήπεδο, 1 εβδομάδα αργότερα, θα δω τους Maiden με $40 (είναι το φθηνότερο εισητήριο, κάπου 55 μετά φόρων).

$140 το 2011.

Έχεις δίκιο.

Ως κομμάτια της μουσικής βιομηχανίας, το έχουν ανάγκη.

Δεν πιστεύω να εννοείς τον Memo!!!

Σιγά μη μπορούσε να πάει όποιος ήθελε εκεί ρε, τα εισιτήρια θα έκαναν φτερά με μια ανάσα πιστεύω.

Ένα μικρό σχόλιο από μένα: από τη στιγμή που η δισκογραφία έχει πεθάνει, ο μοναδικός τρόπος με τον οποίο τα συγκροτήματα μπορούν να βγάλουν ΛΕΦΤΑ είναι οι συναυλίες. Οπότε, βιώνουμε μια μεγάλη υπερτίμηση στις συναυλίες σε σχέση με το παρελθόν. Δεν είναι θέμα Metallica, συμβαίνει με όλες τις συναυλίες. Προφανώς επειδή οι Metallica ξέρουν ότι τα εισιτήριά τους θα πουλήσουν σα ζεστά ψωμάκια, ζητάνε το αντίτιμο που ζητάνε. Οι Guns N’ Roses, το reunion των οποίων έγινε αποκλειστικά για τα χρήματα, έχουν πανάκριβα εισιτήρια πατώντας πάνω στο συναίσθημα του κόσμου και όλες τους οι συναυλίες γίνονται sold out. Κάτι νοίκια και μεταφορές κλπ τα ακούω βερεσέ παιδιά, οι μπάντες θέλουν να βγάλουν λεφτά γιατί πολύ απλά δεν μπορούνε να βγάλουνε με άλλον τρόπο. Πόσοι αγοράζουν πια CDs;

2 Likes

Απ’ ότι κατάλαβα από τα τελευταία 100 posts τα θέματα συζήτησης είναι 2.

  1. Εμφάνιση στα Grammy awards, συνεργασία με Gaga κτλ.
  2. Ακριβό εισιτήριο σε stadium tour.

Μια σύνδεση πάντως εγώ, την βλέπω ανάμεσα σε αυτά τα 2.

1 Like