Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Ναι, δεν εχει κακο κομματι. Σκιπ δεν εχω πατησει ποτε εκτος απο την αρχη που καμια φορα δεν ακουγα τα τρια κομματια που ειχαν βγει νωριτερα, τον ακουω παντα ολοκληρο τον δισκο.

Ε πηγε δεκα η ωρα, μεχρι ποτε να κοιμηθουμε ρε κατεστραμμενοι;;

Κυριακη ρε αλητη!!! εγω που τις δουλευω τις περισσοτερες μου ισως το βλεπω αλλιως.

το Moth ειναι κορυφη . Ουτε μια φορα δεν εφαγε skip.

Για St. Anger λεμε ε?

1 Like

Αν το ποστάρισμα είχε γίνει όσο ήμουν intoxicated πριν κοιμηθώ ή αν είχε γίνει προτού ξυπνήσω, ίσως. Τώρα, όχι.

Δεν ξερω γιατι δεν μου αρεσει αν και δηλωνω οπαδοςτων γρήγορων τραγουδιών των metallica. Το moth νομιζω οτι ηδη θεωρείται απο τα καλυτερα τραγουδια των metallica απο το black album και μετα. Δύσκολα θα βγαίνει απο τις συναυλίες.

Moth Into Flame μπαινει και top20 Metallica songs ever.

1 Like

Βάζουμε και το Halo στο top 20 ;

Αν μπαίνουν 2 κομμάτια από το Hardwired στο top τους , μετά από 35 χρόνια χρόνια καριέρας και 6 ( ο ένας διπλός είπαμε ) δίσκους ορόσημο , μιλάμε οι τύποι έβγαλαν δισκάρα , όχι αστεία.

Αυτά τα “top 20” κλπ τα λέτε εντελώς αυθαίρετα, δε νομίζω να μπορείτε να βρείτε τα υπόλοιπα 18 κομμάτια γι’ αυτό μη λέτε πολλά :sunglasses:.

Στα 20 δεν βαζω κανενα. Ειναι νωρις για να πω κατι τέτοιο αλλα νομιζω γενικότερα δεν θα βαλω στα καλύτερα 20 καποιο απο τα καινούργια. Γνωρισα τους metallica στα 14 οταν βγηκε το AJFA οποτε μου ειναι δυσκολο. Στα 30 σίγουρα το moth.

1 Like

ηρθε και ο Παντελης ο λατρης της καταταξης να μας πει εξυπναδες για τα υπολοιπα 18! :stuck_out_tongue:

Θα συμφωνησω με τον Hugin (εγω ειμαι μικροτερος και τους εμαθα λιγο αργοτερα πριν βγει ομως το Black Album , βεβαια να εχει ενα παιδι απολυτη κριση στα 12 , 13 , 14 για αυτο που ακουει δεν μπορει να σταθει ως αληθεια,παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες σε τετοια ηλικια που σε κανουν να λατρεψεις ή να μην εντυπωσιαστεις απο καποιες δουλειες ) οτι ειναι πολυ δυσκολο να βαλεις καποιο απο τα καινουργια στα 20 καλυτερα , top , δεν ξερωκαιεγωτι , γιατι ειναι σαν να ακυρωνεις την ιστορια τους και ειναι μεσα στο πετσι μας τα παλιοτερα τους , αλλα ειδικα Moth και Halo εχουν αυτη την στοφα των παλιων μεγαλειων.

Δεν μπορουν να εχουν την ιδια επιδραση με αυτη που ειχαν κομματια απο τα 5-6 πρωτα τους στα μουσικα δρωμενα αλλα οτι τα ακους διπλα σε αυτα και λες ΝΑΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ ειναι μεγαλη δουλεια για μενα.

Οι Metallica εφτιαξαν , ηχο , σκηνη , ουσιαστικα ολοκληρο ειδος (ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω και να μην αρχισουν οι αφορισμοι) και βρισκω οτι τετοια κομματια (εγω θα εβαζα και το Now That We Are Dead μεσα αλλα οκ ας μην το παρακανω) ειναι τεραστιο κερδος και για τους ιδιους και για το κοινο τους. Θες να τα ακουσεις στα Live τους και θα φυγεις λιγακι ξενερωμενος αν δεν συμβει αυτο.

“Μεγαλα” κομματια τετοιου υφους που να παιρνουν σχεδον αμεσα τον χαρακτηρισμο κλασσικα, ειχαν οντως να γραψουν κοντα 20 χρονια απο την εποχη του No Leaf Clover .

Μη σε βάλω να πεις τα υπόλοιπα 18 τώρα :smile:!

Αυτό ακριβώς! Είναι μέχρι και συγκινητικό να βλέπεις ότι έβγαλαν έναν τέτοιο δίσκο μετά από 35 (!!!) χρόνια!

1 Like

Δημήτρη θυμάσαι που όταν πρωτοβγήκε το Moth έλεγα ότι δεν μου άρεσε και ότι ήθελα να εξελιχθεί διαφορετικά ( συνθετικά ) λόγω του εξαιρετικού intro ;;; Δεν έχω αλλάξει άποψη ότι θα γούσταρα να πάνε σε άλλα μονοπάτια τύπου Ride the Lightning (δλδ να έχει και κάποιες αλλαγές ριφφ ή ρυθμού) … Αλλά πλέον μ αρέσει πάρα πάρα πολύ

το Atlas Rise . Είναι καλό κομμάτι αλλά το βαριέμαι πλέον . Προτιμώ να ακούω κατευθείαν απ το 4ο λεπτό και μετά που " οργιάζουν " και κάπως maidenικα :grin:

Noμιζω το Confusion, δεν θα ελεγα κωλοτουμπα απλα μ αρεσει περισσοτερο απο πριν…

Αυτο που θα πω ειναι οτι το Moth Into Flame μπαινει ανετα στο Πανθεον των τραγουδιων των Metallica οπως το Master Of Puppets, Creeping Death, Seek And Destroy…

2 Likes

Ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις 20αδα γιατι θα αφησεις εξω τραγουδαρες, αλλα το Moth μπαινει ανετα για μενα. Ασε που με ενοχλει η φαση μυθοποιησης του ενδοξου παρελθοντος οποιασδηποτε μπαντας. Καποιος δηλαδη μπορει να ξινιζει στο ενδεχομενο να βαζει καποιος το Moth πανω απο το For Whom The Bell Tolls, ενα κλασικο τους τραγουδι, αλλα για μενα δεν υπαρχει καν διλημμα.

Σιγά μη ξυνίσουμε επειδή θέλεις να τραβήξεις την προσοχή :sunglasses:.

Εισαι αστειος.

Εσυ μπορει οχι, αλλα αλλοι μπορει να ξινισουν. Δεν εχει να κανει με προσοχη, εχει να κανει οπως ειπα εντελως ειλικρινα με αυτο ακριβως που εγραψα περι μυθοποιησης. Καποιοι δε θα μπορουσαν ποτε να διανοηθουν οτι ενα τραγουδι των Metallica που βγηκε το 2016 μπορει να ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε τραγουδι απο τα 1980ς. Κριμα. Αλλα συνεβη. Και το Moth Into Flame ειναι καλυτερο απο παμπολλα τραγουδια τους απο τα 1980ς για μενα.

Το τρολλακι αποπανω το αγνοουμε επιδεικτικα.

Παρε τωρα και μη με νευριαζεις αντιδραστικε :stuck_out_tongue:

Δε βρίσκεις ότι είναι λίγο νωρίς ακόμα για να κάνεις αυτό ακριβώς το οποίο λες ότι έγινε για τα τραγούδια των '80s; Ένα τραγούδι 3 μηνών δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να είναι καλύτερο από το For Whom The Bell Tolls, που βγήκε πριν 33 χρόνια. Ναι, το Moth φαίνεται να είναι και γαμώ τα τραγούδια. Αλλά, άραξε λίγο, curb your enthusiasm. Ούτε καν το καλύτερο του δίσκου δεν είναι.

Για σενα που τα το st anger ειναι ωραιο, που οι δισκοι με deris ειναι καλυτεροι απο τα keepers και που οι maiden ειναι συγκροτηματακι. Εισαι αστειος και γελαει ο κοσμος.

Σημερα ακριβως το τραγουδι κλεινει 5 μηνες απο τη στιγμη που βγηκε στο youtube. Δεν εχει να κανει με ενθουσιασμο τοσο καιρο μετα, για αυτο και δε με ειδες να λεω κατι τετοιο τον Οκτωβριο ή το Δεκεμβριο ξερω γω. Το λεω τωρα γιατι νομιζω 5 μηνες ειναι αρκετοι για να πω οτι το συγκεκριμενο τραγουδι αξιζει μια θεση αναμεσα στα classic τους τραγουδια.

Εξηγησε μου παντως με βαση ποιον κανονα ακριβως δε μπορει ενα τραγουδι που βγηκε πριν 3 μηνες να ειναι καλυτερο απο ενα τραγουδι που βγηκε πριν 33 χρονια? :joy: