Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Δεν είπα ότι δεν είναι καλύτερο, είπα ότι είναι ακόμα νωρίς να το πει κάποιος αυτό.

Πολύ πρόχειρα μπορώ να κάνω ένα τοπ-20 που αφήνει οτιδήποτε ποστ-88 απ’έξω. Παίζει και ένα τοπ-10 ποστ-91 που να κάνει το ίδιο. με το HTSD.
Για κανένα λόγο τραγούδι του ΗΤSD δε μπαίνει σε λίστα τόσο ψηλά.
Having that said, θα χωρούσε άνετα το Spit ή το Halo στα 6 πρώτα.

Το μόνο τραγούδι που μου άλλαξε άποψη (κι αυτό νωρίς) ήταν το Dream No More που μου άρεσε λιγότερα από το 1ο CD αλλά μετά από 3-4 ακροάσεις το έβαλα στα τοπ. Όπως και το ManUNkind. To Confusion μου άρεσε εξ’αρχής. Το Murder το βρήκαν εξ’αρχής λιγότερο καλό και παραμένει.

1 Like

H κουβέντα έχει αρχίσει να θυμίζει το αν ο Αντετοκούμπο των 3 pro season (για να μην πω Λεμπρόν και γίνει χαμός κι εδώ) θα γίνει καλύτερος του τάδε retired μεγαλοπαίχτη.

1 Like

Τι ξερεις εσυ ρε; που ησουν κρυμμενος παλικαρι μου εσυ τοσο καιρο; ξεδιπλωσου. Χαρισε μας γελιο.

Βλεπεις οτι αγνοω τις προσωπικες σου επιθεσεις αλλα συνεχιζεις. Τραβα σε καναν ψυχολογο αμα διαφορετικες αποψεις σε κανουν να αισθανεσαι τοσο ασχημα φιλε μου, δεν ειναι εδω το μερος να λυσεις τα προβληματα σου.

Συγγνωμη Πλεξ αλλα πολυ ατυχης συγκριση :stuck_out_tongue:

[quote=“Prophecy, post:3431, topic:29901”]
Για σενα που τα το st anger ειναι ωραιο, που οι δισκοι με deris ειναι καλυτεροι απο τα keepers και που οι maiden ειναι συγκροτηματακι.
[/quote

Ειμαστε σιγουροι οτι εγω ειμαι αυτος που τον χρειαζεται;

Να, ας πουμε αυτα ειναι πιο υπερβολικες δηλωσεις για μενα προσωπικα απο αυτο που ειπα εγω, αλλα δε σε ειδα να βγαζεις σπυρακια Παντελη εδω περα, ισως γιατι εισαι παρελθοντολαγνος κι εσυ και δεν το παραδεχεσαι :sunglasses:

Τελος παντων, δεν πειραζει, θα περιμενω το 2030 που θα λεμε τοτε για Moth, Halo, Spit και που ακριβως μπαινουν, γιατι τοτε “θα επιτρεπεται” ενω τωρα “ειναι πολυ νωρις”

Καμία σχέση η (προφανής) υπερβολή του Αλεχάνδρο με τη δική σου.

Σε Top-30 θα μπορούσαν να μπουν 2-3 τραγούδια από το HTSD. Σε Top-20 ούτε καν. Συνειδητοποιείτε ότι για να χωρέσουν τραγούδια από το HTSD στο Top-20 θα πρέπει να πεταχτούν έξω διαμάντια από τα '80s και '90s των Metallica?

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι ότι 2-3 top τραγούδια από το HTSD να εκτοπίσουν 2-3 αντίστοιχα τραγούδια από τους 6 πρώτους δίσκους των Metallica. Τα πιο αδύναμα από κάθε δίσκο. Για παράδειγμα το Confusion θα μπορούσε αυτό να βρίσκεται στο Black Album στη θέση του Don’t Tread On Me. Είναι σαφώς καλύτερο τραγούδι.

Tέλος το Moth Into Flame δεν μπορεί να εκτοπίσει το For Whom The Bell Tolls για κανένα λόγο. Όχι γιατί το ένα είναι καινούριο τραγούδι και το άλλο παλιό. Απλούστατα γιατί το For Whom The Bell Tolls είναι υπέρτατη σύνθεση που το Moth Into Flame δεν μπορεί να το φτάσει. Όσο καλό τραγούδι και να είναι.

Και να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι από τους παρελθοντολάγνους που θεωρούν ότι ο πρώτοι δίσκοι μιας μπάντας δεν αγγίζονται. Για παράδειγμα θεωρώ το Dystopia καλύτερο δίσκο από το Killing Is My Business. Άνετα κιόλας.

Γιατι? Σορρυ, αλλα εμενα το Moth μου ακουγεται ανωτερη και πιο αρτια συνθεση απο το For Whom. Περα απο συνθεση, ο παραγοντας που θα μπορουσε να βαλει το ενα ή το αλλο πιο ψηλα ειναι το συναισθημα που σου βγαζει, και εμενα το Moth μου βγαζει περισσοτερο απο το Bellz, οσο “μνημειωδες” και να θεωρειται το συγκεκριμενο τραγουδι. Υπαρχουν τραγουδια που τα βρισκω μνημειωδη κι εγω προσωπικα, οπως το One ή το Creeping Death ή το Orion, αλλα at the end of the day, ολα εχουν να κανουν με το ποτε ανακαλυψαμε τη μπαντα, ποτε τα ακουσαμε, ποσες φορες, και πως μας εκαναν να νιωσουμε καθολη την εφηβεια μας. Υπηρχε εποχη που σιγουρα θα ακουγα το For Whom The Bell Tolls 5 φορες τη μερα. Αλλα καποια στιγμη μου εφυγε η μεγαλη πωρωση για το συγκεριμενο τραγουδι, και αρα δε μου ειναι δυσκολο να πω κατι τετοιο.

Το ποσο δενομαστε με ενα τραγουδι ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο ποσοστο θεμα συγκυριων παρα καποιας “αντικειμενικης” ποιοτητας του Bells σε σχεση με οτιδηποτε εβγαλαν μετα το 1990. Αυτο εμενα μου φαινεται πολυ πιο τραγικο, οξυμωρο και παραδοξο, το να λεει κανεις οτι μια μπαντα μετα το 1990 δε μπορουσε να συνθεσει στο ιδιο επιπεδο που συνεθεσε τα πρωτα 10 χρονια της. Ποσο μαλλον εν προκειμενω, που δεν συνεβη κατι τετοιο.

Ε μα δεν ήσουν Μαλακάσα το 2010, γι’ αυτό μιλάς :grinning:!

Σιγα, εχω δει το For Whom 1999 οντας 18 χρονων και το μεγεθος της πωρωσης εφτασε στο ζενιθ. Αρα δε μου λεει τιποτα αυτο που λες. Και επειδη θα πεις παλι τα δικα σου, εχω πολλες λεξεις να στο περιγραψω:

Να πω και γω το μακρύ μου και το κοντό μου για τα κομμάτια… και για να γίνω πιο σαφής… λέω τη γνώμη μου σύμφωνα με τα ΓΟΥΣΤΑ μου

Am I Savage και Murder One δυστυχώς δεν μου κάνανε κλικ ποτέ… τα κάνω παντα skip… προτιμώ το Lords of summer. Ίσως το savage να μου άρεσε περισσότερο αν έλειπε το βαρετό για τα αυτιά μου main riff και ο james έχτιζε ολόκληρο κομμάτι όπως το έκανε από το δεύτερο μισό του και μετά.

Δεν θα κάνω σύγκριση με κανένα παλιό κομμάτι στο στυλ ότι το moth είναι καλύτερο του bells κλπ… δεν είναι ίδια κομμάτια. Το bells είναι πιο απλό και επικό σε συνδυασμό με τους στίχους του (ύμνος μλκ τι να λέμε τώρα;), το moth είναι πιο καλοδουλεμένο και με περισσότερη έμπνευση στη δομή και στην ενορχήστρωση. Το moth είναι κομμάτι που ταιριάζει στο ύφος του black album και αν βρίσκονταν σε αυτό θα γαμουσε και πάλι και θα ήταν ανώτερο από wolf and man και από το through the never… ναι είναι καλύτερο… deal with it…

Το spit είναι ένα thrash κομμάτι το οποίο από άποψη ανατριχίλας το βάζω κάτω μόνο από blackened και creeping death. Για να σας προλάβω… ΔΕΝ λέω ότι είναι καλύτερο από battery, damage inc, dyers, fight fire with fire κλπ… αλλά το spit αν ήταν μέσα σε έναν από αυτούς τους δίσκους θα μου άρεσε το ίδιο. Τα παλιά που ανέφερα έχουν την καύλα των νιάτων και της έμπνευσης και είχαμε την τύχη να τα ακούσουμε live τις εποχές που ο lars ήταν στα καλύτερά του. Thrash κομμάτι σαν τον spit δεν έχουν ξαναγράψει… έχει ριφς που άλλες μπάντες θα είχαν χτίσει έναν ολόκληρο thrash δίσκο… ίσως στη δομή του να μου θυμίζει περισσότερο το nightmare long και το judas kiss (που αδικούνται απο την παραγωγή) παρά κάτι από τα παλιά.

Το hardwired το έχω ξαναπεί… αν ήταν μέσα στο kill em all και πρώτο κομμάτι του htsd ήταν το hit the lights τώρα θα λέγαμε για το πόσο γαμουσε το hardwired και πόσο “παιδικό” ακούγεται το hit the lights. Κομμάτι που σε πιάνει από τα μούτρα κάθε φορά που ξεκινάει και το ποδοβολητο της εισαγωγής μου θυμίζει πόσο σκοτώνει ο ήχος του htsd.

Το halo on fire θα μπορούσε να υπάρχει σε κάθε δίσκο τους. Σκεφτείτε όποιον δίσκο θελετε και βάλτε και το halo μέσα (πάλι υπερβάλλω αλλά με πιάνετε)

Το atlas ήταν από την αρχή το καλύτερό μου από τα 3 πρώτα καθώς μέσα σε αυτό υπάρχει η αγαπημένη μου θεματολογία, φωνητική μελωδία και το στυλ των ριφς από τον james. Το ρεφραίν σκοτώνει και γενικά είναι το μοναδικό που μου βγάζει λίγο justice μυρωδιές

Τέλος… ανήκω στην κατηγορία αυτών που οι metallica έγιναν η αγαπημένη τους μπάντα επειδή έχουν στη δισκογραφία τους τα load και reload. Αν δεν είχαν αυτούς τους δίσκους θα ήταν απλώς μια μπάντα που ο αγαπημένος μου δίσκος θα ηταν το justice και μέχρι εκεί. Όπως για παράδειγμα οι megadeth που τους λατρεύω με αγαπημένο δίσκο το peace sells… αλλά μέχρι εκεί… δεν “δέθηκα” μαζί τους.
Είμαι απίστευτα χαρούμενος που τους ξανάκουσα να παίζουν με αυτόν τον τρόπο στα now that we re dead, dream no more, confusion, manunkind και revenge. Σαμπαθιλα με κουρεμένο μαλλί και στυλ παραγωγής black album. Ο καθένας ας ακούει αυτό που θέλει και αν δεν γουστάρει metallica μετά το black album καλά κάνει άμα δεν τον καλύπτουν …αλλά… αν όλοι ήταν στην ίδια κατηγορία με μένα θα ήταν πάρα πολύ χαρούμενοι. Αυτός είναι ο λόγος βασικά που μερικοί σαν εμένα έχουμε ΤΟΣΟ ψηλά το htsd … είμαστε πάρα πολλοί αυτοί που περιμέναμε πως και πως να ξανακουσουμε το στυλ των loads σε πιο καλοδουλεμένη και γυαλισμένη δουλειά.

Αυτά…

3 Likes

Τα λες πανεμορφα.

ΥΓ. Το Atlas, Rise! συνεχιζει να μου ειναι το πιο αδιαφορο του δισκου μαζι με Murder One, αλλα κατα τα αλλα συμφωνω σχεδον με τα παντα που γραφεις. Η τελευταια σου παραγραφος ειναι golden.

Το For Whom δε θα το ξαναπιάσεις στο στόμα σου. Το For Whom!

4 Likes

Εννοειται οτι το For Whom The Bell Tolls ειναι στο Πανθεον μαζι με πολλα τραγουδια που δεν εγραψα σε προηγουμενο ποστ…

Για μένα το Τοp-3 στο HTSD είναι τα:

  • Now That We’re Dead
  • Confusion
  • Halo on Fire

Η αμέσως επόμενη τριάδα στην κατάταξη είναι:

  • ManUNkind
  • Murder One
  • Atlas, Rise!

H επόμενη είναι:

  • Moth into Flame
  • Here Comes Revenge
  • Dream No More

Kαι η τέταρτη και πιο αδύναμη τριάδα:

  • Am I Savage?
  • Spit Out the Bone
  • Hardwired

Aν πρέπει να κατατάξω κάπου και το Lords of Summer θα έλεγα ότι είναι μεταξύ δεύτερης και τρίτης τριάδας.

@g0dslayer Through the Never και Of Wolf and Man δεν βγαίνουν απ’ το Black Album για κανένα λόγο. Το μοναδικό filler του δίσκου είναι το Don’t Tread On Me.

@drenie Μην συγκρίνεις τραγούδι Hardwired με Holier than Thou. To μόνο κοινό που έχουν είναι ότι είναι thrash και τα δύο. Το Holier είναι υπέρτατη σύνθεση ενώ το Hardwired ένα μέτριο τραγούδι, 6αράκι.

Δεν ξέρω αν το σχόλιο για το bells γράφτηκε για μένα αλλά είπα στο προηγούμενο ποστ μου (εντός παρενθέσεως) ότι ανήκει στους ύμνους.

of wolf and man και through the never δεν είπα ότι πρέπει να βγουν από το δίσκο, απλώς έκανα μία σύγκριση με moth

δεν το συγκρινα με το τροπο που το αντιλαμβανεσαι το Holier . Ειπα οτι μαλλον βρηκα το αντιστοιχο σε αυτο τον δισκο ακριβως επειδη δεν ειναι 6αρι. Οσο το ακους τοσο περισσοτερο νοημα βγαζει η συνθεση και σε κερδιζει.

Το Black Album ειναι ο υπερτατος Heavy Metal δισκος για μενα (και μαλλον για παρα πολυ κοσμο) που καταφερνει να ξεπερασει το ιδιο το ειδος.

Ασχετο με το τι αρεσει περισσοτερο στον καθενα αυτο που λεω.

το εχω ξαναγραψει δεν εχω καψουρα με τις συγκρισεις, με τις αντιστοιχιες μπορει και να εχω.
Δεν βγαινει τιποτα απο το Black Album ουτε καν το Don’t Tread On Me Που λες !

Και επισης ετσι κουβεντα να κανουμε . Ποια αλλη μπαντα με 35 χρονια καριερας και τετοια επιδραστικοτητα μεσα στα χρονια κυκλοφορει νεα δουλεια που να στεκεται τοσο τιμια διπλα στις κλασικες κυκλοφοριες της ;

Λεμε δηλαδη για τα Moth , Halo, Now That We Dead, Spit (πανω κατω τουλαχιστον 2 απο αυτα ειναι στο τοπ ολων) τα οποια σε ενα Live θες να ακουσεις και αν κατι τετοιο δεν γινει θα εχεις μια ξενερα.

Ποιο αλλο συγκροτημα εχει καταφερει κατι τετοιο ; Δεν λεω οτι το εχουν κανει μονο οι Metallica απλα περιμενω να μου δωσετε αντιστοιχα παραδειγματα.
να ζητας δηλαδη και μεσα σου να ελπιζεις - απαιτεις απο την μπαντα να στα παιξει σε ενα Live ? Η’ αλλιως αυτο που λεγαμε για τα top . Σε ενα διπλο best of 30 κομματιων θα εβαζα ανετα τουλαχιστον 2 κομματια απο το HTSD , χωρις να πιεστω οτι πρεπει να βαλω και καποια τραγουδια απο την τελευταια τους δουλεια.