Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Napalm Death

1 Like

Απο τις μεγαλυτερες σκουπιδοσυναυλιες που εχω δει ποτε οταν επαιξαν στο Heavy By The Sea. Απο αποψη ηχου. Δεν κταλαβαινες τι επαιζαν. Δηλαδη, ελπιζω οτι ηταν λογω του ηχου…

Για άλλον γράφτηκε το σχόλιο για το For Whom the Bell Tolls, ξέρει αυτός ποιος είναι…

1 Like

Μήπως είναι αλήτης και τρώει θαλασσινά τέτοια μέρα ; ε ; για ποιον χτυπάει η καμπάνα ; :blush:

1 Like

Τρωω και σουβλακι καθε Μεγαλη Παρασκευη και οχι απο αντιδραση, απλα μου αρεσει να τρωω σουβλακια τις Παρασκευες.

Μια χαρα τα λεω για For Whom The Bell Tolls, παρτε μια προχειρη λιστα με 15 τραγουδια μεχρι το 1988 που ειναι καλυτερα απο το Bellz και σκεφτηκα μεσα σε 1 λεπτο:

Creeping Death
Fade To Black
The Call Of Ktulu
Battery
Master Of Puppets
Disposable Heroes
Welcome Home
Orion
Damage Inc.
Dyers Eve
Blackened
Harvester Of Sorrow
One
And Justice For All
To Live Is To Die

Αμα βαλουμε και Black Load Reload μεσα αστο… Αλλα 15 καλυτερα

Πες μας που ειναι το Μου σε σχεση με αυτα τα 15 και μετα πες μας και σε σχεση με τα αλλα 15.

Το σουβλακι τη Μ.Παρασκευη εχει καταντησει χιπστερια.

Σε σχεση με αυτα τα 15 ειναι κατωτερο απο τα περισσοτερο αλλα ανωτερο απο καποια (λιγα). Σε σχεση με τα post-1990 ειναι κατωτερο μονο απο Outlaw Torn, Fixxxer, Bleeding Me, Wherever I May Roam, Sad But True και ισως κανα 2 ακομα. Αρα μπαινει οριακα στην τοπ 20αδα. Αλλη απορια?

Χιψτερια ηταν παλια, τωρα ειναι mainstream. Σιγουρα λιγοτερο υποκριτικο απο τη νηστεια (!) Ελα να πεφτουν τα καλα τα flames

Δε μπαινει. Δε μπαινει!

…δε μπαινει!

Τι σκαλωμα ειναι αυτο με το Bellz ?

Ενταξει προφανως ο quintom μιλαει για το προσωπικο του γουστο αλλα το Bellz ειναι ενα απο τα εμβληματικα τους κομματια.

Τωρα αν το βαριομαστε , το εχουμε ξεπερασει κτλ ειναι ασχετο με το τι θα εμπαινε σε μια συλλογη best of (εδω να πω οτι στο top σου δεν εχεις βαλει ουτε ενα απο το Kill’em All , εισαι μεγας καφρος !!!χε χε χε χε) .

Σε Live τωρα ναι και εγω προτιμω να ακουσω το Moth κατι ομως που δεν μειωνει σε τιποτα την αξια του Bellz (βρε μιλαμε για τρελη σαμπαθιλα και ουσιαστικα το πρωτο κομματι των Metallica χωρις σολο!! Ανατριχιλα !).

Ευκολα μπαινει. Οριακα, αλλα ευκολα.

Βασικα δεν ξερω αν το σκαλωμα ειναι δικο μου με το Bells που απλα ετυχε να το παρουσιασω ως ενα παραδειγμα σε μια τυχαια προταση και μετα εγινε μικρος χαμος απο τους φανμποηδες, ή αν το σκαλωμα ειναι με την Ιερα Εξεταση που εχει πεσει μετα απο ενα απλο παραδειγμα. Εμβληματικο… δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε αυτη τη λεξη για τραγουδια, τι να σου πω. Και σιγα μην εβαζα τραγουδι απο το Kill’Em All στην πρωτη τους 20αδα, αν ειναι δυνατον :joy:

αμα λεω εγω οτι εισαι καφρος !! χα χα χα χα!!!

Εγω θα πω παντως οτι ειναι υπεροχο που υπαρχουν τοσες διαφορετικες αποψεις για το τι θεωρει ο καθενας ως καλυτερο.

Δειχνει και ποσο μεγαλη μπαντα ειναι .

Αυριο εχουν συναυλια στο Μεξικο (την πρωτη απο τις 3 που θα δωσουν εκει). Αντε να δουμε τι θα δουμε (ακουσουμε).

Στην πυρά τώρα!

υ.γ.1: Το For Whom the Bell Tolls είναι το πρώτο τραγούδι που άκουσα από Metallica, οπότε μάλλον γίνεται αυτόματα και το πιο αγαπημένο μου, γνωρίζοντας φυσικά ότι δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο για το πιο είναι το “καλύτερο” κομμάτι τους κτλ κτλ…
υ.γ.2: Ο Quintom έχει ξαναεκφράσει την άποψή του για το Kill 'em All, λογικό να μη βάλει τραγούδι από εκεί στο Top 20. Ο Quintom είναι ένας Ντάνος Αυγούστης του forum, ιδιάζουσα περίπτωση.

2 Likes

Σε ολα ναι! Αλλα αγαπαμε quintom και ας ειναι λιγο καφρουλης. Σιγα που πρεπει να εχουμε ολοι την ιδια αποψη.

Εχει ομως σημασια πως την εκφραζουμε αυτη την αποψη.
(ακομα και για το Kill’em All δεν εφερε και ποτε αντιρρηση για το τι ειναι . Απλα οτι τα δικα του αυτακια βρισκουν καλυτερα και πιο ενδιαφεροντα τα επομενα “δισκακια” τους.)

Ας ειμαστε εντος θεματος λοιπον . το Hardwired To Self Destruct γαμαει !
Και γαμαει οσο λιγοι δισκοι απο μπαντα που υπαρχει 35 χρονια!

Δεν ξερω ποιος ειναι ο Ντανος Αυγουστης, αλλα ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν εχω καμια σχεση μαζι του. Το Κιλεμολ ΓΑΜΑΕΙ για αυτο που ειναι. Απλα μετα απο αυτο εβγαλαν δισκους που ειναι παρα πολυ καλυτεροι, πως να το κανουμε τωρα. Αμα καποιος θεωρει το αγαπημενο του το Κιλεμολ, καλα κανει, μαγκια του. Το Master Of Puppets ειναι νομιζω ομως μεγαλυτερος και καλυτερος δισκος απο καθε αποψη. Περι κολοκυθοπιτας, ορεξη, στην τελικη…

ΥΓ1. Δεν αποκλειεται το For Whom The Bell Tolls να ηταν και για μενα το πρωτο τραγουδι Metallica που ακουσα, και να ξερω οτι ειναι Metallica (γιατι αλλιως σε προ-εφηβικα παρτυ ακουγοταν συνεχεια το Nothing Else Matters και το Unforgiven και τα χορευαμε κιολας). Παντως σιγουρα το Ride The Lightning ηταν ο δισκος τους που ακουσα πρωτος. Μετα Master, μετα Justice, μετα Black, τα πηρα με τη σειρα.

Confusion τρελη κομματαρα

2 Likes

ελα, ελα τραγουδισε το , το Confusion να γουσταρουμε!

1 Like
4 Likes

@QuintomScenario πρεπει να εισαι κατω απο 25 για να μην ξερεις τον Ντανο Αυγουστη αλλιως εισαι αδικαιολογητος…:sunglasses:

Τωρα μαθαινει aerodrums το μανανκαϊντ…:joy:

2 Likes

συγκροτηματακι με μερικα καλα τραγουδακια αλλα ξαφνικα θυμήθηκε οτι ειναι τεραστιο band με τραγουδαρες κτλ κτλ Διπολικός ???

Καταλληλος για να απαντησει ειναι κάποιος ειδικος και οχι εγω. Πρεπει να λαβει όμως ολο το ιστορικο υποψη του.
Συνοψιζω

  1. οι Maiden ειναι συγκροτηματακι με κομματαρες
  2. Το St Anger δεν ειναι ο χειροτερος δισκος που ηχογραφηθηκε απο μεγάλη μπαντα του σκληρου ήχου - ειναι καλυτερος απο πολλες δουλειες των maiden, megadeth, Fates
  3. οι Manowar ειναι parody metal
  4. Το Moth into flame ειναι καλυτερο απο το For Whom και μεσα στα 20 καλυτερα των Metallica
  5. οι δισκοι με Deris ειναι καλυτεροι απο τα Keepers - οπως και τα i can και push καλύτερα απο τα eagles fly free και March of Time
  6. χορευε σε προεφηβικα παρτυ το unforgiven

Μπορει να ξεχναω κατι και φυσικα δεν ξερω τι αλλο κρυβει μεσα του
Οποιος τον αναλαβει εχει πολυ δουλεια

Πρόσεχε μη μπερδευτείς με τα login και τα logout εσύ.

1 Like