Metallica - Hardwired ...To self-destruct

ναι βρε,ειμαι μελος απλα ειχε πεσει το site κ εψαχνα παντου…εν τω μεταξυ ειναι κομπλε το metallica.com τωρα…:slight_smile:

ναι εφαγε μεγαλη φρικη για καμποση ωρα. Ολοι οι φανμποηδες προφανως μπηκαν ταυτοχρονα ειναι και πολλοι και το ριξαμε το site.

Πάντως όταν είχα δει τον Gilmour στο Λονδίνο, έτσι ακριβώς έγινε. Δύο εισιτήρια μόνο ανά άτομο κι όταν μπήκαμε μέσα με τον αδελφό μου, μου ελέγξανε την ταυτότητα καλύτερα από ότι μου την ελέγχουνε στα αεροδρόμια.

Είναι ο μόνος τρόπος να αντιμετωπιστούν τα μουνόπανα οι μαυραγορίτες.

1 Like

Εκλεισα για Πράγα και δήλωνες όνοματεπώνυμο για καθε εισητηριο και θελει ταυτοτητα για να μπεις.

1 Like

Πλέον έχοντας κλείσει τα εισιτήρια μου για τα live που θέλω να δω, ας πω την άποψη μου για το θέμα τιμών.

Αφενός θεωρώ τις τιμές πιο τσιμπημένες σε σχέση με τα τελευταία χρόνια. Αυτό θεωρώ έχει να κάνει 1ον με το γεγονός ότι παίζουν σε κλειστά 20-25000 ενώ τα τελευταία χρόνια περιόδευαν σε στάδια και φεστιβάλ. Στην Ιταλία λ.χ. τους έχω δει στο Udine, το Milano (2 φορές) και τη Ρώμη και κάθε φορά είχαν 40-60.000 θεατές. Τώρα παίζουν σε κλειστά 20.000 εκεί. Στην Πολωνία έπαιξαν σε στάδιο με 75000 κόσμο και τώρα σε κλειστό με 20.000.
Το δεύτερο είναι πως η αμοιβή τους είναι πάνω κάτω σταθερή, αλλά η ισοτιμία ευρώ/δολάριο ή λίρα/δολάριο έχει αλλάξει σημαντικά. Το θυμήθηκα αυτό με κάτι δηλώσεις της QPrime πριν κάνα 2 χρόνια πως θα είναι πιο δύσκολο να περιοδεύουν εκτενώς στην Ευρώπη λόγο ισχυρού δολαρίου.

Επίσης, τα εισιτήρια έκαναν φτερά σε μία ώρα για το fan club. Και μιλάμε για 38 συναυλίες που βγήκαν στην προπώληση ταυτόχρονα. Άρα η ζήτηση είναι μεγαλύτερη. Και τα εισιτήρια που έφυγαν είναι τα “ακριβά”. Αυτά τελειώνουν πρώτα.

Τα εισιτήρια απ’ όσο είδα κυμαίνονταν στα 50-60 τα φθηνά μέχρι 80-110 τα ακριβά (ανάλογα τη χώρα). Σίγουρα είναι τσιμπημένα, αλλά στην Αγγλία πχ face value είχε 85 το ακριβότερο και έφτανε 96 με τα fees. Και δε μιλάμε για άλλες πλατφόρμες που είχαν κέρδος από τα fees τύπου Viva ή public. Μιλάμε για τη Livenation που είναι ο promoter, στην οποία ανήκει το ticketmaster στο οποίο γίνονταν η πώληση. Κέρδος στο κέρδος με λίγα λόγια. Έχουν λόγο σε αυτό οι Metallica; Νομίζω πως όχι μιας και η Livenation είναι σχεδόν μονοπώλιο στην Ευρώπη όταν μιλάμε για τέτοια μεγέθη.

Επίσης δε θεωρώ συγκρίσεις με Maiden και Sabbath ακόμη ακόμη (που είχαν πιο ακριβά εισιτήρια στο The End) ως θεμιτές γιατί βγάζουμε έξω τελείως τον παράγοντα logistics. Άλλο πράγμα να μεταφέρουν σκηνικά ή να έχουν βάση για μήνες την Ευρώπη όντας μια μπάντα από την Αμερική.
Συγκρίσιμο μέγεθος θα ήταν οι GnR που και σε στάδιο οι τιμές τους είναι διπλάσιες και βάλε.

Having that said, θα ήθελα τα εισιτήρια 10-20% πιο φθηνά. Όχι γιατί δεν θα τους δουν πιτσιρικάδες (στην Αγγλία δεν είναι τρελό ποσό οι 80 λίρες για 16-18-20 χρονών που στην πλειοψηφία δουλεύουν), ούτε γιατί δε θα τους δουν οι οπαδοί (ξέρω οπαδό από τον Καναδά που τους ακολουθεί από το ΚΕΑ που θα δει 17 live στην Ευρώπη -και όχι δεν είναι μεγιστάνας απλά αυτή είναι η διασκέδαση του να κάνει οικονομίες και να τους ακολουθεί). Απλά γιατί τους παίρνει να το κάνουν. Όπως τους έπαιρνε και το έκαναν στη Big-4. Έριξαν την αμοιβή τους κ έγινε πραγματικότητα. Βασικά η αμοιβή τους κάλυψε όλες τις άλλες μπάντες τότε.

Νομίζω επίσης πως δεν είναι το ΤΕΡΑΣΤΙΟ έξοδο το εισιτήριο για κάποιον που θα τους δει στο εξωτερικό (εφόσον Ελλάδα δεν ανακοίνωσαν). Πτήσεις, ξενοδοχεία, έξοδα, ξύδια κοκ είναι πιο μεγάλο έξοδο για να σκεφτείς το 10ευρω.

Προσωπικά, επέλεξα να τους δω, αφήνοντας στην άκρη 2-3 άλλα live. Δε θα πάω Maiden λ.χ. που τους είδα πέρυσι, κυρίως γιατί το σετ τους θα είναι σχεδόν ίδιο. Δε θα πάω 3ήμερο στο Download και θα δω μόνο System of a Down. Δε είδα Diamond Head που κάποιος θα σκεφτεί “σιγά το έξοδο” και όμως είναι 25-30 λίρες.

1 Like

Εγω προσωπικα θα τα ηθελα μιση τιμη απο οτι ειναι τα εισιτηρια τωρα, κυριως σε Αμερικη, αλλα και σε Ευρωπη. Και αυτο, γιατι το 20% πανω (και σιγουρα οχι 10%) που λες οτι θα μπορουσαν να κοψουν, ειναι ηδη μια προσαυξηση μετα τα αισχη που εχουν γινει στις συναυλιακες τιμες παγκοσμιως τα τελευταια 15 χρονια. Πλεον θα αρχισουμε να αντιμετωπιζουμε τις συναυλιες ως ειδος πολυτελειας (τι θα δηλαδη, εχει ηδη γινει), γιατι ολες οι μπαντες εκμεταλλευονται την καψα του οπαδου. Προσωπικα θεωρω ενα τριωρο διασκεδασης μεσω μιας rock/metal συναυλιας ενα τριωρο που θα επρεπε να ειναι σχετικα ευκολα προσβασιμο σε αρκετο κοσμο, και που δε θα επρεπε να μπαινει στους κανονες του μαξιμουμ κερδους. Σε εναν τελειο κοσμο ολα αυτα, για να προλαβω οσους προσπαθησουν να μου εξηγησουν το πως λειτουργει η ελευθερη αγορα, γαμω το σπιτι οποιου σκεφτηκε πρωτος να την εφαρμοσει.

Μια τιμη με το ακριβο εισιτηριο να ειναι το 60αρι ή το πολυ 70αρι για τους Metallica και το φτηνο στου διαολου τη μανα να ειναι το 40αρι, δε θα ηταν καθολου παραλογη. Και παλι θα εβγαζαν κερδος, και μην προσπαθησει να με πεισει κανενας για το αντιθετο, γιατι θα βαλω τα γελια. Για αυτο το αποκαλω αισχροκερδεια και εμμενω στον χαρακτηρισμο, με τον ιδιο τροπο που θεωρω αισχροκερδεια αυτο που εχει γινει με το λομπυ των αεροπορικων εταιριων τα τελευταια 20 χρονια. Απλα εκει ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα, γιατι δεν εκμεταλλευονται τα παθη και τις επιθυμιες των ανθρωπων, αλλα την αγνη αναγκη για ταξιδια.

Εγω παντως τρωω το τεραστιο μου σουβλακι που πηρα με ΟΧΤΩ δολλαρια αυτη τη στιγμη, και παλι δεν το θεωρω τοσο υπερβολικο, αφου ειναι ενα πληρες γευμα και μου δινει αρκετα μεγαλυτερη ευχαριστηση απο μια συναυλια Metallica απο τα 200 μετρα προσωπικα.

Καλή σου όρεξη και στο λαιμό να σου κάτσει . :blush:

Στη Πορτογαλία πάντως 80 έχει το ακριβό.

Είπαμε ο καθένας όπως το βλέπει, εγώ ας πούμε που πρέπει να χαλάσω ένα χιλιάρικο για να πάω να τους δω στο εξωτερικό με τη γυναίκα, ε δεν θα το κάνω γιατί βγάζει τον οικογενειακό μου προϋπολογισμό εντελώς εκτός. Οκ θα ζήσω με αυτό, τους έχω δει 3 φορές δεν είναι τόσο μεγάλη η κάψα. Συμφωνώ πάντως ότι για 3 ώρες τα λεφτά ακόμα κι έτσι είναι πολλά, αλλά κουμάντο στην τσέπη του ας κάνει ο καθένας όπως νομίζει.

Τα τελευταία 6-7 χρόνια τα εισιτήρια που πλήρωσα ήταν μεταξύ 75-90 ευρώ. Θα μου πεις φεστιβάλ με 4-5 μπάντες (συνήθως γιατί στο Udine πλήρωσα 75 και άνοιγαν οι ΜΗ μόνο). Φέτος είναι 80-100. Οπότε είναι όντως 10% πάνω στην Ευρώπη.
Τα αίσχη στις συναυλίες έγιναν επειδή γίνονται αντίστροφα αίσχη με τη μουσική. Αν οι συναυλίες έγιναν είδος πολυτελείας είναι γιατί η μουσική έγινε δωρεάν αγαθό. Εμένα τα έξοδα μου όσον αφορά τη μουσική είναι χοντρικά τα ίδια. Το 98 έπαιρνα 4 CD το μήνα και μου έφευγε ένα 20χίλιαρο και πήγαινα και σε 2 live και μου έφευγε άλλο ένα 10άρικο (δραχμές). Τώρα πάω σε 1-2 live και μου φεύγει ένα 60άρι με 80άρι (ευρώ) και δε δίνω μία για CD. Και δεν ακούω 4 δίσκους το μήνα, ακούω 10.
Επίσης, σου ξαναλέω, πως εδώ (Αγγλία) η τιμή του εισιτηρίου είναι ένα ημερομίσθιο ενός μη πτυχιούχου, 8 λίρες την ώρα παίρνει κάποιος βασικό εκτός Λονδίνου. Του εισιτηρίου των Metallica εννοώ. Μην το βλέπεις με τα Ελληνικά δεδομένα. Ούτε με τα δικά μου και δικά σου δεδομένα στο εξωτερικό που έχεις ενοίκια κοκ γιατί οι ντόπιοι δεν έχουν τα ίδια έξοδα και έχουν μεγαλύτερο μέρος του εισοδήματος τους προς διάθεση.

Aυτό με τις πωλήσεις CD έχει ξαναειπωθεί και πιστεύω πως δεν ισχύει.
Η μουσική πλέον έχει αλλάξει μορφή και βιομηχανία. Πλεόν οι πωλήσεις δεν γίνονται στα CD και τα βυνιλια, αλλά μέσω των μουσικών πλατφορμων (itunes κλπ). Απ όσο μπορώ να γνωρίζω βέβαια, είναι λιγότερες απ ότι παλαιότερα.
Επίσης ακόμα και στο απώγειο των πωλήσεων των CD, γνωρίζουμε τι ποσοστά επαιρνε ο καλλιτεχνης ή απλά φανταζόμαστε ότι τα τσεπωνε χοντρα?

Πάντως ας ξεπεράσουμε το θέμα εισιτήριο / συναυλία. Και το 2005 στους original Sabbath, τα 60 ευρώ μου είχαν φανει υπερβολικά πολλά. Ο καθένας έχει μια συγκεκριμένη αντιληψη, μια συγκεκριμένη θεωρία, ας προχωρήσουμε. Κάποιοι θεωρουν 80 ευρώ καλή τιμή, κάποιοι κακή. Ας το ξεπεράσουμε.

2 Likes

Στην Αμερικη ο βασικος μισθος ειναι 1260 δολαρια (δηλαδη περιπου το 1/10 για μια ακριβη συναυλια) ; Δεν ειναι και τοσο τραγικο. και το 1995 καπου τοσο πρεπει να εδινε και το 2010.

Τελος παντων απο τις πωλησεις οι καλλιτεχνες εβγαζαν περιπου το 10% . τωρα πια δεν πουλανε , αρα δεν βγαζουν αρκετα παροτι το (θεωρητικο) κερδος τους παραμενει το ιδιο.

Στις υπηρεσιες download ειναι ακομα πιο μικρο το κερδος . O Kevin Kardish ειχε 178 εκατομμυρια streams Και ελαβε περιπου 5,500 χιλιαδες δολαρια ως αμοιβη.

Όλοι ή περίπτωσεις όπως μεταλλικα, τζακσον, ζαν μισελ ζαρ κλπ?

Να μην μπούμε πάλι στην θεωρητική συζήτηση του τι θεωρεί ο καθένας ακριβό και φθηνό.
Σου ξαναλέω, 2005, με λεφτά να τρέχουν από τα μπατζάκια του κόσμου, 60 ευρώ για σαμπαθ (120 ευρώ για τα 2 εισιτήρια που είχα πάρει), μου είχαν φανεί πολλά. Στο 2017 της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης, τα 100 ευρώ μου φαίνονται πολλά,είτε για ευρώπη, είτε για αμερική είτε για οτιδήποτε.

Lets move on.

2 Likes

Μην ξεχνας οτι δινεις το 1/10 του μισθου ενος μηνα για 2 ωρες

Οι πιο μικροι καλλιτεχνες εβγαζαν και λιγοτερα αλλα και παλι δεν ειναι απολυτο . πηγαινε αναλογα με το συμβολαιο.

Ειναι πολλα . Κανεις δεν πεταει την σκουφια του. Αλλοι με χιλιους δυο τροπους θα θεωρησουν οτι αξιζει να στερηθουν κατι αλλο και να πανε , αλλοι θα ριξουν ακυρο και καλα θα κανουν και οι 2 πλευρες. Ουτε ο ενας ειναι μαλακας , ουτε ο αλλος ομως.

ναι 2 γαμημενες ωρες ειναι . Η ικανοποιηση που θα παρει καποιος ομως δεν ειναι ιδια. Μπορει να δωσεις και 20 ευρω για μια συναυλια - διασκεδαση και να θεωρησεις οτι πεταξες τα λεφτα σου .
Γι’αυτο και τα φεστιβαλ σαν συνολο ειναι πιο “οικονομικα” γιατι βλεπεις και αλλα συγκροτηματα , αλλα εκει ο διοργανωτης εχει και στοχο την καταναλωση απο ολα τα υπολοιπα. Ποτο, φαγητο κτλ.

Οντως το ξεχειλωσαμε. Οποιος θελει παιρνει , οποιος δεν θελει ριχνει μουντζα και παει παρακατω. Ουτε παλαμακια , ουτε βρισιδια στον καλλιτεχνη απο μερια μου , εκτος αν ειναι πραγματικα φτηνο το αντιτιμο (ή ακομα και τσ(ζ)αμπα) χωρις να ειναι φτηνο απο που θα σου προσφερει πανω στην σκηνη ή αν ειναι εξωφρενικα ακριβο (πχ Guns ή τα αρενα των U2).

1 Like

Ναι, μα δεν διαφωνούμε κάπου.
Το 60αρι που είχα δώσει τότε το φυσαγα, αλλά ήταν από τις πιο ωραίες συναυλίες της ζωής μου.
Παρόλαυτα και πάλι ακριβό μου φαίνεται, δεν θα το δικαιολογήσω ότι “τόσα ζητάνε, τι να κάνουμε?”,η απάντηση είναι “ε ναπαναγαμηθούνε(όλο μαζί)”.

3 Likes

ενταξει προφανως ισχυει και αυτο! χε χε χε!
Ναπαναγαμηθουνε οπως το λες…
Εγω παντως δεν το εχω αυτο οταν κατι μου μενει για μια ζωη , ειτε ειναι συναυλια , ειτε ταξιδι ειτε κατι αλλο, ακομα και αν το εχω πληρωσει ακριβα θα ειμαι χαρουμενος που γεμιζω εμπειριες. Ασχετα αν θα προτιμουσα να ειναι πιο οικονομικο.

Το ξαναλεω ναπαναγαμηθουνε και ας ελπισουμε ολοι αυτοι οι κεραταδες να βαλουν μυαλο. Καλλιτεχνες - προμοτερς -μεσαζοντες -ενοικια χωρων κτλ.

Τελικα το HTSD γαμει.

Χτες ακουγα το Confusion και απο την μεση και μετα εκει που μουρμουραει ο PapaHet “Come Home” και μπαινει το solo και παιζουν με τα riffs του τραγουδιου , τα σπαει ασχημα (οπως και το αρχικο βασικο riff) .
Κατι αναμεσα σε And Justice και σε Reload.

2 Likes

Στο Λονδίνο ενα καλό εισιτήριο για ενα αγώνα ποδοσφαίρου κανει 70-90 λίρες ανάλογα τον αντίπαλο.
Ενα καλό εισιτήριο για μια καλή θεατρική παράστηση κάνει 100 λίρες
Ενα καλό εισιτήριο Μεταλλικα κάνει 85 λίρες.
Οπότε δεν βλέπω κάποια ουσιαστική διαφορά μεταξυ θεαμάτων, Σιγουρα δεν έχουν την ιδια βαρύτητα για όλους τα θεάματα αλλα το γεγονός ειναι πως αν θέλεις να δεις κάτι καλό σε καλή θέση αυτες είναι οι τιμές.
Ανάλογες συγκρίσεις μπορούν να γίνουν και σε άλλες χώρες.
Προσωπικα το εισιτήριο που πήρα για Πράγα είναι το ακριβότερο που έχω αγοράσει ποτέ για συναυλία αν εξαιρέσω τα 3ήμερα φεστιβάλ.

2 Likes

Εγώ πάντως έχω να ακούσω τον δίσκο κάνα μήνα. Κομμάτια βάζω που και που …

καλα με τοσες δουλειες που βγαινουν και ειναι και τοσο ευκολο πλεον να “ερθουν” στα χερια σου ειναι λογικο να μην το ακους συχνα.

Ουτε εγω το ακουω συχνα αλλα οταν ακουω κανα κομματι στο rotation του Mp3 γουσταρω με τρελα και αυτο μπορει να με κανει οταν γυρισω σπιτι να το βαλω να το ακουσω.

δεν ειναι οπως παλια η μουσικη , δεν προλαβαινεις να “δεθεις” με πολλα πραγματα και ειναι και αυτο ενα στοιχειο που δεν εχουμε πλεον τοσο μεγαλες νεες μπαντες οπως οι Metallica, Guns ακομα και οι System ή οι Slipknot Που να μπορουν να σηκωσουν το βαρος του headliner σε μεγαλα φεστιβαλ.

Ο δισκος παντως εμενα μετα απο σχεδον 6 μηνες μου βγαζει φρεσκαδα. Δεν ξερω αν μπορουσαν να βγαλουν καλυτερο δισκο για το 2016. Ισως αν ελειπαν ενα -δυο κομματια (ή μερικα να ειχαν λιγο μικροτερη διαρκεια) να φαινοταν ακομα πιο συμπαγες το ολο συνολο αλλα At the end of the day δεν θελω να λειπει τιποτα.

@Hugin , χαλαλι σας ρε φιλε, ο σκοπος ειναι Να περασετε καλα και αν εχεις ορεξη μετα να μοιραστεις την εμπειρια σου μαζι μας.
Θα ηθελα και απο αλλα παιδια εδω μεσα αν εχουν ορεξη να μας πουν τι ειδαν στο εξωτερικο που εδω στην Ελλαδα ειναι πλεον δυσκολο να δουμε…

2 Likes

Σιγά μην είναι και κάτι ενδιάμεσα σε Kill em All και Death Magnetic. :stuck_out_tongue:

1 Like