Metallica - Hardwired ...To self-destruct

ManUNkind; Τι διάλο, επέστρεψε ο Mustaine;

Μιλάμε για λογοπαίγνιο θείου που του χαμογελάς με συμπόνια!

Και τρεις τελείες στον τίτλο ε;

Εχετε παει την υπεραναλυση σε αλλα επιπεδα :lol: Αρα θα κανω κι εγω το ιδιο.

Τρεις τελειες στον τιτλο εχει και το τζαστιφορο παντως. Εχοντας ακουσει πλεον αρκετες φορες το τραγουδι, δε μου φαινεται ουτε σαν κιλεμολ, ουτε σαν σερενγκερ, ουτε σαν ντεθ μακγνερι. Μου φαινεται σαν Hardwired, και μονο σαν αυτο. Το οτι θα εχει εναν γνωριμο και οικειο ηχο και το οτι τα ριφφακια θα βρωμανε χετφιλντιλα απο την πρωτη νοτα ειναι φυσιολογικο και αρκετα αναμενομενο. Αλλα τετοια δομη δεν ειχαν ποτε, και αν και ο ηχος ειναι σχετικα κοντα στο Death Magnetic, δεν ειναι ακριβως το ιδιο. Με κινδυνο να πεσω πολυ εξω οταν τελικα κυκλοφορησει ο δισκος, εμενα μου φαινεται οτι συνεχιζει ενα pattern που επαναλαμβανεται για δευτερη φορα στην ιστορια τους:

Το Justice ηταν για τα Ride & Master οτι ηταν το Death Magnetic για τα Load/Reload. Στην αρχη τα διδυμα αλμπουμ, KAI στα 80ς KAI στα 90ς αυτα που ειναι πιο κοντα το ενα με το αλλο, αυτα που εθεσαν βαση για την πορεια τους την εκαστοτε δεκαετια, τα “classics” αν θελετε. Μετα ηρθε ενα αλμπουμ με περιεργη παραγωγη, πιο πολυπλοκες δομες γεματες αλλαγες και πολλα μεγαλα τραγουδια με πολλα riffs, και μια αναγκη να αποδειξουν στον κοσμο οτι ειναι ακομα εκει και μπορουν και χωρις τον Cliff στο Justice, οτι μπορουν ακομα, στο Death Magnetic. Και μετα ηρθε το σουπερ εμπορικο straight in your face, με γαματο ηχο Black Album, κατι μου λεει οτι θα παιχτει το ιδιο φετος με το Hard Wired.

  • Το ρολο του Justice θα μπορουσε να ειχε παιξει το Saint Anger, αλλα δεν τους πετυχε με την πρωτη φορα για διαφορους λογους, αρα το ξαναδοκιμασαν (και το εκαναν πολυ καλα) 5 χρονια αργοτερα.
1 Like

Όχι, δεν το έχουμε πάει ακόμα. Λείπει ένα ποστ όπως εκείνου του ΘΕΟΥ που είχε κάνει ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ερμηνεία ( ποιο είναι έπος, ποιο αργό, ποιό είναι χιτάκι) των κομματιών του book of souls*** στο θρεντ των Maiden ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ χωρίς να έχει καν κυκλοφορήσει :lol:

Περιμένω ένα τέτοιο ποστ και για τον επερχόμενο δίσκο Μετάλλικα

*** άκυρο, συνέβη στο final frontier απ ότι κοίταξα

2 Likes

Ναι ήθελα να πω τρεις τελείες στην μέση ενός τίτλου:p

Έτοιμος ειμαι να τη γράψω την κριτική ρε ! Χάλασες την έκπληξη ! :frowning:

Μαλακία μου τότε#-o

όπως και να χει, επιβάλλεται ένα “preview”:slight_smile:

δυστυχως οπως το περιμενα…Εαν δεν υπηρχε το “ΜETALLICA” στο εξωφυλλο θα μιλουσαμε για μια απολυτως προσπεράσιμη κυκλοφορία ενος γκρουπ της σειρας. Αυτα παντα με την προϋποθεση οτι και τα αλλα κομματια ειναι σαν αυτη την πατατα που κυκλοφορησαν τωρα…

Γιατι εχω ΠΑΝΤΑ την εντυπωση ότι ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΑΝΣ των γκρουπ του βεληνεκους των metallica , αυθυποβάλονται στο να τους αρεσει η νεα κυκλοφορια του αγαπημενου τους συγκροτηματος ?
Διακρινω και παλι το φαινομενο του (βαρετου και αδιαφορου) Book of souls…

Ανάλυση για το κάθε κομματι δεν θα κάνεις ; έτσι ξερά ότι είναι προσπερασιμη η κυκλοφορία;

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν ξερω τι λετε εσεις παντως ο τυπος που εκανε το τατουαζ ειναι ξετρελαμενος με το νεο δισκο…

1 Like

Θα τον άκουσε ολόκληρο και αυτός και Ενθουσιάστηκε σε αντίθεση με άλλους …

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προτείνω να αλλάζουν όνομα σε κάθε κυκλοφορία!

2 Likes

Χαχαχα εντάξει γούστα είναι αυτά ας μην τον φάμε τον άνθρωπο…ακόμα

Καλό είναι να μας πουν και μία θρας κυκλοφορία που να μη φέρει το όνομα των Μεταλλικα και να μετράει όμως.
Γιατί πέρα από Vektor που είναι έτη φωτός μπροστά, ότι έχω ακούσει και έχει αποθεωθεί από τις κριτικές … αν το έβγαζαν οι Μεταλλικα θα μας ζάλιζαν για το πόσο πατάτα είναι. Και δεν έχω ακούσει λίγα (και) φέτος.

Εμένα αντίθετα οι Vektor δεν μου αρέσουν . Σίγουρα δηλαδή με χαλάνε τα φωνητικά . Αλλά για να λέει τόσος κόσμος ότι είναι καλοί τότε κακώς έτσι θα είναι και ας μην μπορώ να το εκτιμήσω …ακόμα .

Οι Evile όμως μου αρέσουν . Όχι ότι κόβω και τις φλέβες μου αλλά τους ακούω ευχάριστα .

Αλλά είπαμε όταν άλλοι βγάζουν κρασιά , μπύρες , συλλογές και Best of , νέα έκδοση του δίσκου , αλλάζουν μέλη σαν πουκάμισα είναι τρου. Οι metallica επειδή είναι στη κορυφή του παγόβουνου όμως μας χαλάνε και βγάζουμε κομπλεξιλικι .

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το Death Angel είναι εξαιρετικό πάντως

Και το τελευταίο exodus ήταν καλό . Και των anthrax ήταν καλό . Και φυσικά όλοι αυτοί και εκτιμούν τους metallica και δεν κουβαλάνε κόμπλεξ γιατί καταλαβαίνουν πολύ περισσότερο από τους ξερολες του πληκτρολογιου πόσο σημαντικό είναι η μεγαλύτερη μπάντα του κόσμου να φέρνει τόσο κόσμο σε επαφή με την σκληρή μουσική .

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μεγάλη αλήθεια, δεν είναι τυχαίο ότι οι υπόλοιποι big 3 είναι έτοιμοι για big 4 περιοδεία αρκεί να το πουν οι Metallica

Νομίζω ότι ο mustaine δεν θέλει …

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορεί να έχεις δίκιο πάντως πρόσφατα διάβασα ότι οι Anthrax και οι Slayer είναι έτοιμοι