Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Θερμοκρασια δωματιου, οχι πιεση δωματιου. Πως μπαινει ιμοτικον γαμω!

1 Like

Θερμοκρασια δωματιου ειναι 25 βαθμοι σε πιεση 1 bar…εντ οφ στορι

Συνθηκες δωματιου.
Θερμοκρασια, ειναι η θερμοκρασια.

“O όρος συνθήκες δωματίου ή θερμοκρασία δωματίου αναφέρεται σε θερμοκρασία 20°C (293,15 K) και πίεση στα 101,325 kPa (1 atm).”

Δεν ξέρω γιατί έγινε τόσο θέμα :stuck_out_tongue:

Ας ξεκινησουμε με το οτι η wikipedia δεν ειναι ακριβως σημειο αναφορας για την επιστημη και να συνεχίσουμε οτι το Κ.Σ. ειναι η σωστη εκφραση αν θες να συμπεριλαβεις κατι παπανω απο θερμοκρασια.
Ετσι για να σπασουμε και καναρχιδι.

Ας ξεκινησουμε με το οτι:

  1. Η εικοναδειχνει τιςι φασεις του νερου σε ολες τις διαφορετικες συνθηκες πιεσης και θερμοκρασιας.
  2. Το νερο ειναι υγρο σε θερμοκρασια δωματιου 27 βαθμων Κελσιου, μονο κατω απο μεσες τιμες πιεσης.
  3. Σε πολυ υψηλη πιεση γινεται στερεο (γνωστο και ως παγος) και σε πολυ χαμηλες, γινεται αεριο.
  4. Ο φιλος μας ο @Mech-Cannibalδεν εγραψε “σε Κανονικες Συνθηκες”, εγραψε σε θερμοκρασια δωματιου.
  5. Εχω δικιο και το ξερετε, μην αντιδρατε για να σπασετε καναρχιδι οντως (οχι εσυ, οι αλλοι) :stuck_out_tongue_winking_eye:
  6. Αστειακι ηταν, ημαρτον.
  7. Μαθετε μπαλιτσα, ο Παντελης ηδη ξερει.

Αμα θελουμε καλυτερο αρθρο wikipedia για το τι σημαινει το “θερμοκρασια δωματιου” απο μονο του, οριστε:

Και παρτε και διπλο ποστ για να επιστρεψω ον τοπικ. Αυτο το ανεβασαν οι Metallica ως πρωταπριλιατικο αστειο χθες, ως και καλα το σετλιστ στη Χιλη.

Αυτοι μπορει να το βλεπουν ως αστειο, αλλα ακομα και με την παπαρια το My World απο το St. Crap, ακομα και με 2 απο τα χειροτερα τραγουδια των Load/Reload (Better Than You + Ronnie), ακομα και με το Minus Human που αποτελει ισως το πιο αδιαφορο τραγουδι της δισκογραφιας του, ΑΚΟΜΑ και με το Murder One μονο απο το Hardwired, θα γουσταρα απειρα να δω αυτο το σετλιστ αντι για Nothing, Sandman, Sad, Seek κτλ για πολλοστη φορα :sunglasses:

Μιλαμε για Fixxxer, τριλογια Unforgiven, Eye Of The Beholder (δικαιωση πως κι οι ιδιοι το θεωρουν το λιγοτερο καλο του Justice), Spit, Mama Said (τραγουδαρα εννοειται!) και ακομα και Sweet Amber που σε live θα κωλοελεγε.

2 Likes

Εγώ λέω να μιλήσουμε και για την Αρχή Διατήρησης της Ορμής (ΑΔΟ) για την οποία είχε γίνει λόγος στο thread του ΝΒΑ πριν κάποιο καιρό.

3 Likes

Αυτά ας τα ψήφιζαν στο by request. Ο Lars ξέρει καλύτερα από όλους μας . Δεν είναι αυτοί οι κολλημένοι, το κοινό είναι .

Συνεχίστε την κουβέντα για την θερμοκρασία δωματίου ή ΑΔΟ , έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον από το λέμε για πολλοστή φορά ότι το HTSD γαμει για πολύ κόσμο ( και για άλλο κόσμο δεν λέει και πάρα πολλά ) .
Πάω να πάρω το τεύχος του αγαπημένου μου περιοδικού που έχει γιγαντοαφίσα Metalligaga ( νταξ δεν ήταν και τόσο καλή συνεργασία όσο του Smith με την Kym Mazelle , αλλά δεν γαμιεται ) .

1 Like

Πω πωωωω σταματα, δεν τους κατηγορησε κανεις :joy:

Οριστε πατησα και reply σε σενα, να παρεις αυτοματο notification.

2 Likes

Όχι μωρέ ποιος είπε ότι κάποιος τους κατηγόρησε; ξεκολλα.

Απλά παίζουν και αυτά που ζητάει ο κόσμος .

Παράπονο για την by request περιοδεία είναι .

2 Likes

Αν αντί για Ronnie είχε ένα House Jack Built, θα ήταν ένα υπεργαμιστερό setlist, για τα δικά μου γούστα. Ακόμα και τα Sweet Amber και My World, χωρίς να είναι τίποτα τραγουδάρες προφανώς, είναι από τα κομμάτια που ακούγονται ευχάριστα από το St. Anger αν είσαι φουλ μεθυσμένος.

3 Likes

Το house το έχουν παίξει σε sound check με τα talk box του και με τα όλα του .

Κρίμα που δεν το έχουν παίξει ποτέ σε κανονικό live .

1 Like

facepalm no335 περί δικαίωσης…

Δηλαδή τα κομμάτια που έβαλαν θεωρείς οτι είναι τα χειρότερα τους? Τα μισά είναι από τα αγαπημένα σου αν δε κανω λάθος, να δικαιωθώ και εγώ δλδ που σε κράζω?

Κάτω τα χέρια από το beholder ρεεεεεε, η πεμπτουσία του justice είναι, άμπαλε άνθρωπε, σταμάτα να καπηλεύεσαι τα ιερά κειμήλια του metal. Ούξω από δώ 666

1 Like

Οχι, δε θεωρω οτι ΟΛΑ τα κομματια που εβαλαν ειναι τα χειροτερα, και δεν εγραψα κατι τετοιο. Ως συνηθως, δεν καταλαβες τιποτα.

Θεωρω οτι τα μισα ειναι τα χειροτερα και σχετικα μετρια ή και κακα τραγουδια αν θελεις (Ronnie, Better Than You, My World), και τα αλλα μισα ειναι κομματια που εχουν σταματησει να παιζουν απο τοτε που βγηκε το αλμπουμ που τα περιειχε και δεν ειναι οι πιο δυνατες στιγμες (Jump In The Fire, Eye Of The Beholder), και μερικα που ισως δεν παιξουν/ξαναπαιξουν ποτε (Hate Train, Escape, Minus Human, I Disappear) ή που ο κοσμος ζηταει επιμονα εδω και παρα πολυ καιρο, αλλα οι Metallica δεν τα παιζουν (Spit Out The Bone, Fixxxer).

Και που ειπα οτι ειναι τα αγαπημενα μου τα μισα? Ουτε να διαβαζεις δε μπορεις, κι εγω εχω την απαιτηση (ελπιδα περισσοτερο) να μπορεις να σκεφτεις κι αυτα που διαβαζεις.

Το Eye Of The Beholder δεν ειναι κακο, ουτε ειπα οτι ειναι κακο, ειπα οτι ειναι το λιγοτερο καλο (αρα χειροτερο) του Justice. Πεμπτουσια του Justice λεει χαχαχαχα οκ καλο το πρωταπριλιατικο. Τα ιερα κειμηλια του μεταλ τα θαβω και κατουραω στον ταφο τους.

Γιατι να εισαι τοσο μα τοσο ξινος?

Απο τον πολυ Wilson!

1 Like

Εγώ είμαι ρε ξινός? Την ειρωνία που ξεχειλίζει σχεδόν κάθε σου πόστ τη βλέπεις? Προφανώς και την βλέπεις, προφανώς και το κάνεις ενσυνείδητα γιατί γουστάρεις να πικάρεις, να βάζεις λίγο σάλτσα στον ξύλινο γραπτό λόγο των φόρουμ κλπ κλπ, ε όταν το κάνει κάποιος άλλος γιατί σε πειράζει και μας πρήζεις τα @@? Καθυστερημένο είσαι ρε αγόρι μου? Θες να περνάει το δικό σου? Μαθητικά κόμπλεξ βγάζεις?

Εσύ ο ίδιος λές οτι δεν ακούς μέταλ, άρα είσαι άμπαλος σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχει να κάνει με μέταλ. Το οτι οι προτιμήσεις σου τις περισσότερες φορές δεν συμπίπτουν με κάποιον που ακούει μέταλ είναι φυσιολογικό, το να τις υποστηρίζεις όμως προκλητικά λές και νοιάζει κανέναν είναι δείγμα κόμπλεξ, ανασφάλεις και δε ξέρω εγώ τι άλλο…δεν καταλαβαίνεις ότι προκαλείς χωρίς λόγο? Νομίζεις οτι σπάς κάποιο αόρατο κατεστημένο? Οι κοινές απόψεις των περισσότερων που ακούν μέταλ έχουν κάποια γαμημένη βάση, ΔΕΝ μπορείς να την καταλάβεις, μη μας σπάς τα αρχίδια κάθε φορά λοιπόν, πες την γαμημένη την “διαφορετική” άποψη σου χωρίς φανφάρες και ειρωνίες για να μην τα ακούς κάθε φορά από τα διάφορα φανταστικά “τρόλ” που εσύ δημιουργείς… και ναι το Eye of the beholder είναι η πεμπτουσία του justice, το είπε και αυτός…1-0 :stuck_out_tongue:

1 Like

παιδια σεβασμος στον κουιντομ…απο τη στιγμη που αρχισα να τον διαβαζω ειμαι πολυ καλυτερα ψυχολογικα

Βασικά δεν προκύπτει από κάπου ότι το θεωρούν το λιγότερο καλό βάζοντας το στη λίστα. Απλά είναι αυτό που έχει να παιχτεί live από το 89 και με αυτό το σκεπτικό έκαναν ένα τέτοιο πρωταπριλιάτικο σετλιστ.
Επίσης το Better than you ποτέ και για κανένα λόγο δε μπαίνει ανάμεσα στα χειρότερα των Loads.

Δηλαδη το Unforgiven το θεωρουν απο τα χειροτερα τους τραγουδια; Και το Fixxxer; Ε τοτε ειναι αυτοι αμπαλοι :joy:.