Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Μιας και αναφέρθηκε το Struggle Within, πόσοι πιστεύουν ότι, εάν το HTSD είχε Moth, Halo, Confusion, Spit, και τα υπόλοιπα 8 τραγούδια ήταν το Struggle Within σε repeat, δεν θα άξιζε 9-αράκι ο δίσκος. :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Chaos (TA TA) awaiting (TA TA) for Adam’s return
…(TA TA TA TA)
Madness (TA TA) smiling (TA TA) as we watch it burn
…(TA TA TA TA)

ΓΑΜΑΕΙ ΤΟ HTSD

3 Likes

Προσωπικά προτιμώ αρκετά από τα HTSD άσματα από το Struggle Within. Δεν είναι κακό κομμάτι - απλά δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο, ειδικά για Metallica (δεν συζητάμε για Metallica του '91 καν), skip με το κιλό το συγκεκριμένο, ο δίσκος τέλειωνε στο My Friend of Misery. Χειρότερο Metallica clοser τότε με χαοτική διαφορά από το δεύτερο (που δεν έχω ιδέα ποιο είναι, όλα 11άρια είναι τα άλλα!)

1 Like

Αγαπώ Struggle αλλά είναι γεγονός ότι το HTSD έχει πολύ καλύτερα μέσα και μάλιστα αν το κοντράρουμε με το Spit που κλείνει το δίσκο…άστο καλύτερα.

1 Like

Εντάξει δεν είναι το ταβάνι του Black Album το struggle . Έχουν βγάλει πολύ καλύτερα κομμάτια και πριν και μετά .

Εγώ πάντως βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο να βάλω και στα 8 - 10 - 12 κομμάτια του οπουδήποτε δίσκου τον ίδιο βαθμό . Να έχουν δηλαδή όλα την ίδια καυλα . Ακόμα και κάποια κομμάτια που μπορεί να είναι του 8 θα ανέβουν ( γιατί εξακολουθούν να είναι γεμάτα ποιότητα ) και στο σύνολο θα θεωρήσω την συγκεκριμένη δουλειά ως συνολικό 10αρι, γιατί υπάρχουν τραγούδια που είναι του 11 .

1 Like

Εντάξει, για το Black Album είμαι πολύ biased οπότε μην με παίρνετε στα σοβαρά. Το Crazy World των Scorpions ήταν η εισαγωγή μου στον βαρύ ήχο, και το Black Album ήταν το πρώτο μέταλ συγκρότημα και δισκος που άκουσα ever, οπότε για εμένα έχουν ιδιαίτερη θέση.

2 Likes

Δισκάρα και το Crazy World, άσε τους άλλους να λένε!

1 Like

Μα μιλάμε για ίσως τον πιο σημαντικό δίσκο στα 90s ( στη σκληρή μουσική ) , οπότε γιατί να μην έχει ιδιαίτερη θέση ;
Για μένα είναι απόλυτο δεκάρι ( μπορεί και παραπάνω ) , τίποτα δεν μειώνει την αξία του , ούτε καν το struggle.

Εεεεεε τώρα κάνουν και περιοδεία για να το γιορτάσουν με support τους Megadeth . Μια χαρά !

Έτσι γίνεται οι μεγάλες μπάντες παίρνουν και καμιά μικρή για support :stuck_out_tongue:

2 Likes

Δεν υπαρχουν 11αρια, μη λετε μαλακιες! Θα θιχτω προσωπικα.

3 Likes

Όπως οι ΚΙSS έχουν πάρει για support τους Iron Maiden και ο Ozzy Osbourne έχει πάρει για support τους Metallica :stuck_out_tongue:

2 Likes

GAMAEI to Struggle Within.

To giati na to sugkrinei o opoiosdhpote me alla closers apo alla albums… aksion aporias pragmatika. Kamia logiki. Diladi skeftike kapoios oti to Ktulu kai to Struggle mporei na sugkrithoun. H to Fixxxer kai to Struggle Within. Mono me to Metal Militia mporei na sugkrithei san paromoio stul tragoydiou gia to ekastote album telos panton, kai tou rixnei sta autia gia plaka.

ANTE GEIA

Τι να γαμησει το Στραγκολ Γουιδιν… Στοπ μετα το Μαι Φρεντ Οβ Μιζερυ.

1 Like

Apla OXI. Mi sunexizeis, giati tha grapso oti kala SE GAMAEI

Θα παιρνω ολο το βραδυ τσουτσουνακι μου!

Καμία λογική, απορίας άξιον και δυο προτάσεις πιο κάτω “μπορεί να συγκριθεί με το Metal Militia” γιατί… γιατί βασικά θα νικήσει το Metal Militia στην σύγκριση (στον ύπνο του βέβαια αλλά ντάξει). Το παρόμοιο δεν το καταλαβαίνω πώς το εννοείς αλλά ντάξει!

Κάποιοι βρίσκουμε ότι είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα πάντως, μην μας την λες κιόλας, συγγνώμη δηλαδή, album closers που γαμάνε ή που δεν γαμάνε. Φανταστικό τόπικ!

Ε, το Struggle Within, ΔΕΝ γαμάει και για Metallica (μέχρι τότε) είναι και απογοητευσάρα. Πάντως επαναλαμβάνω ότι δεν φταίνε οι ίδιοι, με 8 κομμάτια το 88 θα τους αφήνανε ήσυχους και θα μιλάγαμε για ατόφιο 11άρι (που υπάρχει και άντε τώρα μην φωνάξω τον Nigel Tufnel να σας δείρει με το ένα του χέρι).

Άσε μας ρε κακομοίρη.
Και άντε να δεχτώ ότι το struggle είναι χειρότερο από τα υπόλοιπα του Black album ή χειρότερο από τα υπόλοιπα τελευταία κομμάτια των προηγούμενων κυκλοφοριών τους . Δηλαδή όλα τα υπόλοιπα κομμάτια από τις προηγούμενες δουλειές τους είναι όλα του 10 για όλους , οπότε ας αναλύσουμε το πόσο πιο δεύτερο θεωρούμε το struggle.

ΥΓ ναι παντελή δίκιο έχεις γιατί πχ στο aenima ακούμε το Ions μέχρι τελικής πτώσης ή όλα τα κομμάτια σε αυτή την δισκαρα είναι είναι σαν το forty six and 2 .

ΥΓ 2 : επειδή λέει ο vic για άλμπουμ κλίσεις ( όντως κάνω τα τοπικ ) για μένα με διαφορά κιόλας κερδίζουν 2 από το συγκεκριμένο συγκρότημα . Damage Inc και Outlaw Torn ( από κοντά και το Spit )

Mi grafeis malakies, den to sugkrino gia auto to logo me to Metal Militia, alla giati to Ktulu einai instrumental, ta Dyers Eve kai Damage Inc. thrash dixos aurio, kai ta Outlaw Torn kai Fixxxer epika terastia atmosfairika kommatia. Gia All Within My Hands den mpaino kan ston kopo… ama theleis na deis sonei kai kala to Struggle Within na xanei gia na upostirikseis ti xazomaroula, tote oriste, tha sto po gia na se kano na nioseis kalutera:

Spit + Apocalypse einai kaluytera tou Struggle.

Elpizo na niotheis omorfa in your safe space tora.

Ποια 4 θα άφηνες έξω;
Υποψιάζομαι Holier, Struggle, Don’t Tread On Me και Through the Never;

Προσωπικά δεν είμαι υπερ του να μένουν κομμάτια έξω για να είναι ένας δίσκος αψεγάδιαστος. Πχ για το Don’t Tread δεν είχα την καλύτερη άποψη αλλά live το καταγούσταρα.

1 Like