Metallica - Hardwired ...To self-destruct

An kai mallon de thelo na diabaso tin epeksigisi… gia kane enan kopo na arxisoume ta facepalms, poy brikes kai kommati pou tha eprepe na eleipe apo to Justice…

Δεν γράφω μαλακίες και μίλα καλύτερα. Προσπαθώ και εγώ αλλά πρέπει να προσπαθήσεις και εσύ λίγο, ε; Αλλιώς να ξαναγυρίσουμε στα κοκκορίστικα σεντόνια.

Ξαναδιάβασε πάντως για το '88 (8 κομμάτια έχει το Justice, τι ακριβώς περιμένεις να σου πω;).

Ο Αλεχάντρο το έπιασε αμέσως και έπιασε και τα κομμάτια (τα έχω ξαναγράψει νομίζω αλλά δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο ότι τα έπιασες! Πόιντ για μένα!) Εγώ θα τα έβαζα σε b-side στα single. Πάρε σινγκλ τώρα: Unforgiven, So What, Through the Never. Γάμησε; Αντί για κάτι αδιάφορα ντέμο με νανανα που τα ακούς μια φορά και καμία άλλη, χίλιες φορές το Struggle Within εκεί.

(Through the Never, το καλύτερο όλων αυτών σίγουρα)

2 Likes

To Justice exei 8 kommatia? Kapoia eidiki ekdosi prepei na exeis esy. Den ksero ti ennoeis me to:

Afou to 1988 vgike to Justice. Kapoia eidiki morfi kodika epikoinonias?

Oson afora to on topic (mias kai ennoeis to Black Album alla grafeis to 1988), den uparxei oute mia peritti nota sto black album GIA MENA PROSOPIKA KATA THN APOPSH MOU GAMO TH MPANAGIA MOU.

  1. Load/Reload tha mporousan na exoun apo 3-4 tragoudia ligotera, asxeta an ego ta goustaro ola.
  2. To Death Magnetic tha mporouse na exei 2 tragoydia ligotera, kai antitheta na exei 2 tou BM…
  3. To HTSD tha mporouse na uparxei kai xoris ta Murder & Savage

Mono kai mono gia to ratio poiotita/xronos ta leo ola ta parapano, giati kata ta alla sumfono apoluta me Alejandro oti :slight_smile:

PS. Exeis dikio gia ton tropo kai sou zitao suggnomi, tora teleutaia diaforoi edo mesa grafoun nomizontas oti exoun to dikaioma na prosvalloun asustola kai na sou ypagoreusoun ti prepei na grafeis kai na ekfrazeis, kai epesa stin pagida ki ego. De mou aresei na ypothetoun to ti grafo kai to pos to grafo, kai to kaneis synexeia. Na to prosekseis ki esy auto, giati mporo ki ego na kano upotheseis.

2 Likes

Δεν είμαι μεθυσμένος απλά είμαι νταής!

Αυτό ακριβώς. Τίποτα άλλο. Γαμεί και δέρνει το Struggle Within.

3 Likes

Θεωρεις τα πρελουδια και τα ιντερλουδια οπως το (-) Ions, το Message To Harry Manback και το Die Eier von Satan κανονικα κομματια; Ελα, μπορεις και καλυτερα :smiley:. Δεν υπαρχει μετριο κομματι στο Aenima :smiley:. Ολα 12/10, για να μιλησω στη γλωσσα σας.

Το Μπλακ Αλμπουμ ειναι ειπαμε ο σημαντικοτερος δισκος στον σκληρο ηχο για τα '90s, με ηχο state of tha art ακομα και για σημερα. Εχει καναδυο φιλλερακια, τα βλεπουμε, αλλα δε μας νοιαζει.

Δεν είναι φιλλερ μωρέ Παντελο. Ή ακόμα και αν πρέπει σώνει και καλά να βρούμε ,θα τα βρούμε αφού σπάσουμε τα αρχιδια μας.

Μόνο εγώ ξέρω κόσμο που δεν ενθουσιάζεται το ίδιο πχ με το Leper ή με frayed όσο με άλλα κομμάτια του Master και του And Justice ή που δεν βάζει το trapped under ice στο ίδιο επίπεδο με το Creeping και το fade ;

ΥΓ δεν θες να σου βάλω όλα τα ουδια ; Δεν θεωρώ ότι και τα 14 λεπτά του Third Eye είναι τέλεια ή το 10λεπτο του pushit είναι από την αρχή μέχρι το τέλος άψογο . Και μιλάμε για τον 1 από τους αγαπημένους μου - καλύτερους μου - πιο άψογους δίσκους των 90s . Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ολοστρογγυλο 10αρι.

1 Like

Oxi, den ksereis mono esy, alla tote vlepeis den eixan vgalei videoclip akoma! Kai den poulisan trisekatommuria diskous, ara den ipirxe kai filler.

Στο Ride υπαρχει φιλλερ. Στο Μαστερ, οχι. Μη κανετε τα παγωνια.

@drenie το Pushit ειναι τοσο γαματο που αυτοματως το προηγουμενο και το επομενο κομματι απο αυτο παιρνουν 10, απλα και μονο επειδη συνορευουν

Δεν θέλω να γράψω κάτι και να το πάρει κάποιος άλλος στραβά . Μια χαρά μιλάμε ( στο περίπου ) . Είναι κορυφαία όλα αυτά με τον τρόπο τους .

Αλλά νομίζω ότι άλλες δουλειές δεν τις αγγίζουμε γιατί απλά είναι πιο εύκολο να ασχοληθούμε με το Black Album.

Αυτός ο δίσκος όσο και αν θέλει να θεωρήσει κάποιος ότι είναι διαφορετικός από ότι είχαν κάνει αυτοί εδώ οι τύποι πριν (εγώ δεν νομίζω ότι είναι , απλά έκαναν πολλά βήματα μπροστά μαζεμένα το 1991 ) είναι τόσο άψογος όσο ελάχιστοι στην παγκόσμια μουσική . Όχι μόνο για την σπουδαιότητα του , αλλά γιατί είναι άρτιος από την αρχή μέχρι το τέλος .

Την πήρες την απάντηση σου για το struggle λοιπόν.

Στο μάστερ το τι λέω εγώ και εσύ δεν σημαίνει ότι λέμε την απόλυτη αλήθεια . Σορρυ αλλά ξέρω κόσμο που θεωρεί ή το Leper ή το the thing ή ακόμα λιγότερους που να θεωρούν και τα δύο αυτά κομμάτια ότι δεν οδηγούν το Puppets στο απόλυτο 10 .

Πες τους οτι ειναι στο απολυτο 0 αυτοι, με αγαπη απο μενα :wink:!

1 Like

Την έχω κάνει αυτήν την κουβέντα με πολλούς από αυτούς και άκρη δεν έβγαλα .

Επίσης επειδή λέγαμε αν θα μπορούσαν να λείπουν μέχρι και 4 κομμάτια από το Black, ας βάλουμε σε αυτό τον συλλογισμό ότι μέχρι και τα Loads οι Metallica δεν έβαζαν στα single τους , δικά τους καινούργια κομμάτια ως b-sides ( αυτό άλλαξε ουσιαστικά 10 χρόνια μετά με το I Disappear που στεκόταν μόνο του ως κομμάτι , δεν είναι μέρος μιας ηχογράφησης για ένα ολόκληρο δίσκο και είναι ένα ΟΚ κομμάτι το οποίο δεν ξέρω αν χωράει ή μπορεί να πάρει την θέση κάποιου άλλου τραγουδιού από προηγούμενες δουλειές τους ) .

Η ιστορία έτσι γράφτηκε και αν πχ το through ήταν ένα από αυτά τα bsides , σοφίτα θα υπήρχε κόσμος που θα έλεγε γιατί δεν το έβαλαν στη κανονική κυκλοφορία .

Brainfart, 9 έχει, ναι.

To 1991 τους ζητάγανε πολλά κομμάτια. Το 1988 αν τους πήγαιναν 8 αντί 9 (ή 10 ή 11) θα τους αφήνανε ήσυχους, δεν υπήρχε αυτή η πρεμούρα “να γεμίζει το CD”. Καταλαβαίνω ότι δεν είναι απολύτως σαφές, πάντως ο Αλέξανδρος το έπιασε.

ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ (ΜΑΣ, δεν είμαι και μόνος) ΑΠΟΨΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΕΣ. Επιτρέπεται να την γράψω εγώ ή εκφράζομαι βάρβαρα, γλαφυρά, προσβλητικά και φταίω για όλα;

Την λογική την καταλαβαίνεις και μπορείς να κάνεις μια χαρά κουβέντα (και στο θέμα των closers). Την λογική την δέχτηκες για τα επόμενα, δεν χρειάζεται να σκίζεις τα ρούχα σου επειδή δεν την δέχεσαι για το Black Album. Και εγώ θεωρώ άμπαλο όποιον λέει για το Leper Messiah, τι να κάνω τώρα;

Όσο για την τελευταία παράγραφο, σε τιμά πώς την ξεκινάς αλλά πρέπει να ξαναδιαβάσεις αρκετά ποστ σου (και τα τελευταία εδώ*) γιατί είσαι καταπέλτης με τον matia ή με εμένα ή με τρολ - αλλά έχεις και εσύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης. Μην πούμε για closers. Μετά “επιτρέπεις” την σύγκριση με κάποια closer. Μην πούμε για filler - λέξη απαγορευμένη; Την έχουμε αποσαφηνίσει ο καθένας τόσες φορές, μπορούμε να μην χάνουμε τα μυαλά μας κάθε φορά που την βλέπουμε; “ΓΙΑ ΜΕΝΑ” μιλάει ο καθένας αν θέλω να το πω φίλερ το Struggle, θα το πω. Αν θέλω να το πω υποδεέστερο θα το πώ. Και αν θέλω να πω ότι το Escape και το Leper Messiah το εξαφανίζουν και “τι σύγκρίνουμε τώρα” θα το πω και αυτό. Δημήτρη, εσένα κοιτάω τώρα, μπορώ να το πω; Μου επιτρέπεται; Ή ενοχλώ; Ρωτάω σοβαρά.

Είστε αρκετοί της γνώμης ότι καλύτερα να είναι με τα υποδεέστερα/φίλερ/όχι-έπη/γουωτέβα ο δίσκος παρά χωρίς. Εγώ δεν βάζω κανόνα να πω την αλήθεια, σε κάποιους δίσκους θα πέταγα έξω κομμάτια χωρίς δεύτερη σκέψη, σε άλλα (όπως το HTSD) μάλλον θα τα κράταγα. Υπάρχει και η ιεροτελεστία της ακρόασης δίσκους, συνεχόμενα. Αυτή είναι μια συγκεκριμένη διαδικασία, δεν την ακολουθούν πολλοί νέοι σήμερα αλλά το άλμπουμ φορμάτ αυτό είναι και κάποτε το πρόσεχαν πιο πολύ: Το opener, το closer (Α και Β πλευρά για το βινύλιο), οι δυναμικές του tracklisting, ο συνολικός χρόνος. Ε, το Black Album ΓΙΑ ΜΕΝΑ (εφεξής ΓΜ) πάσχει, σταματάει στο My Friend of Misery, και δεν χρειαζόταν να είναι και διπλός δίσκος (κάπου το έχω ξανακούσει αυτό).

(*)

Είσαι σίγουρος για αυτό που λες εδώ ή υποθέτεις; Νευρίασες όταν είπα ότι “α, με το Metal Militia μπορείς να το συγκρίνεις - γιατί θα χάσει το Metal Militia” ενώ εσύ εννοούσες ότι είναι παρόμοιο στυλ ξέρω γω. Ε, πώς παρόμοια; είναι και τα 2 τραγούδια, τι άλλο παρόμοιο έχουν; ξεχωρίζεις επικό/ατμοσφαιρικό και ινσρουμένταλ αλλά το θρας όχι; Γιατί; Ναι, έκανα μια υπόθεση, δεν την βρίσκω τόσο παράλογη και δεν ήταν κακοπροαίρετη, αν σου φάνηκε έτσι, ζητώ και εγώ συγγνώμη. Αλλά σου εφιστώ την προσοχή, αν κάτσεις και βάλεις κάτω τι υποθέσεις (και με πολύ σίγουρο και ειρωνικό ύφος) έχεις κάνει σε αυτό το θρεντ θα βρεις ότι έχεις κάνεις πολλές και δεν μοιάζουν από δω που τις κοιτάω(-με) καλοπροαίρετες. Η προαίρεση γενικώς και η διάθεση για μένα είναι όλη η ουσία, εκεί εστιάζω.

Όσο για το κάποιοι θέλουν να σου υπαγορεύσουν τι να γράφεις και να εκφράζεις, ε, λυπάμαι, με λούσατε ομαδικώς για τον τρόπο μου, για το τι θέλω να συζητήσω (“μαλακίες, άκυρο, άτοπο, καμμένο, μεταλχαμμερικό(!), μεταλλάδες, κολλημένοι” είναι μερικές αντιδράσεις), για το πού το συζητάω, για την γλαφυρότητα του ύφους μου που φυσικά εξοργίζει τον απέναντι αλλά ο απέναντι όταν του καπνίσει μπορεί να γίνει το ίδιο και χειρότερος.

Ευθιξία επιλεκτική βλέπω εγώ και δεν είναι εντάξει αυτό το πράγμα. Αλλά εν πάση περιπτώσει εγώ πάω παρακάτω, ζητώ και εγώ συγγνώμη για το ύφος μου και τις υποθέσεις που έκανα αν τις κρίνεις κακοπροαίρετες, προφανώς φταίω και εγώ που δεν εκφράζομαι με σαφήνεια. Ας πάμε όλοι παρακάτω.

Γκαλοπάκι για όποιον θέλει και δεν τον ενοχλεί η ερώτηση:
Εscape (ποιο Trapped Under Ice τώρα!) vs Don’t Tread On Me ή όποιο από τα 4 θέλετε.
ΓΜ δεν υπάρχει κομμάτι κατηγορίας “όχι έπος” (φίλερ, υποδεέστερο, κλπ) μετά το 1988 που να το κερδάει.

1 Like

Escape δαγκωτο. Μεγαλο επος - τι λενε οι ιδοι καρφακι δεν μας καιγεται
Μπορει να φταει και οτι το εχω ακουσει χιλιαδες φορες.
Καποτε ακουγαμε τους δισκους απο την αρχη μεχρι το τελος και δεν καναμε skip - εξαλου στα βινυλια δεν γινεται.

3 Likes

Για μένα Escape…κομματάρα, φοβερό ρεφρεν και ο ήχος της σειρήνας στο τέλος όλα τα λεφτά. Συν ότι έχει γαμάτους στίχους.
Από την άλλη το Don’t Tread On Me για μένα πάντα ήταν το λιγότερο καλό κομμάτι του Black Album .

4 Likes

Escape vs Don’t Tread on Me vs Struggle Within vs Through the Never vs Holier than Thou?

Θεωρώ πως το Through the Never είναι το καλύτερο από τα 5, δεν το θεωρώ καν filler. Και τα υπόλοιπα μου αρέσουν όμως. Γενικά είμαι από αυτούς που ακούνε τους δίσκους από την αρχή μέχρι το τέλος, που την ψάχνουν με τα album openers και closers, οπότε δε μπορώ να ξεχωρίσω τα τραγούδια ιδιαίτερα, γιατί σχεδόν ποτέ δεν πατάω skip (ούτε στο Anesthesia) συνήθως ακούω το σύνολο του δίσκου. Αλλά πάντα το Escape μου φαινόταν το “pretty” (δεν είναι τυχαία η λέξη) του Ride the Lightning, χωρίς να το προσπερνάω στο δίσκο, μου φαινόταν λίγο εκτός κλίματος με τα υπόλοιπα.
Για τα του Black Album, για τα δικά μου αυτιά το λιγότερο αγαπημένο είναι το Don’t tread on me.

4 Likes

Η διαφορα μας, και ειναι πολυ σημαντικη, ειναι οτι εγω δεν εχω κανεναν στο μυαλο μου οταν γραφω τις “υποθεσεις” που αναφερεις. Οταν γραφω για την ειδοποιο διαφορα που ξεχωριζει την post-TBA αντιμετωπιση των Metallica απο την προ-ΤΒΑ, δεν την γραφω για να στην “πω”. Εσυ εκανες μια (1) υποθεση για μενα, στην οποια σου απαντησα συγκεκριμενα (και με αθλιο τροπο, για το οποιο ζητησα συγγνωμη). Αν μη τι αλλο εσυ εχεις τα δικα σου κολληματα, οπως εχουμε ολοι φυσικα, και εγω και ο drenie και ο καθενας, αλλα μπορεις να κανεις μια κουβεντα. Καποιος που δινει τοσο μεγαλο βαρος στο κουρεμα των Metallica, στο μαυρο νυχακι του Hammett, στο οτι αρχισαν και γυριζαν βιντεος, στο οτι τους ακουγε και η κουτση Μαρια… ε δε μπορει να κανει μια κουβεντα. Οπως εχει αποδειχθει 1000αδες φορες τα τελευταια 20 χρονια, σε καθε πλατφορμα συζητησης, ειτε απο κοντα, ειτε σε φορουμ, ειτε σε περιοδικο, ειτε οπουδηποτε.

Και σιγουρα δε με απασχολει ουτε κατα το ελαχιστο η αποψη καποιου που εχει ξεγραψει τους Metallica εδω και περιπου 30 χρονια αλλα για καποιον ανεξηγητο λογο νομιζει οτι μπορει να μας επιβαλλει τι θα γραφουμε και πως θα το γραφουμε για το κομματι της μουσικης τους με το οποιο δεν ασχολειται καν. Μπατσαριες δε δεχομαι ουτε εδω μεσα ουτε πουθενα, οσον αφορα τη μουσικη και την τεχνη.

Ζητησα συγγνωμη για πολυ συγκεκριμενο λογο που τον εξηγησα, και προφανως θα επαναλαβω οτι με σενα ΔΕΝ ισχυει κατι τετοιο, και μπορω να συζητησω πολιτισμενα (ή τουλαχιστον ετσι νομιζω). Και για να ξεκαθαριζουμε και την ερωτηση που θετεις, οχι, δεν εκανα συγκριση μονο με το Metal Militia επειδη θα ηταν το μονο που για μενα θα εχανε στη συγκριση απο το Struggle Within. Να στο εξηγησω και αλλιως. Οσο ακυρο ειναι να συγκρινεις closers τη στιγμη που εχουν γραψει closers σε πολυ διαφορετικο υφος στα 10 τους αλμπουμς, τοσο ακυρο θα ηταν να συγκρινεις και τα τραγουδια στη θεση νουμερο 6. Γιατι να κατσει καποιος να μπει στη διαδικασια να συγκρινει το Escape ας πουμε με το Disposable Heroes, το Slither, το Hero Of The Day και το Halo On Fire? Αυτη ειναι η ερωτηση μου. Και μην τα παιρνεις τοσο προσωπικα. Μια ΑΠΟΡΙΑ εξεφρασα, η οποια υποδηλωνει τη διαφωνια μου. Δε θα σου απαγορεψω να κανεις την ερωτηση σου.

Και οσον αφορα τη νεα σου ερωτηση…

  1. Holier Than Thou
  2. Struggle Within
  3. Escape
  4. Don’t Tread On Me
  5. Through The Never

Αυτο ειναι το δικο μου ranking και μαλιστα με πολυ μεγαλη ευκολια (δηλαδη δεν διστασα ουτε μια στιγμη για το αν καποια δυαδα εκει πανω θα επρεπε να ειναι αναποδα). Αυτο δεν τα κανει ουτε fillers τα Don’t Tread και Never, ουτε περιττα, ουτε θα επρεπε να λειπουν απο το Black Album για να του ανεβασουν το quality/songs ratio για μενα. Κοινως, ενας δισκος μπορει να ειναι 10αρι ακομα κι αν καποια τραγουδια ειναι εμφανως λιγοτερο καλα απο τα αλλα.

2 Likes

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα ή τελος παντων για να τα καταλαβω καλυτερα και εγω (νομιζω πως θα γραψω σεντονι αλλα δεν γαμιεται).

Προφανως και μπορεις να πεις και να γραψεις οτι θες , οχι μονο γιατι εχουμε ελευθερια λογου αλλα και γιατι δεν εχω κανενα λογο να το παρω βαρεως. Η ενσταση μου (αν μπορουμε να την πουμε ετσι ) ειναι οτι γραφουμε μονο την αποψη μας ή προσπαθουμε μεσα απο την δικη μας ματια να εκφρασουμε και την οποια “αντικειμενικη” - γενικοτερη αισθηση - εντυπωση που μας αφηνει ενα αλμπουμ , ενα συγκροτημα ; Γιατι αν ειναι να λεει ο καθενας μονο την αποψη του ΟΚ δεχομαι ακριβως ολα οσα γραφεις , τα καταλαβαινω αλλα δεν χρειαζεται να συμφωνησω.

Επειδη λοιπον εχω διαβασει και εδω ποστς σου και στο μπλοκ σου και σε αλλα δικτυα , βλεπω οτι το κατεχεις το “Αθλημα” . Γραφεις πολυ καλα , εχεις ολοκληρωμενη αποψη (ενταξει οχι σε ολα και ειναι λογικο , κανεις μας δεν μπορει να εχει για τα ολα τα μουσικα δρωμενα) και προσπαθεις να εκφρασεις και μια γενικοτερη αποψη , τονιζοντας χαμενα διαμαντια ή οταν “κραζεις” (μην σταθεις στην λεξη , δεν ειχα αλλη προχειρη τωρα) πιο χιτακια για να δειξεις οτι δεν αξιζουν και τοσο πολυ τον ντορο που εχουν κανει.

Εχουμε κοινη ηλικια , κοινες μνημες και αληθεια καταλαβαινω τα περισσοτερα απο οσα γραφεις . Ομως και εσυ εχεις τα ορια σου και υπαρχουν πραγματα που δεν δεχεσαι και σιγουρα και μεσα σου και εξω σου μπορεις να δικαιολoγησεις γιατι δεν τα δεχεσαι και πολυ καλα κανεις. Σου εχω ηδη ζητησει συγνωμη για το αν ειπα καποια κουβεντα παραπανω γιατι θεωρω οτι ειμαστε μεγαλοι και ωριμοι ανθρωποι που μπορουν ανετα να πανε παρακατω . Θα ηθελα και απο σενα κατι αντιστοιχο μπορει και να το εχεις κανει και να μην το εχω παρει χαμπαρι, απλα απο εσενα επειδη δειχνεις να εχει ποιοτητα σαν ανθρωπος περιμενω καλυτερο σχολιο απεναντι μου απο το “χα χα χα, θα μιλησεις εσυ που εισαι οπαδος των Metallica για το ταδε συγκροτημα” . Μπορουμε να το αναλυσουμε καλυτερα τι ειναι καλυτερο ή τι ειναι χειροτερο (εχω κανει κουβεντα πχ με τον @furor για τους Every Time I die , που τους ξερω και υπαρχουν πραγματα που μου αρεσουν και προσπαθησε , μαλλον πετυχημενα, να μου δειξει και αλλα πραγματα που εχει κανει η μπαντα).

Τωρα για το struggle , ολα τα δεχομαι , ολα τα καταλαβαινω αλλα νομιζω οτι απλα προσπαθουμε να εξαντλησουμε την αυστηροτητα μας. πχ να συγκρινω το Escape με ποιο και γιατι ; με κατι που μπορει να θεωρησει καποιος φιλλερ στον ενα δισκο με κατι που μπορει να θεωρησουμε οτι εχει τον ιδιο ρολο σε μια αλλη δουλεια ;

Για μενα στα 5 πρωτα των Metallica δεν αλλαζω νοτα. Ειναι ευκολη ομως αυτη η απαντηση. Αν ειναι να το συγκρινω με κατι το Escape θα το συγκρινω με κατι αντιστοιχο απο την προηγουμενη και την επομενη δουλεια τους.
και παλι δεν ξερω τι θα διαλεγα. Το through the never το θελω εκει που ειναι , το ιδιο και με το Holier.
Το ιδιο και με το Escape ή το Leper. Και σε αυτα ομως υπαρχουν ανθρωποι που θα εξαντλησουν την αυστηροτητα τους. Θα τους ανοιξω το κεφαλι ωστε να τους πεισω οτι λενε χοντραδες ;

Για μενα λοιπον αυτο κανει ενα δισκο κορυφαιο. Οτι και οι πιο μικρες -μετριες-αδιαφορες στιγμες ενος δισκου μεγαλωνουν επειδη η ποιοτητα ειναι τετοια της ολης δουλειας , που και αυτα ανεβαινουν. Οχι δεν αποζητω το struggle το ιδιο με το Sad But True , αλλα εχουν υπαρξει πολλες φορες που με επιανα να το γουσταρω ατελειωτα .
Για σενα λοιπον σου ειναι πιο ευκολο να το πεταξεις εξω , εγω το θελω εκει που ειναι. Ποιος εχει δικιο ; Για μενα μαλλον εχει ο καλλιτεχνης που μετα απο τοσα χρονια υπαρχουν διαφορετικες γνωμες και δεν συμφωνουμε κατα ενα μεγαλο πσοστο οτι ειναι φιλλερ.

Αν καποιος θελει να ειναι αυστηρος δεν θα το κανει μονο με αυτους θα το κανει και με τις κορυφαιες δουλειες των Maiden , Sabbath , Tool, Helloween , Pantera, Floyd , Queen και δεν ξερω και εγω ποιας αλλης κορυφαιας μπαντας- κορυφαιας δουλειας. Γιατι αυτος ο ελιτισμος ; Σαφως ειναι μια αφορμη για κουβεντα και ειναι και πολυ ωραια αυτη η κουβεντα , απλα θα ελεγα οτι αν ξεπερασουμε το τι βαριομαστε και τι οχι θα ειναι ακομα πιο ωραια.

Δηλαδη για σενα σαν γενικοτερη αισθηση το Black Album μπορει να ειναι 10- , ενω τα προηγουμενα μπορει να ειναι 10+ (για να μην ξεπερασουμε το αριστα και μας την πει ο @pantelis79 :stuck_out_tongue_closed_eyes: ) . Για μενα μπορει να ειναι και αναποδα μπορει και τα 5 να παιρνουν τον ιδιο βαθμο (αν εγω πχ βαριεμαι κατι απο τα επη των Maiden, Sabbath κ.α. και βλεπω καποια κομματια πιο φιλλερ απο οσο βλεπω ως φιλλερ καποια των Metallica αλλαζει το γεγονος οτι ειναι 10αρια δισκοι ;νομιζω πως οχι ) .

Escape vs Struggle ? Escape . Escape vs Through the Never ? Μου βαζεις δυσκολα γιατρε. Μαλλον Through.

2 Likes
  1. Holier Than Thou
  2. Through The Never
  3. Struggle Within
  4. Escape
  5. Don’t Tread On Me
  6. All Nightmare Long
  7. Spit Out The Bone
  8. My Apocalypse

H δικιά μου σειρά κατάταξης επίσης με μεγάλη ευκολία. Εννοείται ότι η πρώτη πεντάδα αφήνει χιλιόμετρα πίσω τα 3 τελευταία.

:joy:

Τουλαχιστον βλεπω συμφωνουμε στην πρωτη πενταδα, με τη διαφορα οτι εγω βαζω το Never πιο χαμηλα απο ολα τα αλλα. Μαλλον ειμαι ο μονος που το θεωρει το χειροτερο του Black Album. Χιλιες φορες το Hardwired για μενα αν ειναι να παμε στην κατηγορια “συντομο θρασακι”.

Απο τα 3 τελευταια που λες, τα 2 ειναι μαζι με Halo και Moth, τα καλυτερα τραγουδια που εχουν γραψει τα τελευταια 20 χρονια :stuck_out_tongue_closed_eyes:

2 Likes