Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Ισως επειδη δεν τις δινει σε καθε ποστ, και μετρανε περισσοτερο. Εκφυλισμος λεγεται :stuck_out_tongue:
Κατι ξερουν τα σωματιδια και δεν εκφυλιζονται: https://en.wikipedia.org/wiki/Degenerate_energy_levels

Εκτος απο τα φωτονια (και μερικα αλλα) βεβαια. Αυτα ειναι τρελα εκφυλα.

2 Likes

Τι να κάνω ; πάρε άλλη μια . Ακόμα και στα τρολλ αν είχαν λιγάκι χιούμορ ή τουλάχιστον αν το έδειχναν περισσότερο , θα έδινα .

Εκφυλο αγόρι ο Παντελής , φαίνεται αυτό !

Επειδή το είπαμε και πιο πάνω για την κιθαριστικη δουλειά του Hammett μέχρι τα loads , ας ελπίσουμε στον επόμενο δίσκο , όποτε έρθει αυτός , να βρουν ένα παραγωγό και να τον πιέσει για πειραματισμους αλλά να τον αφήσουν και οι υπόλοιποι να εκφραστεί ελεύθερα .

Δεν χρειάζεται να τον πιέσει κανείς, αλλά να μπει στο κλίμα του “φτιάχνουμε δίσκο τώρα” και να βάλει τον κώλο του κάτω και να δουλέψει εντατικά με τους άλλους και όχι να είναι τουρίστας στο studio

Σε άλλα νέα, ήρθαν τα εισιτήρια για τα live στην Ιταλία…ποιος περιμένει τώρα 10 μήνες

2 Likes

Εγώ πάντως να γράφω σόλο έχοντας κάποιον μπάστακα από πάνω μου και να μου λέει τι να παίξω και πώς (και να το δείχνουμε και στον κόσμο αυτό το πράγμα και δεν τρέχει και τίποτα…) δεν θα το ανεχόμουν. Άλλο να εγκρίνεται η δουλειά μου σαν quality control και άλλο να είμαι το σόλο πλαγκίν του ντράμερ. Με χαλάσανε πολύ ως προς αυτό το σημείο τα βιντεάκια making of. Βαριέται ο Κερκ; Δεν μπορεί να πατήσει πόδι; Τα έχει παρατήσει; Δεν ξέρω…

Και στο Black Album πάντως το ίδιο γινότανε, τον πίεζε ο Bob Rock να παίξει σολο, το καλύτερο δυνατό.
Πάντως το έχουν πει ότι γενικά ήταν εκτός, δεν το κρύψανε, και φυσικά αυτό φαίνεται και στα βιντεάκια

2 Likes

Ο άνθρωπος πέρναγε τα δικά του . Νομίζω ότι ούτε ο ίδιος είναι πολύ χαρούμενος με την τροπή που πήραν τα πράγματα.

Δεν λέω πάντως να είναι μπαστακας κάποιος. Απλά να του βγάζει τον καλύτερο του εαυτό . Να του δώσει ένα επιπλέον κίνητρο για κάτι καλό .

Στο HTSD φαίνεται ότι το μυαλό που είναι ο Lars , στηρίχτηκε τοσο πολυ στον Hetfield ώστε να του ανεβάσει και την αυτό πεποίθηση .
Θα δείξει όταν θα έρθει η ώρα , πως θα δουλέψουν .
Ο δίσκος έχει θετική ανταπόκριση , ευκαιρία είναι να ανέβουν όλοι ψυχολογικά και να κάνουν κάτι ακόμα καλύτερο ( δεν ξέρω αν μπορούν , θα δούμε).

Σε πολλά συγκροτήματα πάντως γίνεται να μην έχουν όλοι ενεργή συμμετοχή στις συνθέσεις . Δεν μας είχε συνηθίσει έτσι βέβαια ο Hammett… Ίσως πάρει καμιά ιδέα από τον φίλο του τον Holt ή από τους πολλούς και διαφορετικους καλλιτέχνες που ακούει .

1 Like

Άλλο να στην λέει ο Bob Rock ότι αυτό το σόλο δεν είναι επιπέδου Χάμμετ και δεν έχεις κάνει το homework σου (και μετά να φέρνει το Unforgiven solo) και άλλο να είναι ο άλλος μπάστακας και να του λέει ΤΙ να παίξει. Θυμόμαστε όλοι την σεκάνς που λέω για το Unforgiven από το Year and Half το 1. Δεν του είπε ο Bob ΤΙ να παίξει. Του είπε “αυτό τώρα δεν είναι σόλο του τυπά που βγαίνει πρώτος στο Guitar World-ποιο-είπε.” Εγώ αυτό που είδα στο making of δεν είχε καμία σχέση. Με έκανε να ντραπώ για λογαριασμό του, cringe. Να έχεις τον Lars να σου λέει πού και πώς και τι και σαν ποιον να παίξεις.

Ας ελπίσουμε να είναι παροδικό αλλά πόσα χρόνια έχουμε να ακούσουμε ΣΟΛΑΡΑ Χάμετ; Highlight σύνθεσης κι έτσι; (Struggle Within φάση, χαχαχα!)

Σολαρα εχουμε πολλα χρονια . Αλλα ισως αυτο εχει να κανει με τον λιγοτερο ενθουσιασμο που εχουμε - εχετε - εχουν με την μπαντα αρκετοι.

Και στο Magnetic μπορει καποιος να θεωρησει οτι εχει κανει καλη δουλεια. Τωρα αν ψαχνουμε το σολο τυπου Unforgiven , νομιζω πως δυσκολα θα βρουμε . Αν μιλαμε για την κιθαριστικη δουλεια πχ στο Halo ή στο Confusion μαλλον το εχει σχετικα ευκολα.

Τωρα γιατι σου φανηκε παραξενο αυτο με τον Lars δεν ξερω . Ισως να τον θες πιο free ισως και καποτε να ηταν αλλα ηταν και πιο αγνα - αθωα τα πραγματα.
Ειναι πχ γνωστο πως ο Lars ειπε στον Kirk Να παιξει διαφορετικα το ριφφ στο sandman. Εχω την αισθηση οτι παντα αυτος ηταν το “αυτι” της μπαντας. Και παλιοτερα τα demos που θυμαμαι ηταν με τον Δανο και τον James να κανει αυτο το νανανανα αντι για στιχους και πολλες φορες να παιζει και καποιο σολο . Δεν ειχε παντα ο Kirk συμμετοχη στο τετρακαναλο. Τοσο λαθος θυμαμαι ; Ολοι τον θελουμε πιο ενεργο . Στο χερι του ειναι.
Ο τελευταιος δισκος εχει την υπογραφη των 2. Λειπει η εξτρα πινελια του Kirk ειναι αληθεια αυτο.

Ναι λες και έχει δει κανείς making of Του MOP πχ για να ξέρει πως δουλεύανε στο παρελθόν και αν του έβαζαν και τότε χέρι

2 Likes

αυτο λεω . Καλα ξερουμε πχ οτι ειχε γραψει κιθαρες για το Orion Και τελικα πηγε και εβαλε τις ιδεες του ο cliff. Θελω να πω οτι καπως ρευστα τα πραγματα για το τι εκαναν ή δεν εκαναν .
Επισης τοτε με τον Bob Rock , οι Metallica δεν ειχαν το status που ειχαν μετα την πρωτη συνεργασια τους μαζι του .

Αρα η γνωμη του ακουγοταν πιο εντονα (πως καταφερε ο Lars και τον επεισε να βγαλει εκεινο τον ηχο στο st. Anger , ο Θεος και η ψυχη τους που λενε).
Οντως λΛειπει ο σολαρα εστω και σε ενα κομματι . Δηλαδη να ειναι αυτο το απολυτο χαιλαιτ του τραγουδιου . Αλλα στα δικα μου αυτια ακομα και στο struggle Που αλλα παιδια το θεωρουν πιο “δευτερο”, ανεβαινει το σολο γιατι θεωρω και το κομματι παρα πολυ καλο. Πως να το πω ; δεν θεωρω οτι πχ ξεπερνα την ερμηνεια του Hetfield ή τον εκπληκτικο ηχο στα ντραμς. Απλα στεκεται στο ιδιο κορυφαιο επιπεδο. Πχ και στο Moth που δεν ειναι Η ΣΟΛΑΡΑ , το “τραγουδαω” αυτο που παιζει. ξερω και εγω ; φανμποη αλερτ ρε πουστη μου.

Είδαμε όμως του Black Album. Διαφωνείς ότι είναι διαφορετική εκείνη η εικόνα από την εικόνα στο making of του HTSD; Γιατί εγώ να υποθέσω ότι στο Black Album ήταν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας μέχρι τότε; Quality control, όχι ΠΑΙΞΕ ΑΥΤΟ. Πού άκουσε ποτέ κανείς ότι του είπαν παίξε γρήγορα, παίξε αργά, παίξε σαν τον Blackmore σε σόλο σαν του Fade to Black ή του Puppets;

Στο St. Anger εγώ θυμάμαι να δηλώνει εκνευρισμένος ότι είναι bullshit κανόνας το no solo και ακολουθεί διπλωματική πάρλα του Bob Rock που καταλήγει ότι τελικά, ε, no solos.

Αν βαρέθηκε/ξενέρωσε την ζωή του και γιατί είναι μια υπόθεση που την βρίσκω πολύ πιθανότερη.

Νομίζω έχει βαρεθεί να παίζει metal. Αυτός θέλει να παίξει post rock με περίεργους ήχους και πετάλια και οι άλλοι θέλουν να παίξουν thrash. Είμαι σίγουρος ότι το Lulu παίζει να είναι από τους αγαπημένους του δίσκους.

1 Like

Όχι δεν διαφωνώ. Ο Rock εκεί ήταν κάτι σαν μέντορας, προσπαθούσε να του εκμαιεύσει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Του φούσκωνε το ego λέγοντας του αυτά που του έλεγε και μετά ο άλλος σου έφερνε ένα σόλο τύπου unforgiven να σου πέφτουν τα σαγόνια στο πάτωμα. Είναι πολύ διδακτικό να σου πω την αλήθεια. Του μιλούσε για δυναμικές και κορυφώσεις και μπλα μπλα και ναι ο Χαμμεττ έχει το ταλέντο αλλά το τελικό σόλο δεν ξέρω αν θα ήταν το ίδιο αν δεν του έκανε εκείνα τα κόλπα με το χέρι “ξεκινα το από εδώ, μετα πήγαινε το εκεί, μετά ρίχτο και μετά απογείωσέ το πάλι”.

Από την άλλη αυτό που κάνει ο Ulrich δεν το βρίσκω κακό. Προσπαθεί να κάνει το ίδιο σε πιο χαβαλέ φάση. Δεν είναι μπομπ ροκ, αλλά την άποψη σίγουρα την έχει και ξέρει. Νομίζω πως καταλήγω και εγώ στο τελευταίο που γράφεις, πως ο Κιρκ βαριέται και πάει χύμα στο στούντιο και ότι κάτσει γι’ αυτό και πέφτει ο κοντός πάνω κατά πάνω μπας και το σώσουν και γράψει τίποτα καλό

Αυτό που είπα πριν ήταν πως δεν ήμασταν εκεί οπότε δεν ξέρουμε πως δούλευαν τότε. Μπορεί να είχε πλήρη ελευθερία, μπορεί και να του είχαν από τότε το δάκτυλο στον κώλο. Δεν ξέρω και στην τελική λίγη σημασία έχει.

3 Likes

γιατι εχεις αυτη την εντυπωση ; εχει κανει αντιστοιχες δηλωσεις ή εχεις δει κατι πχ στο instagram ; Εγω εχω δει να ποσταρει διαφορα πραγματα παντως.

Γιατί έχω δει συνεντεύξεις που μιλάει για εξοπλισμό και οι ήχοι που του αρέσουν δεν παίζονται στο metal. Είναι λογικό μετά από τόσα χρόνια, δίσκους, περιοδείες να βαριέσαι να παίξεις μια από τα ίδια όσο μεράκι και να βάλεις. Οπότε δεν προσπαθεί καν. Γιατί και στο Hardwired και στο Death Magnetic, άσχετα αν κάποια solos μας αρέσουν, ο Hammett δεν προσπαθεί καν. Αν παίζεις το όργανο το καταλαβαίνεις. Κάνει αγγαρεία και φαίνεται ξεκάθαρα. Τα solos του Hammett δεν ήταν leads που γεμίζουν τα τραγούδια. Τα solos του ήταν η επιτομή του γαμάτου, χαρακτηριστικού και εμπνευσμένου solo, χωρίς να κρίνω αν ήταν ή όχι δύσκολα. Που έχει πολλά τα οποία είναι και εμπνευσμένα και παλούκια ταυτόχρονα. Περίμενες να ακούσεις τι θα παίξει, τώρα ξέρεις από πριν τι θα παίξει. Και ναι, το Struggle Within έχει φοβερό solo.

2 Likes

οποτε ας αποφασισουν να κανουν μια προσπαθεια να δεσουν τις δικες του ιδεες και τον δικο του ηχο με τις ιδεες των αλλων 2 κινητηριων μοχλων.

Για το Magnetic ειναι λιγο πιο παραξενα τα πραγματα γιατι εγραψαν τα κομματια ολοι μαζι κατι που δεν συνηθιζουν και στο HTSD περα απο τις ανοητες δικαιολογιες , μαλλον περναγε τα ζορια του και δεν ασχοληθηκε και πολυ.

Ελπιζουμε για κατι ανωτερο στην επομενη δουλεια τους, Αν εχει ξυπνησει λιγο ο εγωισμος του θα φανει .

Δηλαδη θεωρείτε απίθανη μια μελλοντική αποχώρηση του Χάμετ από την μπάντα? :stuck_out_tongue: Βέβαια, δεν έχω ιδέα τι είδους συμβόλαια έχουν που τους δένουν, I’m just saying.

εγω ναι το θεωρω απιθανο.

1 Like

Το ότι βρίσκονται τα ονόματα όλων στα credits των τραγουδιών του Death Magnetic δε σημαίνει κάτι.

1 Like

Δεν μπορώ να φανταστώ (και ούτε θέλω) τους metallica χωρίς τον Χαμμεττάκο…είναι ένας μαστούρης λατρείας

4 Likes