Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Δε νομίζω να έχουν άλλη αλλαγή στη σύνθεση τους στο εξής.
Ούτε θεωρώ πως θα τον έδιωχναν και τους κρατάει το συμβόλαιο, ούτε πως ο Hammett θα άφηνε τα εκατομμύρια που βγάζει.

Συμφωνώ κάπως με τον Vic ότι το “παίξε πιο Blackmore εδώ” αντί για “φέρε κάτι καλύτερο” είναι υποτιμητικό για τον ίδιο τον Hammett, από την άλλη δεν ξέρουμε ποιος είναι ο λόγος που συμβαίνει αυτό.
Τα παράτησε ο Hammett; Δεν έχει έμπνευση; Θέλει να παίξει άλλα πράγματα; Το ανέλαβαν όλο οι 2 mastermind (δε νομίζω να είναι αυτό μιας και ο Hetfield πολλές φορές “έδειξε” πως ο Hammett δεν συμμετείχε σε αντίθεση με τον Rob);
Άμα διαβάσει κανείς τις συνεντεύξεις του πριν το άλμπουμ βέβαια έλεγε πως ανυπομονεί, πως θέλει να χρησιμοποιήσει την Greeny κιθάρα του κοκ…

Στο magnetic δε νομίζω να τα έγραψαν όλοι μαζί, απλά μοιράστηκαν τα credit στη φάση “βγήκαμε από την κακή μας φάση και δε μας νοιάζει”. Τώρα μάλλον τους πείραξε η μη συνεισφορά του Hammett και το ξαναγύρισαν…

2 Likes

εεεεεεε οχι και δεν σημαινει κατι . Εγραψαν ολοι μαζι . Τα credits εχουν την αξια τους. Ηταν εκει στη διαδικασια . Δεν ηταν τουριστας οπως στο HTSD. Και ναι ισως να ηθελαν το ποσο δεμενοι ειναι μετα το ολο ντοκυμαντερ - ταινια του SKOM.

Επισης δεν ξερω αν εχει τυχει να διαβασει κανεις καποια παλιοτερη συνεντευξη τους . Ηθελαν να ειναι παντα τα ιδια 4 μελη στη μπαντα. Ακομα και οταν αναγκαστηκαν να παρουν τον Jason μετα την απωλεια του Cliff δεν ειχαν σκοπο να μπουν στην διαδικασια να διωξουν καποιον. Για τους λογους που εχουμε γραψει απειρες φορες εδω μεσα ο Jason εφυγε και επρεπε να συμβιβαστουν και με αυτην την ιδεα ενος νεου μελους ενω ο προγουμενος ειναι ακομα ζωντανος.

Αρα τωρα στα γεραματα δεν εχει κανενα νοημα να αλλαξουν - διωξουν τον Hammett . Αυτοι οι 4 ειναι οι Metallica (συν τον πρωην “συζυγο” Jason).

Πάει καιρός αλλά το έχω δει πολλές φορές το συγκεκριμένο (σε βιντεοκασσέτα!), ο Χάμετ δεν είναι που τα λέει αυτά και τι προσπαθεί να κάνει; Έτσι το θυμάμαι, και ο Μπομπ του λέει ουσιαστικά “prove it”. Πολύ διαφορετικό από αυτό που λες που είναι μια ας πούμε μαστόρικη εκδοχή αυτού που κάνει ο Λαρς.

Δεν υπάρχει περίπτωση να φύγει ο Kirk, μαλάκας είναι; Αλλά ας πάει να ξεκαυλώσει με κανά γκεστιλίκι, με κανά σόλο άλμπουμ (…), κάτι, να πεινάει πάλι λίγο μουσικά γιατί είναι θλιβερή η εικόνα που βλέπω εγώ.

1 Like

ίσως έχεις δίκιο και εγώ πάνε χρόνια που το έχω δει γιατί παράτησα στο πατρικό το βίδεο που έπαιζε τις ntsc κασέτες (θα ρωτήσει κάποιος και με το δίκιο του γιατί δεν το κατεβάζεις μαλάκα και δεν θα εχω τι να του απαντήσω)…στην αρχή όμως τον δασκαλεύει ο Μπομπ και μετά του λέει ο Κιρκ “δηλαδή θες να κάνω αυτο αυτο και αυτο” ή κάπως έτσι…η ουσία παραμένει πως το σόλο βγήκε έτσι όπως βγήκε τελικά κατόπιν της συζήτησης που είχαν

1 Like

το τι μπορεί να θέλει κάποιος στη ζωή του μπορεί να απέχει από το τι καταλήγει να συμβαίνει…και εγώ έχω πει για γυναίκα θέλω να είμαι μαζί της σε όλη μου τη ζωή και κάποια στιγμή χωρίσαμε γιατί δεν πήγαινε άλλο.ΠΧ αν θέλανε τόσο πολύ να μην φύγει ο Τζέισον ας τον αφήνανε να κάνει την κάβλα του να ξεθυμάνει. Το παλικάρι πρέπει να πέρασε πολύ δύσκολα στους μετάλλικα…

2 Likes

Ολη η αληθεια ειναι εδω.

1 Like

HE FUCKING LEFT THE BAND

Tragiki ypervoli

τον είχαν ευνουχίσει τοοοοσο πολύ δημιουργικά που ο άλλος περίμενε πως θα μείνει μια ζωή για τα φράγκα. Μαλάκες άπειρο respect σε Jason που fucking left the band

2 Likes

βαριεμαι να το αναλυσω τωρα αυτο . Απο κοντα αυτη η κουβεντα. Η αληθεια ειναι στη μεση παντως . Ουτε καν ειχε σχεση με τα φραγκα η φαση . Θελω εγωισμου και ελεγχου ηταν. Οτι αν κανεις κατι ολοκληρωμενο μακρυα απο εμενα , δεν με αγαπας , δεν με σεβεσαι , δεν ειμαστε δεμενοι . κραταγε και αυτος μετα τα μουτρακια του , εδεσε το γλυκο.

Ευχουχισμενος πηγε παντως…

Προσωπικά δεν υπερβάλλω, με θλίβει η εικόνα του, στο SKOM είναι ο πιο συμπαθής, είναι καλούλης και έχει γράψει υπερεπικά σόλο στο πάνθεον, τον αγαπάω τον Κερκ, δεν το λέω έτσι.

Στον δίσκο, εντάξει τα είπαμε, εμένα δεν μου αρέσει καθόλου η δουλειά του και ήταν ο χειρότερος στο DM (ΓΜ) - αλλά στα making of που του δίνει οδηγίες ο Λαρς και τον ακούει και υπακούει και χτυπιέται προβλεπέ και γουστάρει, εμένα με σφίγγει η καρδιά μου, στην τελική, καλύτερα μην δείξεις τίποτα. Να δείχνεις αυτό το κακό coaching που οδηγεί σε αυτό το άνοστο αποτέλεσμα (ΓΜ), προσβάλλει το όνομα και την ιστορία του.

Ο Λαρς που το παίζει θιγμένος και αδικημένος είναι η δεύτερη χειρότερη στιγμή του στο SKOM, υποκρίταρος. Η πρώτη εννοείται εκεί που δεν του έχωσε μπουκέτο ο Τζέημς όπως του’πρεπε. :grin:

1 Like

ναι από κοντά και με @pantelis79 και θέλω και @shadowking69 και @NK_10 και όποιον άλλο ψήνεται, αλλά σκέψου μήτσε…ο άλλος ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕTALLICA…θέλει αρχίδια να το κάνεις αυτό.

6 Likes

δεν σου άρεσε σκέτο; 3/10 του έβαλες ρε αθεόφοβε! :stuck_out_tongue:

απλά λέω πως αυτο μόνο είδαμε στα making of…δεν ξέρουμε τι άλλο μπορεί να έγινε πίσω από τις κλειστές κουρτίνες

Ego prosopika de diafono se tipota, kai to exoume suzitisei me ton drenie auto. Den tous dino KANENA ELAFRYNTIKO kai kamia dikaiologia, apla katalavaino ti stasi ton Lars kai Kirk. Eniosan prodomenoi. O James ton ediokse ton Jason. Kai o James itan genikotera trimalakas tote. Apla theoro tautoxrona pos ontos kanenas apo tous 3 den ithele na fugei o Jason. Ithelan na ton exoun na paizei mpaso pano se auta pou paizoun, kai tipota allo. E den paei etsi omos. Kai kala ekane kai efuge o Jasonaras.

1 Like

προφανως και θελει αρχιδια , γιατι και οι αλλοι αρχιδια (ειδικα ο James) ηταν απεναντι του.

Αν δεν κραταγε τα μουτρακια του και αυτος και εβγαζε δικους του δισκους , με δικη του μουσικη (περα απο τους echobrain , που οσο ηταν και καλα Project δεν ανοιγε ρουθουνι , οταν αποφασισε οτι ηθελε να κυκλοφορησει ολοκληρο δισκο μαζι τους ξεκινησαν τα οργανα) θα τον ειχα σε ακομα μεγαλυτερη εκτιμηση.

Τελος παντων τους ταρακουνησε η αποχωρηση του, ο Hetfield πηγε σε αποτοξινωση και δεν εγινε ενας Anselmo πχ.

Den uparxei kamia stigmi stin istoria ton Metallica apo to 2000 eos kai to 2003 stin opoia o James na exei dikio se kati, kai o Lars adiko se kati.

Tha elega to tampouro tou Lars os i moni eksairesi, alla mallon ki o James goustare, giati ama de goustare, de tha eixe tetoio ixo o Lars.

1 Like

Mε έχασες! Σε τι έβαλα 3/10; Το πιο χαμηλό που έχω βάλει είναι 4/10 στο St. Anger (και -20 στο Lulu αλλά δεν μετράει!)

Εκεί που ο Λαρς κάνει το σήμα της εξόδου σε όποιον δεν μπορεί/θέλει και θέλει να του πει τι να κάνει και φωνάζει ΦΑΑΚ στην μούρη του, όχι μόνο άδικο είχε, ζήταγε ο οργανισμός του φάπα γιγατόνων. Θαύμασα ψυχραιμία Τζέημς εκεί.

3/10 ατομικά στον Κερκ…αν δεν κάνω λάθος

Auto to skiniko mou fanike polu stimeno na sou po tin alitheia, kai pistevo oti ki alla skinika itan stimena sto SKOM.

Ego pantos to Lulu to akouo to miso esto (1 fora to trimino) pio suxna apo to St. Anger (1 fora to xrono)

1 Like

A, μπορεί! Για τόσο είναι, μπράβο μου! :stuck_out_tongue:

Στημένο ήταν μόνο στον βαθμό που είχαν επίγνωση ότι αυτό γράφεται και θα το δει κόσμος. Και ο Λαρς έχει πολύ, πολύ μεγαλύτερη επίγνωση σε αυτά από τους άλλους, ειδικά τον James. Και το εκμεταλλεύεται στο έπακρο. Περφόρμανς κάνει εκεί αλλά κάνει και το κομμάτι του και ο Τζέημς συγκρατείται εμφανώς γιατί δεν νομίζω ότι ήθελε αυτό το πράγμα ον κάμερα.

3 Likes

Em akrivos, gi auto kai de dino sxedon kamia simasia se tetoies stigmes apo to SKOM.

100 fores pio gnisia kai authentiki i stigmi pou kanei facepalm o Kirk, o opoios genika itan 100% gnisios sto SKOM.

3 Likes