Metallica - Hardwired ...To self-destruct

βιδεοθέραπυ!

Θα τους ξαναδω σε κανά μήνα και θα σου πω.
Πέρυσι πάντως άκουσα μπόλικη μουρμούρα για το σετλιστ (να πει κανείς ότι δεν ήξερε πως ήταν σε περιοδεία προώθησης του BoS πάει κι έρχεται), για τους εκτεταμένους λόγους του Bruce κλπ.
Πρόπερσι τον έκραζαν που δεν έβγαζε το Aces High (λες και είναι 30 χρονών ακόμα).

Άμα είναι να παρακολουθεί κανείς συναυλία κρατώντας σημειώσεις για το πόσα λάθη κάνουν τα μεγαθήρια θα βρει μπόλικα. Αν πάει να περάσει καλά, θα περάσει και με το παραπάνω.
Εγώ τους Maiden τους γούσταρα πιο πολύ στην BoS περιοδεία που έπαιζαν καυλωμένοι τα νέα τραγούδια και έβγαζαν πάθος και ενέργεια -παρά τα λάθη τους, παρά στην Somewhere Back In Time ή τη Maiden England που έπαιζαν τα κομμάτια που ήθελαν να ακούσουν οι οπαδοί και όχι τόσο οι ίδιοι.
Το ίδιο φαντάζομαι θα ισχύσει και με τους Metallica φέτος.

1 Like

Η αλήθεια είναι ότι θα δω Μέιντεν σε ένα μήνα αλλά είμαι ήδη ξενερωμένος με το σετλιστ που ξέρουμε ήδη ποιο θα 'ναι.

Εγώ θα δω Metallica & Maiden τον ιούνιο σε απόσταση 1 βδομαδας. :smiley:

Εγώ την τελευταία φορά που είδα Maiden, πριν 10 χρόνια, έφυγα πριν τελειώσουν. Με είχαν ισοπεδώσει και οι Slayer λίγο πριν.

1 Like

Πριν 3-4 χρόνια τους είχα δει με απόσταση μίας μέρας :grin:
Και την αμέσω; προηγούμενη Sabbath, Motorhead. ΠΣΚ όνειρο!

3 Likes

Πάντως για μένα είναι καλό διάστημα μουσικά αυτό το έτος. Πριν μια βδομάδα είδα Testament, σε ενα μήνα Hammerfall, Ιούνιο Metallica & Maiden, Οκτώβρη Scorpions με support τους Megadeth, και υπάρχουν ακόμα κάμποσα κενά μέσα στο έτος για να προκύψει και τίποτα άλλο. :smiley:

Btw, το HTSD γαμάει.

3 Likes

Γαμει το HTSD και αυτες τις μερες εχω φαει και μεγαλο σκαλωμα με το Spit Out The Bone (πηγαινει πακετακι με το All Nightmare Long )

γελάω με κραυγή angel of death . Καλό βιντεάκι

Αυτο δεν ειναι το τοπικ που λεμε για Lady Gaga? Το οτι επαιξε το Just Dance στο Coachella σε progressive metal εκδοση τι μας λεει? Το οτι ηταν πιο καυλα απο ποτε επισης? Και γενικα το οτι ολες οι εκτελεσεις τραγουδιων της ηταν αψογες?

1 Like

Περα απο την τσιριδα , γελαω και με την “κουλαμαρα” στα σολο ! Γενικοτερα Το πετυχαν πολυ και ο ντραμερ ειναι απιστευτος τυπακος.

1 Like
1 Like

“we don’t give a FUCK what you look like, who you are, where you come from, what color you are…”

Ναι ρε James, καλα τα λες, αλλα ξεχασες το σημειο που αρκει να εχουν $150 για να σε δουν να τους τα λες αυτα (ή $90 για να σε δουν να τα λες σε μια οθονη ή ως μυρμηγκακι)

1 Like

Gaga και babymetal κρατανε ψηλα την σημαια του prog metal στις μερες μας!!! :scream:

Ναι ακριβως αυτο ειπα!

1 Like

Όταν ένα δεκάχρονο κοριτσάκι γλεντάει κουλούς καραφλοdrummers που χρεώνουν 150 ευρώ εισιτήριο για τις συναυλίες του σε timing, groove, δυναμικές, ghost notes, feel και δεμένο παίξιμο:

1 Like

Τα εισιτήρια για τις συναυλίες των Metallica εξαφανίστηκαν σε χρόνο dt. Που σημαίνει ότι υπάρχει αρκετός κόσμος που έχει να τα δώσει αυτά τα λεφτά.

Επίσης άτομα από αυτό εδώ το forum έχουν αγοράσει εισιτήρια για να δουν τους Metallica στο εξωτερικό. Που σημαίνει για αυτούς πολλαπλάσιο κόστος εφόσον μιλάμε για εξωτερικό (αεροπλάνα, διαμονή και λοιπά έξοδα).

Ναι υπάρχουν και αυτοί που δεν τα έχουν. Ούτε εγώ τα έχω αλλά δεν κάθομαι να γκρινιάζω σαν τη Μάρθα Βούρτση για τις τιμές.

1 Like

imagen jpgcertificity.com

Όταν έχεις κάνει sold out σε 37 από τις 39 συναυλίες μέχρι το Μάιο του 2018, σημαίνει πως ο κόσμος βρίσκει τις τιμές fair.
Και γιατί να μην τις βρίσκει όταν οι Sabbath έχουν ίδιες και ακριβότερες τιμές, οι GnR πολύ ακριβότερες, οι SOAD αντίστοιχες, οι Maiden λίγο φθηνότερες κοκ…
Οι Dream Theater στην Αγγλία είναι στις 55 λίρες. Ο Paul Rodgers 85. O Bob Dylan 75.

Καλώς ή κακώς, στις ΗΠΑ, την Αγγλία, τη Γερμανία κοκ τα 100ρικα είναι μεροκάματο.

Αν θέλουμε να κάνουμε ξανά και ξανά την ίδια συζήτηση περί κόστους μουσικής, όταν έχεις πρόσβαση στη μουσική δωρεάν και νόμιμα (π.χ. Spotify) ε κάπου πρέπει να βγουν και τα σπασμένα. Και δεν είναι θέμα Metallica, αλλά μουσικής βιομηχανίας. Όλοι ανέβασαν τις τιμές των live.

5 Likes

Και σε songwriting, το ξέχασες αυτό!!

2 Likes

γιατι σβησατε ρε γελοιοι τα ποστ του προφεσυ?

1 Like