Metallica - Hardwired ...To self-destruct

  1. Απογοητευτικο το setlist στη Φιλαδελφεια. Καμια εκπληξη ουτε στο αμερικανικο σκελος που μολις ξεκινησε, και δεν ξερω αν θα υπαρξει εκπληξη συντομα. Πρεπει να γινει ντεμπουτο ManUNkind, Revenge, Spit οπωσδηποτε καποια στιγμη, απαραδεκτο να μην παιχθουν καθολου.

  2. Ενιωσα με Lords Of Summer. Μαλλον θα το προτιμουσα στο δισκο αντι του Murder One. Δεν ειναι απο τις τοπ στιγμες φυσικα των Metallica, αλλα εχει πλακα. Ωραιο groove γενικα, εχει κατι σημεια που γαμανε παρα πολυ.

  3. Χθες ΨΟΦΗΣΕ η καρτα γραφικων μου απο το πουθενα, και αφου προσπαθησα να φτιαξω το προβλημα (οταν δεν ηξερα τι ειχε συμβει) για κατι ωρες (μεχρι και οθονη δανειστηκα απο αλλον για να δω αν αυτο φταιει), εβγαλα την καρτα γραφικων και τις μνημες, τα εβαλα στην τσαντα μου, πηγα το βραδυ σε μια χορευτικη παρασταση και για ποτα, και μετα στις 2 τα ξημερωματα Σαββατου πηγα σε μεγαλη αλυσιδα ηλεκτρονικων στο Μανχατταν, σε καταστημα που ειναι ανοιχτο 24/7. Γιατι μπορουν. Γιατι Αμερικη. Καπιταλισμος γαμω το σπιτακι τους (δε με χαλασε βεβαια). Αγορασα μια νεα καρτα γραφικων (GEFORCE GTX 1050ti) και οταν πηγα να πληρωσω, ο ενας απο τους 3 που δουλευαν το διωροφο καταστημα απλα επινε ενα τεραστιο Ice Tea απο Dunkin Donuts και ακουγε Here Comes Revenge στη διαπασων :joy:

Οταν πλησιασα για να πληρωσω χαμηλωσε τη μουσικη, και του λεω “don’t turn it down, that’s my favorite band!” και εσκασε χαμογελακι μεχρι τον ουρανο. Το αρχιδι θα παει στη συναυλια αυριο στο New Jersey αλλα δεν τον ζηλευω τοσο πολυγιατι πληρωσε $110 για να τους δει απο τις πισω πισω κερκιδες. Οποτε περασαμε ενα 5λεπτο κουβεντιαζοντας για Metallica και ακουγοντας το Revenge, το οποιο γαμαει ε. Πολυ πιασαρικο, και καμια κωλοτουμπα τελικα.

2 Likes

Τι να ζηλέψεις ρε μλκ, μανταλάκι στη μύτη θα βάλει για να πάει.

1 Like

Σταματα να γκρινιάζεις πιο πολύ και από τον προφεσυ για τις τιμές .

Έχουμε συναυλίες πολύ πιο ακριβές . Χεσε με .

Έτσι για την αμερικανια η φώτο .

Μην περιμένεις αυτά που λες σύντομα . Στην Αμερική θα παίξουν μάλλον πιο safe. Τις εκπληξουλες τις κρατάνε για πιο μετά ίσως και για την Ευρώπη.
Άλλη μια παρατήρηση ότι παίζουν πολλές εισαγωγές από κομμάτια που δεν παίζουν συχνά ή σχεδόν καθόλου . Eye of the beholder, bleeding me , I dissappear κτλ …
Ας αποφασίσουν να τα βάλουν έστω αραιά και που και στο σετλιστ.

Όπως και να έχει γκρίνια ξεγκρινια, δικαιολογημενα ή αδικαιολογητα, όπως έχουμε πει και άλλες φορές δεν παίζει να δεις Metallica και να μην περάσεις τουλάχιστον πάρα πολύ καλά.

1 Like

Μην προσπαθείς να δικαιολογήσεις τα λεφτά που θα χαλάσεις για να τους δεις…

3 Likes

Φίλε μου καλέ, μετά από τόσο καιρό και τόση σκατιλα που έφαγα σε προσωπικό επίπεδο νιώθω πολύ τυχερός που μπορώ και έχω την δυνατότητα να κάνω την υπέρβαση και να πληρώσω την καυλα μου .
Δεν δικαιολογώ τίποτα . Απλά πόσες φορές να πούμε ότι είναι ακριβό (τουλάχιστον εδώ μέσα ) ;
Έχουν αλλάξει πολύ οι μεγάλες συναυλίες και όποιος το ψάξει θα δει πολλά και διάφορα παλαβά.
Για ένα σωρό λόγους οι Metallica δεν αποτελούν εξαίρεση σε όλο αυτό .

Να είμαστε καλά να μπορούμε να κάνουμε πράγματα που θεωρούμε ότι αξίζουν τον κόπο.

Κατά τα άλλα ναι θα λέω ότι θέλω ρε ! Ζήτω οι Metallica , χε χε χε χε χε χε.
Και για να μην το ξεχνάτε σας αγαπώ , παρ’τε καρδούλες.

Ακόμα σε περιμένω να αποφασίσεις για Μπολόνια όπως και τον @Rebel.

3 Likes

Τελικά ποια είναι η γνώμη σας, τα εισιτήρια είναι ακριβά ή όχι, δεν έχω καταλάβει!

υ.γ.: Αμαν πιά, νισάφι. :stuck_out_tongue:

1 Like

Σε στάδια που έχουν 60 με 100.000 κόσμο (όπως θα έχουν στο ήδη sold out Dallas) τι περιμένετε, να μην παίξουν τα hit? Θα παίξουν κι άλλα από το HTSD τύπου Here Comes Revenge αλλά αίσθηση μου είναι πως συγκεκριμένα κομμάτια θα ντεμπουτάρουν την Ευρώπη.
Οι τιμές είναι φυσιολογικές, μη μένετε στο 1997 ή στα δεδομένα της Ελλάδας. Στην Αγγλία πχ δίνεις 60-80 λίρες για να δεις το Bob Dylan.
O quintom λέει μεν πως $110 είναι πολλά, αλλά $15 είναι το ελάχιστο ωρομίσθιο στη ΝΥ και $13 έχει ένα πακέτο τσιγάρα.
Στην Ελλάδα ναι, θα ήταν πολλά τα 80 ευρώ. Γι’ αυτό και δεν τους φέρνουνε.

Πρωτον, ας μην πιασουμε αυτην την κουβεντα, γιατι αλλη κοινωνια, αλλη οικονομια, αλλος πληθυσμος, αλλοι κανονες. Δε μπορεις να βγαζεις συμπερασμα για τις τιμες των εισιτηριων των Metallica απο το αν ειναι ακριβα τα τσιγαρα ή οχι. Ονειρικο ακουγεται το ωρομισθιο, αλλα οταν ερθεις να ζησεις και ψαχνεις για κωλοσπιτο υπογειο σε προαστιο του Μανχαταν με αλλους 2 συγκατοικους και το καλυτερο που βρισκεις ειναι $1000 το ατομο, μετα το συζηταμε για αν σου περισσευει το κατοσταρικο να το δωσεις για μια συναυλια, και κατα ποσο ειναι δικαιολογησιμο και λογικο εξοδο. Αυτο ειναι μια αλλη πολυπλοκη κουβεντα, και οι τιμες των τσιγαρων (και των γιαουρτιων!) ειναι εντελως ασχετες.

Δευτερον, ηρεμηστε, χαλαρα παιδια. Βγηκε ο Κουγιας των Metallica παλι να με κραξει οτι παραπονιεμαι για τις τιμες, ενω το μονο που ειπα ειναι οτι δεν ζηλευω τον τυπο που θα παει να τους δει απο το θεο με τοσα λεφτα. Επειδη εχω δει Metallica μια και μοναδικη φορα απο κερκιδες παρα πολυ μακρια, ειναι πραγματικα λιγοτερο απο τη μιση απολαυση. Και παλι γαμανε τα τραγουδια τους, και παλι θα σε συγκλονισει το ποση ενεργεια βγαζουν, αλλα πραγματικα δε συγκρινεται καν με το να εισαι στην αρενα, ακομα κι αν εισαι σχετικα μακρια, κι οχι αναγκαστικα διπλα στη σκηνη. Για ΑΥΤΗΝ την εμπειρια, οχι, δε ζηλευω καθολου εναν τυπο που εδωσε $110. Αυτο ειπα μονο, και τιποτα παραπανω.

3 Likes

αποφασιστε … προτιμω το κυβερνητικος εκπροσωπος παντως και Κουγιας δεν ειμαι γιατι δεν θα μου μιλαγε ο @crimson_Idol και γιατι στο υψος εεεε οκ δεν ειμαι τοσο κοντοψηλος εκτος αν μιλαμε για την κοιλια μου που αμα την απλωσω ειναι στο μεγεθος του μοντελοπνιχτη.

Ουτε εγω τον ζηλευω παντως.
Τωρα γιατι εσυ βλεπεις παλι οτι τους δικαολογω … να το ψαξουμε αλλα ειναι και λιγακι και το δικο σου κολλημα , οχι μονο το δικο μου !

2 Likes

1.79 είναι ο Κούγιας και να μη κοροϊδεύετε μαλάκες.

1 Like

Πουθενα μωρε![quote=“drenie, post:4558, topic:29901, full:true”]
Σταματα να γκρινιάζεις πιο πολύ και από τον προφεσυ για τις τιμές .
Έχουμε συναυλίες πολύ πιο ακριβές . Χεσε με .[/quote]

1 Like

παρε καρδουλες και ασε μας λεμε που θα χωρισουμε τον καπιταλισμο οπως γουσταρεις.

τα καλα του Γιαννη τα θελουμε , τον Γιαννη δεν τον θελουμε ! :stuck_out_tongue:

Αν ειναι ο Κουγιας 1,79 εγω ειμαι 2.10

Αν συγκρινουμε μισθους και κοστος ζωης NY με Aθηνα νομιζω οτι το εισιτηριο στο Αμερικα ειναι νορμαλ γιατι εδω οταν κι αν ερθουν θα εχει 100€
Τελος παντων ελευθερη αγορα ειναι οποιος γουσταρει πλερωνει και παει…
Αν και νομιζω οτι πληρωνεις περισσοτερο το στησιμο της σκηνης και την παραγωγη παρα τους Metallica…

1 Like

τωρα απαντας στον παντελη που ειτε ετσι ειτε αλλιως εχει δει Eddie Vedder στο εξωτερικο και θα σκεφτομασταν σοβαρα να κλεισουμε εισιτηριο Rolling Stones με τιμες στον θεο . Διπλες και τριπλες απο αυτες των Metallica.
δεν ειμαι δικηγορος (αν και ναι κανω λειτουργημα και οχι επαγγελμα) , ειμαι κυβερνητικος εκπροσωπος εχω αξιωμα και μου αρεσει (it is only rock and roll but I like it . I like it , I like it…)

Επιμένεις να μη καταλαβαίνεις και βαριέμαι να ξαναεξηγώ :slight_smile:.

Κι εγώ κάπου 2.20 πρέπει να είμαι με αυτά τα μέτρα και σταθμά :smile:.

δεν χρειαζεται να εξηγησεις τιποτα . ειναι συνδυασμος πραγματων και η τιμη και η αποφαση να πας και προφανως ισχυουν για ολα τα πραγματα τετοια δεδομενα.

δεν ειμαστε προβατα να πηγαινουμε να δινουμε τον κοπο μας οπου να΄ναι . Αλλες φορες γιατι μπορουμε , αλλες φορες γιατι βολευει αλλες φορες γιατι απλα ετσι μας καυλωσε αλλες φορες γιατι απλα το θελουμε και δεν κοιταμε κοστος.

ολα παιζουν . μην λεμε τα ιδια . Η μονη ενσταση - διαφωνια με τον quintom ηταν το ζητημα της αισχροκερδιας και οτι ειναι μαλακας οποιος δωσει πχ 100 ευρω για να τους δει . Αυτος μπορει να θεωρει τον εαυτο του μαλακα να δωσει ενα τετοιο ποσο. Ας κρατησει για τον εαυτο του τον χαρακτηρισμο . Εγω παλι οχι , με θεωρω τυχερο που καταφερνω να κανω αυτο που μου αρεσει και αν δεν τον εκανα θα με ετρωγε μεσα μου.

1 Like

Βασικα στον @QuintomScenario ηταν η απαντηση μου για τις τιμες…
Εγω θεωρω τα 100€ πολλα για Ελλαδα και τα $180 νορμαλ για Αμερικη…
Φυσικα αν μπορουσα να παω θα πηγαινα και δεν θα ειχε να κανει με το οικονομικο αλλα με διαφορα αλλα πραγματα…

1 Like

με αυτα τα μετρα και σταθμα εισαι 2.80 μεγαλε

2 Likes

ακριβα τα θεωρω και τα 2 . τωρα ο γιαννης μας εβαλε το δεδομενο του ενοικιου μεσα στην Αμερικη που οντως ειναι πανακριβα . whatever ατελειωτη κουβεντα , για μενα χωρις πολυ σημαντικο λογο.

Πανακριβα ομως θεωρω και τα καλα εισιτηρια πχ στο Μεγαλο Παλλας για να δεις μια μεγαλη θεατρικη παραγωγη.

το video μια χαρα μου φανηκε και νομιζω οτι το συγκεκριμενο κομματι τους βγαινει σιγα σιγα καλυτερα.