Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Gojira εννοώ :grin:
Πέρα από την πλάκα, το ότι δε μου αρέσουν οι A7X δε σημαίνει ότι δεν είναι καλή μπάντα ή δεν αρέσει στην πλειοψηφία του κοινού των Metallica.
Όταν θα έδινες έτσι κι αλλιώς αυτά τα λεφτά για να δεις τους Metallica που θα μάζευαν και μόνοι τους το ίδιο κοινό, το να έχουν 2 καλά/μεγάλα support είναι bonus.

1 Like

εγω το βλεπω και αλλιως . Οτι ειτε ετσι ειτε αλλιως οι Avenged ειναι μεγαλη μπαντα (το ποσο μας αρεσουν ας το ξεπερασουμε και ναι και οι 3 μπαντες που εχουν μαζι τους ειναι αποδεκτες απο μια πολυ μεγαλη μεριδα του κοινου που θα παει στις συναυλιες των Metallica) και για να τους δεις σε δικο τους Live που ευκολα θα μπορουσαν να εχουν μαζι τους , τους Volbeat ή τους Gojira , που ειναι και hot ονοματα θα ηθελες περιπου τα μισα για να πας, μπορει και παραπανω . εεεε με αλλα τοσα βλεπεις και Metallica σε υπερπαραγωγη.

Επισης ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος . Οι μεγαλες συναυλιες (με τετοιο show , οχι πχ στα πλαισια ενος φεστιβαλ) επι το πλειστον ειναι ακριβες , πολυ ακριβες εως και πανακριβες . Οποτε νομιζω οτι θα επρεπε λιγακι να το παιρνουμε αποφαση οτι εκει ειναι οι τιμες σε αυτα τα Live. Το εχουν παει αλλου το εργο . και η ticket master, διοργανωτες , αλλα και οι μπαντες . Μακαρι να υπηρχαν εντονες αντιδρασεις και να επεφταν οι τιμες και να γινοταν πιο προσιτο αυτο το αγαθο.

Ναι κι εγω σου λεω οτι για τον μεσο Αμερικανο το $180 ΔΕΝ ειναι νορμαλ. Τωρα ειναι εντελως off topic να κατσω να βαλω τις παμπολλες πηγες για το μεσο εισοδημα ενος Νεουορκεζου και ενος Αμερικανου και μιας Αμερικανικης οικογενειας, αλλα ενδεικτικα θα σου πω οτι οταν το μισο εισοδημα καποιου πρεπει να φευγει στο ενοικιο (ή τη δοση για το σπιτι), οταν θα θελει να βγει να πιει και μια μπυρα σαν ανθρωπος (αν βγεις με παρεα ενα Σαββατοβραδο και τσιμπησεις και κατι, το $40 ειναι το ΜΙΝΙΜΟΥΜ που θα ξοδεψεις και λιγα λεω επειδη συνηθως δεν πινω πολυ) , οταν θα θελεις να υπολογισεις και τα στανταρ παγια εξοδα (μεταφορες, τηλεφωνο, ιντερνετ, κοινοχρηστα, αγορες ρουχων, τροφιμα κτλ), το $180 το σκεφτεσαι παρα πολυ. Να στο θεσω κι αλλιως, αν δεν εισαι τεραστιος φαν της μπαντας, δεν το σκεφτεσαι ΚΑΝ να πας. Μια συναυλια ειναι ενα ειδος διασκεδασης, και πολλες φορες θα δεις κοσμο να πηγαινει και σε συναυλιες με φιλους, χωρις να ξερει και πολυ καλα τις μπαντες που θα δει. Ε με τους Metallica αυτο ειναι απαγορευτικο με αυτες τις τιμες. Θα πανε μονο οι φανς, και μαλιστα απο ολους τους φανς, πρωτον αυτοι που εχουν ΚΑΛΟ μισθο, δευτερον, αυτοι που ειναι hardcore.

Χωρις προβες ενταξει, δεν περιμεναμε να το παιξουν και ολοσωστα, οταν ομως ηχογραφουν, για παραδειγμα Remember Tomorrow, το βγαζουν και καλυτερο απο το αυθεντικο :sunglasses:

Βαζεις το νουμερο των $120 ως το ημερομισθιο, αλλα κανενας με τον ελαχιστο μισθο δε βγαζει $120 την ημερα στην πραγματικοτητα. Πρωτον, ο ελαχιστος μισθος ειναι $11 αυτη τη στιγμη, θα ανεβει στα $13 το Δεκεμβριο, και $15 θα γινει σε εναμιση χρονο απο τωρα. Δευτερον, σε αυτο το πλανο δε συμπεριλαμνανονται οσοι δουλευουν ως σερβιτοροι, bartenders κτλ, και πιστεψε με, στη Νεα Υορκη ειναι ΑΠΕΙΡΟΙ οσοι εχουν αυτες τις δουλειες και πολυ πιο κοντα στο μεσο Αμερικανο απο τον τραπεζιτη ή τον δικηγορο. Και αυτοι αμειβονται με $7,5 την ωρα, συν οτι tips παρουν. Σε μια καλη βραδια μπορει να βγαλουν παρα πολλα λεφτα (πανω απο $300) και ειδικα αν ειναι σε καλο μαγαζι, αλλα σε μια νεκρη βραδια μπορει να βγαλουν $50 και να λενε κι ευχαριστω. Τριτον, αυτα δεν ειναι τα καθαρα. Ειναι τα μικτα. Οταν ομως πληρωνεις το εισιτηριο των Metallica, πρεπει να αφαιρεσεις απο τα καθαρα σου. Αμα αφαιρεσεις φορους κτλ, θα δεις οτι η ζωη ειναι πολυ πιο δυσκολη εδω απο οτι νομιζεις.

Οσον αφορα τα τσιγαρα τι να πω… τα τσιγαρα δε θα επρεπε ποτε και για κανεναν λογο να αποτελουν μετρο συγκρισης για οτιδηποτε εχει σχεση με οικονομια, γιατι συγγνωμη κιολας, αλλα δε θα δωσω πολλη σημασια σε οποιον αγοραζει καρκινο και παραπονιεται οτι ειναι ακριβα. Περαν αυτου, ο μεσος Αμερικανος ΔΕΝ καπνιζει. Το ποσοστο καπνιστων εδω περα ειναι πολυ χαμηλοτερο απο οτι στην Ευρωπη ( και ειδικα στην Ελλαδα) και σιγουρα θεωρειται ενα εξοδο πολυτελειας.

Τελος, αληθεια το πιστευεις οτι το $180 φαινεται σαν ενα εικοσαρικο στην Ελλαδα? Σοβαρα τωρα? Δηλαδη εγω αν βγω για ποτα θα πρεπει να χαλαω $180 καθε βραδυ που βγαινω? Πιστευεις οτι θα εχω να φαω εστω κι ενα πακετο πατατακια για βραδινο μετα απο 2-3 βδομαδες μεσα στο μηνα αν κανω αυτη τη ζωη? Και δεν ειμαι καν με τον ελαχιστο μισθο, αλλα πιο πανω. Αυτη η συζητηση με τον βασικο μισθο ειναι τοσο σουρρεαλιστικη που πραγματικα ενω φαινεσαι πολυ εξυπνο παιδι, δεν καταλαβαινω πως γινεται να την κανεις. ΠΕραν του οτι ανεβασες τον βασικο μισθο κατα 35% :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

[quote=“QuintomScenario, post:4598, topic:29901, full:true”]

Χωρις προβες ενταξει, δεν περιμεναμε να το παιξουν και ολοσωστα, οταν ομως ηχογραφουν, για παραδειγμα Remember Tomorrow, το βγαζουν και καλυτερο απο το αυθεντικο :sunglasses:

[quote=“QuintomScenario, post:4598, topic:29901, full:true”]
που σαι ρε προφεσυ γαμωτο…που εισαι οταν σε χρειαζομαι

Βαθιές αναπνοές… του αρέσει να προκαλεί αφού το βλέπεις. Δεν πειράζει, είναι καλό παιδί :blush:

2 Likes

Βλέπω GSW τώρα, θα σου απαντήσω μετά :grin:

2 Likes

Καμια προκληση, εννοειται προτιμω το Remember Tomorrow εκτελεσμενο απο Metallica. Και στο σωστο τοπικ ειμαστε. Ας προσεχες να μην εγραφες για το Invaders, πασουλα ετοιμη εδωσες.

1 Like

Μάλλον γουστάρεις κιόλας να αράζεις και να ακούς τα ταμπούρα στις παρελάσεις ε; :stuck_out_tongue: Καλή η διασκευή αλλά μην λέμε και μαλακίες περί καλύτερου από το αυθεντικό…το ό,τι το προτιμάς είναι άλλο πράγμα.

Οι Αμερικάνοι μπορεί να μην αγοράζουν καρκίνο αλλά…

2 Likes

Νομιζω οτι ουτε οι ιδιοι οι Metallica δεν θα θεωρουν την δικη τους εκτελεση καλυτερη απο την αυθεντικη !

Οτι εδωσαν στο κομματι και λιγη απο την Metallica ταυτοτητα , ισα-ισα που ειναι ο τροπος εκφρασης της λατρειας τους και για το συγκροτημα και για το τραγουδι.

Το ότι σου αρέσει περισσότερο πρέπει να το κοιτάξεις πάντως. Είναι πολύ ωραία διασκευή αλλά ακόμα και έτσι με τίποτα καλύτερο από το πρωτότυπο. Αν κάτι είναι καλύτερο από το πρωτότυπο τότε είναι με τον Bruce στ η φωνή αλλά και πάλι δεν μπορώ να το πω 100%

ουτε καν δεν πιανει ο Βρασιδας την αλητεια της φωνης του Πωλαρα! Σε αλλα μεταγενεστερα τραγουδια καταλαβαινεις οτι ο Ντιανο δεν θα μπορουσε να τα βγαλει αλλα τα 2 πρωτα εχουν φαρδια - πλατια την υπογραφη του αλητη και δεν τον φτανει κανεις.

Διασκευη που εχουν κανει εντελως δικη τους οι Metallica και ειναι και σχετικα προσφατη ειναι πχ το Turn The Page.

Για να συνεχίσω λίγο το offtopic, οι μοναδικές διασκευές που μου αρέσουν περισσότερο από το γνήσιο σε τραγούδια maiden (σε όγκο και προσωπικού γούστου στη χρειά της φωνής) είναι το number of the beast και hallowed be thy name από Iced Earth… (αυτή των machine head ήταν επίσης πολύ καλή αλλά δεν μου κάθονται καλά τα φωνητικά για maiden τραγούδι)

ολα ειναι οφφ τοπικ εδω μεσα , δεν υπαρχει προβλημα.

Εμενα δεν μου αρεσουν οι Iced Earth οποτε προσπερναω, των Machine Head Μου αρεσε πολυ.

εχουμε ξανα ανοιξει νομιζω την κουβεντα και δυσκολα εχουμε βρει διασκευες που να εχουν γινει σε κομματια των Metallica και να ειναι αρκετα καλες.

Ποια αλητεια στο Remember Tomorrow μωρέ πλάκα μου κάνεις; αυτό και το Strange World είναι τα πιο συναισθηματικά κομμάτια των πρώτων δίσκων και οσο να ναι η φωνή του Bruce είναι καλύτερη.

Ούτε για αστείο καλύτερα από τα πρωτότυπα επίσης τα Iced Earth και Machine Head… Γενικά όχι ΌΧΙ!

3 Likes

αλητεια στη φωνη ρε μπαγλαμα. Και ο Πωλαρας ειναι καλυτερος απο τον Βρασιδα στα τραγουδια των 2 πρωτων δισκων.
Και επισης χαζες επαναηχογραφησεις δεν θελουμε κυριε. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ.

Ρε τρομπακια μιλάμε συγκεκριμένα για το Remember Tomorrow μην μου το πας στο γενικό. Οκ έχει πιο πολύ αλητεια ο Paul αλλά στο συγκεκριμένο κομμάτι δεν χρειάζεται αλητεια. Και δεν μιλάω για επαναηχογραφηση αλλά για τα live. O Μπρουσαρας κάνει κόντρα με την κιθάρα να πούμε είναι τόσο γίγαντας! Τράβα άκου Foo Fighters και άσε εμας τους τρου να ξέρουμε καλύτερα. Α ρε prophecy που σας χρειάζεται…

3 Likes

ασε ρε που εμαθες και τους Maiden με τον Μπλειζ να πουμε γατογατακε.

τι Live ρε τραχανα ; το κομματι λειτουργει αψογα οπως ειναι στο δισκο . ολα τα αλλα ερχονται δευτερα οσο καλα και αν ειναι.

1 Like

Ακόμα και ο Blaze σας γλεντάει… τίμιος γίγαντας

Εγώ πάντως είπα ότι μου αρέσουν περισσότερο από Iced Earth… όχι ότι είναι καλύτερα… το καλυτερόμετρο το ξέχασα σπίτι και δεν έκανα μέτρηση πριν ποστάρω

4 Likes

Δεν μπορώ να καταλάβω πως σου αρέσει περισσότερο από Iced Earth αλήθεια. …

2 Likes