Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Exodus λεει γιατι απο εκει εκλεψαν τον Hammett (τωρα ποιος ευνοηθηκε δεν ξερω), Testament λεει γιατι ειναι η καλυτερη Metallica tribute μπαντα που εχει βγει ποτε στην ιστορια, και Motorhead γιατι ειναι οι παιδικοι του ηρωες, αρα λογικο το βρισκω :grinning:

1 Like

μύρισε αρχιδίλα το φόρουμ…γαμάτα το έπαιξαν…ακούγονται και οι μποτιές του Ούλριχ :stuck_out_tongue:

εδώ φαίνονται διάφορα πράγματα που προδίκαζαν το μέλλον…ειδικα για το θέμα με τα πιο απλοποιημένα παιξίματα στα τύμπανα…και επίσης κλασικός πολυλογάς Λαρς

6 Likes

Να ξες ότι εμείς οι μεταλλάδες είμαστε πολύ πιο αισθηματίες από ότι δείχνουμε…

1 Like
1 Like

O Hetfield εκείνης της εποχής είναι ΤΟ γαμημένο είδωλο ρε φίλε
Και ο ήχος της κιθάρας πόσες χιλιάδες φορές καλύτερος από σήμερα; Μου φαίνεται απίστευτο το πως έχουν χαλάσει τον ήχο τους…

2 Likes

Live από κοντά είναι 100 χιλιάδες φορές καλύτερος ο ήχος .

3 Likes

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει χαλάσει…

Κοίτα για την καυλα που έβγαζαν μέχρι το 1996 (πάνω κάτω ) παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο .

Αλλά καμιά διάθεση υπεράσπισης για τους Metallica, απλά έχω τόσο ψηλά τον Big Mick σε επαγγελματικο επίπεδο που δεν δέχομαι εύκολα ότι ο ήχος τους έχει χαλάσει .

Δεν μίλησα για την καύλα αλλά για τον ήχο, επίσης μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά ότι στο live σπάνια κάποιος καταλαβαίνει αυτές τις λεπτομέρειες όπως για παράδειγμα τον όγκο της κιθάρας. Ειδικά πάνω στην δικιά μας καύλα. Και τέλος έχουν περάσει 29 χρόνια από το συγκεκριμένο βίντεο και η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ, δεν χρειάζεται ωστόσο να είσαι ειδικός για να καταλάβεις την διαφορά του ήχου που είχαν τότε με το τώρα.

Speak for yourself τι καταλαβαίνει κάποιος στις συναυλίες .

Που είναι ο @trunksan να σας τα εξηγήσει και αυτός ;

Τώρα αν σου αρέσει περισσότερο ο ήχος της παραμόρφωσης που είχαν τότε , οκ προφανώς και είναι δεκτό, δεν σημαίνει όμως ότι χάλασε .

Όσο πιο ειλικρινά μπορώ να σου απαντήσω αυτό που βγάζουν σαν ήχο στα live στο front of house δεν συγκρίνεται με αυτό που έβγαζαν πριν από 30 , πριν από 20 και πριν από 10 χρόνια .

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. Αν ειναι δυνατον… να λεμε οτι ειχαν καλυτερο ηχο στα live τοτε απο οτι τωρα.

Το ίδιο σκέφτομαι κάθε φορά που βλέπω βίδεο εκείνης της εποχής. Ήταν τίγκα αλητεία και όπως λέει κ ένας φίλος “χεζώσουνα όταν τους έβλεπες πάνω στη σκηνή”. Για τον ήχο καταλαβαίνω τι λες, αλλά όχι σε όρους καλύτερου χειρότερου. Ήταν πιο επιθετική η προσέγγιση στην παραμόρφωση πιο ξουραφάτος ήχος άρα και πιο καυλιάρικος στα αυτιά κάποιον. Πάντως όπως είπα και παλιότερα στο download το 2011 ο ήχος που είχαν ήταν εξωπραγματικά καλός.

2 Likes

Το βασικό μου πρόβλημα είναι ο ήχος της κιθάρας, κατά τα άλλα φυσικά μια χαρά ήχο έχουν. Μου λείπει αυτός ο όγκος όμως. Και το κακό είναι ότι όσο πάει τόσο τον μειώνουν.
Αυτό με το “χεζώσουνα…” το λέγαμε όλοι μας, ειδικά για τον Hetfield. Δεν νομίζω να υπάρξει τόσο ΜΕΤΑΛ frontman ποτέ ξανά.

2 Likes

Εννοείται! Υπάρχουν φυσικά πολλοί τεράστιοι frontman, αλλά το όλο πακέτο (κιθαρίστας/τραγουδιστής-λουκ-attitude-performance-κλπ κλπ κλπ) που είχε ο Papa Het τότε δεν το είχε κανένας άλλος ποτέ. Ένα από τα χαρακτηριστικά περιστατικά που θυμάμαι πιτσιρικάς να βλέπω είναι σε κάποιο βίντεο (νομίζω από το Σιατλ) που στο One εκεί που τραγουδάει Now the world is gone I’m just one και λέγοντας One σηκώνει κωλοδάχτυλο…και εγώ είμαι σε φάση: πόσο αρχιδάτος είναι αυτός ο τύπος.

3 Likes

Παρών!

Τι ερωτήσεις έχετε; Την Δευτέρα έχω και το σεμινάριο της Rational Acoustics αν έχετε πολύ περίπλοκες ερωτήσεις πείτε μου να τις κάνω στον Αμερικάνο εισηγητή.

σημ: Ονομάζεται Χρήστος Τσαντζούρης (3ης Γενιάς Ελ/Αμερικάνος) και είναι πρώην κιθαρίστας της Hardcore μπάντας “it prevails” (ΓΤΠ μπάντα)

1 Like

Αυτό το έχει κάνει και ο επίσης γαμάτος Duff “Rose” McKagan. Όταν έπαιζαν οι Guns N’ Roses το It’s so easy εκεί που τραγουδάει ο Axl “Why don’t you just Fuck off” σηκώνει κωλοδάχτυλο ο Duff. Εντελώς badass!

Επίσης προφανώς ο Hetfield είχε όλο το πακέτο, πλέον όμως λόγω ηλικίας δεν γίνεται να είναι ο τόσο φοβερά badass τύπος που ήταν στο παρελθόν. Δηλαδή άλλο να είσαι 26 χρονών με απίστευτη ενέργεια πάνω στη σκηνή και μακρύ μαλλί και να κάνεις headbanging και άλλο 53 χρονών με κοντό γκριζαρισμένο μαλλί και μπιφτέκι. Επίσης στα 53 δεν μπορείς να έχεις την λύσσα, την ενέργεια και την καύλα που είχες στα 26.

3 Likes

Για τότε μιλάμε προφανώς, αν δεις ο χρόνος που χρησιμοποιώ είναι παρελθοντικός. Στα καλύτερά του ήταν πολύ χοντρικά την περίοδο 1987-1995. Εξακολούθησε να είναι γαμάτος αλλά προφανώς όσο περνάνε τα χρόνια φθήνει η φάση.Τότε όμως πραγματικά δεν παιζότανε

έντιτ: Btw όσοι θέλετε να ακούσετε λίγο λυσσασμένο μέτσαλ με μπόλικα στοιχεία kill 'me all, αλλά και με πιο NWOBHM προσανατολισμό τσεκάρετε τους Night Demon. Έκανα και μια συνέντευξη με τον τραγουδιάρη και είναι πολύ κουλ και προσγειωμένος. Κάποια αναφορά έγινε σε Metallica και παραλίγο να τουν την πω, αλλά τα γύρισε κάπως και συγκρατήθηκα :stuck_out_tongue: Στα live τους σκοτώνουν οι τύποι

2 Likes

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ (αν και στο βρωμερο Νιου Τζερσι :confounded: )
Απιστευτος ηχος.

ΥΓ. Σχεδον επρεπε να υπαρχει στο δισκο με την εισαγωγη νομιζω ε.

3 Likes

Είναι ωραία η εισαγωγή για το live αλλά νομίζω ότι στον δίσκο θα κούραζε και θα ήταν αμαρτία. Το κομμάτι όπως είναι, είναι υπέροχο.

2 Likes