Metallica - Hardwired ...To self-destruct

αργουμε πολυ για Λονδινο,βλεπω τα βιντεακια και μου τρεχουν τα σαλια

2 Likes

λιγα για το NJ

http://www.setlist.fm/setlist/metallica/2017/nassau-veterans-memorial-coliseum-uniondale-ny-43e7fb2b.html

Αυτο εδω ειναι ενα αρκετα καλυτερο σετλιστ btw. Μπορω να πω οτι θα γουσταρα παρα πολυ αν ειχα παει, και δε θα γκρινιαζα ουτε για ενα τραγουδι στο σετλιστ. Θα μου ειχε μεινει απωθημενο το Halo On Fire βεβαια.

2 Likes

Και για ουτε ενα σεντ δε θα γκρινιαζες επισης.

2 Likes

Άσχετο, αλλά Σπανούλης ο μπαμπας σας… λολ :stuck_out_tongue:
To HTSD γαμεί παρε-πιπ-τόντως.

3 Likes

Αν ειχα παει θα ειχα παει με δωρεαν προσκληση ή με καμια απιστευτη κωλοφαρδια σε κανα διαγωνισμο ή αν ηταν μιση τιμη τα εισιτηρια, οποτε δικιο εχεις, δε θα γκρινιαζα ουτε για ενα σεντ. Γιατι αν ειχα δωσει το 200αρακι για να τους δω, θα με θεωρουσα μαλακα και θυμα, οποτε δε θα ειχα δικαιωμα να γκρινιαζω.

Giati prepei nte k kala na pareis to pio akrivo eisitirio pou paizei gia na tous deis?

Δεν ειμαι σιγουρος τι εννοεις με το “πιο ακριβο” αλλα σε αρενα, σε κερκιδες κοντα, και σε κερκιδες σε μετρια αποσταση, αυτη ηταν η τιμη. Κοινως, ηταν το δευτερο πιο φτηνο.

Δεν έχω δει προφανώς τις τιμές για κάθε πόλη μιας και δε με ενδιέφερε να πάω, αλλά βλέπω λ.χ. το επόμενο μη-sold out και είδα τιμές από $55-155.
http://stlouis.cardinals.mlb.com/stl/downloads/y2017/metallica_seating_map.pdf

Είδα και σε Orlando και Miami μήπως το παραπάνω ήταν εξαίρεση και πάλι είδα τα φτηνά στα 55 και πρώτο διάζωμα έβρισκες και με $105.

Δε σε υποχρεώνει κανείς δηλαδή να δώσεις $200 για να πάρεις VIP upgrade, τους βλέπεις και με τα μισά σε καλή θέση (που κατά 99% θα έχει καλύτερη οπτική από τα GA αν δεν είσαι πάνω από 1.85 και δεν έχεις φτάσει πριν ανοίξουν οι πόρτες).

1 Like

Δεν μιλησα για VIP upgrade, αλλα οι τιμες οταν κοιταξα για Νεα Υορκη ηταν αυτες που σου λεω. Οταν λεω $200αρι εννοω το $165 που πηγαινε στα $195 μετα απο φορους και ανυπαρκτες χρεωσεις. Και ειμαι ακριβως 1.85 :stuck_out_tongue:

Σορρυ, αλλα οχι, δεν τους βλεπεις με τα μισα απο καλη θεση. Ας μην πιασουμε αυτην την κουβεντα ξανα. Με τα μισα τους βλεπεις σαν μυρμηγκακια, πως να γινει τωρα? Παρε και κατι σχετικο με την κουβεντα μας:

1 Like

Αμα ειναι Μανχαταν, ευκαιρια ειναι.

2 Likes

Προφανώς στη ΝΥ θα ήταν εξαίρεση, τι να πω. Τοροντο είδα lower level έχει 140 και μπαλκόνι ανάμεσα σε 1ο-2ο με $80. Δολάρια Καναδά που νομίζω πάνε στα 3/4 του Αμερικάνικου.

Miami που επίσης είναι ακριβή πόλη έχει στο πάνω μισό του πρώτου διαζώματος με $70. Και παντού τα φθηνά $55.

Δε νομίζω να μπορείς να τους δεις οπουδήποτε στον κόσμο με λιγότερα. Και ας μην πιάσουμε πάλι την κουβέντα για μισθούς ΗΠΑ γιατί σε disposable income (και heroes) είναι μακράν Νο.1 στον πλανήτη. Και αυτός που παίρνει minimum wage έχει να διαθέσει $55 να τους δει έστω από το πάνω διάζωμα.

1 Like

Οχι, οχι, οχι, οχι οχι οχι οχι οχι οχι, απλα 1000 φορες ΟΧΙ. Ελα να ζησεις εδω περα και μετα τα λεμε.
Για μενα πανω διαζωμα = καλυτερα καθολου. Τη δικη μου αποψη εκφραζω ε, οχι των αλλων.

Παρε μια λιστα με cost of living: https://www.expatistan.com/cost-of-living/index/north-america
Μαντεψε ποια πολη ειναι στην πρωτη θεση.

Παρε μια λιστα με quality of life και τις καλυτερες 25 πολεις στην Αμερικη: http://www.businessinsider.com/us-cities-with-the-best-quality-of-life-2016-7
Μαντεψε ποια πολη εννοειται πως δεν βρισκεται καν στη λιστα (και δεδομενου οτι η λιστα περιλαμβανει και μικρες πολεις, λογικα ουτε στην πρωτη 1000αδα δε θα ειναι η Νεα Υορκη)

Παρε αρθρο που λεει οτι για να εισαι αρκετα ευτυχισμενος στη Νεα Υορκη (κοινως να μπορεις να διαθεσεις και χρηματα για να πας και σε μια συναυλια βρε αδερφε) πρεπει να βγαζεις $105.000 το χρονο: https://www.timeout.com/newyork/blog/study-shows-how-much-money-you-need-to-make-to-reach-peak-happiness-in-nyc-051117
Μαντεψε ποσο μεγαλο ποσοστο των 8 εκατομμυρια κατοικων της Νεας Υορκης βγαζουν τουλαχιστον τοσα. Hint: δεν ειναι μεγαλο το ποσοστο.

Παρεμπιπτοντως, το αποπανω αρθρο το ανεβασε Νεουορκεζα φιλη μου (η οποια ειναι η πιο ομορφη γυναικα που εχω δει στη ζωη μου και ξερει το ονομα μου) η οποια βγαζει πολυ καλα λεφτα, και η οποια εκανε το σχολιο πως 105000 δεν ειναι για ΚΑΝΕΝΑ λογο αρκετα, αφου τα εξοδα ειναι πολυ μεγαλυτερα απο οτι νομιζει αυτος που εγραψε το αρθρο. Και εχει φυσικα απολυτο δικιο.

ΥΓ1. Ναι, το τελευταιο αρθρο μιλαει για peak happiness, αλλα αυτο δεν ειναι που εχει σημασια αλλωστε? Κοινως, αμα ειναι να κανω το σκατο μου παξιμαδι για ενα μηνα ωστε να δω Metallica, οχι φιλε μου, δε θα το κανω. Οποιος θελει ας το κανει, μαγκια του. Εγω θα παω αρχες Ιουνιου στο Governor’s Festival (https://www.governorsballmusicfestival.com/) και θα δω (ska)Tool και Phantogram Κι ενα σωρο αλλα με ονομαστικη τιμη $105 General Admission, και γραφω στα παπαρια μου και τα λεηζερ των Metallica, και το τεραστιο Μ αριστερα της σκηνης, και το τεραστιο Α δεξια της σκηνης, και ακομα περισσοτερο, τα κυαλια με τα οποια θα επρεπε να βλεπω το βαμμενο κιτρινο μαλλι του James απο τα 50 μετρα.

ΥΓ2. Μη με κανεις να βρω αλλα 40 αρθρα (γιατι σιγουρα υπαρχουν) απο πιο σοβαρες οικονομικες πηγες που αποδεικνυουν αντικειμενικα, αναμφισβητητα και απροκαλυπτα πως η ζωη στη Νεα Υορκη ειναι πανακριβη και πως για τη μεγαλυτερη μεριδα του πληθυσμου οι συναυλιες, τα θεατρα, τα ακριβα εστιατορια και ακομα κι ενα σινεμα ειναι πολλες φορες πραγματα που θα πρεπει να τα κανεις ειτε σε πολυ μικρη συχνοτητα ή και καθολου. Ειναι κατι σαν πανανθρωπινη παγκοσμια αληθεια αυτο, και οπως λεει και ο Φουσεκης, μην κοντραρεις ρε.

1 Like

Απ’όσο βλέπω δεν είναι σημαντική η διαφορά από το Λονδίνο για το οποίο έχω άποψη μιας και έζησα 1 χρόνο και μάλλον θα ξαναζήσω σύντομα και ναι τα έξοδα είναι σίγουρα παραπάνω από το Bradford λ.χ. (όπως και οι μισθοί) και όπως δε μπορείς να βρεις στούντιο στο Chelsea και το Kensinghton, έτσι φαντάζομαι πως δε θα μπορείς να νοικιάσεις και στο Manhattan με ένα μέσο μισθό. Αλλά μην τρελαθούμε, πολύ πιο άνετα πήγαινα σε λαιβ σε σύγκριση με την Ελλάδα που δεν είχα ενοίκιο και έπαιρνα πάνω από το βασικό.
Προφανώς όμως δε γεμίζουν στάδια 60 και 100 χιλιάδων μόνο με τους πρωταγωνιστές του Billions και του Suits.

Η ένσταση μου είναι ότι λες πως θες $200 να τους δεις. Όταν σου δίνουν ένα εύρος τιμών από $55 στα πάνω διαζώματα, $70-80 στο πάνω μέρος του κάτω διαζώματος, $100-150 στο κάτω μέρος και $155 στην αρένα ε δεν είναι ντε και καλά $200. Αυτό που λες είναι “θέλω να τους δω από την καλύτερη θέση στο στάδιο και θέλω να το κάνω με $80”.

Επίσης -'οπως και να το κάνουμε, ότι έξοδα κι αν έχει ο μέσος Νεοϋορκέζος- ε τα $135 που θα δώσει να τους δει από γαμάτη θέση ΔΕ γίνεται να είναι πιο πολλά από τα 80 ευρώ που θα έδινε ο Έλληνας, Ιταλός, Ισπανός, Πορτογάλος και δε συμμαζεύεται.

Εκεί που θα σου έδινα 100% δίκιο να κράξεις θα ήταν στις τιμές του merch.

Δώσε fb να κρίνουμε (αν ανέβασε αυτό το σχόλιο) :sunglasses:

2 Likes

Δώσε fb να κρίνουμε (αν ανέβασε αυτό το σχόλιο) :sunglasses:
[/quote]
Μπορει να σου στειλω ΠΜ… για τα ματια σου μονο.

1 Like

Δευτερο ποστ σερι γιατι μπορω:

Δεν ξερω γιατι μερικοι σνομπαρουν το Hardwired. Ενα τραγουδι δε χρειαζεται να εχει το βαθυτερο νοημα στους στιχους και να εχει 340 ριφφς μεσα και αλλαγες για να γαμαει. Το συγκεκριμενο γαμαει χωρις να εχει τιποτα απο ολα αυτα. Και οι στιχοι ταιριαζουν ΑΠΟΛΥΤΑ στο υφος του τραγουδιου.

2 Likes

σε Live ανεβαινει επιπεδο και φυσικα η καυλα του Het Που δειχνει να το γουσταρει με τρελα το κανει ακομα καλυτερο.

Τεραστιο κερδος η φωνη του papa Het σε ολο το Hardwired to Self Destruct !

2 Likes

Μόνο με κρουασάν τέσκο βγάζεις μια βδομάδα άνετα πάντως.

3 Likes

αν ψωνίζεις απ’ τα tesco ή τα Morrison’s ε, τα θέλει ο κώλος σου!
Μόνο Aldi :grin:

Δαιμονισμένος Hetfield, σχεδόν από τα παλιά. Το έχω πει και παλιότερα ότι αυτό το κομμάτι θα μείνει κλασσικό στις συναυλίες (εκεί που πραγματικά μετράει δηλαδή) και σαν εισαγωγή επίσης είναι γαμάτο. Μακάρι να έκαναν έναν δίσκο με περισσότερα τέτοια κομμάτια.