Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Συμφωνώ 100% !

… Όπως σας είχα πει τις προηγούμενες ημέρες είχα 3ήμερο σεμινάριο για ηχολήπτες (αν κ εγώ δεν είμαι) για το software “SMAART” της Rational Acoustics.
Ένα από τα βράδυα πήγα για γεύμα με τον εισηγητή κ με ποιόν κάναμε real time call άραγε???
Με τον Big Mick των Metallica ο οποίος είναι φανατικός χρήστης του προγράμματος!!!
Όπως επίσης κ με τον Steve Lagudi των Machine head.

4 Likes

Ε οοοοοοοοοχι. Δεν ειστε υποχρεωμενοι να τους δειτε τους Damage Inc. ή να τους ακουτε αν δε θελετε. Το χαβαλε τους κανουν, και ουσιαστικα τιμανε και τη μπαντα με αυτο που κανουν. Δεν ειναι απαραιτητο ολες οι μπαντες που υπαρχουν να παιζουν δικη τους μουσικη και να εχουν κατι καινουριο να προσφερουν στη μουσικη (αλλωστε αν ηταν ετσι, συγκροτηματα σαν τους Motorhead ή τους Iron Maiden θα επρεπε να βγαλουν 5-6 αλμπουμ και να το παρατησουν το αθλημα).

Το θεμα ειναι οτι το τραγουδι ειναι αρκετα δυσκολο, και οι τυποι αυτοι το παιζουν εξαιρετικα. Καθολου θλιβερος δεν ειναι ο τραγουδιστης τους, συμπαθεστατος μου φαινεται και κανει αυτο που γουσταρει.

Βασικά το τραγούδι είναι πανεύκολο να παιχτεί, αν το κοιτάξεις από οποιαδήποτε άποψη τεχνικής φύσεως.
Η θλίψη μου για τον ψεύτο-Hetfield προέρχεται από το γεγονός ότι είναι ψεύτο-Hetfield. Δε στέκομαι τόσο στο αν είναι καλός κιθαρίστας κτλ, που λογικά είναι καλός κιθαρίστας, αλλά στο εμφανισιακό κομμάτι που αν έχεις λίγο μυωπία νομίζεις ότι βλέπεις τον Hetfield. Εμένα αυτό μου κάνει για άνθρωπο χωρίς προσωπικότητα, την οποία όμως μπορείς να έχεις ακόμα κι αν παίζεις διασκευές (βλ. METALLICA).

Πως επέτρεψαν αυτό το πράγμα να βγει στην δημοσιότητα;

Μια χαρά είναι . Τι έχει ; πρόβα είναι .

Οι ίδιοι δείχνουν να μην παίρνουν τόσο σοβαρά την κάθε κίνηση τους . Γιατί να το κάνουμε εμείς ;

Ε εντάξει είναι λίγο…χμμμ πως να το πω για να μην τρέχω στα δικαστήρια, απαράδεκτο να μην μπορείς να παίξεις ένα τόσο φρέσκο κομμάτι που υποτίθεται ότι το έχεις δουλέψει και μάλιστα τόσο πρόσφατα

Υπερβολικό σε βρίσκω … δεν το έκαναν πρόβα για να πάνε να το παίξουν μετά από μισή ώρα .

Εγώ μία χαρά χαβαλέ το βρίσκω . Όχι κάτι σοβαρό . Και οκ ο ντράμερ στην tribute μπάντα πιο πάνω είναι μάλλον καλύτερος , αλλά ο Lars προφανώς και είναι στα Δανεζικα παπαρια του και από θέμα songwriting… Όσο κουλαδι και να είναι αρκετές φορές ο κοντός απείρως περισσότερες φορές , καλύτεροι ντράμερς τρώνε την σκόνη του .

Όταν θα το παίξουν κανονικά Live το κουβεντιαζουμε πάλι αν τα έκανε πουτανα.

1 Like

Κοίταξα και τα comments στο yt και σε άλλα forums κ στο καπάκι reaction videos… ρε πούστη μου, με τι μαλακίες ασχολείται ο κόσμος. Σε λίγο θα βγει κανα βίντεο να τραγουδάει η Αντέλ στη μπανιέρα και θα της κάνουν κριτική ότι δεν πιάνει σωστά τις νότες.

Πάντως αν το καλοσκεφτείς είναι τέλεια παιγμένη reverse marketing psychology. Είπε ο social media admin των Μetallica: χμμμμ πως θα κάνουμε λίγο σούσουρο χμχμχμ ας βγάλουμε ένα βίντεο στο οποίο δεν παίζουν καλά και τσούπ να σου μερικά εκατομύρια views και γενικότερο νταβαντούρι.

2 Likes

Γιατί δεν το πήραν και πολύ στα σοβαρά… Είναι τύπου Run to the Hills.
Όταν έρθει η ώρα να το προβάρουν και να το παίξουν θα είναι μπόμπα όπως συνήθως

3 Likes

ισχυουν και τα 2 σχολια απο πανω. Εχω τον Lars για παρα πολυ εξυπνο ανθρωπο.
Σου λεει , ολοι θα λενε οτι ειμαι μαπας και δεν μπορω να το βγαλω … ας τους επιβεβαιωσω σε rehearsal video.
Και οταν θα ερθει η ωρα θα ειναι μια χαρα. Δεν θα το δοκιμαζε καν αν πιστευε οτι δεν μπορει να το βγαλει.

Εχουν περασει τα χρονια… Δεν θεωρει κανεις τον Ulrich το αντιπαλο δεος του Lombardo. Αλλα πραγματα κανει τελεια στους Metallica .
Ειναι σε αυτη την ηλικια χωρις να εχουν να αποδειξουν τιποτα και χρησιμοποιουν τα social αψογα. Μενουν απο τον περασμενο Αυγουστο συνεχεια στην επικαιροτητα και ακομα και εδω μεσα που εχουμε μεινει λιγοι , εχουμε γραψει τοσες σελιδες γυρω απο αυτο τον δισκο. Δεν χρειαζεται να αρεσει το ιδιο σε ολους , αλλα να τους αναγνωρισουμε οτι γενικα παιζουν σε αλλο Level.
Ακομα και την “κακη” προβα τους μπορουν να στην δωσουν να την δεις καπως θετικα, χαβαλεδιαρικα. Μην κανουμε συγκρισεις με αλλους , ομως θα ηταν πολυ δυσκολο να συντηρει καποιος αλλος το ονομα του σε τοσο υψηλο επιπεδο φερνοντας τουμπα ακομα και τα αρνητικα σχολια και να αυτοσαρκαζεται.

2 Likes

Γιατι ρε παιδια, αμφιβαλλει κανενας που να εχει μελετησει τους Metallica τα τελευταια 30 χρονια (και ειμαστε παρα πολλοι…) οτι οταν παιξουν αυτο το τραγουδι live θα ΣΚΟΤΩΝΕΙ? Ακομα και με τα οποια λαθακια θα εχει (και θα εχει 100%)? Το θεμα ειναι οτι ο Λαρς θα τα δινει ολα, θα παιζει ισως και λιγο πιο γρηγορα απο οτι στο δισκο, με μαγικο τροπο ο Τζεημς και ο Κερκ θα τον ακολουθουν αθελα τους, ο Ρομπ απλα θα παιζει αψογα και θα αναγκαζεται να προσαρμοζεται πανω στους αλλους, και θα εχουμε και λιγα purotechnics here and there, lasers, all that shit.

Το μονο που με ανησυχει ειναι η φωνη του James, η στουντιο εκδοση του συγκεκριμενου τραγουδιου μας παει αρκετα πισω στο παρελθον, και live δεν πιστευω οτι υπαρχει περιπτωση να ακουγεται τοσο καλα, ΕΚΤΟΣ κι αν αποφασισει να το τραγουδησει οπως κανει με το Fight Fire With Fire, που βγαζει ολη την καφριλα του

3 Likes

Ας το παιξουν πρωτα και μετα να κρινουμε…
Για τον ΔΥ που ξεχασε ευκολες νοτες στο τραγουδι ουτε κουβεντα, που εισαι ρε Παντελη?

1 Like

Έλα ρε, εδώ είμαι. Δεν είχα δει το βίντεο γιατί ψυχανεμιζόμουν ότι είναι μαλακία, αλλά με ανάγκασες να κάτσω να το δω και να δικαιωθώ. Εντάξει, κλάιν, μια πρόβα είναι μέσα από το προβάδικό τους. Αυτό ήθελαν να δώσουν στον κόσμο, αυτό έδωσαν. Τον ΔΥ θα τον κράξουμε όταν του αξίζει - τώρα δεν του αξίζει.

1 Like

Πάντως δεν είναι από το επίσημο κανάλι τους… δηλαδή δεν είμαι σίγουρος αν όντως ήθελαν να το βγάλουν προς τα έξω

Εδω το ποσταρε ο επισημος εκπροσωπος παντως!

4 Likes

Γατογατακες…πριν από κάθε live δίνουν ένα link για να τους δεις - ακούσεις όταν κάνουν πρόβα .

Από την δική τους σελίδα είναι απλά δεν το ξαναποσταραν.

1 Like

Εντάξει μια πρόβα είναι. Το ότι το έδωσαν στη δημοσιότητα δε σημαίνει ότι πρέπει να είναι τέλειο.

Από εκεί και πέρα, δε νομίζω να το παίξει άσχημα ο Lars όταν έρθει η στιγμή του live… Κατά πάσα πιθανότητα θα το παίξει αξιοπρεπώς++.
Βέβαια αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι, αν και συνθετικά, μανατζεριστικά κτλ είναι σε κορυφαίο επίπεδο ακόμα και τώρα, παικτικά έχει “γεράσει” (53) πιο άσχημα από όλους τους υπόλοιπους συνομήλικους drummer των “καλών” συγκροτημάτων της γενιάς του (Lombardo (52), Portnoy (50), Carey (56), Mike Dee (53), Travis (55), Vinnie Paul (53) κτλ).

1 Like

Ο Vinnie Paul δυστυχώς είναι συνταξιούχος εδώ και χρόνια. Και ο Carey μη σου πω…

1 Like

Κόφτο τώρα αλλιώς τελείωσαμε.

Live τους έχεις δει και τους 2 πρόσφατα;

1 Like