Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Στην αρχή νόμιζα ότι εννοούσες τον Λεμπρόν :joy:.

1 Like

Ε δεν πούλησε και τόσο το Hardwired… και οι συναυλίες δεν γίνονται sold out … καταραμένη φτώχεια.

Τίμιο 8 το Hardwired…

3 Likes

Τίμιο 8, οπαδικό 9!

Επιμένω ότι είναι ότι καλύτερο μπορούσαν να κάνουν σε αυτή την ηλικία, έχει βέβαια τα στραβά του κι αυτό αλλά σε γενικές γραμμές δηλώνω ικανοποιημένος. Ωστόσο έχω αρκετό καιρό να το ακούσω ολόκληρο.

1 Like

8 ειναι το μινιμουμ για την αλμπουμαρα. Τωρα αυτες τις κλιμακες περι τιμιου, οπαδικου κτλ μονο εσεις τις βγαζετε. Για καποιον μπορει να ειναι 0 για αλλον 10. Σε γενικες γραμμες για μπαντα 35 χρονων ειναι εκπληκτικα καλο.

Για Metallica μπορει να ειναι ενα 8 ναι. Το οποιο το κανει 17 για οποιαδηποτε αλλη μπαντα.

1 Like

Μην κάνεις σαν θιγμένη fangirl κι εσύ όπως ο ντρένης… μια χαρά είναι το 8, αμαν δηλαδή που να σας έλεγα ότι “αντικειμενικά” είναι για κάτω από 7…

1 Like

Η αντικειμενικοτητα σου χανεται οταν βαζεις 7 στους Lost. τραβα να κουνησεις την μεταλλικη σου σημαια . Και μην ξεχνας να φορας το γουνινο βρακακι σου οταν κρατας το σπαθι σου !

Οπαδικο 3αρι ειναι το HTSD και για αυτο μας αρεσει ακομα περισσοτερο.

Μας βγηκε και ο Shadow μεταλλας να πουμε που βαραγε παλαμακια στην ala Depeche Mode προσπαθεια της αγαπημενης του μπαντας και τωρα την ειδε τρουιλας ! Οξω ρε.

3 Likes

Το να διαφωνω με το βαθμο που θεωρεις οτι θα επρεπε να βαζουμε ολοι στο HTSD σημαινει οτι κανω σαν θιγμενη fangirl? Εσυ βαλτου οτι βαθμο θελεις, δε σου ειπε κανεις τιποτα :stuck_out_tongue_winking_eye: Εγω σχολιασα τα περι τιμιοτητας και οπαδισμου… που τα βρισκω ακυρα

1 Like

Τους έκραζα αβέρτα τότε για το Host αλλά τον άκουσα τον δίσκο πολλές φορές για να νιώσω τι έχει να πει.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν δέχεστε την άποψη ότι ο δίσκος είναι για 8, γιατί πως να το κάνουμε δεν μπορούν βγάλουν 10άρι στις μέρες μας. Το 8 είναι ένας τίμιος βαθμός για μια μπάντα που βγάζει δίσκο μια στο τόσο, και μάλιστα μετά από 35 χρόνια καριέρας.
Το πρόβλημα επίσης @drenie μου είναι ότι εγώ μπορώ να βάλω 7 στον τελευταίο δίσκο της αγαπημένης μου μπάντας, και 8 στον δίσκο της ακόμα πιο αγαπημένης μου μπάντας γιατί μπορώ να ανοίξω τα στραβά μου και να δω ότι έχουν και στραβά αυτοί οι δίσκοι. Κάτι που εσείς δυστυχώς δεν μπορείτε να κάνετε για τους δικούς σας λόγους
Δεν είναι κακό να στέκεσαι και λίγο κριτικά απέναντι στην αγαπημένη σου μπάντα, άνθρωποι σαν κι εσένα είναι και κάνουν και λάθη, κακό είναι να είσαι τυφλός υποστηρικτής.

1 Like

Εντωμεταξυ κι εγω κι ο drenie 8 βαζουμε στο HTSD δεν ξερω γιατι τοσο παθος :joy:
Το HTSD δεν εχει στραβα παντως. Εκτος αν εννοεις στραβα τα 2 κομματια που θα ηθελες να λειπουν…

1 Like

Κάποιος πρέπει να σας βάλει σε τάξη όσο θα λείπει ο @Prophecy, όλο καρδούλες μου είστε, δεν γίνεται να επιβιώσει το forum έτσι παιδιά.

4 Likes

βρε τρουιλα αγορι μου … Εσυ στο μυαλο σου το εχεις οτι καποιοι βαζουν μονο απολυτα 10αρια στις κυκλοφοριες της αγαπημενης τους μπαντας.
Τι 8 , τι 8.5 , τι 9 , τι 7 μικρη σημασια εχει. Εχει ναι τα μικροπροβληματα του ο δισκος αλλα να μενει καποιος σε αυτα για να αποδειξει οτι ολο και χανει την αξια του ο δισκος… δεν γινεται.

Αντεχει μετα απο τοσο καιρο και αναλογα τις καυλες του καθενος ειναι λιγο πιο πανω , λιγο πιο κατω.

Αλλα να νομιζεις οτι εισαι αντικειμενικος οταν δεν βλεπεις τις βλακειες των Lost και να βαφτιζεις κατι που ειναι για την βαση οριακα ως καλο - πολυ καλο και να θεωρεις ακομα οτι και το In flames ειναι για ενα μονο βαθμο διαφορα απο το HTSD … εεεεε ενταξει μαλλον θες να βρεις κατι που δεν υπαρχει.

Και για αυτον ακριβως το λογο τολμαω να βαλω ενα χαριστικο 3αρακι στο Plague Within. Γιατι για μενα ετσι οπως το βλεπω, και με τις απαιτησεις που εχω απο μια μπαντα που ηταν επι πολλα χρονια η αγαπημενη μου (ΠΑΝΩ απο Metallica), αυτο το πραγμα που κυκλοφορησαν το θεωρω κοροιδια μεσα στα μουτρα μου. Οχι οτι οταν οι PL εγραφαν και κυκλοφορησαν μουσικη νοιαστηκαν καθολου για εμενα και οποιονδηποτε αλλον τους ακουγε απο τα 90s μεχρι και σημερα, αλλα γιατι πηγαν κοντρα σε οτι πρεσβευαν ειτε λιγοτερο ειτε περισσοτερο μεχρι τοτε. Αυτα που κοροιδευαν, πηγαν και τα ηχογραφησαν. Και δεν ηταν το το πρωτο τους αλμπουμ στο οποιο νοσταλγησαν το παρελθον. Το εκαναν και με το Tragic Idol. Μονο που εκει το εκαναν με ΗΧΑΡΑ, με γαμω τις συνθεσεις, με κλασικες φορμες που καθορισαν την ταυτοτητα τους, και με μελωδιαρες απο το πρωτο εως το τελευταιο τραγουδι.

Με τους Metallica ημασταν κριτικοι και ειδαμε και επισημαναμε τα λαθη τους για 15 χρονια. Ποσες φορες πια να γραψουμε ποσο σκουπιδι ειναι το St. Anger και ποσο χλιαρο το Death Magnetic? Ε τι να κανουμε τωρα, βρηκαν το δρομο τους ξανα. Και πιστευω πως το εκαναν και με εντυπωσιακο τροπο. Για καθε φορα που εσυ γραφεις οτι δεν το ακους ολοκληρο πλεον το HTSD, εγω το εχω ακουσει 10 φορες απο την αρχη ως το τελος, και εντυπωσιαζομαι που στα 55 τους μπορεσαν να ακουγονται τοσο γκρουβατοι και φρεσκοι. Οταν ηταν να τους κραξουμε, τους κραξαμε. Γιατι να τους κραξουμε τωρα που μας καυλωσαν?

2 Likes

Δηλαδή το πρόβλημα σου είναι ότι οι Metallica δεν κατάφεραν, για μένα, να βγάλουν καλύτερο δίσκο πάνω από 2 βαθμούς σε σχέση με τους Lost ή τους In Flames;

ήταν η αγαπημένη σου μπάντα και βάζεις 5 στο αριστούργημα που λέγεται Shades Of God???

1 Like

Ναι, και εχεις ηδη εξηγησει γιατι του βαζω 5. Γιατι το βλεπω κριτικα, με τα δικα ΜΟΥ γουστα, και δε θα κατσω να του βαλω 10 λογω ιστορικοτητας και παπαρια μαντολες. Συνθετικα το βρισκω μια αποτυχια το Shades Of God και αν εξαιρεσουμε Pity The Sadness και As I Die, το βαριεμαι οικτρα. Αρα του βαζω 5. Πρεπει να του βαλω 9 ή 8 επειδη μεγαλωσα με Paradise Lost και με συντροφευαν επι 15 χρονια (και μαλιστα εβγαζαν αλμπουμ οι γαμημενοι καθε φορα που παιζοταν κομβικο σημειο σε σχεση μου με κοπελα)?

2 Likes

Εμένα οι Paradise Lost έβγαζαν δίσκο σε κάθε κομβικό σημείο της ζωής μου γενικά, δεν είχε να κάνει με κοπέλα. Το Plague Within βγήκε σε μια πάρα πολύ άσχημη περίοδο της ζωής μου και το έκανα δικό μου, το βίωσα πραγματικά. Το ίδιο και το ομώνυμο. Το One Second όταν άλλαξα σχολείο για πρώτη φορά στη ζωή μου(και ήταν και η πρώτη μου συναυλία). Παρόλα αυτά καταλαβαίνω ότι έχει χτυπητές αδυναμίες το Plague… και γι αυτό του βάζω 7.

Το Hardwired από την άλλη με ενθουσίασε αρκετά αλλά εξ αρχής, υπήρχαν πράγματα που δεν με ξετρέλαναν, όπως για παράδειγμα η διάρκεια(είχα τις ενστάσεις μου πριν κυκλοφορήσει ο δίσκος) και τα 2 πιο μέτρια τραγούδια που τελικά δεν με κέρδισαν σχεδόν ποτέ όσο τα υπόλοιπα. Κυρίως το Am I Savage, το οποίο είναι από τα πλέον αδιάφορα κομμάτια της δισκογραφίας τους. Το Murder One οκ είναι groovy κι έχει την ιστορία του Lemmy, αλλά και να έλειπε δεν θα με πείραζε.

1 Like

γιατι να βαζεις καποιος παραπανω στο Shades? Σιγα που εφτιαξαν καλλιτεχνικο στατους απο αυτο δηλαδη.

Οταν προχωρησαν μεγαλωσαν και σαν μπαντα και συνθετικα και σε ολα. Και οχι μονο αλλα δεν ξανακοιταξαν και προς αυτη την προσπαθεια για παρα πολλα χρονια οταν και μεγαλωναν σαν καλλιτεχνες .

*κανενα προβλημα με αυτο που λες αλλα μην περιμενεις να παρω σοβαρα την “αντικειμενικη” σου αποψη.

Γιατί ρε φίλε είναι δισκάρα το Shades… Daylight Torn, Mortals Watch The Day, Cry For Eternity, Your Hand In Mine, No Forgiveness είναι ΕΠΗ. Χώρια που η απόδοση του Ηolmes είναι η πλέον συγκλονιστική της καριέρας του. Σου βγάζει μια απελπισία. Όπως πρέπει δηλαδή. Και εκτός αυτού έφτιαξαν ένα μουσικό ιδίωμα με το Gothic και αντί να συνεχίσουν πάνω σε αυτό, βάζουν Sabbath κιθάρες και φτιάχνουν έναν απίθανο doom metal δίσκο. Πόσα κιλά αρχίδια θέλει αυτό;

[quote=“shadowking69, post:4753, topic:29901, full:true”] Πόσα κιλά αρχίδια θέλει αυτό;
[/quote]

δέκα :stuck_out_tongue:

1 Like

Ακριβείας η ζυγαριά;;; Αλλά οκ το δέχομαι

Μπες και συ στο χορό @chinaski και πες μας την γνώμη σου, τώρα που έχει περάσει κάπως ο καιρός.