Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Ναι αλλά ακόμα και έτσι στάζει κάβλα

1 Like

Ναι, ισχύει, απλά λίγο πεσμένη.

1 Like

Ναι ε; εμένα μου ακούγεται καλύτερη από ότι στο death magnetic.

3 Likes

Η φωνή του από άποψη κατάστασης ήταν καλύτερη στο dm… απλά στο htsd έκανε καλύτερη δουλεια… ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ… πιο μελωδικός, καλύτερες ιδέες, εκπληκτικές δεύτερες. Στο dm ακουγόταν σαν να φωνάζει στη μάπα σου (έχει και αυτό τα καλά του, δε λέω), αλλά και όποιες καλές ιδέες είχε βάλει για να στολίσει τη φωνή του χάθηκαν στην φασαρία της παραγωγής

2 Likes

that’s exactly the case here

Έχει γράψει πολύ καλύτερες φωνητικές μελωδίες στο HWTSD. Στο DM ήταν εντελώς χύμα αλλά πάνε και 8 χρόνια από τότε, ακουγόταν πιο φρέσκος (εντάξει όχι καμία τραγική διαφορά). Το βαρόμετρο πάντως είναι στα λάιβ και όπως βλέπετε όλοι αν και είναι υπερ αξιοπρεπής όσο περνάνε τα χρόνια πέφτει η απόδοση (λογικό)

1 Like

Θα μείνω στο ότι πέφτει η απόδοση που είναι και λογικό όπως λες . Ίσως τελικά αυτό το 2 βδομάδες συναυλίες και 2 βδομάδες αραλίκι να μην δουλεύει και τέλεια για την απόδοση . Δουλεύει για την δική τους ισορροπία μάλλον , όχι απαραίτητα για “καυλα” που θα βγάλουν οι ίδιοι πάνω στη σκηνή .

Για το HTSD δεν ξέρω . Μπορεί να έχετε και δίκιο από θέμα φρεσκάδας . Αλλά το πως φτύνει κάποιους στίχους πχ στο moth ή στο spit , μάλλον δεν το ένιωσα τόσο έντονα στο DM.

Το έχουμε ξαναπεί . Ούτε οι ίδιοι δεν ενθουσιαστηκαν με το τελικό αποτέλεσμα της δουλειάς του Rubin.
Πάντως αν βγάλουν σχετικά σύντομα νέο δίσκο θα ήθελα να τους δω να δουλεύουν με κάποιον πέρα από το χώρο του Hard Rock ( το έχουν κάνει οι mastodon και οι QOTSA ) ή με κάποιον που να είναι πολύ μέσα στο μεταλ.

Για του λόγου το αληθές…

4 Likes

ωραια κανονισε τωρα πως θα μας την δωσεις.

χαχαχα! Αν τη θέλεις στη δίνω, δεν έχω πρόβλημα!

οχι ρε. περισσοτερο χαβαλε κανω. Αλλα και τοση δουλεια να παει ετσι… κριμα ειναι . Εκτος αν την βαλετε καπου στο μαγαζι.

Κάντο σημαία να την κρατάει ο Μήτσος στο ροκγουέιβ να μπορέσουμε να τον εντοπίσουμε εύκολα ανάμεσα στο πλήθος

1 Like

Χαχαχαχαχαχα θα το κάνω τατουάζ από τον σβέρκο μέχρι τις πατούσες και θα κυκλοφορώ ξεβρακωτος.

1280x720; Meeeeehhh…

Αυτή είναι η ανάλυση του κινητού… χαχα

Εχει γράψει πιο ωραίες γραμμές.
Όμως η φωνή που είχε μεχρι και το Death Magnetic(λιγότερο απ οτι στο reload βέβαια), το γρέζι και η βαρβατίλα που είχε (δεν μπορω να το περιγράψω αλλιώς), δεν υπαρχει στο Hardwired, γιατί απλά δεν μπορεί πλέον έτσι. Για αυτό και το ομωνυμο ζορίζεται να το βγάλει, αλλά και για αυτό όλο το hardwired είναι πιο μελωδικό από αποψη φωνής.

1 Like

Βέβαια από την άλλη, το γρέζι που πιάνει στο Spit Out The Bone είχε να το πιάσει από εποχής Justice.

Προφανώς βέβαια η φωνή του έχει αλλάξει αρκετά (‘cause my balls’ve dropped’ όπως είχε απαντήσει κάποτε -1995, '96- στη στήλη Whiplash του περιοδικού τους σε ερώτηση αναγνώστη γιατί δεν τραγουδάει πλέον ψηλά :grin:).
Αλλά για μένα οι αλλαγές που κάνει είναι ευπρόσδεκτες.
Πχ εδώ:

Άμα είχε άλλο λογότυπο κάποιοι που του βάζουν 10άρια ούτε θα το είχαν ακούσει και κάποιοι που δεν το άκουσαν καν θα το αποθέωναν.
Έτσι γίνεται με όλες τις τεράστιες μπάντες, έχουν κόσμο που θα τους αρέσει το St. Anger, Virtual XI, Forbidden, έχει και κόσμο που θα σου πει πως μετά το No Life Till Leather, Soundhouse Tapes κοκ ξεπουλήθηκαν.

3 Likes

Πανικός! :smiley:

3 Likes

Σορρυ, αλλα ενω συνηθως ειμαι μαζι σου σε οτι λες, αλλα αυτη τη φορα ειμαι 100% με τον Αλεχαντρο. Η φωνη του στο Death Magnetic ΔΕΝ εχει γρεζι σχεδον πουθενα, τουλαχιστον οπως ειχε στα 90ς και στα 80ς. Αντιθετα σε παμπολλα σημεια στο HTSD (Dream No More, Here Comes Revenge, Halo On Fire στα σημεια που φωναζει, Spit Out The Bone ΠΑΝΤΟΥ) η φωνη του θυμιζει πολυ παλιες εποχες με το γρεζι το οποιο βαζει, και το καλυτερο ειναι οτι μπορει να την συνδυαζει με τα πιο καθαρα και μελωδικα φωνητικα που εχει τραγουδησει ποτε. Η ερμηνεια του και οι εναλλαγες στο Halo On Fire ειναι απλα συγκλονιστικη.

Οσον αφορα φρεσκαδα… στο DM ακουγεται πιο μεγαλος σε ηλικια ρε, και μιλαμε για 8 χρονια πριν. Εχει δουλεψει παρα πολυ τη φωνη του, και αυτο φαινεται και στα live, αφου οι εποχες 2006-2009 ηταν all time low συναυλιακα…

Μα από την αρχή λέγαμε ότι η φωνή του στο Hardwired… είναι από τα highlight του δίσκου, το πρόβλημα κυρίως είναι στις συναυλίες, αλλά αυτό είναι και θέμα βραδιάς κτλ κτλ.
Στο DM όχι μόνο η φωνή του δεν είναι τόσο καλή αλλά δεν βοηθάει και η παραγωγή.

1 Like

Έχει βελτιωθεί και η τεχνολογία πλέον, οπότε λογικό η φωνή στο studio να ακούγεται καλύτερη :grin:.