Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Σε όλα αυτά συμφωνώ . Όταν σταματήσει και η όλη φάση εδώ μέσα , όταν κάποιος πει ότι το καινούργιο Metallica γαμαει ή έστω του αρέσει ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο , να πετάγεται και κάποιος και να λέει μα αφού μετά το And Justice - Black δεν αξίζουν ή για ποιους λέτε για αυτούς που κάνουν λάθη στα σολος κι σιγά να τι να μας πουν αφού το συγκρίναμε με αυτό που μας καυλωνει εμάς περισσότερο , τότε θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

Δεν θυμάμαι κανέναν να μπαίνει στο θρεντ των Maiden ή των priest ή δεν ξέρω και εγώ ποιών άλλων και να κάνει αντίστοιχο σαματά.

Για το impact σαφώς όλοι μας είμαστε ένα μέρος αλλά όταν παίζουν σε γεμάτα γήπεδα και παίζουν τουλάχιστον 5 από το νέο δίσκο και ο κόσμος τα αποδέχεται και στέκονται τόσο καλά δίπλα στα παλιά τους που τους γιγαντωσαν και αυτός ο κόσμος ζητάει και άλλα να ακούσει σημαίνει ότι κάτι έχουν κάνει πολύ καλά . Και το μέγεθος τους είναι τεράστιο.
Δεν ξέρω αν το πιάνεις πόσο δύσκολο είναι να μείνεις στην κορυφή ( υποθέτω ότι το καταλαβαίνεις) ακόμα και μετά από τόσα “θέματα”.

3 Likes

α αμα δεν γουσταρει πολυ μεταλ πασο τοτε

Αυτό ισχύει για όλους τους Maidenάδες.

καλα δικιο εχεις ετσι το ειπα να γινει λιγο σαματας! και οι δυο μπαντες τεραστιες ειναι τι να λεμε τωρα! οποιος δεν γουσταρει τι μετα black εποχη αυτος χανει! Απλα οι metallica εμειναν σταστιμοι και εβγαλαν καποια κακα albums αυτο ειναι ολα δλδ( για εμενα μονο το St agner ειναι κακο )

δεν ειμαι maidenas μπορει να τους γουσταρω πιο πολυ αλλα δεν αλλαζει κατι! για παραδειγμα το justice ειναι αψογο ρε φιλε αμα με πιανεις ε δεν πιστευω οτι αλλη μπαντα μπορει να το βγαλει αυτο το δισκο

Ναι ρε παιδί μου . Αλίμονο τώρα που πρέπει όλοι να αποδέχονται μια και μόνο μπάντα ως την πιο κορυφαία ή τεράστια .
Το θέμα μου είναι ότι συνήθως γίνεται δύσκολο να αποδεχτούμε αυτό που βάζει κάποιος στη κορυφή επειδή διαφέρει από την δική μας επιλογή .

ε παντα υπηρχε αυτο ρε εσυ ετσι για να γινεται κουβεντα

1 Like

Μια χαρά σε πιάνω και όλα καλά. Ναι, φυσικά και οι δύο μπάντες είναι τεράστιες. Και οι δύο έβγαλαν πολύ καλούς τελευταίους δίσκους. Οι Maidenάδες γουστάρουν πιο πολύ το Book Of Souls, οι Metallicάδες γουστάρουν πιο πολύ το HTSD. Οι ψευτοελιτίστες που έχουν γουστάρει στο παρελθόν τις μπάντες αυτές, γουστάρουν μόνο το ένα ή ακόμα και κανένα.

1 Like

Λοιπόν θα είμαι σύντομος γιατί μόνο σε κάποιες πινελιές διαφωνούμε στη μουσική

Ο θρεντοκανιβαλισμος του τοπικ οφείλεται σε 2 παράγοντες

1)στο ότι στην επικαιρότητα έκαναν δυνατό μπαμ οι Μεταλλικα. Οι Μεηντεν κυκλοφόρησαν δουλειά πριν 2 χρόνια

2)Η πλειοψηφία είστε die hard Μεταλλικα φανς . Τώρα γιατί πουλεψανε οι μεηντεναδες καλό είναι να εξεταστεί btw

Το ότι μετά από όλα αυτά σαρώνουν οι Μεταλλικα έχει επίσης πολλούς παράγοντες. Είναι μπάντα με έργο bigger than life αρκετό να τους κρατήσει στον αφρό και σκατά δίσκο να έβγαζαν

Και οι Μεηντεν εκαναν τεράστιο τουρ αρκετά πολυπληθές. Συμφωνώ ότι δεν συγκρίνεται με Μεταλλικα γιατί το fanbase τους είναι ετερόκλητο και πράγματι μεγαλύτερο γενικότερα. Δυνατό achievement , αδιανόητο

Οι χαζομάρες του ότι AJFA >>>> Hardwired άρα μάπα δίσκος είναι είτε επειδή είναι τόσο φανατικοί Μεταλλικα φανς που χάθηκε το μέτρο ( το είπε ο Σαφερ ε; Μην ζητάτε 20 φορές RTL ) είτε επειδή ξεχασανε σε ποια εποχή ζούνε . Οπότε προσπερναω όπως τους προσπέρασε και η ζωή

*** Ήμουν σύντομος

6 Likes

Σπουδαίος.

1 Like

Καλά οι Maiden πριν από 2 χρόνια έβγαλαν δίσκο και οι Metallica πριν από έναν .

Αυτό θέλω να σου πω . Εγώ τουλάχιστον δεν θα κάνω σύγκριση . Δεν με απασχολεί . Όχι γιατί δεν μου αρέσουν οι Maiden . Απλά δεν ακούω μουσική συγκριτικά . Μου αρέσει κάτι ; μέσα . Δεν μου αρέσει ; αν δω ότι γίνεται ντόρος με κάτι θα προσπαθήσω να καταλάβω τι του βρίσκει ο υπόλοιπος κόσμος και τουλάχιστον να το εκτιμήσω ( ή πάλι και όχι ) .

Ωραία είναι η κουβέντα όπως και η πλάκα . Με αφορισμούς βέβαια δεν θα πάμε και πολύ μπροστά .

Σχεδόν σε όλα συμφωνώ μαζί σου . Σπάνιες οι περιπτώσεις που μου βγάζεις κάτι αρνητικό .

2 Likes

Κανεις λαθος σε αρκετα πραγματακια. Η σωστη διατυπωση ειναι η εξης:

  1. Ολοι γουσταρουν Μεταλλικα και απλα ΕΝΑΣ δεν γουσταρει Μεηντεν ΠΛΕΟΝ με αυτα που βγαζουν.
  2. Ε σου λεω κι εγω οτι ο ενας καβλαντιζει τον αλλον γιατι μπορει, και χωρις κανενα λογο ουσιαστικα
  3. Αν και στα σοβαρα καπου θυμαμαι να λεει ο quintom οτι γενικα δεν γουσταρει πολυ μεταλ, αλλα το μεταλ που γουσταρει το γουσταρει απειρα.

Και για να προσθεσω… το A Matter Of Life And Death ειναι μακραν το αγαπημενο μου Iron Maiden μετα το reunion, ο πρωτος δισκος τους στον οποιο βγαζει νοημα το να εχουν δυομιση κιθαρες λογω ογκου που εχει, το να εχουν 3 ειναι γελοιο, και πολλες φορες και το να εχουν 2 στο στουντιο ακουγεται υπερβολικο με την ελλειψη ογκου που εχει ο ηχος τους. Final Frontier και Book Of Souls δε με ιντριγκαρει πανω απο 1 τραγουδι σε καθε ενα, αρα τα θεωρω πραγματικα τον ορισμο του υπνου, ειδικα το BoS που ειναι και διπλο CD. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ βαρετος δισκος για μενα, δεν παλευεται. Το Dance Of Death ειναι καλουλι, αλλα οχι τιποτα το ιδιαιτερο. Το Brave New World ειναι αρκετα καλο ισως, αλλα σιγουρα οτι πιο υπερεκτιμημενο εχουν βγαλει ποτε. Ο κοσμος ειχε καυλωσει με το reunion τοσο πολυ, που και αντιστοιχο δισκο με το St. Anger να εβγαζαν, παλι γαματο θα το εβρισκε. Δε θελω να το μειωσω, αλλα δε μπορει να συγκριθει για μενα με τα κλασικα τους αλμπουμς σε ποιοτητα (καποιοι το βγαζουν το καλυτερο τους, οκ… ουδεν σχολιο). Δωσε μου Chemical Wedding και Accident Of Birth, και ξεχναω οτιδηποτε εχουν βγαλει μετα το reunion. Ειμαι απο τους πολυ λιγους που ευχονται να μην ειχε επιστρεψει ποτε ο Bruce, γιατι τοτε μπορει να ειχαμε απολαυσει 2-3 δισκαρες ακομα απο τη συνεργασια με τους (πολυ ανωτερους μουσικοσυνθετες απο τους Maiden) Roy Z και την παρεα του.

Απο τα πριν το reunion, Τα πρωτα 7 αλμπουμς τα βρισκω απο καλα εως παρα πολυ καλα εως εξαιρετικα, δε με τρελαινει η φαση Di Anno, και θεωρω την αγια τριαδα τους οτι καλυτερο εχουν κανει στην καριερα τους (Powerslave - Somewhere - Seventh προφανως). Το No Prayer For The Dying θα το πεταγα στον καδο βγαζοντας το Mother Russia, το Fear Of The Dark ειναι παρεξηγημενο και το θεωρω γενικα αρκετα καλο δισκο, το X-Factor θα ηταν ο αγαπημενος μου δισκος Maiden αν ειχε τον Bruce, και το Virtual XI μπορει να παει να κανει παρεουλα στο No Prayer. Eλπιζω να σε καλυψα.

Οσον αφορα το μεταλ γενικοτερα, εχω απλα πολυ μεγαλες απαιτησεις σε πρωτοτυπια. Γι αυτο και λατρευω μπαντες οπως οι Blind Guardian και οι Therion, που εχουν βγαλει μαζι πανω απο 5 απο τα καλυτερα 50 μεταλ αλμπουμς των 90ς για μενα, γι αυτο γουσταρω The Gathering μεχρι το υψιστο επιπεδο, γι αυτο γουσταρω Amoprhis (πολυ περισσοτερο με τον Koskinen), γι αυτο γουσταρω δισκαρες οπως το Endorama, το One Second και πολλα αλλα πειραματικα που δεν ακουγονται σαν κοπιες του παρελθοντος. Γι αυτο γουσταρω τερμα Marilyn Manson, Fear Factory, Rammstein, και πολλα αλλα που ξεφευγουν απο το κλασικο χεβυ μεταλ. Δε θα μπορουσα να ακουσω ποτε μπαντες οπως οι Accept, o Udo, οτιδηποτε NWOBHM, το μεγαλυτερο φασμα του κλασικου χεβυ μεταλ, το 90% του death και Black, και οχι γιατι δεν τα καταλαβαινω ή γιατι δεν εχω αρκετη τριβη με αυτα, απλα γιατι δεν εχουν να μου δωσουν ΤΙΠΟΤΑ παραπανω απο οτι μου δινουν τα κορυφαια συγκροτηματα σε αυτα τα ειδη. Μαζι με ολα αυτα, φυσικα πεφτουν και εξαιρεσεις στο τραπεζι, μπορει να μην αντεχω συγκροτηματα που δεν εξελισσονται, αλλα αμα ακουσω Slayer, θα σβησω τον εγκεφαλο και θα αρχισω το κοπανημα. Ενταξει? Περναω το διαγωνισμα? (δεν παει σε σενα αυτο)

4 Likes

Same here… και αυτό είναι πλέον που κρατάω από ένα δίσκο. Δηλαδή θυμάμαι με Maiden να ξαναγίνεται αυτό με το Ghost of the Navigator ή και με τον Benjamin Breeg, με Metallica με το Day That Never Comes ή με το φοβερό lead του Het στο Suicide & Redemption, αυτά είναι που μένουν.

ένα ban στον κύριο παρακαλώ…

Λες μερικα πραγματα που οταν τα διαβασα μ εφυγε το ματι αλλα και παλι ειναι το γουστο σ οποτε πασο σε αυτο!

@Rebel
Θα ζητήσω δικαιώματα σε λίγο :stuck_out_tongue:

@drenie

Όταν έχεις την απαίτηση να ακούγεται η διαφορετική σου γνώμη μπαίνοντας σαν σφηνόπουτσα σε ένα thread να έχεις και τα αρχίδια να δέχεσαι την οποιαδήποτε διαφορετική γνώμη χωρίς να προσπαθείς να την μειώσεις επειδή αναφέρεται στους αγαπημένους σου γουτσουγουτσουτάλλικα.

Το πέρασες βρέ, μέχρι και Like σε έκανα (για maiden συμφωνώ σχεδόν σε όλα) ΑΛΛΑ σου κοκκίνησα την παρακάτω απάντηση.

Κάνεις αυτό που κράζεις, αυτό λέγεται παρελθοντολαγνεία, αναχρονιστική αντιμετώπιση της μουσικής κλπ κλπ…

Επίσης αφού σ αρέσει και το death/black ποιά κορυφαία σε καλύπτουν? Δεν έχεις ακούσει ούτε το 1% και έχεις και άποψη, αυτό με εκνευρίζει κάθε φορά αν το έχεις πάρει χαμπάρι…θα προτιμούσα απλά να ζητήσεις προτάσεις των συμφορουμιτών από κορυφαίους ή/και πειραματικούς δίσκους metal και death/extreme metal κλπ για να δείς ότι το υπόλοιπο 99% που ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝ ακούσει είναι πολύ, μα πολύ πιο αξιόλογο από τα 2-3 αναχρονιστικά συγκροτήματα που άκουσες τα 90’ς και σε “καλύπτουν”…

θα προσπαθησω να στο εξηγησω για αλλη μια φορα γιατι εχω πιστη οτι οντως μπορεις να καταλαβεις καποια πραγματα , εκτος βεβαια αν με διαψευσεις.

Συνδυαζεις τον θρεντοκανιβαλο με το θρεντομπατσο αριστα. Εισαι 2 σε 1 ρε παιδακι μου.

κανεις χαρακτηρισμους και προσβολες. Μαλλον δεν μπορεις να το ξεπερασεις και να μιλησεις σαν ανθρωπος.

Σφηνοπουτσα σε ενα thread? Πρεπει να παρω αδεια ; Σορρυ δεν θα το ξανακανω.

Αν εχω αρχιδια ; τι νομιζεις οτι θα βαλω τα κλαματα αν πεις κακη κουβεντουλα για τους Metallica ; Τα γελια θα βαλω γιατι απλα ακομα τους κρατας μουτρακια, επειδη στα 15 σου δεν εγιναν πιο καφροι απο αυτο που ηδη ηταν και τελικα δεν ταυτιστηκε η δικη σου οργη με την δικη τους.
Αν θα ηθελες να το κουβεντιασουμε στα σοβαρα θα μπορουσα να καταλαβω πολλους απο τους ενδοιασμους σου σε πολλα θεματα αλλά δεν σημαινει οτι θα συμφωνησω κιολας (δυσκολη εξισωση αυτη , να καταλαβαινεις αλλά να μην συμφωνεις, δεν βρισκεις; )

Εξακολουθω να πιστευω οτι δεν χρειαζεται να την βγαλουμε εξω για να την μετρησουμε την μουσικη μας γνωση , αλλα φαινεται και το πως αντιλαμβανεται καποιος τα πραγματα, οποτε αυτο αρκει.
Σε ενα thread μιας μπαντας που δεν σου αρεσει εδω και 30 χρονια , εξακολουθεις να μπαινεις και οι χρηστες εδω μεσα σε ακουν και σου απαντανε σοβαρα , κατι που εσυ αδυνατεις να κανεις τις περισσοτερες φορες.

και κατι για το @shadowking69 και το @Rebel Και οποιον αλλον εχει θεμα με το μεταλ. Μια χαρα τα εξηγει ο @QuintomScenario. Ναι πολλα πραγματα στο μεταλ φαινονται στασιμα και υπαρχουν ανθρωποι που δεν μπορουν να συγκινηθουν απο αυτο, μεγαλωνοντας (υπαρχουν παντα και εξαιρεσεις) .
Καλες, τιμιες δουλειες , σεβαστες ολα καλα αλλα δεν θα σκισουμε και το καλσον μας. Και στο hardcore ας πουμε οσο καλα και αν ειναι πχ τα αλμπουμς των Hatebreed δεν κανουν τον ιδιο σαματα με τις πρωτες τους δουλειες αλλα εχουν κατα μια εννοια ακομα φρεσκαδουρα. Ισχυει και για το Punk rock των Bad religion και αλλα παραδειγματα υπαρχουν. Μπορει να λεει ο Φωτης οτι και καλα φαινεται “κακο” οταν λεει καποιος οτι ακουει μεταλ (δεν ειναι κακο και γαμω τις μουσικες ειναι) , απλα συμβαινει και το αντιθετο . Οτι παταει ακριβως στα ιδια μονοπατια με τα κλασικα του ειδους , να εκθειαζεται και να μιλαμε για τρουιλες και αλλες μπουρδες.

Δεν ειναι δυσκολο να εκτιμησεις τις καλες δουλειες σε καθε ειδος ποσο μαλλον σε κατι που ολοι πανω κατω αγαπαμε και εχει κιθαρες, μπασο , ντραμς και αυτο θα μπορουσε να ειναι η κοινη μας βαση για καλυτερη και ποιοτικοτερη κουβεντα. Ακομα και αν υπαρχουν ενστασεις , να δωθουν παραδειγματα για καλυτερο διαλογο και οχι αφορισμοι και αποψαρες (ναι @chinaski παει και σε σενα αυτο).

Και κατι τελευταιο για τους γουτσουγουτσουταλλικα και της οποιαδηποτε γουτσογουτσομπαντας @matia. Αν θεωρεις οτι και καλα αν πεις ολα τα στραβα τους θα αποδειξεις ποσο φαιδροι ειναι, ισχυει μονο για σενα και για τον εγωισμο σου.
Συνηθως αν κατι ειναι πραγματικα κορυφαιο ξεπερνας τα λαθη , στραβα και τα εκτιμας για αυτο που ειναι και για την οποια εξελιξη .
Για τα στραβα ειδικα της συγκεκριμενης μπαντας μπορω να σου πω απειρα , ακομα και στην “καλη” τους εποχη , αλλα δεν ειναι ολοι εξυπνοι για να δουν περα απο την μυτη τους.

2 Likes

Μία είναι η μπάντα που κάθε καινούριος δίσκος της είναι καλύτερος από τον προηγούμενο. Και αυτή τη στιγμή βρίσκεται στον όγδοο.

1 Like

Για τους δικους σου λες τους Every Time I Die ? μπανταρα φιλε , τι να λεμε τωρα.

Αν καταλαβα λαθος , διορθωσε με.

1 Like

Μπα, εισαι εντελως αστοχος στο πρωτο σου σχολιο. Ποια παρελθοντολαγνεια? Επειδη επιλεγω να ακουσω μονο λιγα πραγματα απο συγκεκριμενα ειδη μουσικης? Δεν ειπα πως ακουω τα “κλασικα” συγκροτηματα, ειπα πως ακουω τα κορυφαια (για το δικο μου γουστο παντα).

Δε με ενδιαφερει τι σε εκνευριζει βασικα, δεν ειμαι υποχρεωμενος να ακουω ή να μου αρεσουν περισσοτερα πραγματα απο καποια ειδη μουσικης επειδη αλλοι εχουν διαφορετικη αποψη. Λαμβανω προτασεις απο φιλους για extreme/death metal και ενιοτε ανακαλυπτω διαμανταρες οπως το αποκατω, αλλα στις περισσοτερες περιπτωσεις απλα ακουω κατι το οποιο οπως ξαναεγραψα, δεν εχει να μου προσφερει ΤΙΠΟΤΑ εμενα προσωπικα. Δεν ξερω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβεις. Δεν ξερω καν γιατι υπεθεσες οτι τα συγκροτηματα που ακουω ειναι τα “2-3 αναχρονιστικα απο τα 90ς”, μαλλον εισαι εντελως αστοχος και σε αυτο. Marduk, Emperor, Cannibal Corpse, Napalm Death και βαλε σχεδον οποιο ονομα θελεις απο τα 90ς, μου ειναι παντελως αδιαφορα συγκροτηματα. Μονο οι Obituary και οι Morbid Angel εχουν κατι να μου πουν, κι απο αυτους οχι ολα τα αλμπουμς φυσικα. Μα πραγματικα, ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβεις οτι εχω ακουσει ολα αυτα (και πολλα παραπανω) και απλα ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ? Γιατι να νιωθεις την εμφυτη αναγκη να ακυρωσεις την αποψη οποιου διαφωνει με τα γουστα σου?

1 μηνας χωρις ποστ σε αυτο το θρεντ? Ελα να μην χαλαρωνουμε. Βλεπω δεν εχει σχολιασει κανενας τις πραγματικα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ αφισες που εχουν βγει για καθε διαφορετικη συναυλια της περιοδειας…

Πως θα γινει να τις βρουμε ολες σε high resolution για κατεβασμα???

https://forums.metallica.com/uploads/default/original/3X/9/5/95f7dc895c67aace88e390e50496135eceb1c202.JPG

https://forums.metallica.com/uploads/default/original/3X/4/1/41e07de15936ffdbc54bf165a03d71c67dd895f8.jpg

https://forums.metallica.com/uploads/default/original/3X/4/6/461d817f2c695da99b121b341eb5d1ff07e8c9e6.jpg

https://forums.metallica.com/uploads/default/original/3X/e/4/e426db55f7b8fd04902778a83d1c252fb52b4dd9.JPG

https://forums.metallica.com/uploads/default/optimized/3X/4/b/4ba8e3e560e411e18545e5b9db0e254ce14c36cf_1_374x500.JPG

https://forums.metallica.com/uploads/default/original/3X/a/8/a8645198504ceeeab203a63c594eab951e7e508e.JPG

https://forums.metallica.com/uploads/default/original/3X/f/c/fc5fe96d47003fee2b9e5130dc0fd1727cd95dca.jpg

https://forums.metallica.com/uploads/default/original/3X/2/e/2e184fa96a497efb6a6a45a73f84d393cd76133a.PNG

2 Likes