Metallica - Hardwired ...To self-destruct

να δωσεις 2500 δολλαρια για τα VIP να στα κανουν δωρ…χα χα χα χα χα (και με καμια 400αρια γινεται η δουλεια σου) !!

που ειναι ο @furor να μας βοηθησει ;

Οταν με το καλο τους δω , αν εχουν καταστημα με merch θα ψαξω και θα σου παρω μια δωρο.

Για εκτύπωση τις έχω για πλάκα.

2 Likes

Ξυπνησανε και οι Μεταλλικα και αρχισαν να βγαζουνε αφισες!

Καλα, “εκπληκτικες” δεν τις λες, αλλα εχουν και καποιες καλες.

@furor, αυτες δε νομιζω οτι μπορεις να τις εκτυπωσεις.

γατογατακε κανε ενα Google search ,περα απο το αν ειναι φιλλερ το MFOM (γελαει ο κοζμος) ,για βιβλια με αφισες να δεις γενικοτερα τι εχουν κανει διαφορες μπαντες .

Γατογατε…

…κι εδω δευτεροι :smirk:.

2 Likes

δεν σου εχουν πουλησει ακομα βιβλιαρακι με αφισες και να τρεξεις σαν κοτοπουλο να πας να το αγορασεις.

Αφισες εχουν βγαλει παρα πολλοι . Αδιαβαστος εισαι αλλα τι να περιμενεις απο ενα φανμποη των Pearl Jam .
Παω να ακουσω τα φιλλερς των Metallica , τουλαχιστον αυτα ξεχωρισουν απο τα φιλλερ των PJ που ειναι το ιδιο και το αυτο.

Να σου δανεισω κανα βιβλιαρακι να δεις τι εχει γινει ειδικα στην Αμερικη πριν ερθουν στην επιφανεια οι σταχτες των Mother Love Bone.

2 Likes

Πέρα από τις αφίσες, αυτό που σίγουρα πήραν από τους PJ είναι η πώληση των official bootleg.

2 Likes

Εεεεεεε όχι με τον ίδιο ακριβώς τρόπο .

Ρε μλκ παραδέξου τίποτα, δε θα σου πέσει η υπόληψη, δε θα σε καρφώσουμε στον Lars :grin:.

Υποδειγματικό αυτό που έκαναν οι PJ τότε με τα bootlegs. Προφανώς και εν έτει 2000 τα έβγαλαν σε CD, μιας και το broadband internet δε νομίζω να ήταν διαδεδομένο ούτε καν στην Αμερική. Ευτυχώς από τότε πολλοί τους ακολούθησαν. Εγώ πάντα όταν πηγαίνω σε ένα live και μετά αυτό διατίθεται ηλεκτρονικά, το αγοράζω.

Οι αφίσες του Texas είναι ωραίες! San Antonio και Dallas. Αυτή με τον Boss Hogg (Dallas), για να ξέρετε, είναι τυπικό σχέδιο Ames Bros. Ο ένας από τους Ames Bros είναι ο Barry Ament, o αδερφός του Jeff Ament. Δεν είναι και οι αγαπημένοι μου σχεδιαστές, αλλά για το Dallas έκαναν καλή δουλειά!

3 Likes

Τσιμπάτε και μερικές ακόμα των Ames Bros:

2 Likes

Τι να κάνουμε ρε παντελή τώρα . Εμένα μου φαίνεται πιο ζόρικο να υπάρχουν σαν επίσημα live σε φυσική μορφή .

Ειδικά εκείνη την εποχή αν είχαν κάνει το ίδιο ακριβώς νομίζω θα τα εσκαγα χοντρά αλλά με βαριά καρδιά . Τώρα απλά κατεβάζω κάτι και είμαι κομπλέ.

Ακόμα και των PJ είχα ψάξει και είχα κατεβάσει μερικά τότε . Αλλά όταν πήγαινα σε κάποιο δισκάδικο και έβλεπα 15 διαφορετικά επίσημα bootlegs και τα χρήματα για αγορές δίσκων ήταν περιορισμένα , μου χτύπαγε πιο άσχημα .

Δεν έχει σχέση με τους Metallica η απάντηση . Μπράβο τους και μαγκιά των PJ , σε πολλά ήταν πρωτοπόροι , πρέπει να συμφωνήσω μαζί του επειδή είναι η δική σου αγαπημένη μπάντα ;

Και των Metallica απαράδεκτες μου φαίνονται οι τιμές για τα επίσημα downloads για αυτό και τα έχω ψάξει αυτά που με ενδιαφέρουν στο νετ ( μπορείς να με δώσεις τώρα στο Lars ).

Τα flac των Metallica είναι πιο φτηνά από τα flac των Pearl Jam. Στα mp3 έχουν τις ίδιες τιμές. Τα CDs των Metallica είναι πιο ακριβά. Και ναι, πλέον τα διαθέτουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Download στάνταρ και CDs on demand. Μάλιστα, λογικά τα διαθέτουν και από την ίδια πλατφόρμα, το nugs.net.

Το 2000 δε γινόταν να κυκλοφορήσουν διαφορετικά, το εξήγησα. Ψάξε δες τι γινόταν στην Αμερική με τα bootlegs και θα καταλάβεις ότι τελικά ήταν πολύ καλή κίνηση. Τι να κάνουμε, και τους Metallica του έβριζαν τότε όλοι με το Napster, αλλά τελικά έχουν δικαιωθεί. Ε το ίδιο συμβαίνει κι εδώ.

Ρε σοβαρά, τι σχέση έχει αυτό, μου λες;

1 Like

Κάτσε ρε, οι PJ και σε φυσική μορφή τα έχουν, εγώ σε αυτό αναφερόμουν. Ακριβώς το ίδιο είναι, ακόμα και το artwork πανομοιότυπο είναι -η ίδια εταιρεία τα τυπώνει.
Σε digital μορφή επίσης είχαν και οι Metallica πριν αρχίσουν τα CD στο Metallica Vault που έδιναν και κάποια παλιά 80s,early 90s προς δωρεάν διάθεση.

Αυτό στο οποίο ήταν όντως πρωτοπόροι οι Metallica σε σχέση με τα bootlegs ήταν ότι παρακινούσαν τους fans να ηχογραφούν τα live και να κυκλοφορούν βινύλια σε unofficial bootleg μορφή. Ο Lars άλλωστε έχει τεράστια συλλογή από τέτοια βινύλια.

Έχει σχέση γιατί ότι και να πω το γυρνάτε στους Metallica ενώ αρκετές φορές ούτε καν τους αναφέρω ( σχόλιο για τον Lars πχ)

Ξέρω τι γινόταν το 2000 και ξέρω γιατί κυκλοφόρησαν τόσα επίσημα live οι PJ. Καλή κίνηση ήταν πρέπει να συμφωνήσω απόλυτα μαζί τους δηλαδή και να πω ότι έκαναν το ίδιο και οι άλλοι ; δεν έκαναν το ίδιο ακριβώς αυτό λέω . Εσύ θεωρείς ότι έκαναν το ίδιο . Για πολλούς και διάφορους λόγους δεν έγινε έτσι .

Εσύ το βλέπεις ότι ήταν και γαμω τις κινήσεις εγώ πάλι όχι . Προς την σωστή κατεύθυνση ήταν , ολοσωστη δεν ήταν . Όπως δεν ήταν και ολοσωστη η κίνηση των άλλων με το Napster , αλλά προς την σωστή κατεύθυνση.
Σωστά πράγματα κάνουν διάφορες μπάντες αλλά Ειδικά όταν είναι πρωτοπόροι μπορεί να τα κάνουν και κάπως άτσαλα.

Στο topic τους είμαστε.

Δε γνωρίζω αν όντως παρακινούσαν την έκδοση τέτοιων βινυλίων, μου φαίνεται υπερβολικό (χωρίς να γνωρίζω, ξαναλέω). Το ότι επέτρεπαν και επιτρέπουν την ηχογράφηση των συναυλιών τους, είναι κάτι που το έκαναν πολλοί και πριν από αυτούς και είναι στην κουλτούρα αρκετών συγκροτημάτων. Αν μπει κανείς στο Live Music Archive, για παράδειγμα, μπορεί να βρει και να κατεβάσει ελεύθερα χιλιάδες συναυλίες από συγκροτήματα που κάνουν αυτό ακριβώς το πράγμα, που επιτρέπουν δηλαδή την ηχογράφηση. Παλιά ήταν και γεμάτο κονσόλες Grateful Dead, αλλά πριν λίγο καιρό τις κόψανε και τις έχουν αφήσει μόνο για streaming. Πήγα κι έχωσα μια Bertha από 1977/05/09 τώρα :grin:.

Τίμιοι γενικά οι Metallica.

1 Like

Θες να το παρουμε απο την αρχη για να το καταλαβεις ;

Δεν εκαναν το ιδιο οσον αφορα την εκτυπωση και πωληση των επισημων bootlegs σαν κανονικες κυκλοφοριες.

Δηλαδη ενα Show στη ατλαντα να ειναι τυπωμενο και να το βρισκει καποιος στη Μοσχα αλλα στο Βερολινο να βρισκει ενα σωρο αλλα εκτος απο αυτο. Εκει ΔΕΝ εκαναν το ιδιο.

Στα υπολοιπα με την διαθεση μεσω του site για κατεβασμα ναι συμφωνω και μπραβο στους PJ που το ξεκινησαν (εσυ προσπαθησες να μου πεις οτι η μπαντα απο το seattle εκανε οτι εκανε και ακολουθησαν οι αλλοι) . να το κανουν και αλλοι και να τα κανουν ακομα πιο φτηνα ή τουλαχιστον να σου δινουν ενα κωδικο μαζι με το εισιτηριο για να το κατεβαζεις αργοτερα απο την στιγμη που θα εισαι παρων στη συναυλια.
Τωρα γιατι θα πρεπει να συμφωνησω σε ολα για να μην το πεις στο Lars , ουτε για κακο αστειο δεν κανει.

Σιγα την παρθενογεννεση με τους Metallica σε ολα τα επιπεδα . ουτε καν το Snakepit δεν ηταν οι πρωτοι που το εκαναν (νομιζω κατι αντιστοιχο ειχαν κανει οι Def Leppard). Ειχαν καλο Managment Και ειχαν και καλη αντιληψη για τα πραγματα και εκανα πολλα πραγματα καλα.

κατα τα αλλα καρδουλες.

Πρωτον, οταν οι Metallica εβγαζαν αφισες, οι Pearl Jam ηταν μερικα κυτταρα νευρικων συναψεων στο μυαλο 5 μετριοκαλων μουσικων. :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Δευτερον, τις λεω οχι απλα εκπληκτικες, αλλα παραπανω απο εκπληκτικες, γιατι μπορω να τις λέω οτι θελω. ΕΣΥ δεν τις λες εκπληκτικες, και μαγκια σου αμα δε σε τρελαινουν. Και μην κοντραρεις, γιατι οι τιμες πεφτουν, και αμα κοντραρεις θα τις πω ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΕΣ τσουτσουνακι μου :sunglasses:

Τριτον, ωραιες και οι αφισες που εβαλες εσυ για παραδειγματα, αλλα προφανως σου αρεσει περισσοτερο η κομιξαδικη αισθητικη με τα πολυχρωμα και εντονα σχεδια, ενω εγω προτιμω τις πιο σκοτεινες και κθουλικες αφισες, αν και η αγαπημενη μου ειναι μαλλον αυτη:

Κάποια σχέδια με ψήνουν για t shirt

1 Like

Θα ψαξω να κατεβασω μερικες απο αυτες σε οσο πιο high resolution γινεται (ηδη υπαρχουν αρκετες στη σελιδα των F4studios που εχει σχεδιασει καμποσες απο αυτες) και θα στις στειλω με κανα private message να δουμε τι μπορεις να κανεις… και οταν ερθω Ελλαδα καλοκαιρι του 2018 κανουμε την καλη (ή και νωριτερα με αλλον τροπο…).

Πληρωνω ΟΣΟ ΟΣΟ

2 Likes

Όντως πολύ ωραίες αφίσες.Η αλήθεια είναι ότι με το artwork δε το έχουν και πολύ οπότε ήταν ευχάριστη έκπληξη.