Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Δε νομιζω οτι θα μπορουσε να γαμαει ακομα περισσοτερο, πολλα περιμενουμε αν πιστευουμε οτι οι Metallica μετα απο 30 χρονια και στην ηλικια που ειναι θα μπορουσαν να γραψουν και να βγαλουν καλυτερο δισκο. Ο δισκος εχει 5-6 τραγουδια διαμαντια, κι αλλα 4 πολυ καλα, αλλα ακουγεται και ολοκληρος νερακι απο την αρχη ως το τελος, πολυ ανετα. Μετα απο τοσο καιρο, το μονο τραγουδι για το οποιο δε με νοιαζει και πολυ αν υπαρχει ή οχι, ειναι το Murder One. Το Am I Savage? ειναι επισης κατωτερο απο ολα τα υπολοιπα, αλλα αυτο το δευτερο μισο με την υπερριφφαρα το σωζει. Ωραια ιδεα, θα το βαλω να το ακουσω σημερα ολοκληρο εχω καιρο

4 Likes

To HTSD στο αυτοκίνητο, η ένταση όσο πιο ψηλά, και το απολαμβανω…δισκαρα, το μόνο κομμάτι που κάνω skip είναι το Manunkind. Ακόμα και το lords of summer το γουστάρω πολύ…ειδικα στη μέση του κομματιού.

3 Likes
3 Likes
3 Likes

Πρωτο σχολιο:

“And a big screw you from Lars to all the haters from 14:18 - 14: 43!”

1 Like

30 δεύτερα έπαιξε σωστά και γρήγορα και τα έφτυσε ! Χαχαχαχαχαχα.
Θεουλης, Lars.

1 Like

Νομίζω αυτή είναι η απόδειξη του γιατί δεν παίζει δίκαση… δυστυχώς

Ασχολίαστο .

Τι να σχολιάσεις; Άμα στα 30 δευτερα θέλει οξυγόνο πως θα παίξει παραπάνω; Μην πεις καμιά κακία για τους Metallica ρε θα σου κόψουν τον μισθό

2 Likes

Ενώ εσύ κάτι καταφέρνεις όταν λες γκρίνιες και βασικά άστοχα σχόλια που ακούγονται για πάνω από 30 χρόνια .

Ξεκόλλα το μυαλό σου ότι έχω οποιοδήποτε πρόβλημα με το να πει κάτι για αυτούς , γιατί η εμμονή δεν είναι δική μου .
Εσύ μόνος σου αν πούμε κάτι για τις βλακειες των λοστ, λες οκ τραβα παρακάτω , εδώ είναι πιο άνετα να το κάνεις ; τι νόημα έχει να πούμε για χιλιοστή φορά ότι ο Lars δεν είναι ο καλύτερος ντράμερ; το έχει πει και ο ίδιος πριν καν ακούσουμε νότα του .
Αν κάποιος έχει 50 καλά , κάποια από αυτά εκπληκτικά ( ναι στο songwriting αναφέρομαι ) και εστιάζουμε κάθε νανοσεκοντ στα 2-3 άσχημα , βαρετά που έχει , νομίζω χάνουμε το νόημα .

Συνέχισε αγαπημένε μου φίλε …

3 Likes

Εγώ απλά μια διαπίστωση έκανα, δεν καταλαβαίνω γιατί σε πείραξε τόσο. Μάλλον καταλαβαίνω αλλά τεσπα.

Όσο για τα υπόλοιπα … καθρεφτάκι.

2 Likes

Θα ισχυε αν 1ον, εκεινη τη μερα εκανε ενα take 30" ολο κι ολο και 2ον αν το θεμα του με το double bass ηταν στη φυσικη κατασταση και οχι στην τεχνικη. Αν ηταν ετσι φανταζομαι πως με καμια ωρα διαδρομο και ποδηλατο τη μερα θατο ελυνε.

Βεβαια double bass παιζει στα live και το θεμα του ανεκαθεν ηταν η τεχνικη του, ειδικα στα ποδια, και οτι πολλες φορες χανει το τεμπο.

1 Like

Ντάξει είναι και 54 ο άνθρωπος το πρόβλημα είναι ότι πάντα έτσι ήτανε. Η σχεδόν έτσι, θεωρώ ότι περισσότερο βαριέται να παίξει πάρα ότι δεν μπορεί. Άφησε την τέχνη του, το έχει παραδεχτεί και ο ίδιος. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να του λέμε και μπράβο όταν μια στο τόσο παίζει σωστά. Ενώ είναι φιλότιμος σε χίλια αλλά πράγματα δυστυχώς δεν είναι στο βασικό, στην τέχνη του .

Ναι, εχει απλοποιησει το παιξιμο του, αυτο ειναι γεγονος. Practice, κατα δηλωση του, δεν πολυκανει απο το black album κ μετα, περισσοτερο επικεντρωνεται στο να βγαζει 2-2.30 ωρες στη σκηνη. Δεν τον θεωρουσε και κανεις τον ντραμερ που εξελισσεται. Επιασε το peak του στα Justice, Black Album και εκτοτε δεν ακους κατι συγκλονιστικο.
Η ενσταση μου ειναι στο οτι δεν παιζει δικαση εοειδη τα φτυνει, αλλα επειδη ποτε δεν ηταν το καλο του σημειο.
Λαθη δεν κανει τοσα πλεον, για την ακριβεια σπανια κανει γιατι οπως προειπαμε το εχει απλοποιησει. Αλλα και σε πιο απαιτητικα κομματια τυπου One η fight fire δεν ακους λαθη. Θεωρω πως και το Spit out the bone πχ θα το βγαλει επαγγελματικα. Πιο απλοποιημενο και χωρις λαθη.
Δεν περιμενει κανεις να γινει Lombardo στα 55 του.

Το καθρεφτάκι το έχετε πολύ στο άλλο θρεντ, ε;

Τίποτα δεν με πείραξε , άλλος γράφει δυστυχώς .
Αγγίζεις τα όρια κοινού γνωστού μας στις εμμονές .

ΥΓ : ποιος είπε να του λέμε και μπράβο ; δηλαδή αν δεν γκρινιάξεις με κάθε ευκαιρία, του λες μπράβο ; και επίσης ποιος είπε ότι είναι κριτήριο το να παίζεις δικαση για να ακούγεται κάτι ωραίο , ακόμα και αν η original εκδοχή είχε δικασες;

1 Like

Η αληθεια ειναι οτι ο Lars δεν ειναι απ τους τοπ ντραμερς, δεν μας νοιαζει ομως γιατι το παιξιμο του και οι συμβουλες του στο στουντιο, εχουν βαλει πολλα λιθαρακια για να γινει τοπ ονομα η μπαντα…

1 Like

Στο άλλο θρεντ επιτρέπεται να πουμε όμως και κάνα στραβό, εδώ θα μας επιτρέψεις ή πρέπει να λέμε μόνο τα καλά; Και δεν κατάλαβα που είναι η γκρίνια, μια απλή διαπίστωση, επαναλαμβάνω, έκανα. Και συμφωνείς κιόλας. Τι να κάνουμε ρε ντρενι που είναι η μεγαλύτερη μπάντα του πλανήτη όπως και να το κάνουμε αλλά έχουν κι αυτοί τα στραβά τους .

Ποιος διαφωνεί βρε σαντοου;

Σε ρώτησα απλά τι νόημα έχει να λέμε ξανά και ξανά ένα παράπονο , παρατήρηση που είναι πραγματικότητα εδώ και πάρα πολλά χρόνια .
Δηλαδή είναι σαν να μην μπορείς να αποδεχτεί κάποιος ακόμα και τώρα τα στραβά τους και να θέλεις να είναι όλα άρτια και άψογα .

Το ότι απλά δείχνει ότι κουράστηκε - ζορίστηκε μετά από 30 δεύτερα, δεν το βλέπω ως απόδειξη του γιατί δεν παίζει δικασες σαν τρελός ή γρήγορα σαν να μην υπάρχει αύριο , όπως μέχρι θα τέλη της δεκαετίας του 80 . Η απάντηση σε αυτά είναι στο ποστ του αλεχαντρο.

Εγώ δεν κάνω τον μπάτσο για το τι θα γράψει ο καθένας . Άλλοι έχουν αυτό τον ρόλο .

Το να κάνουμε μια διαπίστωση είναι σίγουρα πιο ενδιαφέρον από το να λέμε “Θεός ο Lars” πάντως.
Τώρα το άλλο για τον μπάτσο δεν ξέρω που πάει αν πάει σε εμένα πάντως είναι άστοχο εντελώς.

Mπραβο δεν του λεμε, γιατι κανει αυτο που πρεπει. Το μονο που δειχνει το βιντεο (και το σχολιο στο youtube που παρεθεσα) ειναι πως το κραξιμο στο drumming του και φρασεις τυπου “ειναι αχρηστος”, “δε μπορει να παιξει αυτα που γραφει”, “μαλλον ειναι ψευτικα τα ντραμς στο δισκο”, προερχεται απο πληρως ασχετους. Αυτο, τιποτα αλλο, move along.

1 Like