Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Καλά εντάξει δεν είμαστε και μπροστά όταν γράφουν τα ντραμς, κι εγώ στο πρόγραμμα μπορώ να παίξω τρικαση όχι απλά δίκαση… τεσπα είστε πολύ ευαίσθητοι δεν το συνεχίζω.

Σιγα την ευαισθησια, εγω δεν εχω κανενα θεμα με τον Λαρς και τα τυμπανα του, ουτε τον θεωρω εξαιρετικο ντραμερ. Απλα βρισκω το κραξιμο προς το παιξιμο του υπερβολικο, και πολυ συχνα γελοιο. Ειναι απο τις κλισε παπαριες του Metal Hammer που μπηκαν στο DNA του κλασικου μεταλλα που μεγαλωσε στα 90ς, μαζι με ενα σωρο αλλες αποψεις για το τι πρεπει να κραζουμε και τι να σεβομαστε.

Γι αυτο υπαρχουν τα βιντεο ξερεις, επειδη δεν ειμαστε μπροστα :stuck_out_tongue:

1 Like

Πάντως έχω τεύχος του χαμμερ από το 90 που ψήφιζαν τον Lars ως καλύτερο ντράμερ, μόνος του χάλασε το όνομα του , σίγουρα ακόμα και τότε δεν ήταν τεχνικά ο καλύτερος αλλά έπαιζε όμορφα πράγματα.
Αυτό για τα βίντεο το αφήνω ασχολίαστο…

Και για να είμαστε ον τοπικ το Moth into flame γαμαει!

Το μπάτσος όχι δεν πάει σε σένα , αλλά το μεταφραστής εύκολα θα μπορούσε .
Γιατί μεταφράζεις την απορία του τι νόημα έχει να λες ότι είναι δυστυχία Ότι δεν παίζει δικαση ( που παίζει στα live χωρίς να είναι πάντα άψογος , αλλά λέμε τώρα ) για πολλοστή φορά , με το ότι τον λέω θεό του ντραμινγκ .

Ευαισθησία όπως ότι έχουμε ευαίσθητα αυτιά και δεν σηκώνουμε το γκροουερ, ντουμ-ντεθ, υπέροχο νέο δίσκο των λοστ , ας πούμε ; :stuck_out_tongue:

Δεν με ενδιαφέρει αν δεν σου αρέσει το Medusa ρε κεφτε… λες και είπα ότι είναι κανένα αριστούργημα.

Ο Λαρς σταματησε να παιζει ομορφα πραγματα απο το 2000 εως το 2015, που φυσικα δεν το λες και λιγο, αλλα σε αυτο το διαστημα ΔΥΟ δισκους εβγαλαν οι ξεπουλημενοι μονο ουτως ή αλλως. Το κραξιμο το ετρωγε πολυ νωριτερα φυσικα, ακομα και απο εποχες Black Album απο κατι πληγωμενους, τωρα για τις ψηφους που λες, αυτες ηταν ψηφοι σε δημοψηφισματα που εκανε το Hammer για τους αναγνωστες τους, τι περιμενες να γινει δηλαδη? Lars και McBrain εβγαιναν οι 2 κορυφαιοι καθε χρονια, αφου τους ψηφιζαν οι ορδες απο τα 13χρονα.

Προφανως δε δινουμε σημασια σε κατι τετοια. Οι ΣΥΝΤΑΚΤΕΣ του Χαμμερ ομως, ως αμιγως μεταλλαδες και κολλημενοι, ολοι ηταν υπευθυνοι για τα “ιερα κειμηλια του μεταλ” και πραγματα τα οποια εμεις ως ακροατες επιβαλλεται να κραξουμε και να αποθεωσουμε. Και 20 χρονια μετα ακομα υπαρχει κοσμος που ακολουθει τους ιδιους κανονες φυσικα. Αυτο ειναι το θλιβερο.

1 Like

Κάτσε δεν είναι το χαμμερ υπεύθυνο για όλα τα δεινά του μεταλ παγκοσμίως, προφανώς σε όλον τον κόσμο κράζουν τον Lars δεν πήραν όλοι γραμμή από το ελληνικό χαμμερ μην τρελαθούμε κιόλας

Το κεφτέ το δέχομαι γιατί άρχισα να πεινάω σιγά σιγά …

Έλα ρε. Όπως θες να δέχομαι το πείραγμα εγώ , έτσι περιμένω να δέχεσαι το πείραγμα και εσύ .

Και για να το κλείσουμε το θέμα με τις δικασες, πες ότι θες , απλά από εσένα τουλάχιστον περιμένω πιο έξυπνα σχόλια ακόμα και όταν πρόκειται να “κραξεις”.

1 Like

Καταρχάς το κεφτε είναι κομπλιμέντο καθώς είναι από τα αγαπημένα μου φαγητά! Ε δεν κάνουμε και διαγωνισμό έξυπνου χιούμορ, κάποια θα είναι καλά κάποια όχι

3 Likes

Καλα η βλακεια των μεταλλαδων δεν ειναι ελληνικη αποκλειστικοτητα ξερεις :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Τελος παντων, κραξε το Λαρς οσο θελεις. Δεν ειναι ουτε μπατζανακης μου, ουτε κανενας τεχνικος ντραμερ για να κατσω να ασχοληθω… μπορεις αν θελεις για αλλα 10 χρονια να καθεσαι να λες οτι “χεχεχε ο μπαγλαμας δεν μπορει να παιξει δικαση” για να τα κανεις 30 συνολικα! Ή μπορεις να δεις τα βιντεος και τι προσφερει στο γραψιμο των τραγουδιων, στην εφευρεση ρυθμων, και ναι, ακομα και στην εκτελεστικη του ικανοτητα να παιζει αυτα τα λιγα γρηγορα και εντονα τελος παντων που παιζει μια στο τοσο.

1 Like

Σε μεγάλο βαθμό τον κράζουν από το θέμα με το Napster κι έπειτα.
Σαν drummer δεν είναι κορυφαίος (για την ακρίβεια απέχει πολύ από το να θεωρηθεί κορυφαίος, αυτό που θα μπορούσε να πει κανείς είναι πως είναι επιδραστικός) αλλά έχει παγιωθεί μία αντίληψη πως κάνει συνεχώς λάθη, πράγμα που δεν ισχύει.
Ειδικά τα τελευταία 4-5 χρόνια live είναι πάρα πολύ καλός.

4 Likes

Προφανώς το ότι δεν είναι σπουδαίος ντράμερ δεν αναιρεί όλα τα άλλα σπουδαία που είναι ο Lars , το μυαλό αλλά και η ψυχή των Metallica , ο συνθέτης, ο τύπος που θα ήθελα να είναι φίλος μου μπας και κατά τύχη πέσει λίγο μυαλό και σε μένα κλπ κλπ.

2 Likes

Βρήκε κάπως τον καλό του εαυτό μετά τα επετειακα στο Fillmore , αυτό είναι αλήθεια .

Σταμάτησε να είναι τόσο διεκπεραιωτικος και τέλος πάντων εμένα δεν με χαλάει αν δεν παίζει δικασες.
Με τον σαντοου, έχουμε δει παρέα και ντράμερ που είναι πάρα πολύ καλοί αλλά δεν μας εντυπωσίασαν κιόλας κάτι που ο Δανός το πετυχαίνει πιο εύκολα με το σονγκραιτινγκ αλλά και με την σκηνική του παρουσία ( πράγμα σπάνιο για ντράμερ ).

Τι σκηνική παρουσία έχει ο Λαρς δηλαδή; [σοβαρά ρωτάω]

1 Like

Ε είναι σαν φροντμαν… πίσω απ τα ντραμς :stuck_out_tongue:

Πλησιαζει το snakepit αναμεσα στα τραγουδια και φτυνει μπυρα στους οπαδους του

2 Likes

Για τσάι τον κόβω κι αυτόν άντε για νερό ή κάνα ενεργειακό ποτό :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ισχύει . Δεν θεωρώ κλισέ και metal hammer barinwashing το ότι ο Λαρς είναι μέτριος ντραμμερ. Ειναι fact

Άλλα δεν έχει και καμία σημασία. Σίγουρα επηρέασε πάρα πολλούς να ασχοληθούν να μάθουν να παίζουν ντραμς, αυτό είναι πιο σημαντικό. Και ίσως όχι λόγω του παιξίματος αλλά του attitude και της γενικότερης προσωπικότητας του

Επιδραστικό σίγουρα θα τον χαρακτήριζα

Για το επιδραστικός αρκεί κανείς να βάλει ένα Sad But True. Δεν ξέρω πόσοι τεχνικά άρτιοι drummer έχουν δημιουργήσει ένα τόσο χαρακτηριστικό ήχο.
Για το μέτριος διαφωνώ.
Γενικότερα, το drumming του είχε τεράστιες κορυφές (One, Blackened, Dyers Eve, Sad But True). Το Shortest Straw επίσης είναι τραγούδι που αναφέρεται συχνά-πυκνά σε εξειδικευμένα περιοδικά για το drumming του κοντού.
Ακόμα και το Load είχε φοβερή δουλειά.
Κάποιες τεχνικές του είναι εξαιρετικές και χάνονται μέσα στη σκατίλα που τρώει. Στα snare fills είναι από τους καλύτερους drummer εκεί έξω. Άκου πχ το Escape, απίστευτα fills.

Aλλα αν τον συγκρίνεις με το Lombardo, Benante, Haake κοκ να δεν είναι στα κυβικά τους, σε καμία περίπτωση.

3 Likes

Ο Λαρς εγινε μετριος μολις βγηκε το Μπλακ Αλμπουμ. Εγινε μετριος και για τους προηγουμενους δισκους.

4 Likes