Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Προσωπικα δεν με νοιαζει αν ειναι καλος ντραμερ,λαθη κανει και μαλιστα αρκετα και εμφανη ακομα και σημερα, εχει ενα καλο οτι τα διορθωνει αμεσως…
Επισης το προσον του Lars ειναι να “σπρωχνει” τους αλλους στο στουντιο οταν γραφουν μουσικη και σ αυτο ειναι μετρ του ειδους…

1 Like

Τα make of του HTSD που εχουν βγάλει είναι απολαυστικά για έναν φαν των Metallica, αλλά δείχνουν και κάποια πράγματα…και ένα από αυτά, ίσως το πιο σημαντικό είναι η παρουσία του Lars στις ηχογραφήσεις. Καλός, κακός, μέτριος ντραμερ, συμπαθης, αντιπαθης, εκκεντρικος, πείτε τον όπως θέλετε αλλά νομίζω ότι τα βιντεακια αυτά δείχνουν τι σημαίνει ο Ulrich για την μπάντα όλα αυτά τα χρόνια. Αν ο James ειναι η ψυχη και η καρδια της μπάντας, ο Lars είναι το μυαλό, τελεια και παύλα.

4 Likes

Έχεις να τους δεις χρόνια σε live? Ας πούμε ότι είναι υπέρ κινητικός για ντράμερ .
Και ο Tommy Lee ήταν υπερκινητικος ( πέρα από το ότι γύρναγε την ντραμς του γύρω γύρω ) για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ .

Έχω πολλά χρόνια να τους δω βασικά αλλά ναι θυμήθηκα τι εννοείτε.

Απλά όταν το 'πες αυτό είχα στο νου μου Tommy Lee, Kottak, Jordison κλπ και είπα μήπως δε θυμάμαι κάτι :Ρ

1 Like

Ναι μωρέ . Σηκώνεται ο παπαρακος τρέχει από εδώ τρέχει από εκεί , στήνουν μια ντραμς πιο μπροστά , παίζει λίγο με το κοινό τέτοια πράγματα .
Αυτό εννοώ σκηνική παρουσία . Να τον πούμε διεκπεραιωτικο στα καθήκοντα του πίσω από το κιτ , αλλά είναι και κάπως “παιχνιδιαρης”.

1 Like

Οχι, αλλα κανεις δεν ειπε και αυτο. Εγω συγκεκριμενα ειπα πως ειναι κλισε μυθος (γιατι κλισε ειναι και αληθειες μερικες φορες) και metal hammer brainwashing το ανελεητο κραξιμο στα τυμπανα του Λαρς. Τωρα το αν ειναι μετριος, λιγο παραπανω απο μετριος ή κατι τετοιο τελος παντων… μικρη σημασια εχει, οπως εγραψες στο υπολοιπο σου ποστ. Γενικα ο Παντελης τα ειπε ολα με μια φραση, που αποτελει και το καλυτερο ποστ της κουβεντας:

3 Likes

Σαν φανμποις και δικηγόρος του λαρς ας τοποθετηθώ και γω λίγο… ναι δυστυχώς την δίκαση την έχουμε ξεχάσει live…και εννοείται ότι έχουν δίκιο τα παιδιά για το “κράξιμο” περί τεχνικής, αλλά δε νομίζω άλλος ντράμερ να έχει καταφέρει να δώσει τόσο ποιοτικό headbang σε απλές mid tempo καταστάσεις. Το tallica gives you heavy το έφτιαξε ο λαρς για μένα. Sad, god that failed, wolf and man, roam, king nothing, memory, harvester, bellz, devils dance, now that we re dead, dream no more, confusion… είναι και άλλα…

Μόνο οι pantera έδωσαν κάτι αντίστοιχο (ίσως και το ίδιο καλό) heavy ήχο, οι machine head από το blackening και μετά λόγω παραγωγής και οι exodus…διορθώστε με … σίγουρα ξεχνάω κι άλλους… απλά ανέφερα αυτά που αρέσουν περισσότερο.

Το metal δεν είναι μόνο ταχύτητα και crazy shit, είναι και ο όγκος να σου σκάει το τύμπανο σαν τούβλο στο στήθος. Δεν είναι κακό αν πια δεν το χει λόγω νοοτροπίας ή φυσικής κατάστασης. Λίγοι πιστεύω έχουν τον ήχο για να σε κάνουν να γουστάρεις όταν δεν παίζουν πολύπλοκα και γρήγορα… και αυτό ταλέντο είναι για μένα

1 Like

Παρακολούθησα την κουβέντα περι Λαρς (για ακόμα μια φορά), οπότε ας πω και εγώ την άποψή μου. Το όποιο κράξιμο το αξίζει για την απόδοσή του στα λάιβ. Όποιος κράζει το παίξιμο του στους δίσκους (δεν μιλάω για το St Anger προφανώς που εκεί πήγαν όλα στραβά) απλά δεν νιώθει από το όργανο. Μέχρι και το AJFA (κορυφή του για εμένα) εξελισσόταν συνέχεια σε επίπεδο τεχνικής. Στο Black ήταν απίστευτα βαρύς και γκρουβάτος και στα Loads νομίζω πως ήταν πολύ ουσιαστικός και έπαιξε ίσως περισσότερο από ποτέ με τις δυναμικές. Δεν είναι ο καλύτερος ντράμερ στον κόσμο προφανώς, αλλά είναι σίγουρα επιδραστικότατος και ρώτα όλους αυτούς τους γαμάτους και 100 φορές καλύτερους ντράμερ παιχτικά από τον Λαρς που κυκλοφορούν εκεί έξω τι πιστεύουν. Δεν χρειάζεται να είσαι πυρηνικός επιστήμονας για να καταλάβεις τον λόγο που είναι επιδραστικός. Πέραν όλων των τεχνικών θεμάτων δεν πάει να είναι ο τυμπανιστής της μεγαλύτερης heavy metal μπάντας. (ή της δεύτερης μεγαλύτερης ας μην κολλήσουμε σε αυτό πάλι και το κάνουμε “τάδε vs metallica” το thread)

Για τα λαιβ τώρα… δεν μπορώ να πω ακριβώς πότε άρχισε να πέφτει η απόδοσή του (και γιατί) ή πότε έπιασε πάτο, αλλά αυτό σίγουρα συνέβη και συμβαίνει ακόμα - αν και σε πολύ μικρότερο βαθμό. Νομίζω πως από περιοδείες των loads ξεκίνησε ο κατήφορος που ελάφρυνε το κιτ βγάζοντας 2 ρακ τομ, αρχισε να απλοποιεί το παίξιμο του, σταμάτησε να κάνει γεμίσματα και να γαμάει τη μάνα στο ταμπούρο. Το μεγάλο πρόβλημα του Ούλριχ όμως είναι τα πόδια του. Ακόμα και σε αυτές τις εκτελέσεις που βάζετε εδώ από την περιοδεία μπότα ΔΕΝ πολυακούμε. Παρακολουθείς το βίντεο και βλέπεις τα πόδια του να πάνε πάνω κάτω και ακούς μια μποτιά στο τόσο λες και παίζει 4/4 ενώ κανονικά θα έπρεπε να ακούς ορυμαγδό με τέτοιο μπόμπα ήχο που έχουν. Το φουλ δίκασο του FFWF πχ δεν είναι τόσο δύσκολο να παιχτεί. Είναι θέμα φυσικής κατάστασης και δεν θα έπρεπε να τραβάμε τα βυζγιά μας όταν τον ακούμε να παίζει έτσι για 15 δευτερόλεπτα και να λέμε “ουάο, είδες; το έχει ακόμα! ουου haters ρουφήξτε το αυγό σας” . Δεν μπορεί πλέον, ας το πάρουνε όσοι δεν το έχουν πάρει ακόμα απόφαση και ας πάμε παρακάτω. Σε βίντεο στο γιου τιουμπ μπορεί να ακούγεται ψιλοσούπα, αλλά αν είσαι μέσα στο λάιβ δεν σου καίγεται καρφάκι καθώς όλα είναι δυνατά όπως πρέπει και εσύ περνάς όπως πρέπει να περάσεις. Γαμώ δηλαδή…

Το παίξιμό του στο HTSD εμένα πάντως μου κάνει. Μπορεί να είναι προβλέψιμο (και με πολύ ταμπούρο και πάλι) αλλά το κολλάει πολύ καλά πάνω στις ρυθμικές κιθάρες και το μπάσο. Μπορείς να τον πεις όπως θες, αλλά από μουσική ξέρει και νιώθει…

ΥΓ Αυτό που πρέπει να καταλάβανε όλοι όσοι είδανε τα making of βιντεάκια είναι πως πήγε η κοπτοραπτική σύννεφο στον δίσκο (editing). Δεν είναι κακό…just saying. Από την στιγμή που δεν φαίνεται στο αποτέλεσμα και που τα βγάζουν κανονικά στο λάιβ δεν με απασχολεί πως φτιάχνουν τους δίσκους. Και παλιά γινόταν απλά τώρα στην ψηφιακή εποχή είναι πολύ πιο εύκολο να γίνει

5 Likes

Το πρόβλημα των περισσότερων είναι τα china που αντικατέστησαν το ride και το γενικότερο set-up των drums που -σύμφωνα με αρκετούς drummer- επηρέασαν το παίξιμο του.
Για τα live video όντως η μπότα χάνεται κάτω από τον ήχο της ρυθμικής. Σε live (πχ στο Milano που μου έρχεται στο μυαλό) άκουγες τη μπότα και έτρεμε το venue. Δεν ξέρω αν ήταν εξαίρεση και γι’ αυτό το θυμάμαι ή αν είναι γενικότερο θέμα με τα βίντεο πάντως.

Εγώ πιστεύω πάντως ότι παίζει china τόσο πολύ για να καλύψει το ότι δεν παίζει δίκαση… έτσι το έχω κόψει.

Αυτό με το τσάινα το έχω ξανακούσει και το θεωρώ μαλακία. Δεν είναι θέμα ευκολίας ή δυσκολίας αλλά θέμα ήχου που θέλει να βγάλει ο άλλος. Σταμάτησε στο RTL να παίζει με το ride και το ξανάπαιξε στα loads. Τα τσάινα τα πρωτοέβαλε σε πρώτο πλάνο στο load. Προσωπικά δεν μου λέει ΤΙΠΟΤΑ αυτό. Όπως και το σετ. Περισσότερο για εφέ είναι αυτά τα σετ με 4 ρακ τομ (δεν μιλάμε για τον Peart ή τον Portnoy που όντως παίζουν πάνω σε όλα τα κομμάτια του κιτ αλλά για τον Ούλριχ που μια χαρά μπορεί να βγάλει ένα από τα 10 γεμίσματα που ίσως θα ακούγονταν καλύτερα αν είχε 6 αντι για 4 τομ -υπολογίζω και τα 2 floor tom)

Στα γρήγορα σημεία δεν παίζει με τσάινα ρε δεν κολλάει. Εϊναι πιο γκρούβι πιατίνι…

1 Like

Κι όμως παρατήρησε το…

θα το τσεκάρω αν και ξαναλέω δεν μου λέει κάτι αυτό. Το πρόβλημά μου δεν είναι το σετ ούτε τα πιατίνα. Έχω δει ντραμάκλες να παίζουν χωρίς καν ρακ τομ παρά μόνο με ένα floor tom και να βγάζουν τίγκα αλητεία και παίξιμο διαστημικό (παίζει ρόλο και το είδος βέβαια). Σίγουρα είναι πιο ξεκούραστο να παίζεις με τσάινα αντι για ράιντ αλλά ως εκεί. Τα ποδαράκια του είναι το θέμα που δεν μπορούν να ακολουθήσουν. Πολλές φορές μου δίνει την εντύπωση πως δεν βαράει καν την μπότα και ο τίγκα μπασαρισμένος ήχος μπορεί να το καλύπτει κάπως και να μην φαίνεται τόσο, αλλά δεν είμαι και κουφός για να μην το παρατηρήσω. Αν μπορούσε/ήθελε να παίξει όπως στους δίσκους θα το έκανε και στο σετ που έχει τώρα.

Ναι μωρέ κουβέντα να γίνεται, απλά πιστεύω ότι επειδή το china κάνει πολύ φασαρία το χτυπάει τόσο πολύ ώστε να κρύψει την αδυναμία του στα πόδια. Μπορεί να κάνω και λάθος, απλά έτσι έχω παρατηρήσει

Πάντως για να είμαστε και ον τοπικ προχθές ετοιμαζόμουν να φύγω και επηρεασμένος από την κουβέντα εδώ έβαλα λίγο το Hardwired… να παίζει, έπαιξαν ραντομ τα 6 πρώτα και το Spit out the bone… εντάξει μιλάμε ότι όσο πέρναγε η ώρα ανέβαζα το volume μέχρι που με έκραξε λίγο το κορίτσι (το οποίο το έπιασα να σιγοτραγουδάει το ρεφρεν του Spit… την αγάπησα ξανά :stuck_out_tongue: )

4 Likes

Προφανώς κουβέντα κάνουμε για την καυλάντα. Είναι αυτό που είχα γράψει και που έχουν πει και άλλα παιδιά εδώ μέσα. Κάνει μπαμ πως δεν κάνει εξάσκηση πλέον…it is what it is. Και κάτι που σκέφτηκα σχετικά με την σκηνική του παρουσία. Δεν είχε το ταλέντο για να είναι frontman (να παιζει κιθάρα ή να τραγουδάει δλδ), αλλά Θα ήταν γαμάτος γιατί έχει το ροκσταριλίκι μέσα του. Γι’ αυτό και κάνει τις καγκουριές και φτύνει, σηκώνεται, γονατίζει, αγκομαχάει. Το 'χει η κουφάλα…τον περιορίζει η στατικότητα του ντράμερ :stuck_out_tongue:

4 Likes

100% το χει, δεν είναι τυχαίο που πάντα μιλάει τελευταίος στο τέλος κάθε συναυλίας…

4 Likes

πάρτε τον κι εδώ με τους Volbeat… like a boss

1 Like

παίζει και ride…:stuck_out_tongue:

4 Likes

Εγω παντως 6 φορες που τους εχω δει live, νομιζω οτι στο live οι μποτες ακουγονται φοβερα, και πως οντως χανονται στο live video. Θυμαμαι στο MSG το 2009 να παιζουν το Dyers Eve και να ακουγεται φουλ η δικασιλα. Λιγο ελεος να λετε οτι δεν παιζει δικαση ε, κι εγω να με εβαζες πισω απο τα τυμπανα θα μπορουσα να παιξω τη δικαση… απλα το κακο ειναι οτι την παιζει σκατα τη δικαση, χωρις σωστες δυναμικες, και χανει και μερικα χτυπηματα μερικες φορες, ειναι λες και τον εχεις βαλει στο Guitar Hero και η κοκκινη γραμμη ειναι μονιμως εκει, αλλα δεν χανει ο μαλακας, το σωζει για 30 δευτερολεπτα και μετα παλι κοκκινη γραμμη.

Καλά, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Δεν μιλάω για τα σημεία με κόντρα δίκασο που εσύ φέρνεις για παράδειγμα, αλλά τα πιο τεχνικά μέρη των τραγουδιών. Και για να μην κοροϊδευόμαστε, δεν είναι δυνατόν στα βίντεο να ακούγεται μόνιμα μια ‘χοντρη’ μποτιά και μετά να ψάχνουμε να ακούσουμε αν έπαιξε και τίποτα άλλο στη συνέχεια.

1 Like