Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Ναι τα γεμισματα - γυρισματα τα έχει απλοποιήσει εδώ και πολλά χρόνια .

Οι μποτιες επίσης είναι εύκολο να σε ξεγελάσουν. Μπορεί να χτυπάει το ένα βαθύ και να ακούγεται σαν μπότα . Για την φυσική κατάσταση δεν το πολύ πιστεύω, είναι θέμα πρακτις που μέχρι και το 11 δεν έκανε σχεδόν καθόλου .

Έχει βολευτεί και αυτός με τον πιο απλό τρόπο παιξίματος αλλά όπως και να έχει αυτό λειτουργεί . Έχουμε ξαναδώσει παραδείγματα με ντραμερς να παίρνουν την θέση του ( μέχρι και ο Het έχει κάνει χαβαλέ για αυτό ) και το αποτέλεσμα δεν ήταν όπως τελικά το φανταζομασταν .

Τέλος δεν μας “πουλάει” και παπάδες στους τελευταίους δίσκους και μετά ακούς άδεια πράγματα στα live. Αυτός είναι ο Δανός με τα καλά του και τα άσχημα του .

2 Likes

Έχω παίξει τύμπανα, έχω μια κάποια ιδέα τι είναι τι και πως ακούγεται το κάθε κομμάτι του κιτ και αυτό που λες με το βαθύ ή το οτιδήποτε δεν είναι το θέμα μας εδώ. Το ότι λειτουργεί ο απλοποιημένος τρόπος παιξίματος τι σημαίνει; Πως δεν θα ήταν καλύτερα αν τα έπαιζε όπως “έπρεπε”;

2 Likes

Δεν έχω διαφωνήσει σε κάτι . Και εσύ έχεις παίξει ντραμς και έχω είμαι ηχολήπτης και σου εξηγώ ότι σαν μπότα μπορεί να ακουστεί και ένα βαθύ . Σημείωση ήταν όχι ότι αφού μπορεί να ακουστεί και έτσι να το κάνουν όλοι συνέχεια . Δε το έπαιξα ξερολας.

Το τι θα έπρεπε να κάνει στα live το αποφασίζει εκείνος . Ωραία θα ήταν να έκανε καλύτερα γεμισματα όμως αυτός είναι εδώ και πολλά χρόνια .Μετά από 20 τόσα χρόνια δεν σου λείπει και κάτι όταν τον ακούς . Δηλαδή δεν θα μείνει κανένας σε αυτά τα ψεγάδια .

Προφανώς και θα ήταν καλύτερα να τα έπαιζε τα σημεία του πιο πιστά απλά λέω ότι ακόμα και έτσι μια χαρά λειτουργεί το πράγμα .

1 Like

Η κουβέντα εδώ είναι μια απλή κουβέντα. Δεν λέω τι πρέπει να κάνει ο Λαρς ή εσύ :stuck_out_tongue: Αλλά μην μπερδεύεις την τσαπού με την ρτσαβού. Αν το βαθύ ακουγόταν σαν την μπότα δεν θα είχαμε πρόβλημα γιατί θα ακουγόταν μπότα. Το θέμα όμως είναι πως δεν ακούμε μπότα (άρα ούτε βαθύ). Όταν με το καλό τους δούμε από κοντά φέτος θα επανέλθουμε.

1 Like

Εσύ από ότι θυμάμαι ψιλό αργείς .
Έχουμε τον αλεχαντρο να μας πει σε 4 μερούλες και να είμαστε καλά θα έχω και εγώ δείγματα γραφής .

ΥΓ : δεν μπερδεύω τίποτα . Σου εξηγώ ότι όπως λες και εσύ έχει ένα θεματακι με τα πόδια σε πιο απλά γεμισματα εκεί που θα άκουγες μπότα θα χτυπήσει το βαθύ γιατί του είναι πιο εύκολο .

1 Like

Καλό είναι που θα μιλήσουν πρώτα οι αντικειμενικοί!!

4 Likes

Θεωρείς τον εαυτό σου τέτοιο ; αααα ρε μπουστη μου να παίξουν 3 κομμάτια από το στανγκερ… εκεί να σε χαρώ !

1 Like

Ναι Φεβρουάριο. Τα γεμίσματα δεν έχουν σχέση με τα πόδια. γέμισμα είναι η εισαγωγή του Creeping Death, αυτά στο τέλος κάθε κουπλέ του Motorbreath (που δεν τα παίζει πλέον αλλά το πάει όλο φλατ) κοκ. Το πρόβλημα στα πόδια φαίνεται στα πιο πολύπλοκα θέματα του που πλέον τα βγάζε σχεδόν με ένα πόδι. Σου ξαναλέω, εμένα δεν με πολυχαλάει γιατί σε συνθήκες λάιβ δεν δίνεις ιδιαίτερη σημασία λόγω του γαμάτου ήχου, αλλά καταλαβαίνω αν κάποιος γκρινιάξει.

3 Likes

Πάντως ο @drenie έχει ένα δίκιο στο θέμα με το βαθύ, το παράδειγμα μου είναι η δίκαση στο Fuel, μα τον θεό πρέπει να είναι αστεία για κάποιον σχετικό να την παίξει, κι όμως αυτός χρησιμοποιεί το βαθύ. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να παίζει συνέχεια το βαθύ όταν υπάρχει δίκαση γιατί θα πρέπει να παίξει και κάτι άλλο με αυτό το ρημάδι το δεξί (χαι χατ πχ) γι αυτό και δεν ακούγεται σωστά η “δίκαση”

2 Likes

Το fuel έχει και δίκασο και βαθύ στο album αν μιλάμε για το σημείο που λέει “oh, on I burn fuel is pumping engines burning hard, loose and clean” και είναι αυτό που του δίνει αυτό το έξτρα γαμάτο γκρουβ

1 Like

Όντως απλά κάπου το δίκασο το ξεχνάει :stuck_out_tongue: και παίζει μόνο το βαθύ. Τέσπα νομίζω το αναλύσαμε αρκετά δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι, αλλά βλέπεις ας πούμε ότι ανεβαίνει στην σκηνή με τους Volbeat και είναι καλός και στον χρόνο πάνω και δίνει και μια δυναμική στη μπάντα (άσχετα που ο κανονικός τους ντραμερ τα παίζει χωρίς καν να ιδρώσει)

3 Likes

Ναι ρε παιδί μου και εγώ τα καταλαβαίνω όλα .
Αλλά νομίζω ότι αν κάποιος πάει σε live τους θα είναι και συνειδητοποιημενος ότι δεν θα ακούσει τα γεμισματα όπως τα έχει στο μυαλό του από τους δίσκους ( ειδικά σε κάτι θέματα από τα RTL, MOP, AJFA) .

Αν θυμάμαι καλά θα τους δεις και τις δύο μέρες στη Μπολόνια… την δεύτερη λοιπόν ετοιμάσου να κρατήσεις σημειώσεις . Θα έχω φέρει μπλοκάκι μαζί με άλλον από εδώ μέσα για να σημειώνουμε τα λάθη .

3 Likes

Έχει να πέσει θάψιμο…

2 Likes

Τρουθ του μπι τολντ …και εμένα να ανέβαζες να παίξω το guitar gangsters and cadillac blood μια χαρά θα το έπαιζα :stuck_out_tongue: Αλλά ναι είναι στο τέμπο όντως και το έπιασε καλά με φαντάζομαι 1 πρόβα που θα έκανε λίγο πριν το λάιβ. Παραπάνω να ασχολήθηκε απο + κλείεται

2η μέρα αν θυμάμαι καλά έχω κλείσει κερκίδα. Οπότε θα είναι πιο εύκολο να κρατάω σημειώσεις και μετά να τον κράζω από το πρωί μέχρι το βράδυ…νοτ

3 Likes

Εντωμεταξύ πρέπει να είναι οι μοναδικές μέρες που δεν είναι ακόμα sold out, γαμώ θα είναι να μην έχει πολύ κόσμο!

1 Like

Γατάκι μου γλυκό , sold out είναι . Απλά η ενημέρωση πρέπει να έρθει από την ticker Master.

Να ξέρεις οριακά προλάβαμε για την δεύτερη μέρα .

2 Likes

Ενημέρωσέ τους εσύ ρε!

Ευτυχώς που έγινε sold out και η Μπολόνια, γιατί θα μου έμπαιναν ιδέες πονηρές.

Εεεεε ναι. Το έχω ξανακάνει όταν είχαν ξεχάσει να βάλουν το battery ως μέρος του σετλιστ από το live του 99 .

Ευτυχώς έγινε παντού σολντ αουτ και δεν θα ανεβάζουν κάθε δεύτερη ώρα και από ένα βιντεακι για προώθηση … νοτ!

Για όποιον πάει την πρώτη μέρα Μπολόνια (είναι Δευτέρα), το Σάββατο 10 παίζει ο Wilson στη Ρώμη, είναι καλός συνδυασμός :sunglasses:.

2 Likes

Mε γάμησες τώρα αλλά δεν νομίζω να μας παίρνει να καθόμαστε Ιταλία από Σάββατο μέχρι Πέμπτη ε @Outshined ;

2 Likes