Metallica - Hardwired ...To self-destruct

Auta ta duo pou grafeis ennoeitai oti anaferontai poly syxna (kyrios apo fanboys) alla prosopika me afinoun pagera adiaforo. Kai de nomizo oti exoun anaferthei toso poly sto sugkekrimeno thread.

Respect gia tin anafora se Load/Reload me auton ton tropo, afou prokeitai peri enos album stin pragmatikotita.

Καλά μόνο εγώ για τους iced earth είπα ότι δεν μου αρέσουν …όπως και οι blind guardian αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία .

Οι Avenged sevenfold ας πούμε κλέβουν δεν κλέβουν μου αρέσουν τουλάχιστον 10 φορές περισσότερο από τα δύο συγκροτήματα που ανέφερα .

Το γούστο μου είναι αυτό. Προφανώς κάτι έκαναν καλά , εμένα δεν με κέρδισαν όμως . Και τεράστιες μπάντες τουλάχιστον όπως τις έχω εγώ στο μυαλό μου δεν έγιναν ούτε έφτασαν το επίπεδο των Avenged.

Το σχόλιο των επικριτων για το Reload είναι ότι έκοψαν τις χοντράδες ειδικά στις φώτο επειδή έφαγαν κράξιμο .

10 μέρες ρε νιαμου!

To No Life 'til Leather.

2 Likes

Το power metal .

όλη η λίστα που έγραψες ( και καλά έκανες που το τονίζεις ) , θα έπρεπε να μας αφήνει παγερά αδιάφορους, αν θέλουμε να μιλάμε καθαρά για μουσική

και κάτι άσχετο με αφορμή τη “λίστα”

όταν μιλάμε για μουσική , η λέξη “σκατά” είναι εν τη γενέσει της αδόκιμη. Όλα έχουν κάτι να προσφέρουν, έστω και αν προσφέρει μόνο στον ίδιο τον καλλιτέχνη και ουσιαστικά σε κανένα άλλο. Σαν το st. anger π.χ. ( δεν ακούγεται αλλά τέτοιο χαρακτηρισμό δεν θα έκανα προσωπικά :wink:)

ΥΓ : Το μόνο power metal που γαμάει είναι των pantera \m/ …Αν και σαν genre το λατρεύω ακόμα

Πες τα.

Α, σαν genre δεν υπάρχει “power metal” για μένα.

εννοείς δεν αποδέχεσαι τον όρο “power metal” ή δεν σ αρέσει ;;; Γιατί π.χ. τους Helloween & τα Keepers τα προσκυνώ

ΥΓ : σορρυ για το οφτοπικ παιδιά, αλλά κάπου , κάπως πρέπει να συζητήσουμε και κάτι άλλο. Δεν υπάρχει κινητικότητα σε άλλα θρεντ. Δεν μπορεί κάποιος μοντ να μεταφέρει όλα τα οφτοπικ σε κάποιο “σπαμοθρεντ” γιατί το έχουμε βιάσει εδώ μέσα;;;

1 Like

Ότι δε μ’ αρέσει ρε.

Άντε, για να μη βιάζουμε κιόλας το τόπικ: 10 μέρες :sunglasses:

2 Likes

Vic επιστρέφω στο προηγούμενο θέμα μας :grin: θέλοντας να πω πως κατά την άποψη μου τσατσιά θα ήταν στο πρόσωπο του Mustaine αν γενικά υπέγραφαν σαν Newsted/Hetfield/Ulrich στο Blackened, Hammett/Hetfield/Ulrich στο Enter Sandman κοκ αλλά στο Four Horsemen σαν Η/U/M.
Γενικότερα πάντα ήταν οι 2 τους συν όποιος συνεισέφερε την ιδέα. Καλώς ή κακώς όποια ιδέα και να ήταν, μικρή ή μεγάλη συνεισφορά κλπ αν δεν είχε το ΟΚ τους δεν προχωρούσε. Το ίδιο πάνω κάτω είπε και ο Hammett πρόσφατα.

Από εκεί και πέρα, σαν μπάντα ελάχιστα ασχολήθηκαν με το να μπαίνουν σε διαμάχες και διενέξεις με άλλες μπάντες/πρόσωπα και αυτό ίσως απαντάει στο γιατί δεν διέψευσαν ποτέ τίποτα σχετικό. Ακόμα και στο Glasto πρόσφατα που βγήκε ο κάθε πικραμένος να μιλήσει γι αυτούς το μόνο που απάντησε ο κοντός ήταν “ποιοι είναι οι τάδε”. Νομίζω πως περισσότεροι μιλάνε για το πως τους βοήθησαν οι Metallica (από τον Lemmy μέχρι τους Volbeat) ή οι Metallica για το πόσο βοηθήθηκαν από μπάντες (από τους Purple μέχρι τους English Dogs και τον Danzig) και λίγο ή πολύ βοήθησαν αυτές τις μπάντες είτε προβάλλοντας τες είτε διασκευάζοντας τες. Δε νομίζω ΜΟΝΟ στο Mustaine να φέρθηκαν άδικα. Ναι έφερε ιδέες σαν μέλος των Metallica, τις έκαναν τραγούδια και όταν έφτασαν να τα ηχογραφήσουν τους ξανακρέμασε. Τα ηχογράφησαν και του έδωσαν το μερίδιο του.

Ντροπή… αλλά δε σου απαντώ για να μη μαγαρίσω το thread :stuck_out_tongue:
Έλα στο thread των Blind Guardian αν τολμάς να τα πεις αυτά.

Πάντως, για να κάνω και μια σύνδεση με Metallica (αλλά όχι απαραίτητα με το τίτλο του topic), κάποια στιγμή υπήρχε η ιδέα να ονομαστεί η μουσική που πρωτοακούστηκε από Metallica, ως power metal.

Τέλος με ίντριγκα: Λέτε αύριο που θα έχουμε νικητή αμερικάνικων εκλογών να έχουμε καμμιά νύξη πανηγυρισμού από την μπάντα;

1 Like

Και αν βγει μαλακία ο δίσκος θα βγούμε να σας φωνάζουμε εν χορώ

" Ρε φανμπόυδες 10 μερες λέγατε "

Είμαι αισιόδοξος ότι θα κυκλοφορήσουν πολύ μεγάλο άλμπουμ. Όσο περνούν οι μέρες έχω αγωνία, ενώ στην αρχή το πήρα χαλαρά σχετικά. Α, ρε 'Ταληρα (sic)

2 Likes

Απ’ αυτούς δε νομίζω. Άντε νά 'χουμε από κάναν ανκλ Τεντ Νιούτζεντ αν βγει ο Τραμπ!

1 Like

Δεν ασχολούνται με την πολιτική και γενικά ότι χωρίζει τους ανθρώπους. Σύμφωνα με τον James.

1 Like

Αγαπούλας μας προέκυψε ο Τζέιμς.

Έρχομαι μωρή αρρώστια ! Χαχαχαχαχα .

Αν ανοίξει η κουβέντα θα γράψω και εκεί αν και δεν είμαι hater .

Το σκατά που είπα όμως για τους iced earth πείραξε τον @Rebel . Καλά δεν τον εννοώ άσχετα αν στο περίπου τους σιχαίνομαι . Το είπα για να δείξω πόσο καφρίλα είναι να αφοριζουμε μπάντες ή δουλειές κάποιας μπάντας επειδή δεν είναι του γούστου μας . Λάθος άνθρωπος ψάρωσε γιατί το παιδί μια χαρά διάλογο κάνει .

Εδώ πέρασαν 15 και 20 χρόνια για να εκτιμηθούν τα Loads ακόμα και από ανθρώπους που όταν είδαν το οπισθόφυλλο έκαναν εμετό και κούναγαν την σημαία του απόλυτου μεταλλα στη μούρη όποιου του άρεσαν οι συγκεκριμένοι δίσκοι .
Στα παπάρια τους οι Metallica και για ονομασίες , ταμπέλες και ότι άλλο κομπλεξικό κουβάλαγε ο καθένας με αφορμή την μουσική . Όχι ότι οι ίδιοι δεν είχαν κομπλεξιλικια αλλά ήταν σε άλλο επίπεδο. Και ναι το βρίσκω και αυτό σούπερ τίμιο να έχεις κότσια να βγάζεις αυτό που θες με το όνομα της μπάντας σου και όχι με κάποιο και καλά Project για να γλυτώσεις και το όποιο κράξιμο .
Παραδείγματα άπειρα …

Power metal ήταν το demo των metallica πριν το no life till leather . Και τότε δεν υπήρχε ούτε thrash ούτε τίποτα σαν όρος οπότε με αφορμή το demo ήθελαν να ονομάσουν το ιδίωμα που προσδιορίζεται Από το kill em all ως power . Και speed τους είπαν εκείνη την εποχή . Όλοι όμως thrash το μάθαμε.

1 Like

Ο δανός είπε ότι αν βγει ο Τραμπ θα τα μαζέψει και θα γυρίσει στην Κοπεγχάγη :smiley:

1 Like

Αργουν τα γενεθλια του Kirk…

Για να ξερετε καθε απογευμα προσπαθω να κανω προπονηση στην κυβιστηση αλλα με εμποδιζει ο πριαπισμος που εχω μετα τα 3 τραγουδια…

1 Like

Και ο james είπε ότι μέσα από τα τραγούδια τους δεν κάνουν πολιτικές δηλώσεις . Απλά εκφράσουν τους προβληματισμους που έχουν .

Και επίσης πολιτικά ο Hetfield δεν εκφράζεται. Δεν λέει τι γουστάρει αν και πρόσφατα είπε ότι θα ήθελε μια τρίτη επιλογή ( κάπως αστειευομενος ) . Ο Δανός πάντως έχει μεγαλύτερο στόμα φαίνεται και από τις φωτογραφίες για το artwork του Hardwired! :smile:

Έχει και την γυναίκα του που είναι ένθερμη υποστηρίκτρια της Κλίντον.

Πριαπισμος ειπαμε οχι ελεφαντιαση…