Metallica & Lou Reed - Lulu

Μία από τα ίδια και εδώ. Επίσης τον δίσκο δε θα τον αγόραζα (βέβαια είμαι από αυτούς που θεωρούν μεγάλο metallica δίσκο μόνο ότι βγήκε μέχρι το Ride The Lighting και ακόμη δεν ξέρω πως την πάτησα και αγόρασα το Death Magnetic) αλλά και για μένα αξίζει respect αυτό που έκαναν. Εμπορικά ζημιά θα τους κάνει στο δίσκο που ήδη ηχογραφούν, αλλά ήθελαν να το κάνουν και μαγκιά τους που το έκαναν και ας μην έπιασε.

Τώρα τα υπόλοιπα για μένα είναι βερεσέ. Ξεχνάμε πως ο rock μουσικός πάνω από όλα πρέπει να εραστής της τέχνης του κι όχι της φήμης του. Χίλιες φορές μια μουσική σκηνή που οι Metallica δε θα ντρέπονται να βάζουν το όνομα τους σε μουσική τόσο ξένη με αυτό που τους μάθαμε και αγαπήσαμε, παρά η λογική των Greenday που φτιάχνουν αβέρτα νέα σχήματα (Foxboro Hot Tubes, The Network) για να παίξουν αυτά που θέλουν δίχως να στεναχωρήσουν τα κλειστόμυαλα και φανατισμένα αμερικανάκια fanboys, που αλλιώς δε θα αγοράσουν με κλειστά μάτια τον επόμενο τους δίσκο.

Για να εκτεθείς χρειάζονται κότσια και οι Metallica εκτίθονται ξανά, αποδεικνύοντας πως τουλάχιστον τα έχουν. Τώρα μένει να μας αποδείξουν με τον δικό τους δίσκο και αν έχουν κάτι ακόμη να προσφέρουν στον χώρο. O Lou Reed για την ώρα δε μου πρόσφερε κάτι…

ποιός ασχολείται με ξεπουλήματα; σιγά μην πουλήσουμε και οπαδισμό ρε συ. αν είναι δυνατόν. είναι απλά αποτυχημένος πειραματισμός. και στο τέλος, ανεξαρτήτως των καλών προθέσεων μένει το αποτέλεσμα.

όσο σου προκαλεί σεβασμό το ότι δεν κολλάνε, τόσο είναι safe γιατί οι κάθε metallica θα έχουν ένα ποσοστό του κοινού που θα “αγοράσει ό,τι πουλήσουν”. δεν έχουν να φοβηθούν στην πραγματικότητα κάτι.

από την άλλη, δεν θεωρώ το Death Magnetic τόσο safe όσο το παρουσιάζεις. Υπάρχει διαφορά μεταξύ του να βγάλεις ένα metal άλμπουμ και ένα “καλοπαιγμένο σε επίπεδο Metallica” άλμπουμ

Εγω προσωπικα δε βλεπω κανενα κινδυνο απο τη στιγμη που μιλαμε για μερικους εκατομμυριουχους που εχουν λυσει το προβλημα της ζωης τους κι ο κοσμος θα τα ξεχασει ολα οταν ειναι να βγαλουν το Ντεθ Μαγκνετο νο2.

Sorry αλλά πραγματικά γελάω και δυνατά μάλιστα όταν διαβάζω πως οι Metallica ρίσκαραν με αυτό το άλμπουμ και πως ίσως αυτό επηρεάσει και τις πωλήσεις τους στο άλμπουμ που ακολουθεί. ΕΛΕΟΣ, εδώ έβγαλαν dvd με την μπάντα να κάνει ψυχανάλυση στο καναπέ με κανονικό ψυχολόγο και πούλησε τα κέρατα του και ακόμα κάθεστε και μιλάμε για ρίσκα; Και μιλάμε για metal μπάντα που το έκανε όχι για τους oasis έτσι; Και άλμπουμ με ηχογραφημένες τις κλανιές τους να βγάλουν οι Metallica τα κέρατα του θα πουλήσει και δεν θα χάσουν απολύτως τίποτα από το status τους.

Προσωπικά ούτε έχω κανα θέμα με τον τρόπο γραφής του συντάκτη ούτε θα του προσάψω κάτι αρνητικό σχετικά με τη χρήση της γλώσσας και το μέγεθος του κειμένου.Ίσα ίσα χαίρομαι να διαβάζω που και που σωστά ελληνικά.
Ωστόσο δεν μπορώ να αρνηθώ ότι με τσιτώνει-πάντα το έκανε,σε κάθε περίπτωση-η αποστασιοποίηση του “μουσικοκριτικού"απ τον μέσο οπαδό.Δλδ οκ θες να αποθεώσεις ή να θάψεις τον δίσκο/καλλιτέχνη προβλημά σου,κάντο,με όποιο τρόπο θες,οκ από μένα.Έτσι κι αλλιώς προσωπικά τα τελευταία πολλάααα χρόνια ελάχιστους κριτικούς εμπιστεύτηκα πέρα απ την ίδια μου την ακοή και πιστεύω πως οι περισσότεροι το ίδιο κάνουν πλέον.Όμως όταν στρέφεται η κριτική εναντίον της “μάζας” των οπαδών-μουσικόφιλων-επιδερμικών ακροατών και μύριων όσων,τότε θεωρώ πως υποπίπτει σε τεράστιο σφάλμα.Γιατί δλδ να μην σταθεί η κριτική απλά στο πάντρεμα του Λου με τους Κατς και στην ανάλυση του μουσικού ύφους και θα πρέπει να κατηγορούμε τους"κολλημένους μεταλλάδες” σαν το οπαδικό κατακάθι της μουσικής ακρόασης??

Εκφράσεις του τύπου…

[I]“γιατί μπήκαν στη μέση οι οπαδοί των Metallica, των οποίων, προφανώς, αλληθώρισαν τα αυτιά.”
“Θα ήταν τρομακτικό, αν δεν ήταν τόσο κωμικό, το γεγονός ότι οι φανατικοί των κορυφαίων της θορυβώδους μουσικής διακόπτουν την ακρόαση λόγω πονοκεφάλου.”
“Δεν αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι μια τόσο -κυριολεκτικά επιτέλους- ακραία πρόταση προσβάλλει την αισθητική του μεταλά.”
“Αν τα πράγματα ήταν αλλιώς, οι μακρυμάλληδες μαυροφορεμένοι θα διάβαζαν Burroughs, όχι Lovecraft.”
“Κι όσοι έχουν τη ροπή προς τα τοιαύτα, μπορούν να εκτιμήσουν τις όποιες στιγμές επιτυγχάνει η αδυσώπητη πρωτοτυπία. Για τους λοιπούς, το “Lulu” θα παραμένει η κουραστική διαδικασία με τα ακαταλαβίστικα ψελλίσματα ενός γεροντοροκά, από την οποία πρέπει να περάσουν να λάβουν μερικές τζούρες από τον ήχο των Metallica, μέχρι το επόμενό τους άλμπουμ.”
"Όταν ο ακροατής συλλάβει το συμβολισμό και τη χρηστικότητα της ενορχήστρωσης, μπορεί να αναγνωρίσει τα μερικά μεγαλειώδη τμήματα του έργου. "[/I]

…θα μπορούσαν πολύ απλά να λείπουν και η όποια γκρίνια θα υπήρχε(που θα υπήρχε) θα στοχοποιούσε άλλες πτυχές της κριτικής.Ο μεταλλάς ήταν είναι και θα είναι κολλημένος.Ε και?Πρέπει δλδ να του καταλογίζουμε ότι στερείται και μόρφωσης ή κριτικής σκέψης?Δε νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο ούτε στο ελάχιστο και ειδικά οι γράφοντες έχουν μεγαλύτερη ευθύνη ως προς αυτό,μια και τα κείμενα τους δεν είναι κατ’ιδίαν κουβεντουλες της παλιοπαρέας.Το “εμείς και εσείς” έχει δημιουργήσει στο πέρασμα του χρόνου κομπλεξικά πλάσματα γαργαντουϊκού μεγέθους τύπου Αργύρη Ζήλου και πολλών ακόμα και είναι κρίμα να συναντάται και σε κείμενα νέων συντακτών.Και στην τελική δεν είναι μόνο (τρου)μεταλλάδες οι ακροατές,μην το ξεχνάμε αυτό.Το δύσκολο,δύστροπο,δυσνόητο του ενός είναι το mainstream του άλλου,οπότε ας μην καταφεύγουμε σε απλοποιήσεις.
Τέσπα,φιλικά όλα αυτά,μια και ο συγκεκριμένος συντάκτης είναι καθ’ολα συμπαθής ως προς τη γραφή του ως τώρα.

Επισης, εγω το λεω (το οποιο ειμαι σιγουρος πως εχει αναφερθει αλλα βαριεμαι να διαβασω ολες τις σελιδες). Ο Lou Reed βγηκε κερδισμενος γιατι απο εκει που δε τον ηξερε απειρος κοσμος τον εμαθε ως φυσιογνωμια εστω, αλλα κι οι Metallica βγηκαν κερδισμενοι γιατι ο κοσμος τωρα πια θα ψιλοεκτιμησει το St Anger. Αν ημουν ο Λαρς, θα το χα κανει χαλαροτατα μονο και μονο για να δω τις αντιδρασεις του κοσμου. 45ρηδες ειναι, δε ξεμωραθηκαν ακομα. Ξερουν καλα πως αυτο που εγραψαν ειναι μλκια. :stuck_out_tongue:

κατσε ρε Τζον, στο Load-reload ειχαν κοτσια και το αναγνωριζουμε, ηταν πολυ καλοι δισκοι για κατι το οποιο υπηρξε ενα τεραστιο ρισκο…απο κει και περα εχουμε S&M= παλι ρισκο, μαγκια τους(μαλακιαρα), St Anger.=ρισκο,μπραβο τους(μαλακιαρα),DVD με ψυχαναλυση=πολλα κιλα @@ και δω(μαλακιαρα του κερατα) Lulu=ρισκο, κοτσια(επισης μαλακιαρα, με το ζορι το ακουσα ολοκληρο μια φορα)…δλδ για καθε πιπα που θα βγαζουν, επειδη δειχνουν ‘‘κοτσια’’, θα αγαπαμε? Εμενα μου φαινεται θλιβερο, μια μπαντα σαν τους Μεταλλικα να προσπαθει με οτι τροπο μπορει, μετα απο 30 χρονια στο κουρμπετι, να το παιξει δενξερωγωτιψαγμενημεανησυχιες, μπας και προωθησει ενα πιο ‘‘σοβαρο’’ προφιλ, η δεν ξερω γω τι εχουν στο μυαλο τους…
τουλαχιστον στο Death Magnetic, αναμασηματα ή οχι, παιξαν για τους οπαδους τους…

Επισης, οσο και να συμπαθω τον ιδιο τον συντακτη + ειμαι σταθερος φαν καποιων παιδιων που γραφουν στο σαιτ, το κειμενο ειναι εμετος+ενα πελωριο δηθεν…δλδ μονο που δεν ντραπηκα που αναλογιστικα οτι ανηκω και γω στη κατηγορια ‘‘κολλημενος μεταλλας’’

τελος, αρχιζω να αναθεωρω για τα τελευταια αλμπουμ των Κουηνσραηχ, που δεν κωλονουν να εκτιθονται συνεχως και συνεχως στα ματια των φαν τους, επειδη εχουν τα @@ να παιζουν οτι παιζουν!Μπραβο στα παιδια!

Μαγκια διαβαζω και respect και μπραβο λεει που τολμησαν.

Ασε ρε παιδια ειναι ξυπνιοι τελικα πολυ οι metallica σου λεει θα βγαλουμε τωρα αυτη την υπερπατατα τη λουλου μαζι με τη μπεκροκανατα και μετα ο επομενος μας δισκος που θα ναι παλι πατατα θα τους φανει ολων δισκαρα…

το ιδιο εγινε εξαλλου και με το st.anger μετα βγαλαν την ‘‘υπερδισκαρα’’ death magnetic…

Το St Anger ειναι δισκαρα αλλα ειστε πολυ μεταλλαδες για να το καταλαβετε. Ο δισκος ειναι πανκ και δεν κανω πλακα. Το μονο που μ ενοχλει ειναι οι διαρκειες των κομματιων, κατα τ αλλα ειναι τελειο ετσι ακριβως οπως ειναι.

everyone who has listened to Lou Reed, please make one step forward

Οι ίδιοι αυτό προβάλλουν πάντως, τον Lou να λέει στον Lars να κάνουν δίσκο και ο Lars να λέει κατόπιν εορτής ότι από μικρός ήταν χωμένος στην κουλτούρα από το σπίτι του, που δεν έχω λόγο να το αμφισβητώ, αν και όλως τυχαίως μέχρι να γιγαντωθούν οι Metallica, μιλούσε μόνο για hard rock και NWOBHM. Δεν λέω ότι ο James δεν ήθελε, πάντως εγώ αυτούς κυρίως βλέπω να μιλάνε ακατάπαυστα και με ενθουσιασμό, τους άλλους μάλλον συγκρατημένους θα τους έλεγα, ενώ διάβασα και για τον James να λέει ότι ε, σε μερικά σημεία ήθελε να δουλέψει παραπάνω τα φωνητικά, κάτι τέλος πάντων, και ο άλλος του έλεγε “πάει, τελείωσε, ξέχνα το, είναι έτοιμο” ξέρω γω.

Άρα ο Cliff είναι ο βασικός υπεύθυνος για τη μετέπειτα πορεία τους (Load, S&M, Lulu για παράδειγμα), χάρη ακριβώς σε αυτή τη νοοτροπία που μετέδωσε και στους υπόλοιπους (και χάρη στις επιρροές του, θα προσέθετα). Κάνουμε αυτό που γουστάρουμε κ δεν πα’ να λένε. (Γι’αυτό ακριβώς έβαλα κ αυτό το απόσπασμα από το γιουτχιουμπ φίλε matia).

Πλάκα κάνεις έτσι; Με τον θάνατο του Cliff ξεκίνησε η εμπορική μηχανή, πρώτα στα εντελώς φυσιολογικά πλαίσια με τα videoclips και singles και μετά σε επίπεδα Bon Jovi και πάνω, με αμέτρητα κλιπς και singles και προώθηση της καραπουτανάρας. Νοοτροπία του Cliff, αμέ.

Μουσικά μιλώντας, σίγουρα κάνανε του κεφαλιού τους, απλώς έχω ένα πρόβλημα να το μοστράρουμε αυτό για να δικαιολογήσουμε τα πάντα. Επίσης του κεφαλιού τους δεν σημαίνει ότι κάνουν απαραιτήτως του καλλιτεχνικού κεφαλιού τους, μπορεί να κάνουνε ότι λέει το κεφάλι τους ότι θα είναι edgy, θα κάνει wow ο ροκ κόσμος, όχι αυθορμήτως τέλος πάντων. Εμένα αυτή την εντύπωση μου δίνουν σε κάθε, μα κάθε κυκλοφορία μετά το Black Album, ότι δεν είναι μια οργανική πρόοδος. Μπορεί και να σφάλλω βέβαια.

Γίνονται καρνάβαλοι αισθητικά στο Load, κάνουνε του κεφαλιού τους, γαμώ. Στα παπάρια μου προφανώς ότι ο Λαρς θέλει να βάφεται και να φοράει γούνες, απλά μην πας να με πείσεις ότι αυτό γαμάει και από πάνω και θα το επικροτούσε και ο Cliff, δηλαδή. Το αγαπημένο κομμάτι του οποίου ήταν το Master of Puppets, τις επιρροές του τις έθετε πάντα στο Metallica ήχο, δεν έχω ακούσει κάτι πειστικό ότι το πήγαινε και ο ίδιος στο Load. Eagles και Lynyrd Skynyrd άκουγε πριν πάει στους Metallica, οι Misfits ήταν η τελευταία δημόσια καύλα του, πώς προκύπτει από αυτά ένα Load; Αν μη τι άλλο, ο άνθρωπος πέθανε νέος και το μουσικό του στίγμα μέχρι τότε έδειχνε ότι το πήγαινε στο πιο σύνθετο, πολύπλοκο, προγκρέσιβ, με μελωδικά περάσματα, με το Heavy πανταχού παρόν, αυτά όταν άκουγε Misfits σε σημείο τατού, που δεν τους λες πολύπλοκους. Μπορεί στα 40 του και αυτός να ήθελε να κάνει κάτι απλό, το θέμα είναι ότι κανείς δεν ξέρει και ότι σύμφωνα με αυτά που έκανε μέχρι το τέλος του δεν προκύπτει πουθενά κάτι τέτοιο.

Εντωμεταξύ, οι άλλοι συνεχίζουν να κάνουν τα unsafe και αφαιρούν αυθόρμητα στο Reload, ένα χρόνο μετά, τα αισθητικά καραγκιοζιλίκια του Load, προσπαθούν να μασήσουν λίγο αυτά τα “don’t call us metal!” και μετά; Πάνε να πιάσουν το κοινό που τους θέλει χέβυ και ακούει slipknot, κάνουν το st. Anger, αυθόρμητα αφαιρώντας τα σόλο, γαμώ και αυτό. Του κεφαλιού τους εννοείται, μόνο που το κεφάλι τους ήταν κούκου όπως φαίνεται και γλαφυρά στο Some Kind of Monster. Ή όπως αναφωνεί και ο Lars στο bonus dvd του St Anger “ε, αν δεν τους αρέσει και αυτό…”. Κατά τα άλλα το Death Magnetic είναι το safe ατόπημα.

Ο Kirk έχει κάνει πολύ πιο μαλακισμένες δηλώσεις, απλά ο Δανός είναι love to hate προσωπικότητα.

Αν έχεις κάτι καλύτερο από το St Anger που θυμίζει Entombed (πριν βγει) ή την πιο προφανή συνεργασία (με τον Lou Reed, φως φανάρι), θα γούσταρα ένα δείγμα. Δεν σε αμφισβητώ, απλά αυτό το μικρό δείγμα μόνο του έχει ψηλά τον πήχη.

Εχω ακουσει Lou Reed και το Lulu μου φανηκε τοσο μαλακια σε βαθμο αναξιο να σημειωσει κανεις τα θετικα του σημεια. Γιατι; Ας βαλουμε τον Vikernes να τζαμαρει με τους Kings of Leon. Το αποτελεσμα θα βγει μαλακια και παλι, αλλα ολο και καποιος βλαμμενος μπλακμεταλλας θα το βρει avant garde γιατι θα το εχει γραψει ο Vikernes με τους Kings of Leon (ή αυτες τις Μαιμουδες απο την Αρκτικη ή οπως αλλιως τις λενε).

αν έχεις ακούσει reed ομως, ξέρεις τι να περιμένεις

εδώ όμως διαβάζουμε ότι περίμεναν[B][U] άλλος ένας δίσκος του reed[/U][/B], με support band τους Metallica, να ακούγεται σαν το death magnetic :!:

Εντάξει μωρε συ, αυτό δε σημαίνει τίποτα για το δίσκο. Κι ας μην ξέρεις τίποτα από Lou Reed, αυτιά έχεις και μπορείς να αποφασίσεις αν κάτι σου αρέσει και το θεωρείς καλό. Δηλαδή αν έπαιζαν τσάμικο οι Metallica, μόνο η άποψη του Σαλέα θα είχε κύρος;

Κατά τα άλλα, επιμένω πως εμπορικά το Lulu δεν είναι κέρδος για τους Metallica. Δεν πληρώνονται από πωλήσεις, αλλά από εκτιμήσεις για πωλήσεις τόσο για τους δίσκους τους όσο και για περιοδίες. Οι αμοιβές τους από τις δισκογραφικές για επόμενους δίσκους θα είναι μικρότερες αν οι προηγούμενοι δίσκοι αποδείχτηκαν πατάτα και περιοδία πάνω στο δίσκο Lulu δεν έχει νόημα. Εννοείται πως θα παραμείνουν χρυσοπληρωμένοι, αυτό όμως δεν αναιρεί πως επέλεξαν να θυσιάσουν μερικά εκατομμύρια $ για να κάνουν αυτό που ήθελαν. Οι μικρές και πτωχές μπάντες που κυκλοφορούν βλακείες το κάνουν δίχως να έχουν κάτι να χάσουν. Οι Μετάλικα το έκαναν ξέροντας πως θα χάσουν μερικά εκατομμυριάκια αν δεν πιάσει…

Εννοείται πως όλα απόψεις είναι. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε όλοι σε όλα, οπότε coolάρετε όσοι είστε έτοιμοι να αρπαχτείτε.

Πες καθαρά αυτό που θες να πεις. Πες ότι δεν έχουμε ακούσει νότα. Μας διαφεύγει κάτι από τον δίσκο; Υποννοείς ότι το Lulu στέκεται επαξίως δίπλα στην μπανάνα και το Transformer ξέρω γω; Θα καταλαβαίναμε κάτι παραπάνω; Τι είναι αυτό το παραπάνω, έχω πραγματική απορία.

Δηλαδή αν δεν έχεις ακούσει τι γίνεται; δεν μπορείς να κρίνεις το άλμπουμ; Όσοι άκουσαν το S/M δηλαδή έπρεπε να είχαν ακούσει Michael kamen πριν αλλιώς δεν;

εμένα μου άρεσαν 2-3 κομμάτια, κ πάλι υπό προυποθέσεις. αλλά άλλο το ένα, άλλο το άλλο

το έγραψα κ πιο πάνω. οι συγκρίσεις που γίνονται είναι σαν να λες αν το transformer ή το puppets είναι καλύτερος δίσκος ! ε δεν έχει λογική. το “εμπορικό” κομμάτι του δίσκου, οκ εχει πολυ σχολιασμό κ μοιάζει λίγο βιαστικό. για το μουσικό, κ ειδικά μετά το “the view”, τι περιμένατε να ακούσετε ? διαβάζω για “μουσικό ξεπεσμό” όταν οι κατς απλά τζάμαραν, πάνω σε ιδέες του δύσκολου έτσι κ αλλιώς, reed. τι περιμένατε να ακούσετε?

σου σερβίρουν παγωτό κ λες “μα αυτό δεν είναι γεμιστά!”. ε προφανώς :!:

ο δίσκος είναι δύσκολος κ μάλλον μέτριος στα αυτιά μου. απλά έχουμε διαβάσει εδώ πάλι βλακείες κ βλακείες

Oχι, ακριβως επειδη μιλαμε για τον Lou Reed. Oι Metallica, ενταξει, δεν εχουν πλεον μεγαλη επαφη με αυτη τη μουσικη, o James εξακολουθει να γραφει καλα riffs αλλα το death magnetic ειναι λες κι εχεις παρει τα riffs και τα χεις κολλησει. Arrangements, τραγικα ομως. Ποσο μαλλον να καταφερουν να δεσουν ως μπαντα με ενα καλλιτεχνη που εχει μικρη σχεση με το υφος στο οποιο ανηκουν. Απ την πλευρα του Lou Reed, ομως, ενα τοσο παιδικο εγχειρημα δε το περιμενα. Τουλαχιστον, για τα δικα μου αυτια, το αποτελεσμα ακουγεται παιδικο. Περιμενα κατι στρωτο σε υφος, δεν ξερω τι ακριβως, αλλα οχι τον πατο του καδου.

βιαστικό είναι ναι. το ξεπετάξανε το αλβουμ σίγουρα. τα “πάτος του κάδου/σκατά/εμετός κτλ” είναι απλά φορουμική άθλια γλώσσα που δεν σημαίνει τπτ. σε τόσα λεπτά μουσικής δλδ, δεν βρήκατε τίποτα ? 0 ?

υπερβολές να γεμίζουν οι σελίδες…

κολλημενοι,αμορφωτοι μεταλλαδες,πφφ