Metallica & Lou Reed - Lulu

http://guitarsquid.com/Latest/typical-responses-to-lou-reed-a-metallicas-lulu.html

:lol::lol:

Προφανώς μιλάω για τη μουσική κατέυθυνση, το image γενικά λίγο με ενδιαφέρει αν και όταν είχα πρωτοπάρει το Load δεν μπορούσα να πιστέψω ότι αυτοί στις φωτογραφίες είναι οι Metallica. Και βασικά ακόμα πιο πριν από το εξώφυλλο που τους είχε κάνει το Hammer για την προακρόαση του Load. Μιλάμε για σοκ :stuck_out_tongue:

Χμμ… που μπορεί να βρει κανείς αυτή τη συνέντευξη??

πέρα από το περιοδικό, υπάρχει και στο βιβλίο της μπάντας (SoWhat! the good, the mad and the ugly)

Αυτό που γίνεται με τους Metallica είναι πραγματικά αστείο.

Οι μισοί τους θεωρούν ξεπουλημένους και οι άλλοι μισοί θεωρούν ότι το Lulu και το Load είναι έντεχνα αριστουργήματα απίστευτης πολυπλοκότητας που δεν μπορούν να τα κατανοήσουν οι μεταλάδες :lol:

Από την μια είναι εκνευριστική η προσπάθεια των metallica που με ένα ύφος όλο σνομπ θέλουν να μας αποδείξουν ότι κάνουν κάτι δυσνόητο και αβαντ γκαρντ, ενώ στην πραγματικότητα πολύ απλά έχουν γυρίσει στις ρίζες της ροκ μουσικής.

Από την άλλη είναι εκνευριστικοί και οι μεταλάδες που ακόμη ασχολούνται με το κούρεμα και το ντύσιμο του καθενός, καταλήγοντας έτσι να είναι χειρότεροι και από τους ποζεράδες των 80’s.

Οσον αφορά το κούρεμα και το ντύσιμο των metallica είναι καλύτερο από των 80’s που έμοιαζαν με ρακένδυτοι ζητιάνοι.

Οσον αφορά την ουσία, δηλαδή την μουσική είναι αξιόλογη αλλά τίποτα περισσότερο κατ’εμε.

Χμμμ…δηλαδή μας λές ότι ο μουσικός πάτος των Metallica είναι αξιόλογος στην χειρότερη…ενδιαφέρον άποψη…

Βασικά δεν εννοούσα ακριβώς αυτό, ίσως να μη το διατύπωσα σωστά…
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι ούτε αριστουργήματα ούτε και ο απόλυτος πάτος.

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα ακόμη και οι παλιοί μεταλικα οπότε απλά παραθέτω την αποψή μου ως εξωτερικός παρατηρητής :stuck_out_tongue:

Ε καλά αυτό δεν γίνεται μόνο στους Metallica, ρίξε μια ματιά στο thread τόσο του καινούργιου άλμπουμ των Mastodon όσο και των Opeth, θα παρατηρήσεις πως μερικοί χρήστες μέχρι και τάματα κάνουν να μην αρέσει το άλμπουμ στους άξεστους μεταλλάδες. Όταν αυτό μάλιστα γίνεται (Opeth) η χαρά σε μερικούς δεν κρύβεται :roll:

Παιδια, να στε καλα, με κανατε να νιωσω 15 χρονων ξανα, και πισω στο 1996

[ol]
[li]Ο κοσμος ασχολειται για το OMITZI NEO ALBUM METALLICA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΙΑ[/li][li]Ε τους μαλακες δες φωτογραφηση που εκαναν, και τι μαλλι ειναι αυτο. [/li][li]"Γιατι δεν ειναι χεβι μεταλ πια οι Metallica ΜΟΥ? :(:(:frowning: “[/li][li]Συζητηση για το ποσο μαλακας ειναι ο Lars επι 5 σελιδες (ιντερνετς τωρα, μεταλ “εμετος” χαμερ τοτε)[/li][li]Ξεπουληθηκαν ή οχι?[/li][li]”- Μαγκες.[/li]- Σιγα τη μαγκια μωρε.

  • Ε πηραν ρισκο
  • Σιγα το ρισκο"
    [/ol]

Γραφετε ολοι ενα ματσο ΑΣΧΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, εκ των οποιων δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ για τη μουσικη του δισκου και εχετε συμπληρωσει 15 σελιδες οι οποιες κατα 90% ειναι γεματες με τα παραπανω θεματα. Τελικα οι Metallica το παιχνιδι του marketing το παιζουν πιο καλα απ’ολους ακομα και μεσα στο 2011… Θα θελα να δω κανα ποστ σχετικο με το δισκο. Αρχιζω και πιστευω οτι οι μισοι, αν οχι παραπανω, δεν εχουν ακουσει το δισκο πανω απο 2 φορες. Ενα δισκο που θελει τουλαχιστον 4-5 ακουσματα για να μπεις στο κλιμα. Κριμα.

ΥΓ. Οι πιο κορυφαιες αποψεις ειναι το ποσο μας “δουλευουν” οι Metallica και τι υπουλο παιχνιδι παιζουν με το απειρο promotion για το δισκο, το οποιο βασικα αυτοι που το γραψαν θα θελα να ξερα που το ειδαν…

Μπα, υπάρχουν τόσοι και τόσοι μυρωδιάδες που είναι διάσημοι λόγω marketing, οι Metallica τουλάχιστον γαμάνε 8).

Λοιπον αυτο ποτε δεν το καταλαβα.
Προφανως για να κανεις πληρη κριτικη ενος δισκου ως επαγγελματιας πρεπει να τον ακουσεις αρκετες φορες, δεν μιλαω για αυτα τα ατομα, αλλα σαν απλος ακροατης/φαν αν ενας δισκος δεν σ’αρεσει καθολου απο τις πρωτες 2 ακροασεις, γιατι να πιεστεις να τον ακουσεις 5 φορες; Αν ηταν καλος δισκος θα με κερδιζε εξαρχης

  1. Ο δίσκος έχει αναλυθεί και υπεραναλυθεί, δεν ξέρω γιατί θα ήθελες να δεις κάποιο ποστ για τον δίσκο, υπάρχουν υπεραρκετά, τα οποία φτάνουν και περισσεύουν κατά τη γνώμη μου, αν έχεις κάτι να προσθέσεις όμως, εγώ προσωπικά είμαι όλος αυτιά.

  2. Επειδή εγώ αναφέρθηκα στην γούνα του Λαρς και το καραγκιοζιλίκι τους τότε, θα σε συμβούλευα να διαβάζεις πιο προσεκτικά για να πιάσεις το context. Η συζήτηση δεν ήταν για την μουσική αξία της μπάντας και σίγουρα όχι για το Lulu - εκτός και αν όλη η διαμαρτυρία σου είναι ότι είμαστε οφτόπικ, στο οποίο απαντώ ότι έχουμε ζητήσει ήδη συγγνώμη!:stuck_out_tongue: Πάντως, επειδή μάλλον τα προσπέρασες βιαστικά ενοχλημένος, δεν σε γυρίσαμε μόνο στο 1996, η συζήτηση περί διαφοροποίησης έπιασε από το 1988 μέχρι τα σήμερα και αυτό γιατί συζητάγαμε συνολικά την πορεία της μπάντας.

  3. To παιχνίδι του μάρκετινγκ που παίζουν οι Metallica είναι “να βγάλουμε μια μαλακία για να μας βρίζουν” όπως φαίνεται να υποννοείς. Διαφήμιση μάλλον δεν χρειάζονται, τους ξέρει και η μάνα μου που κοντεύει τα 70 και αν έπιασα το κλίμα εδώ και δεκαπέντε σελίδες, δεν θα αγοράσει κανείς και την ομιτζί μαλακία που κυκλοφόρησαν οπότε άπατο πήγε το μάρκετινγκ.

  4. Η ειρωνεία είναι ότι και το 1996 (που υπήρχε ίντερνετ και εγώ μάλωνα κανονικά και τότε ιντερνάσιοναλ, νο πρόμπλεμ) υπήρχε κάποιος που έμπαινε στην συζήτηση για να κάνει το ίδιο ακριβώς σχόλιο με το δικό σας “καλά, μαλακίες λέτε τόσην ώρα, τελικά οι Μετάλλικα είναι πιο γάτες από όλους”.

  5. Εγώ τον έχω ακούσει 5 φορές, όχι όλες το ίδιο προσεκτικά και εξομολογούμαι ότι στην 4η και 5η ακρόαση έριξα και σκιπ. Αλλά τελικά έχω την ίδια γνώμη που έχω από την πρώτη ακρόαση.

  6. Πες μας την γνώμη σου για τον δίσκο.

Δεν εχω ποτε προβλημα με οποιαδηποτε αποψη του στυλ “δε μαρεσε, μαλακια ειναι” ή “γαμαει ο δισκος”, αν και παντα εξαρταται απο το πως την εκφραζει καποιος. Αυτα που εγω προσωπικα δεν αντεχω και κριτικαρω παντα, ειναι το να το παιζει καποιος υπεργνωστης ολου του φασματος της μουσικης, και να προσπαθει να πεισει τους αλλους το γιατι η αποψη του ειναι καλυτερη. Οπως και να το κανουμε, οσο και να το συζητησουμε, οσο μελανι ή χρωμα απο τα κουμπια του πληκτρολογιου και να χυθει ή να σβηστει, η αληθεια παραμενει οτι η οποιαδηποτε αποψη για οποιαδηποτε μουσικη ειναι 100% υποκειμενικη, και τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια με τα οποια να αγαπιομαστε. Απο κει και περα, δε μιλησα για σενα. Οσον αφορα αυτο που με ρωτας, ηταν ξεκαθαρο αυτο που εγραψα, “για να μπει στο κλιμα του δισκου”. Δεν ειναι απαραιτητο να αρεσει καποιος δισκος σε ολους, παντα καλοδεχουμενη ειναι οποιαδηποτε αρνητικη αποψη, απλα προτιμω να ακουω το γιατι απο το να ακουω ενα ξερο “ε μαλακια ειναι μωρε, το ακουσα 1 φορα και βαρεθηκα τη ζωη μου”.

  1. Μιλησα ξεκαθαρα για τις τελευταιες 5-10 σελιδες (αναλογα ποσα ποστς εχει ανα σελιδα ο καθενας στα ΠΡΕΦΕΡΕΝΣΗΣ του), στις οποιες ζητημα να εχουν γινει 2-3 αναλυτικα και σοβαρα ποστς για το δισκο και για τα τραγουδια του. Το μονο που διαβαζω ειναι ατερμονο και ανελεητο θαψιμο και εξυπναδες για χιλια δυο μη αστεια πραγματα τα οποια εχουν καταντησει βαρετα εδω και 15 χρονια. Αυτα που γραφω στο ποστ μου δηλαδη.

  2. Οι Metallica ξεπουληθηκαν οταν εδιωξαν τον Lloyd Grant, ολοι το ξερουν αυτο. Ηταν και μαυρος, οι παλιορατσιστες γαμω το σπιτι τους.

  3. Καταρχας, σιγα το promotion που ειχε το Lulu. 2-3 συνεντευξεις, ενα site για το project (οπως δηλαδη καθε συγκροτημα) και 2 αναφορες στο επισημο site της μπαντας. Το θεμα ειναι οτι με τον εναν ή με τον αλλον τροπο, αυτη η μπαντα εχει καταφερει να ειναι στο προσκηνιο και να μιλανε ολοι για το ποτε κατουραει ο Λαρς και ποτε ειδαν τον James με τσαντα Prada, λες και ειναι το σημαντικοτερο γεγονος στον κοσμο. Προσωπικα το βρισκω γελοιο ολο αυτο το πραγμα.

  4. Η ειρωνεια ειναι οτι παρολο που κανω αυτο το σχολιο παραπανω, επαναλαμβανεις οσα εγραψα πριν. Δεν το παιζω εξυπνος, απλα μια παρατηρηση εκανα. Πραγματικα διαβαζοντας αυτο το θρεντ, ενιωσα οτι διαβαζω Μεταλ Χαμερ εν ετει 1996. ΤΑ ΙΔΙΑ πραγματα ακριβως. Αν εσενα δε σε ενοχλει αυτο το πραγμα, εγω δεν εχω τιποτα να πω. Και τοτε γελοια τα εβρισκα αυτα τα πραγματα, και τωρα γελοια τα βρισκω. Εγω προσωπικα οταν μιλαω για μουσικη, μιλαω ΜΟΝΟ για τη μουσικη, αντε και κανα 2-3 ενδιαφερουσες λεπτομερειες γυρω απο τις συνθηκες. Τα αλλα με αφηνουν παγερα αδιαφορο.

  5. Εσυ ουτε σε χιλια χρονια δε θα ακουγες σοβαρα και με ανοιχτο αυτι και μυαλο το δισκο, ακομα κι αν ηταν καλος (που δεν ειναι). Αρα και 100 να τον ακουσεις, δε μου λεει κατι εμενα προσωπικα.

  6. Δεν ειμαι ο πιο αντικειμενικος ακροατης της μουσικης των Metallica, οποτε προτιμω να μην εκφραζω αναλυτικα την αποψη μου. Η ειλικρινης μου αποψη ειναι οτι αυτος ο δισκος δε μπορει να κριθει απο καποιον που δεν εχει επαφη με τον Lou Reed πρωτον, και δευτερον, πως οτιδηποτε υπαρχει στο δισκο λογω των Metallica γαμαει. Αυτο εχει ως αποτελεσμα να εχουμε καποια πολυ αμφιλεγομενα τραγουδια, τα οποια φαινομενικα δεν εχουν καμια συνδεση ουτε μεταξυ τους αλλα ουτε μεταξυ των συστατικων τους, το οποιο ομως δεν ειναι ακριβως ετσι. Ο δισκος πρεπει να κριθει ΜΟΝΟ ως ενα soundtrack ενος υποθετικου θεατρικου εργου, και θεωρω πως με την καταλληλη διαθεση και συνοδεια ατμοσφαιρας μπορει να δημιουργησει πολλα και πολυ εντονα συναισθηματα. Ειδικα τα τραγουδια απο 6-10. Σιγουρα δεν ειναι δισκος που θα μεινει στην ιστορια, ουτε προσφερεται για πολλα ακουσματα, ουτε εχει καποια ειδικη βαρυτητα στην ιστορια των Metallica ή του Lou Reed. Αυτο δε σημαινει πως ειναι σκουπιδι.

Οι Metallica είναι η μεγαλύτερη metal μπάντα έβερ οκ;
Αυτό δεν αλλάζει ούτε με τα ναπστερς, ούτε με τα κατσαρολικά στο St. Anger, ούτε με ο,τιδήποτε βρίσκουν να τους προσάψουν από τότε που έβαλε τις γούνες ο Ulrich στο Load και πόζαρε με πουράκλες ο Hammett.
Όπως κάθε καλλιτέχνης, μουσικός ή μη, εκφράζει την απόλυτη καλλιτεχνική ελευθερια μέσα από τα έργα του, έτσι και οι Metallica θεώρησαν απαραίτητο να κάνουν αυτό το πράγμα. Δεν κράζουμε τους Metallica, ούτε τον Reed για το στάτους και την επιρροή τους ή τον σεβασμό που εμπνέεουν σε μεγάλες ή μικρές μάζες οπαδών.

Αυτός ο δίσκος όμως, ό,τι θεματολογία και να φέρει από πίσω, όσο και avant garde να πλασάρεται, είναι ένας δίσκος που μουσικά δεν καταφέρνει να ξεφύγει σε κανένα σημείο από την μετριότητα. Ποιά μετριότητα…απαράδεκτο είναι. Πείραμα ή όχι, εμπορική κίνηση ή όχι, το αποτέλεσμα σίγουρα δεν δικαιώνει τους Metallica και οπωσδήποτε αυτό το άλμπουμ είναι ένα ακόμα Reed άλμπουμ, στο οποίο έχουν την ατυχία να διασύρουν οι metallica το όνομά τους. Όχι γιατί ο Reed δεν τους ταιριάζει, ή γιατί δεν τραγουδάει ο hetfield. Αλλά είναι ένα σύνολο που θα μνημονεύεται ως παράδειγμα προς αποφυγή για μελλοντικές τέτοιες συνεργασίας.

Τουλάχιστον να στρωθούν να γράψουν και τπτ της προκοπής, όχι κατ’ανάγκη μεταλ. Πάτος.

Εγώ διάβασα ξεκάθαρα για τις τελευταίες δεκαπέντε.

Ατέρμονο και ανελέητο θάψιμο, ε; Θίχτηκε η αισθητική σου, στενοχωρήθηκε το Metallifanικό σου φρόνημα ή και τα δύο; Τι να κάνουμε, οι 100% υποκειμενικές απόψεις (όπως λες) οδηγούν στο συμπέρασμα ότι στην πλειοψηφία ο δίσκος έβγαλε μια διάθεση για θάψιμο, δεν είναι και Rolling Stone επιπέδου η κριτική, είναι αλήθεια, δεν παύει να είναι όμως κατάθεση άποψης. Που εσύ διαφωνείς φαίνεται αλλά κρίμα.

  1. Οι Metallica ξεπουληθηκαν οταν εδιωξαν τον Lloyd Grant, ολοι το ξερουν αυτο. Ηταν και μαυρος, οι παλιορατσιστες γαμω το σπιτι τους.

Αχαχαχα, χιλέριους! Κανείς δεν μίλησε για ξεπούλημα, για αλλαγή χαρακτήρα και νοοτροπία μιλάγαμε αλλά εσύ κουβαλάς ακόμα τα εφηβικά σου αντανακλαστικά, μην τολμήσει κανείς να αναφερθεί στο αισθητικό καραγκιοζιλίκι του Load, σημαίνει αυτόματα πως τους κατηγορεί για ξεπούλημα και είναι ένας επιφανειακός γιδομεταλλάς που δεν του αρέσει το Load επειδή φοράνε eyeliner.

  1. Καταρχας, σιγα το promotion που ειχε το Lulu. 2-3 συνεντευξεις, ενα site για το project (οπως δηλαδη καθε συγκροτημα) και 2 αναφορες στο επισημο site της μπαντας. Το θεμα ειναι οτι με τον εναν ή με τον αλλον τροπο, αυτη η μπαντα εχει καταφερει να ειναι στο προσκηνιο και να μιλανε ολοι για το ποτε κατουραει ο Λαρς και ποτε ειδαν τον James με τσαντα Prada, λες και ειναι το σημαντικοτερο γεγονος στον κοσμο. Προσωπικα το βρισκω γελοιο ολο αυτο το πραγμα.

Κανείς δεν ανέλυσε το προμόσιον της μπάντας εν προκειμένω. Εμείς είχαμε μια κουβέντα για το πώς μας φαίνεται ότι κινείται η μπάντα από τον θάνατο του Κλιφ και μετά (σίγουρα όχι και η πιο πρωτότυπη συζήτηση, δεν λέω) και εσύ το βρήκες πολύ γελοίο όλο αυτό και εξανέστης που δεν συζητάμε για την μουσική. Που διαφωνώ, εγώ βρίσκω την συζήτηση σχετική με αυτήν αλλά δεν θα σκάσω κιόλας.

  1. Η ειρωνεια ειναι οτι παρολο που κανω αυτο το σχολιο παραπανω, επαναλαμβανεις οσα εγραψα πριν. Δεν το παιζω εξυπνος, απλα μια παρατηρηση εκανα. Πραγματικα διαβαζοντας αυτο το θρεντ, ενιωσα οτι διαβαζω Μεταλ Χαμερ εν ετει 1996. ΤΑ ΙΔΙΑ πραγματα ακριβως. Αν εσενα δε σε ενοχλει αυτο το πραγμα, εγω δεν εχω τιποτα να πω. Και τοτε γελοια τα εβρισκα αυτα τα πραγματα, και τωρα γελοια τα βρισκω. Εγω προσωπικα οταν μιλαω για μουσικη, μιλαω ΜΟΝΟ για τη μουσικη, αντε και κανα 2-3 ενδιαφερουσες λεπτομερειες γυρω απο τις συνθηκες. Τα αλλα με αφηνουν παγερα αδιαφορο.

Ναι ρε μάνα μου, απλά μας λες αφ’υψηλού ότι λέγανε και άλλοι αφ’υψηλού τότε. Εγώ όταν μιλάω για μπάντες μιλάω για μουσική και για ανθρώπους και για πορεία και για καριέρα και για γύρο απ’ολα με τζατζίκι. Εσύ μπορεί να μας πουλάς μουσικό pureιλίκι αλλά όπως ειρωνικά μας βγάζεις καρικατούρες metallica bashers, είσαι η αντίστοιχη καρικατούρα που δεν γουστάρει να θάβουν τους Μετάλλικα και το παίζει υπεράνω.

  1. Εσυ ουτε σε χιλια χρονια δε θα ακουγες σοβαρα και με ανοιχτο αυτι και μυαλο το δισκο, ακομα κι αν ηταν καλος (που δεν ειναι). Αρα και 100 να τον ακουσεις, δε μου λεει κατι εμενα προσωπικα.

Φαντάζομαι κατάλαβες ότι το πιο επιθετικό ύφος μου στο ποστ αυτό οφείλεται σε μια πιο χαλαρή στάση, που αρμόζει νομίζω, αφού κατάλαβα ότι είμαστε παλιοί γνωστοί που γνωριζόμαστε καλά και ξέρεις πώς ακούω μουσική. Πάντως μου έχεις κάνει τα μούτρα κρέας παλιόφιλε, μάπα τα ποστς εδώ γιατί είναι μιούζικ οφτόπικ, μάπα θα ήταν όμως και να ήταν οντόπικ, lose-lose, ό,τι και να γράψω! :frowning:

  1. Δεν ειμαι ο πιο αντικειμενικος ακροατης της μουσικης των Metallica, οποτε προτιμω να μην εκφραζω αναλυτικα την αποψη μου.

Σώπα καλέ. Μην μασάς άλλωστε, η μουσική είναι πάντα 100% υποκειμενική άποψη (που σίγουρα είναι αλλά δεν είναι όλα τα υποκείμενα της ίδιας βαρύνουσας αξίας, λέω εγώ :-k)

Η ειλικρινης μου αποψη ειναι οτι αυτος ο δισκος δε μπορει να κριθει απο καποιον που δεν εχει επαφη με τον Lou Reed πρωτον

A, the Lou Reed card. Γιατί αν δεν έχεις ακούσει δισκογραφία Λου Ριντ δεν μπορείς να αποφασίσεις αν ένας δίσκος είναι καλός ή κακός, αν σου αρέσει ή όχι. Γίδια χεβιμεταλλάδες, να ακούσουν Λου Ριντ, να τον ΠΙΑΣΟΥΝΕ πρώτα (δύσκολο πράγμα, αυτός, οι Meshuggah και ο Ξενάκης) και μετά έστω, να πούνε ότι ο δίσκος είναι κακός (όπως λένε και αυτοί που έχουν επαφή μαζί του). Γενικά, εντυπωσιακό το συμπέρασμα, όλοι συμφωνούν ότι ο δίσκος είναι κακός (όχι σκατά ή πατάτα βέβαια, τσκ, τσκ, βαριές λέξεις!) αλλά μόνο οι Λου Ριντ φανς έχουν δίκιο!

, και δευτερον, πως οτιδηποτε υπαρχει στο δισκο λογω των Metallica γαμαει.

Να μια παρατήρηση πιο ουσιώδης από τα “μαλακία” που πετάνε οι καρικατούρες Χάμερ.

Αυτο εχει ως αποτελεσμα να εχουμε καποια πολυ αμφιλεγομενα τραγουδια, τα οποια φαινομενικα δεν εχουν καμια συνδεση ουτε μεταξυ τους αλλα ουτε μεταξυ των συστατικων τους, το οποιο ομως δεν ειναι ακριβως ετσι. Ο δισκος πρεπει να κριθει ΜΟΝΟ ως ενα soundtrack ενος υποθετικου θεατρικου εργου, και θεωρω πως με την καταλληλη διαθεση και συνοδεια ατμοσφαιρας μπορει να δημιουργησει πολλα και πολυ εντονα συναισθηματα. Ειδικα τα τραγουδια απο 6-10. Σιγουρα δεν ειναι δισκος που θα μεινει στην ιστορια, ουτε προσφερεται για πολλα ακουσματα, ουτε εχει καποια ειδικη βαρυτητα στην ιστορια των Metallica ή του Lou Reed. Αυτο δε σημαινει πως ειναι σκουπιδι.

H δική μου άποψη είναι ότι τα τραγούδια δεν είναι αμφιλεγόμενα, φρονώ ότι υπάρχει μια γενική ομοφωνία. Επίσης δεν βρίσκω φαινομενική την μη-σύνδεση των συστατικών αλλά άμα εσύ με την “κατάλληλη διάθεση και συνοδεία ατμόσφαιρας” (το τελευταίο γάμησε) βρίσκεις ότι η μεγάλη σου μουσική αντίρρηση είναι ότι πρέπει να τονίσουμε την διαφορά μεταξύ του “δεν είναι καλός” (=κακός) και του σκουπιδιού, πάσο.

Βασικά, βρίσκεις πολλά πράγματα γελοία αλλά η ουσία είναι ότι δε γουστάρεις να θάβουν τους μετάλλικα και εξανίστασαι (και εσύ και άλλοι) που ο πολύς κόσμος αποκαλεί μαλακία έναν μέτριο (στην καλύτερη και επιεικέστερη ερμηνεία) δίσκο.

οκ εχεις δικιο σε ολα, απλα λολ

Οπαδοί τον Metallica έχουν απειλήσει τον Lou Reed, δηλώνοντας πως θα τον πυροβολήσουν, εξαιτίας του αποτελέσματος της συνεργασίας του με το συγκρότημα.

Ο ίδιος δηλώνει πως δεν τον ενδιαφέρει, αφού έκανε το άλμπουμ αυτό για πλάκα. «Απειλούν να με πυροβολήσουν και αυτό μόνο επειδή εμφανίστηκα. Δεν έχουν ακούσει καν το δίσκο ακόμη, αλλά μπορούν να προτείνουν διάφορους τρόπους βασανιστηρίων και θανάτου».

Αυτό όμως δε φαίνεται να τον αναστατώνει. «Δεν έχω πλέον κανέναν θαυμαστή. Μετά από το “Metal Machine Music” χάθηκαν όλοι. Αλλά ποιός νοιάζεται; Εγώ ουσιαστικά έκανα αυτό το άλμπουμ για να περάσω καλά».

Ο 69χρονος χαρακτηρίζει τους Metallica ως τους metal αδερφούς του και δεν έχει μετανιώσει καθόλου για τη δημιουργία του “Lulu”. Παραδέχεται πως αμφιβάλλει για το αν θα υπάρξει συνέχεια στο project αυτό, αν και ο ίδιος θα το ήθελε πολύ.

[B]«Κανείς δε θέλει ένα “Lulu Part 2”, αλλά στο δικό μου μυαλό, όταν ακούω αυτά τα τραγούδια, θέλω κι άλλο».[/B]

http://rocking.gr/news/Apeiles_gia_ti_zwi_tou_dexetai_meta_to_Lulu_o_Lou_Reed/11211/

νάτος ο reed που έχει στο μυαλό του και πάρτ 2.

Προσεχτε τί γράφετε για τον Reed. Ίσως σας καλέσει ο εισαγγελέας για τις απειλές που δέχεται. lol :lol:

Α, ρε Φίξξξερ… (amirite?)

edit
Υπάρχει στην κεντρική
http://rocking.gr/news/Deite_tin_emfanisi_twn_Metallica_kai_Lou_Reed_sto_Later_With_Jools_Holland_tou_BBC/11270/