Metallica & Lou Reed - Lulu

Eίμαι ο μόνος που αγνοούσε την ύπαρξη του Lou Reed πριν την ανακοίνωση αυτής της συνεργασίας?:-s
Από αυτό το πολύ μικρό preview δεν μπορείς να βγάλεις και πολλά συμπεράσματα

Kαλά ο Reed ποτέ δεν τραγουδούσε ούτως ή άλλως.

Οχι ρε.

Παλι καλα που υπαρχουν κι οι Metallica να τον κανουν γνωστο. :smiley:

Το αποσπασμα αν βγαλεις καπως απο τη μιξη τη φωνη του Lou Reed εντελως ειναι γαματο.

Είσαι ο χαμένος μου δίδυμος αδερφός εσύ…:stuck_out_tongue:

Βασικά Reed, Cale, Velvet Underground, Nico, ότι έχει σχέση με Warhol και γενικά αυτό το “gay” συναπάντημα που συνεχίστηκε με Smiths και δεν συμμαζεύεται, βασικά ότι γεμίζει τις σελίδες του περιοδικού Soul:p, είναι πιο ίου και απο το ίου itself.

Oν τόπικ, μου είναι αδιάφοροι αμφότεροι οι συμμετέχοντες της συνεργασίας αυτής και οι πορείες που ακολουθούν…θα το ακούσω αλλά δύσκολο να μου πει κάτι.

Μαζί κι εγώ χαμένα μου αδελφάκια, μπας και πάρουμε το επίδομα.

Αυτή η πρόταση είναι τόσο, μα τόσο λάθος.

Είναι “σωστή” και “λανθασμένη” ταυτόχρονα εφόσον είναι ξεκάθαρα μια δήλωση προσωπικού γούστου και τίποτα παραπάνω:)

Θα το δεχόμουν αν ήταν εκδήλωση προσωπικού γούστου, όπως το post του hokam, αλλά “gay” συναπάντημα? Γιατί?

Καλά όχι ότι περιμένουμε κάτι καλό, αλλά το 1ο λεπτό είναι από τις χειρότερες στιγμές στην ιστορία της μουσικής.

Επειδή παρατηρώ τα ποστς σου σε διάφορα threads έχεις μια τάση για κάπως περιττές μεγαλοστομίες. Συγκεκριμένα εδώ, καλώς ή κακώς δεν κρίνουμε τη μουσική σε σημεία δευτερολέπτων π.χ. από 0:30-0:45 αριστούργημα, θεϊκό, ενώ από 0:45-0:55 μια παπάρα και μισή. Ακου το τραγούδι και όλο το άλμπουμ και τότε η κριτική θα έχει ένα νόημα. Έτσι δεν είναι;

Ναι, ισχύει ότι μ’αρέσει να γίνομαι υπερβολικός :wink:
Δεν το αρνούμαι.
Ασφαλώς θα ακούσω και τον δίσκο, αλλά και πάλι, πέρα ότι δεν είχα ακούσει καν ένα δευτερόλεπτο τον Lou Reed να τραγουδάει, το συγκεγκριμένο φάνηκε άθλιο απόσπασμα.
Επίσης, να φανταστείς ακύρωσα εαυτόν γιατί ποτέ δεν μ’άρεσε να βγάζω συμπεράσματα από samples.
Απλά είπαμε, έχω την τάση να γίνομαι υπερβολικός.

Tώρα είδα την απάντησή σου. Εντάξει παιδιά μη φάω τώρα πέσιμο γιαυτό, θα καταντήσω υπεραναλυτικός αν αναφέρω πως ΔΕΝ αναφερόμουν στους gay (και φυσικά εννοείται επουδενί με υποτιμητικό τρόπο) γιαυτό και τα εισαγωγικά. Τα συγκροτήματα/καλλιτέχνες που ανέφερα είναι μέρος της gay/bisexual κουλτούρας/αισθητικής στη μουσική, προφανώς τους ακούνε και πολλοί ετεροφυλόφιλοι (για όνομα έτσι;), εγώ δεν κατέκρινα τίποτα απλά είπα ότι αυτό το πράγμα δεν είναι το γούστο μου απλά! Kαι μιλησα για συγκεκριμένους. Πχ στον αντίποδα ο Bowie είναι θεός, λατρεύω, αποθεώνω.

Bασικα εγω δεν καταλαβα τι σιχαινεσαι. :stuck_out_tongue:

Τους Velvet Underground και μπαντες παρομοιες γενικα (γιατι και ο Bowie δεν απεχει και ετη φωτος μουσικα), τους Smiths και ολο αυτο που λεμε post-punk ή προσωπικοτητες σαν το Reed, το Morrissey και τετοιους;;;

Κι οσο κι αν προσπαθησα να καταλαβω ποιον “βριζεις” στο πρωτο σου ποστ, το οτι αποθεωνεις Bowie, τα γαμησε ολα. :smiley:

Πρώτον ας κάνουμε τη γενική παραδοχή ότι ο Bowie είναι υπερβατικός και γενικα μπλέχτηκε με τόσα πολλά που…χαμαιλέοντας γενικώς8). Δεν απέχει έτη φωτός, αλλά ήταν τόσο πολυσχιδής που …καμία σχέση.

Τώρα για τους άλλους…σαφώς και ισχύει αυτό με τις προσωπικότητες. Μουσικά γιατί τα βρίσκεις τόσο διαφορετικά δεν κατάλαβα, οι Smiths επηρρεάστηκαν από σχήματα όπως οι Velvet, είναι συνέχεια κατά κάποιον τρόπο, αν και αλλη περίοδος…και δεν θα τους έλεγα ποστ-πανκ αλλά αλτέρνατιβ. Τεσπα όποιος ακούει Velvet, ακούει και Stooges και Television και New York Dolls και πάει και σε Smiths, μετά My Bloody Valentine, you get the picture!

Βγαίνουμε και οφ-τόπικ αρκετά όσο το προχωράμε, δεν ξέρω αν υπάρχει πιο κατάλληλο thread για συζήτηση. Όχι ότι υπάρχει και πολλή μουσική εδώ για να συζητήσεις (το σαμπλ είπαμε του ενός λεπτού είναι;;:p)

ps: Nα βάλω και Belle and Sebastian? (μπλιάχ):stuck_out_tongue:

στηριζουμε πουστριλικια. και ειδικα σμιθς.

Fair enough:p

Για να μη μαλωνετε για το 1:30 λεπτο,στους Ρωσσοι υπαρχει το single The View!Τωρα εχετε 5:17 για να ξεμαλλιαστειτε!:p:p

5 φορές απανωτά το άκουσα. Μου θύμισε λίγο τα καινούργια κομμάτια που είχαν στο S/M (δεν θυμάμαι τους τίτλους). Ξενίζει στην αρχή η φωνή του Reed αλλά όταν μπεις στο κλίμα είναι μια χαρά. Γενικά πάντως ούτε κρύο ούτε ζέστη, μάλλον αδιάφορος έμεινα στο τέλος αν και πιστεύω πως το κομμάτι θα “δείξει” περισσότερο μέσα στο άλμπουμ.

Κανα λινκ σε pm για εμάς που δεν ξέρουμε τους Ρώσοι? :stuck_out_tongue: